Podruhé u Sonus faber v Itálii

 Po delší době jsme vycestovali z ČR, a to rovnou do sídla společnosti Sonus Faber. Výrobce s nezaměnitelným designem, jasnou vizí a exkluzivním zvukem. Velkou fotogalerii naleznete na konci článku.


Stručně z historie Sonus faber

  Firma Sonus faber byla založena v roce 1979 Francem Serblinem. Oficiálním datem vzniku Sonus faber, kdy vlastně začal vyrábět a prodávat své produkty je ale přelom roku 1982 a 1983

 Od samého počátku sázela firma na kvalitu a originální design, a to v kombinaci, kterou se značně odlišovala od konkurence. Pro základní stavební materiály reproduktorů se používá dřevo, dýhy, kůže, hliník nebo karbon. Filosofie Sonus faber je jasná - být absolutní referencí na trhu. 


sf1parvx

První reproduktory Sonus faber. Nejstarším je model Parva napravo (1982). Na sloupové reproduktory se firma začala zaměřovat později.


testvyhybekX

Historické zařízení na testování výhybek.


Základna Sonus faber

 Sídlo společnosti se nachází 75 km západně od Benátek v provincii Vicenza. Nenápadná budova bez většího nápisu či loga značky je zázemím výrobce těch nejlepších reproduktorů v Itálii. 

 Výrobní haly jsou zde rozděleny na několik sektorů, jeden se například věnuje zpracováváním kůží ze skotu pocházejícího z Verony - města Romea a Julie. U 90% modelů se však používá kůže umělá - u větších ploch totiž vypadá lépe, nejeví znaky nerovností a zachovává svou barvu. Pravá kůže se aktuálně lepí pouze u řady Olympica Nova - jsou zde menší kožené plochy.


sfvyroba1x

 Krásné červené šasi reproduktoru z řady Tradition.


Výroba pro McIntosh

 Sonus faber je součástí koncernu, do kterého patří i americká kultovní značka McIntosh. Ta se zaměřuje na výrobu těch nejlepších zesilovačů na trhu s tradičním modrozeleným vzhledem na černém pozadí. McIntosh má však v portfoliu i reproduktory, např. XRT2.1K, které vyrábí Sonus faber a patří mezi tři nejlepší sloupy, které jsme kdy slyšeli.


mcrearsf1X mcrearsf2X

 Výrobu McIntosh reproduktorů má na starosti Sonus faber. Na fotce nižší model XRT1.1K vycházející z vlajkové lodě.


ma12000 7

Spolupráce Sonus faber s McIntoshem jde vidět i na nejvyšším integrovaném modelu McIntosh 12000.
Nápis "Mc" v žebrování chladičů a vrchní kruh byl nápadem pracovníků z vývojového centra Sonus faber.


Truhlárna

 Mimo "základní tábor" firmy se v okolí provincie nachází ještě dvě samostatné manufaktury. První z nich je truhlárna, která s firmou spolupracuje již od 80. let. Dominuje zde počítačem řízený CNC a stroj na ohýbání bočnic. Sonus faber používá dřevo dovážené z USA.


amat11dx

 Výroba se každý týden zaměřuje na konkrétní model či řadu. My mohli pozorovat zhotovení regálovek řady Amator.


Lakovna

 Druhou externí manufakturou je lakovna, která se nachází zhruba hodinu cesty od truhlárny. Kromě místností určených pro nanášení laku zde můžete vidět i část na broušení a leštění šasi. Tu mají na starosti pouze dva (!) dlouhodobí pracovníci.


lakovaniAx  lakovaniBx 

Samotný proces lakování s nanášením až šestnácti vrstev je náročný na čas - některé bočnice schnou dohromady i měsíc. 


brousenisfAx

V lakovně se také hodně brousí. Na fotce jeden ze dvou pracovníků, kteří mají tento úkol na starosti. Broušení probíhalo pásovým brusným papírem se zrnitostí 1200.


Poslechovky v sídle společnosti

 Kromě výrobny naleznete v sídle i vývojové centrum a dva showroomy pro poslech sterea a domácího kina v konfiguraci 9.4.6.

 sfaasX

Poslouchali jsme nejnovější reproduktor značky - Sonus Faber Maxima Amator. V zapojení s McIntoshem.


Vlajková loď

 Výrobu vlajkové lodi, modelu s názvem "The Sonus faber" jsme mohli vidět při naší minulé návštěvě. Jedná se o kolos, který se vytváří ze dvou částí. Designově možná neohromí tak jako druhý nejvyšší model Aida, zvukově však ano.


IMG 1728 IMG 8083 IMG 8088

The Sonus Faber. Vlajková loď značky ve výrobním procesu a jako finální produkt.


Budoucnost značky

 Sonus faber je nezaměnitelnou značkou, která spolu s McIntoshem patří mezi to nejlepší pro nejnáročnější posluchače. Již nyní pracuje na novinkách (cca 10 nových modelech!), které nás jistě ohromí svou propracovaností a smyslem pro detajl, kterým jsou Italové proslulí nejen ve světě audia.


secreetdoorSFx

V truhlárně se za těmito dveřmi nachází nejnovější rozpracované modely Sonus faber, které jsou zatím ve fázi vývoje. Bohužel, za tyto dveře nás průvodce nepustil :)


Kompletní fotogalerie z naší druhé návštěvy 

* pro pohyb v galerii mezi obrázky můžete použít šipky  ← &→ na klávesnici

 


 Bonus k článku: Fotogalerie z naší první návštěvy v roce 2017

* pro pohyb v galerii mezi obrázky můžete použít šipky  ← &→ na klávesnici