Návštěva sídla Bowers & Wilkins v Anglii

  Návštěvy britské firmy Bowers & Wilkins jsme se účastnili 28 - 29.listopadu 2017 a v těchto dvou dnech jsme stihli opravdu hodně. Po příletu na letiště London Gatwick jsme proto bez otálení směřovali do  B&W Visitor centra. Více uvnitř článku.

nautA

  Poslechové místnosti v tomto centru mně osobně opět přesvědčily, že na výsledném zvuku se podílí zásadním způsobem prostorová akustika a investice do poslechového prostoru se rozhodně vyplatí. B&W nové řady 700 S2 se zesilovači Rotel série 14 + 15 v dané akustice zahrály natolik výjimečně, že v této cenové hladině jsem ještě nic podobného neslyšel.

  Kolika procenty se na tom podílela akustika místnosti, zjistíme, až stejnou sestavu poslechneme v běžném pokoji. Procentuální poměr nám školitel neprozradil – já tomu dávám většinový poměr ve prospěch akustiky.


  Náš poslechový test se zesilovači Rotel a B&W 705 S2. Nenápadná, ale zvukově asi nejlepší poslechová místnost, kde jsem poslouchal. Měřená akustika a výsledný zvuk jak ze sluchátek, bez negativního vlivu poslechového místa, pouze s dozvukem, který je žádoucí. Sestava řádově do 100 tisíc korun zde hrála násobkem kvality v poměru k ceně.

DSC03177


  Když jsme první den večer cestovali do hotelu Grand v Brightonu, tak jsme si kladli otázku, jaké jiné reproduktory mohou v dané cenové kategorii B&W 700 S2 konkurovat? Odpověď je jednoznačná: Ty, které by v daném poslechovém prostoru a v dané cenové kategorii zahrály stejně, nebo lépe. A to už je na nás, abychom na to přišli. V každém případě se ale řada 700 S2 konstruktérům B&W velmi povedla a změna středového reproduktoru žluté kevlarové membrány za FST™ s Continuum membránou jehož složení a výroba je chráněným patentem značky, (což jsme zjistili druhý den ve výrobních halách, kde jsme na tomto místě nemohli pořizovat žádné fotografie) má v detailu středního pásma velmi bohatý a přirozený zvuk přenášený s lehkostí a vzdušností. Je jenom pochopitelné, že stejné reproduktory jsou použité i u referenční řady 800.


  Sloupové a regálové reproduktory řady 700 S2 v B&W Visitor centru. Všechny osazené novým středovým reproduktorem FST™ s Continuum membránou. (vyrábí se pouze v Británii a posílá do Číny k osazení do řady 700 S2).

DSC03166


  Návštěva výrobních hal B&W, kde se vše tvoří od samotného počátku až do konečného finálního produktu je obrovským zážitkem. Je potřeba zmínit, že výrobní linka v Británii produkuje pouze nejvyšší řady svých produktů a vše ostatní vyrábí v Číně na totožných výrobních linkách. Mohli jsme tedy pozorovat různé stádia výroby řady 800, včetně subwooferů a samozřejmě vlajkového Nautilu (šneky). Přesto, že je továrna vybavena nejmodernější technologií, každý produkt prochází rukodělným procesem, který je postaven na zručnosti a dovednosti zaměstnanců firmy. Kontrola sleduje každý výrobek po celou jeho cestu, ve všech fázích tvorby až k balící lince, kde ještě před zabalením pracovník reproduktor změří ve speciálním boxu a po konečné vizuální kontrole zabalí.


  Bílý pár 800 D3 na konci své výrobní cesty po změření a před zabalením. Potom jej čeká některá z pěti tisíc paletových míst skladu a transport k zákazníkovi. Někteří ze zaměstnanců skladu mají horolezecký kurs, aby mohli při poruše manipulační techniky slanit a konkrétní reproduktor dostat i z nejvyšších pater dolů k vyskladnění pro zákazníka.

DSC03280


  Vlajková loď Nautilus je už dlouho vrcholovým reproduktorem značky B&W a řadí se mezi to nejlepší, co lze v tomto odvětví vytvořit. Pečlivost při výrobě a balení je tomuto klenotu dána vrchovatě.

DSC03284


  Ve druhé poslechové místnosti jsme poslouchali celou řadu stojanových reproduktorů B&W 700 S2 a začali jsme nejmenším regálovým 707 S2 a končili 705 S2. Přesto, že i zde akustické prvky nechyběly, tato místnost již měla parametry běžného poslechového prostoru a její vliv už byl ve výsledném zvuku slyšet. Poslouchali jsme tedy v podmínkách, na které jsme zvyklí.

DSC03305


  Další poslechový zážitek byl obohacen i Sony projekcí v pořadí třetí prezentační místnosti středně velkého kina. Zvuková složka byla v režii baterie zesilovačů Classé se samostatnou klimatizovanou místností. Neviditelné zabudované reproduktory B&W řady CWM8 se potom nacházeli v horizontu i vertikálu všude kolem nás. Sledovali jsme ukázky filmové i hudební.

 Poslechový prostor s dozvukem jako v lepším kamenném kině s příjemným, dynamickým zážitkem Dveře vpravo vedle plátna směřují místnosti pro zesilovače a řídící jednotky. Schovány v pozici pod plátnem byly i subwoofery podobně, jako v prezentačním centru v Praze. (Pokud uvažujete o vybudování podobného kina, můžeme s Vámi návrh takového projektu udělat v Praze, nebo v Otrokovicích, kde je možný i poslech s projekcí). 

DSC03194


  Nové subwoofery patří do řady 800 a jsou rovněž vyráběny v Anglii. Na fotografii za nimi řada 700 S2, která je již vyráběna v Číně. Dalšími jsou tři modely subwooferů této řady DB2D, DB3D a DB4S. Poslední písmena značí počet měničů a zesilovačů uvnitř skříní. Duble, Singl. Každý měnič má svůj vlastní zesilovač. DB4S má tedy jenom jeden a přístup k ovládacím prvkům na zadní straně na rozdíl od DB2D a DB3D s ovladači na spodní základně. Subwoofery dokážou pomocí aplikace a s použitím mikrofonu v mobilním telefonu identifikovat poslechový prostor a nastavit správnou výstupní úroveň. Před zabalením i tady probíhá měření ve zkušební komoře.

DSC03172


  V galerii s obrázky můžete s námi alespoň trochu nahlédnout pod pokličku jednoho z nejlepších výrobců reproduktorové techniky. Návštěva takové společnosti je mimořádným zážitkem pro všechny, kteří jsou posluchači, nebo tvůrci hudby a filmů a nejen pro ně je zde mnoho podnětného materiálu. 

 Kompletní galerie 

* pro pohyb v galerii mezi obrázky můžete použít šipky  ← &  → na klávesnici