Návštěva McIntosh Labs v New Yorku

   Koncem května se naše studio zůčastnilo prohlídky sídla, vývojového centra a továrny McIntosh Labs ve měste Binghamton (stát New York). Uvnitř článku naleznete 120 exkluzivních fotografií a 4K videa přímo z továrny této slavné značky.

bwMC 

    Po osmihodinovém letu, téměř dvouhodinové imigrační kontrole a hodinové cestě do hotelu jsme se půl hodiny po našem ubytování vydali do prezentačního centra - World of McIntosh Townhouse na dolním Manhattonu. Jedná se o klasickou nízkou new yorskou budovu, kde nám byly předvedeny ty nejlepší (a samozřejmě nejdražší) McIntosh sestavy. Budova je součástí několika řadových domů a je zvenku záměrně velmi nenápadná (o to víc ji to pak přidává na exkluzivitě - dostanou se zde jen vážní zájemci, ne náhodní turisté). Nenajdete zde jediné logo McIntosh nebo náznak audio zaměření. Vstupní část tvoří totiž jen dveře, na kterých je namalovaná váza doplněná o abstraktní detaily. Okna vedle dveří jsou zamřížovány. O jak nenápadné místo se jedná se můžete přesvědčit sami z této 3D mapy.

bar grey mine

bar grey mine

   Moderní interiér místností v kombinaci se starými cihlovými zdmi (budova dříve sloužila pro tovární účely) se dokonale hodí k prezentované značce. Celkem má toto předváděcí centrum 6 pater, jednu krásnou venkovní terasu ve třetím patře, bazén (samozřejmě ozvučený reproduktory McIntosh) a je dokonale vybaveno komponenty McIntosh a Sonus Faber. Nechybí ani domácí kino s možností promítání filmů v 3D zvuku Dolby Atmos/DTS:X. Nejedná se v žádném případě o běžnou prodejnu, to už ukazuje fakt, že si ji zákazník musí najít sám.

   Tím se z tohoto Townhouse stává velmi exkluzivní místo, které bývá využíváno na pronájem, soukromé pořádání večírků, poslech zájemců, celebrit a podobně. A pokud se mezi těmito lidmi najde zákazník, který chce určitou sestavu doma, prodej zde lze uskutečnit samozřejmě také. Z našeho pohledu je to ale až na druhém místě. Na tom prvním se jedná o dokonale zvládnutou prezentaci značky, která je na vynikající (pro evropana až nepochopitelné) úrovni. O jak vyjímečné místo se jedná se můžete ostatně přesvědčit sami z fotek (tentokrát ve velkém rozlišení).

AB

E

GH

k

i

bar grey mine

   Po zhruba dvouhodinové prohlídce Townhouse, večeři, focení a příležitostnému poslechu několika téměř dokonalých sestav jsme navštívili nedaleký Time Square a Madison Square Garden

bar grey mine

   Druhý den, před odjezdem do Binghamtonu, jsme si prošli v rychlosti to nejlepší co šlo v takovém krátkém časovém horizontu v New Yorku stihnout - Brooklynský most a Rockafellerův mrakodrap s výhledem na město. Odpoledne jsme se vydali na cestu do 300km vzdáleného Binghamtonu - sídla firmy McIntosh.

bar grey mine

   Třetí den nás čekalo školení, prohlídka téměř všech částí továrny a nahlédnutí do vývojového centra firmy. Ze začátku jsme si prohlédli výrobnu tištěných spojů nebo vyřezávání skel čelních panelů komponentů vodním paprskem pod tlakem 60 000 PSI (4 000 atmosfér). Součástí další prohlídky bylo vidět barvení skel, loga, testovací pracoviště, lakovna s pecmi, navíjení cívek apod., to vše za bohatého komentáře prezidenta firmy Charlieho Randalla. Ke konci jsme viděli obrovský sklad, kde byla např. připravena zásilka k odeslání v podobě několika desítek zesilovačů pro jedno casino v USA ale také (v tom kontrastu) jedna zásilka v podobě jednoho zesilovače připraveného k odeslání do ČR

   Součástí této exkurze bylo i několikahodinové školení ale také poslech několika sestav (podobným těm v New Yorku). Bylo zde domácí kino s Dolby Atmos/Auro 3D/DTS:X, které zahrnuje projector McIntosh (v Evropě nedostupný) a vlajkové lodě značky - monobloky MC2KW, reproduktory McIntosh XRT2K, centrální reproduktor McIntosh XCS2K, 6! subwooferů pod podlahou, několik souroundových reproduktorů zabudovaných ve zdi a samozřejmě reproduktory na stropě. V zadní části domácího kina nechyběly ani další "doplňky", např. CD přehrávač nebo gramofon MT10. Ukázky z filmů v 3D zvuku byly tím nejlepším, co jsme kdy slyšeli, a zároveň pravděpodobně tím nejlepším na světě, co lze v tomto směru aktuálně zažít.

bar grey mine

2As2Bs

2Cs2Ds

2Es2Gs

2Hs2Is

 

bar grey mine

Další zajímavosti:

  • McIntosh si nevyrábí primárně tištěné spoje sám, nicméně na má na to stroje a celkem hodně si jich denně sám vyrobí
  • Elektronky použité pro tištěné spoje si McIntosh nechává vozit z ČR
  • Roční spotřeba elektronek je 50 000 - 60 000 ks
  • 70% váhy zesilovačů tvoří transformátor
  • Pracovníci zkratují každý nově vyrobený kus komponentu na 30s aby se zjistila funkčnost přepěťové ochrany
  • Stroje tisknou 8 jazykových variant na čelní panely (včetně čínských znaků)
  • V dotazech na zástupce firmy padla i otázka na přehrávač. Spousty zákazníků se nás ptá na UHD 4K přehrávač High Endového charakteru. Ty musíme zklamat, McIntosh (a evidentně není sám) ho zatím nemá v plánu. Určitě jednou bude (podle zástupce firmy) ale tento rok pravděpodobně ne.

bar grey mine

 Na závěr přidáváme několik videí (v nastavení lze zapnout rozlišení až do 4K)

Domácí kino v poslechové místnosti McIntosh Labs 


Barvení skla čelních panelů 


Navíječ cívek


Automatické osazování tištěných spojů


Vyřezávání čelních panelů vodním paprskem (1)


Vyřezávání čelních panelů vodním paprskem (2)

bar grey mine

Z historie značky McIntosh

   Každý, kdo se vážně zajímá o high - end audio jistě zná legendární americkou značku McIntosh. Její sortiment je široký - od zesilovačů, přehrávačů, gramofonů až po reproduktory (dříve však vyráběl např. i projektory). Zvlášť v oboru zesilovačů je pak McIntosh naprostou špičkou. 

   McIntosh Laboratory - tak zní oficiálně název výrobce high-end komponentů. Sídlo firmy je v Binghamtonu ve státě New York. Společnost byla založena v roce 1949 Frankem McIntoshem. Hlavní designový poznávací znak je černý panel s modrými "budíky" doplněný o ikonické logo a spínače se zeleným podsvícením. V roce 1946 Frank McIntosh a Gordon Gow nechali vyrobit první vysokovýkonový zesilovač s co nejnižším zkreslením této značky - 50W-1. V roce 1956 se společnost přesunula do Binghamtonu, kde působí dodnes. Od roku 1962 - 1992 vedl společnost Dave O'Brien. V roce 1967 zakládá divizi pro reproduktory. 

 frankMcintosh.jpgdob30_testing.jpg

* Na obrázcích (zleva) - zakladatel Frank McIntosh a dlouhodobý vedoucí společnosti Dave O'Brien

bar grey mine

    V roce 1990 byla společnost koupena japonskou firmou specializující se na výrobu ozvučení do aut - Clarion. McIntosh se tak v Japonsku stává uznávanou audio značkou rozšířenou o komponenty pro domácí kina a automobily. Prezident Clarionu Yutaka Oyamada oznámil zaměstnancům, že nemá v úmyslu měnit zavedený koncept značky. V květnu 2003 byl McIntosh prodán taktéž japonské společnosti D&M Holdings. 8. října, 2012 kupuje McIntosh italská společnost Fine Sounds SpA (která ji vlastní dodnes).

westchester_i_xl.jpg MA8000awards.jpg

* Na obrázcích - a) nekompromisní řešení domácího kina se zesilovači a reproduktory McIntosh

b) cena HI-FI WORLD Award Winner za nejlepší zesilovač - McIntosh MA8000

bar grey mine

Poděkování

   "Na závěr bychom chtěli poděkovat společnosti McIntosh a obchodním partnerům - konkrétně p. Ing Jan Kholl & Matěj Čičo. Bez nich bychom se této návštěvy nemohli účastnit!


Stálá prezentace komponentů McIntosh v PPHIFI studiu

V pphifi studiu jsme začali McIntosh prodávat v roce 2008. Od tohoto roku je v naší hlavní poslechové místnosti vždy dispozici k poslechu sestava této značky. Ještě nedávno to byl dělený zesilovač s monobloky MC601 řízený lampovým předzesilovačem C2500. Aktuálně máme ve studiu trvale monobloky MC 1.2 KW připojený k reproduktorům KEF Blade. K posouzení je připojen i McIntosh MEN220, který si dokáže poradit s problémy poslechového prostoru. Je možné okamžité srovnání poslechu s ním a bez něj. Jako zdrojový komponent je v tuto chvíli u nás možné poslechnout CD/SACD přehrávač MCD 550. Ve studiu jsme vyzkoušeli i  a gramofon MT5.

Jste tedy zváni (nejlépe po domluvě) k poslechu naší referenční sestavy Blade & McIntosh, která se skládá z:

mcA McIntosh 1.2 KW (2X)             meen McIntosh MEN 220  mc3 McIntosh C1100C              

mc4 McIntosh C1100T                       blade6 Kef Blade             Lumin done5 Lumin A1

bar grey mine

Kompletní galerie 

* pro pohyb v galerii mezi obrázky můžete použít šipky  ← &→ na klávesnici
 ** s ohledem na velikost galerie se může první fotka načítat trochu déle

wallfb