Dva stejné páry KEF R7 Meta se zesilovačem Luxman L-509Z. Jedny reproduktory na originálních hrotech, druhé na IsoAcoustic Gaia III podložkách. Jaký je rozdíl?
Již více než rok máme v PPHiFi studiu k dispozici rozdílovou prezentaci, která má za cíl odhalit vliv podložek IsoAcoustic Gaia III na zvuk. Dva stejné páry reproduktorů KEF R7 Meta máme zapojeny do zóny A a B (resp. speaker a a speaker B) v zesilovači Luxman L-509Z. Během poslechu skladby lze jednoduchým přepnutím A a B okamžitě zjistit rozdíl.
Konfrontace v praxi
Možnost okamžitého posouzení je rozhodně přínosnější, než přepojování reproduktorového kabelu do druhého páru. To by zapříčinilo několika-vteřinovou prodlevu, která není v tomto případě efektivní, a své kvůli tomu může zahrát i placebo-efekt. Ne každý si navíc dokáže plně uchovat a vybavit přesnější zvukový výsledek a porovnat ho s novým.
Originální hroty KEF mají samozřejmě také svou účinnost, ovšem ne takovou jako pogumovaná část (resp. spodní část) podložek IsoAcoustic. Podložky eliminují vibrace jak z vnějšku (podlaha + okolní vlivy), tak ze samotného vnitřku reproduktoru (vnitřní okolí měničů a skelet). Jakékoli chvění je totiž nežádoucí a brání větší detailnosti zvukového projevu. Laicky řečeno: čím méně produkuje měnič nežádoucí vibrace, tím lépe produkuje žádoucí zvukové kmitny. Více o zkušenostech a velice zajímavé historii značky IsoAcoustic se dozvíte v recenzi, kterou ve volném čase píši (a že ho není vůbec málo), a její zveřejnění můžete očekávat začátkem února 2025. PS: nezapomeňte nás proto sledovat na Facebooku a mém HiFiblogu.
Dva páry KEF R7 Meta. Jedny s podložkami IsoAcoustic Gaia III a jedny
na originálních hrotech. Rozdíl můžete slyšet přímo v otrokovickém PPHiFi.
Stačí zavolat na +420731119777 a objednat se na prezentaci.
IsoAcoustic & sendvičové kombo se sorbotanem
Jeden náš zákazník (nemůžeme jmenovat) se ve svém volném čase věnuje nejen stavbě reprosoustav ale i "odizolování" všech prvků ve své stereo-sestavě. IsoAcoustic si zamiloval, stejně jako různé experimentování v této oblasti. Jeho radu rádi zveřejníme. Podle něj je vhodná kombinace podložek IsoAcoustic s bambusovou deskou, na které jsou reprosoustavy položeny. Pod a na tuto desku je potom ideální položit sorbotanovou fólii, což je také výborný "antivibrační chytač", nicméně se jedná o relativně drahý polymer.
Podle něj zvukovému výsledku dokonce pomůže i položení IsoAcoustic puků (řada OREA) na vrchní část reprosoustav. To jsem ještě bohužel neměl čas ověřovat, ale v létě napravím :)
Tak, teď už jen na to mít dostatek času, vše pořádně posoudit, porovnat a zhodnotit, co říkáte? No, pro "běžnější" uživatele (včetně nás) jistě postačí bohatě účinek samotných podložek.
Odkaz na podložky Gaia III zde: https://www.pphifi.cz/isoacoustic-gaia-3-podlozky-pod-reproduktor-do-zateze-2-x-32kg-detail
Nejvyšší model IsoAcoustic Gaia Titan Cronoss pro ty nejtěžší reproduktory.
"S" a "bez" - hlavní rozdíly
Upgradem na antivibrační podložky IsoAcoustic si pomůžete ve třech aspektech:
Někomu se ze začátku může zdát, že basů je na reprosoustavě s podložkami IsoAcoustic méně. Tak to není, pouze se basová frekvence zkonkretizuje a tím není basová scéna tak rozmazaná. Právě tato "rozmazanost" je velmi často vnímána jako "dominance basů" "přebasovanost".
Po minutě poslechu je vám však všechno jasné. Eliminace oné "rozmazanosti" totiž poodkryje středové a výškové pásmo a vy slyšíte více detailů i na výškách. Více detailů jde pak ruku v ruce s lepším vnímání dynamického rozsahu.
"Laicky řečeno: čím méně produkuje měnič nežádoucí vibrace, tím lépe produkuje žádoucí zvukové kmitny."
Foto od našeho klienta, který si IsoAcoustic Gaia přidal pod svůj
subwoofer SVS. I od něj máme pozitivní zpětnou vazbu.
Placebo-efekt?
Jak jsme již zmínili, rozdílový test ve studiu probíhá již více než rok, a jedná se zároveň o nejoblíbenější prezentační test vůbec. Samozřejmě, že se nejedná o placebo, ale vyvracet Vám tuto myšlenku přes text nebudu - přijďte si vliv podložek poslechnout sami k nám do studia. Za Vaše uši slyšet nikdo jiný nebude (a "hejtři" na diskuzních fórech už vůbec ne :).
Chcete se objednat na prezentaci? Stačí zavolat na +420731119777.
Naše zkušenost s nejvyšším modelem podložek IsoAcoustic Gaia Titan Cronoss.
Zakomponovali jsme ho pod nožky gramofonového stolku Acoustic Solid.
Za PPHiFi - Ing. Petr Procházka ml.
Věděli jste?
Náš japonský oblíbenec Luxman bude letos slavit 100 let působnosti na trhu. Jedná se o nejstarší high-endovou audio firmu na světě. Starší audio-značka je už jen Denon (ten se ale nezaměřuje výhradně na high-end)
V únoru 2025 můžete očekávat recenzi na IsoAcoustic - model Gaia III
Zajímáte se o přenosky a gramofony obecně? Mrkněte na náš největší článek z roku 2024, který se zabývá touto problematikou opravdu dopodrobna: https://www.pphifi.cz/novinky/pruvodce-svetem-prenosek
Součástí našeho portfolia je i bohatá nabídka vinylových desek: https://www.pphifi.cz/vinylove-desky-lp
Naše studio bylo založeno v roce 1996.
Copyright © 2014 - 2024 by PP HiFi Studio Otrokovice. All rights reserved. Webdesign: Poradnyweb.cz