Tou nejdůležitější částí gramofonu je bezesporu přenoska. Hledáte tu pravou? Jaký je rozdíl mezi přenoskami MM a MC? Vše naleznete v našem podrobném článku.
Na počátku byl fonograf
Za první reprodukcí zvuku stojí známý konstruktér a génius - Edison. Vynalezl totiž fonograf. Ten se inspiroval zařízením nazývaným fonoautograf, který zkonstruoval francouzský vynálezce Édouard-Léon Scott de Martinville, a to již v roce 1857. Tento přístroj byl sice schopen zvuk zaznamenat, avšak pouze do grafické formy bez možnosti jeho zpětného přehrávání. O to se de Martinville vlastně ani nesnažil - nikdo, ani on sám totiž nevěřil tomu, že je přehrávání záznamu fyzicky možné. To vyvrátil až Edison dva roky před smrtí de Martinvilla.
Fonoautograf - první audio-rekordér na světě. Zvukový záznam však nešlo přehrát. * zdroj obrázku: magazín Time.
V patentu na Edisonův fonograf z roku 1877 nalezneme i nástin gramofonu, resp. zařízení, které je schopno snímat jehlou drážku na kruhové desce (předobraz vinylové desky). Tento nosič nazval Edison jednoduše - "disk", přehrávač potom "Plate Phonograph". Edison se ale zcela zaměřil na fonograf, kde byl nosičem válec. Ten považoval za efektivnější "přehrávač - rekordér", což bylo jedním z mála chybných úsudků tohoto všestranného mistra.
Poznáváte na levé fotce podobu s dnešními gramofony? Dva Edisonovy patenty z roku 1878.
Jeho manufaktura na fonografy zkrachovala a do popředí se dostal gramofon, který v USA oficiálně vynalezl Němec Emile Berliner. Špatně přenosné, skladovatelné a drahé válce s drážkou se přestaly vyrábět již ve třicátých letech 20. století a fonograf upadl téměř do zapomnění.
Tedy alespoň částečného zapomnění. Fonografu totiž nelze upřít jedno velké prvenství, historicky proto zůstane nesmrtelným. Jednalo se o první zařízení, které dokázalo přehrát a zaznamenat zvukovou stopu - nejdříve lidský hlas, pak i hudbu.
První model Edisonova fonografu z roku 1877. Vyfotili jsme v německém muzeu v roce 2022.
Jednalo se o multifunkční zařízení neboť bylo zároveň i rekordérem. Nahrávání probíhalo tak,
že jehla gravírovala zvukové vlny do válce pokrytého tenkou vrstvou vosku nebo cínu.
Válec musel nahrávající při záznamu manuálně otáčet.
Nařčení Edisona z podvodu
Koncem 19. století na pařížské akademii byl Edisonův zástupce dokonce osočen za podvodníka. Vědci totiž na starém kontinentu nevěřili tomu, že prezentovaný fonograf skutečně hraje, a zvuk přisuzovali břichomluvectví nebohého předvádějícího. Fonograf tedy psal dějiny, do té doby mnoho respektovaných vědců a profesorů univerzit bralo reprodukci zvuku jako nereálnost.
Ve studiu máme funkční fonograf vyrobený v roce 1903, konkrétně se jedná o model
s jednoduchým názvem "Edison Home Phonograph" se sériovým číslem.
Fonograf je vlastně all-in-one komponent. Obsahuje reproduktor (resp. trubku),
"zesilovač" a zdrojový komponent v jednom. K provozu nepotřebuje elektřinu,
stačí zatočit boční pákou (pouze cca 3 krát), položit hrot na válec a přístroj přehraje dvouminutový záznam.
O kvalitě a dynamice nahrávky nemůže být řeč, pro tento účel si ale fonograf v dnešní době nikdo stejně nekoupí.
První přenosky
První přenoska na fonografu nebyla vlastně jehlou, tvořil ji těžký "tupý plíšek", který "projížděl" drážkou na pogumovaném či voskovém válci. Kvalita záznamu i samotného přehrávání z fonografu je z dnešního pohledu neakceptovatelná. Jinými slovy - polyfonní zvuk z reproduktorů legendárního mobilního telefonu Nokia 3310 předčí několikanásobně chrastivý zvuk fonografu. Na vině nebyla pouze přenoska.
Válec vyráběli z měkčího materiálu než je nynější vinylová deska a samotná drážka na válci byla až příliš tlustá. Jen pro srovnání: drážka válce je široká přibližně 0,2 - 0,4mm, drážka vinylové desky je široká cca 0,04 - 0,06mm.
Fonografová přenoska (v té době nazývaná jako "reproduktorová hlava" *anglicky reproducer.
Část nalevo slouží jako násadka trubky, část napravo byla v kontaktu s drážkou válce.
Materiál hrotu - diamant nebo safír?
Hroty "novodobých" gramofonových přenosek již dávno nejsou tlustými kovovými jehlany. Jako hrot je používán diamant, a to syntetický či pravý. V minulosti byl zkoušen i safír, ten však trpěl velmi nízkou trvanlivostí - po cca 200 hodinách přehrávání již "obrušoval" drážku desky a byl nepoužitelný.
První hroty phono přenosek vypadaly spíše jako hrot kružítka.
Tvar hrotu
Tvar hrotu má vliv na kvalitu snímání (resp. přenosu kmitu na reálný zvuk) a tedy i na celkový zvukový výsledek. Bavíme se o velmi jemných rozdílech, které jsou umocněny schopnostmi mistra konstruktéra. Tvar jehly skutečně hraje roli - obecně platí, že čím větší je kontaktní plocha, tím lépe, protože to snižuje opotřebení vašich desek. Stejně tak platí, že čím menší je boční poloměr, tím lépe je hrot schopný číst vysoké frekvence.
V současnosti se hroty nejčastěji vyrábí v těchto tvarech:
Hroty v drážce LP pod mikroskopem. Čím větší je kontaktní plocha, tím lépe.
Eliptický hrot (napravo) je lepší než kónický (nalevo).
Velmi dobrou přenoskou v poměru výkon/cena je Nagaoka MP-500.
Můžeme jedině doporučit. Navíc k ní zdarma dodáváme kartáček na čištění hrotu.
MM vs MC přenosky
Při výběru se setkáváme nejčastěji se dvěma typy přenosek - MM a MC. Jak můžete vidět na animacích, hlavní rozdíl je v tom, co se uvnitř přenosky pohybuje a co ne.
Specialita - MI přenosky
Moving Iron (MI) Technologie je speciální technologie používáná u přenosek Nagaoka. Obsahuje materiál "Permalloy", který je podstatně lehčí než fixní magnet u přenosek MM a MI přenosky se tak v podstatě blíží lehkosti konstrukce přenosek MC. Výhodou je, že MI přenosky mají vyšší výstupní napětí a jsou tedy kompatibilní s předzesilovači pro MM přenosky.
MM vs MC- zjednodušený nákres
Jakou přenosku vybrat?
Při výběru kvalitního gramofonu je třeba vybírat i adekvátní přenosku, která se k celému kompletu nejvíce hodí, samozřejmě, ideálně v co nejlepším poměru výkon cena. My ve studiu nedáme na analog dopustit, proto se správným výběrem přenosky zabýváme prakticky od založení našeho studia v roce 1996.
Hledáte-li přenosky v co nejlepším poměru výkon cena, zde jsou ty nejlepší výrobci. Pro gramofony z našeho portfolia doporučujeme přenosky těchto značek:
Nejvyšší model značky Hana, model UR . Tělo má vyrobené z ultra čistého A7075 aluminia, které je využíváno
především pro kosmické technologie a vložky z ebenového dřeva, která ještě více potlačuje nechtěné rezonance.
Naše doporučení - konkrétní modely pro rok 2024
Vyznat se v tom velkém množství nabídek není zrovna jednoduché. Pokud hledáte (stejně jako my) ten nejlepší poměr výkon/cena a dáte na naši radu, můžeme s čistým svědomím doporučit tyto konkrétní modely:
Novinkou od roku 2024 je v našem portfoliu japonská značka Miyajima laboratory.
Ta se rozhodně nebojí inovací. Např. u modelu Destiny je cantiviler
(raménko na němž je zasazen hrot) z bambusu.
Každý výrobce má své know-how. Německé ClearAudio je známé tím, že pro šasi přenosek používá
drahé materiály jako např. fernambukové či ebenové dřevo, zlato nebo titan. Ve vyšších modelech
dokonce používá cívky z 24-karátového zlata. Na fotce model Concerto V2.
Přenoska Luxman LMC-5 je skvělým parťákem pro náš gramofon Luxman PD-151.
Ovšem pozor, i zde platí všeobecné pravidlo MC přenosek - čím mají
(prvotně) nahráno více hodin, tím jsou zvukově "vyzrálejší". Pod touto metaforou
si představte navýšení detailů a hudební dynamiky. Již po deseti hodinách "života"
se zvuková scéna otevírá a ukazuje své přednosti oproti levnějším MM přenoskám.
Přenoska Accuphase AC-6 u nás ve studiu krátce před osazením na ebenové rameno Reed P3
(samostatný článek o instalaci ramene na gramofon naleznete ZDE).
Věděli jste?
Gramofonové desky se dříve vyráběly z gumy, poté i ze šelaku, což jsou výměšky asijského brouka (samičky červce lakového) na bázi pryskyřice, dehtu a asfaltu. Až ve třicátých letech 20. století se přešlo na polyvinylchlorid - naše vinylové desky.
Součástí našeho portfolia je i bohatá nabídka vinylových desek. Naleznete ZDE.
Princip gramofonu byl nastíněn v Edisonově patentu na fonograf z roku 1877. Edison se však zaměřil na fonograf (nosičem byl válec), který považoval za efektivnější "přehrávač - rekordér", což bylo chybou. Gramofon poté vynalezl Němec Emile Berliner v Americe v roce 1895. Souboj gramofonu s fonografem trval několik desítek let a byl ukončen zánikem Edisonovy továrny.
Některé MC přenosky lze používat i na MM předzesilovačích. Stačí, pokud mají vyšší výstupní napětí. Tato informace je v závorce u každé MC přenosky v naší nabídce.
Copyright © 2014 - 2024 by PP HiFi Studio Otrokovice. All rights reserved. Webdesign: Poradnyweb.cz