Často se setkáváme s názorem, že B&W už nehraje jako dříve. Pojďme to uvést na pravou míru.
Ve stručnosti o značce Bowers & Wilkins
Bowers & Wilkins je kultovní britská audio značka, založená v roce 1966 Johnem Bowersem v Worthingu v Anglii. Firma se proslavila špičkovými reproduktory, které využívají inovativní technologie. Specialitou B&W jsou kevlarové, diamantové, Continuum membrány, výborný zvuk a unikátní design.
V roce 1979 uvedla legendární model 801, který se stal standardem v nahrávacích studiích. B&W se postupně rozšířila i do segmentu high-end sluchátek a bezdrátových reproduktorů. V roce 2016 firmu koupila americká společnost EVA Automation a v roce 2020 přešla pod Sound United (vlastní i Denon, Marantz, Polk Audio). Společnost B&W si však zachovala svou prestiž a dodnes je považována za výrobce špičkového audia.
"B&W si NEmůže dovolit mezigeneračně vyrobit stejně (nebo hůře) hrající reproduktor.
Důvod je zřejmý - nikdo v dnešní době nechce dobrovolně páchat ekonomickou sebevraždu."
Jak vznikají fámy ve světe high-endu
Na našem facebookovém profilu se občas objeví diskutující, který má negativní (občas i vulgární) poznámky k určitému druhu zboží, co prodáváme. Nejčastější příležitost se naskytne, když se snažíme vyzdvihnout výhody digitálních kabelů - nejvíce nenáviděný je v tomto případě jednoznačně high-endový ethernetový kabel.
Množství stížností "hejterů" je ale většinou podloženo pouze vizuálem fotky nebo kvůli znechucení z ceny produktu. Avšak praktické zkoušce se tito jedinci brání jako čert kříže. Jasně, také bych chtěl ovládat "Jedi umění" rozpoznání kvality zvuku zesilovače a reprosoustav dle jeho vzhledu, tak daleko ale nejsem.
V některých případech ale za nevědomost posluchač (nebo posluchač-teoretik) nemůže. Uvádím čtyři konkrétní případy, díky kterým se rodí pochybnosti ohledně kvalit high-endových i typových produktů ve světě audia:
Foceno u našeho klienta v roce 2023. Ten vyměnil starou řadu Bowers & Wilkins za novou (vzadu).
Stará vs nová řada 800 od Bowers & Wilkins
B&W si NEmůže dovolit mezigeneračně vyrobit stejně (nebo hůře) hrající reproduktor. Důvod je zřejmý - nikdo v dnešní době nechce dobrovolně páchat ekonomickou sebevraždu. Kevlarové těžké měniče staré řady 800 jasně prohrávají s aktuálním Continuum u nové řady 800 D4. Kdo tvrdí opak, tak je nikdy neslyšel na přímém porovnávacím testu (dvou stejně rozehraných párů) a jen souhlasí s teorií některých diskutujících, kterým se líbí víc žlutá barva nebo vzpomínají na nostalgické časy kdy B&W působilo možná více "monster" vzhledem.
V mnoha případech amatéři také porovnávají neférově nástupce, který má nahráno 2 hodiny se starou generací, která už má za sebou +500 hodin života. Tím jen vzniká hoax bez spořádného ověření v praxi, stejně jako u high-end digitálních kabelů, ale to je tak vše.
Za PPHiFi, Ing. Petr Procházka ml.
Copyright © 2014 - 2024 by PP HiFi Studio Otrokovice. All rights reserved. Webdesign: Poradnyweb.cz