Po delší době přinášíme novou recenzi, tentokrát netradičně na all-in-one zesilovač třídy D - Lyngdorf TDAI-1120.
Vždy jsem respektoval třídu D pouze v subwooferech a aktivních reproduktorech. Pak se ke mě dostal na test Lyngdorf, který můj vztah ke třídě D zcela přeorientoval. Ano, přicházím s comming outem (příznivci LGBT a různých nepolarit jistě odpustí), a otevřeně přiznávám, že bych ode dneška klidně s třídou D mohl žít.
Lyngdorf je malý 3kilový zesilovač s plnohodnotným streamerem v jednom. Pro ovládání streameru můžete použít aplikaci od Lyngdorfu, nejste na ni ale nikterak vázáni - lze použít i moderní funkce jako Tidal connect, AirPlay 2 nebo Chromecast. Nechybí ani možnost "offline streamování", tedy přehrávání vlastní hudby z USB flash disku nebo NAS serveru.
Mé dosavadní zkušenosti se zesilovači třídy D
Jak bylo řečeno na začátku, můj vztah ke třídě D u zesilovačů byl čistě negativní, vždy jsem preferoval třídu A, AB a G (a kromě výjimky jménem Lyngdorf stále budu). Nijak tomu nepomohla ani moje návštěva high end výstavě na Slovensku v roce 2023, kde jsem slyšel nejhorší sestavu za posledních 5 let - stereo set za cca 350 000 Kč, kterému "vládnul" právě "déčkový" zesilovač (raději nejmenované firmy).
Spolu se zakladatelem PPHiFi (mým otcem) jsme se shodli, že litujeme ztrápené uši posluchačů, a také samotného vystavujícího, který investoval do pronájmu showsroomu nemalé peníze. Pro jistotu jsme si na této sestavě (respektive “rozkladbě”) poslechli dvě skladby. Když výšky na Time od Pink Floyd dosáhly stejně “plechovo-cirkulárkové” agresivity jako u skladby předešlé, místnost jsme opustili.
Lyngdorf - malý zázrak ve třídě D
Konzervatismus mě naštěstí pár měsíců poté přešel a zvítězila zvědavost. Říkal jsem si, jak na to může být déčko, které v sobě má systém měření místnosti Perfect room, který si od Lyngdorfu koupil před mnoha lety i McIntosh? A výsledek? S adekvátními reproduktory výborný.
Testoval jsem s Tesla HiFi, Wharfadale, KEF R7, KEF11 Meta, a s Lyngdorfem bych je neváhal doporučit každému. Díky vestavné kalibraci je Lyngdorf velmi universální na výběr reprosoustav. Skvěle s ním bude hrát např. i nová řada KEF Q nebo jakýkoli pasiv Elektronika Praha.
Nesmíte ale očekávat to, co od zesilovačů AB ve vyšších cenových kategoriích. Tohle není high-end, nacházíme se v cenové skupině, kde jde slyšet nainvestovaných každých 10 000,-. Pokud máte pro zesilovač se streamerem omezen rozpočet na stropních 60 000Kč, je právě pro vás Lyngdorf velmi dobrým "adeptem", náhradu budete hledat velmi těžko i ve třídě AB.
Říkáte si: “Sakra, tohle přece nemůže být jen tříkilové déčko!,
tohle musí být ábéčko s minimálně desetikilovým trafem!”
Kalibrace místnosti
Ptáte se jak je to možné? Odpovědí je kalibrace místnosti pomocí mikrofonu. V praxi to vypadá následovně:
Zadní strana zesilovače u nás ve studiu. Nabízí velmi dobrou konektivitu i výkon, který je umocněn měřením, které je podle nás bezpodmínečně nutné! Pokud by vám chyběl symetrický propoj (XLR), popř. vyšší výkon, doporučujeme vyšší model Lyngdorf TDAI-3400 v plné modulové výbavě (odkaz na něj ZDE).
Přínos kalibrace
Během přehrávání skladby (já použil Tidal přes AirPlay2) pak můžete přepínat mezi třemi režimy - focus, global a bypass:
Přepínáním mezi bypass a focus slyšíte v reálném čase přínos systému Perfect room. S naměřenými hodnotami máte nefalšovaný pocit, jako byste poslouchali zesilovač třídy AB.
Kalibrace je nutnost! * na fotce používám svůj vlastní stojan, abych nemusel vybalovat originální z krabice.
Perfektní perfekt room
Měřící systém neberte jako ekvalizér, dívejte se na něj jako na "přizpůsobovač místnosti", upgrade který máte zdarma součástí komponentu. Ne nadarmo výrobce přidává do balení kromě mikrofonu i stojan. Výrobce vás chce vyloženě donutit, abyste si udělali půl hodinku čas a opravdu si místnost zkalibrovali. Síla Perfect room je totiž propastná, doslova přinutí zesilovač, aby ze sebe dostal maximum.
V režimu bypass slyším zvukový výsledek jako "plechový podkres", tak moc typický pro třídu D. V režimu focus se zjemní detaily na středech a výškách a basová frekvence se dostane přesně tam, kde má být - zvýší se její přesnost a dynamika a vy nepřestáváte věřit svým uším, co dokáže udělat malý mikrofon a patentovaný software. Říkáte si: “Sakra, tohle přece nemůže být jen tříkilové déčko!, tohle musí být ábéčko s minimálně desetikilovým trafem!”
Test s Wharfadale.
Názory třetích stran
Procházel jsem si chvíli diskuzní fóra a zjišťoval zkušenosti ostatních uživatelů, které se liší dle jejich poslechové náročnosti (a finanční, které jsou ochotni do své sestavy investovat). Kromě mojí recenze je model kladně hodnocen ve světě. Zesilovač je nepřekvapivě dost vychvalován i na diskuzních fórech, někteří jsou dokonce spokojeni i se zvukem bez naměřených hodnot. To již já - (troufnu si říci - extra náročný člověk na stereo poslech) opravdu nechápu, naměřit si Perfect room u Lyngdorfu je totiž nutnost.
Lyngdorf TDAI-1120 je k trvalé prezentaci v moravském PPHiFi studiu. Pokud Vás zaujala
recenze, doporučujeme se objednat na nezávaznou prezentaci (na tel. 731119777).
VÝHODY | NEVÝHODY |
+ výkon umocněný kalibrací místnosti Perfect Room |
- prvotní složitost nastavování a kalibrace (zvláště pro začátečníky) |
+ kompaktní rozměry | - tristně nevyužitý potenciál velkého displeje |
+ konektivita | - "papírově" neoslnivá hmotnost (3,3kg) |
+ mikrofon, XLR kabel i stojan jsou součástí balení | - neumí DSD/DSF |
+ nevázanost na aplikaci - možnost využít Airplay 2 i Chromecast |
|
+ podpora všech moderních formátů včetně DSD a DSF |
|
+ nadstandartní počet digitálních vstupů (2x optika, 2x koax) | |
+ vyrobeno v Dánsku | |
Verdikt PPHiFi studia: | |
Za mě se jedná o překvapení roku 2024, kdy jsem komponent vzal na test do studia. Pokud zvolíte reprosoustavy v cenové kategorii do 100 000,- Kč, tak je Lyngdorf TDAI 1120 je po kalibraci výkonným zesilovačem, který proměňuje třídu D na regulérní AB. Navíc obsahuje plnohodnotný streamer s podporou nejmodernějších funkcí. Vysoké hodnocení si zaslouží:
9,5/10 |
Copyright © 2014 - 2024 by PP HiFi Studio Otrokovice. All rights reserved. Webdesign: Poradnyweb.cz