Recenze Burmester B38

Petrova nová recenze na německé reprosoustavy Burmester B38. Pro koho jsou tyto nenápadné sloupy určeny?

Design Burmester B38

Burmester B38 na rozdíl od vyšších modelů této značky nevybočuje z "ničím nerušeného kvádrového" vzhledu a vyloženě o wow efektu se nedá hovořit. Jedná se o velmi elegantní reprosoustavy s čistým designem.

Na rozdíl od Burmester BX100 nebo Burmester BC150 nepůsobí B38 z marketingových fotografií zrovna tak, jak za jejich cenu očekáváte. Fotky mohou vyvolat pocit, že se jedná o reproduktory středně vyšší kategorie (podobně jako např. KEF R7 Meta).

Avšak realita je už při jejich rozbalování úplně jiná. Jakmile B38 uvidíte "naživo", pochopíte, že se vizuálně jedná o vyšperkovanou záležitost. Hmotnost je také jistým ukazatelem kvality - každý sloup má okolo 51kg. Dostat reproduktory na své místo kvůli absenci klasických hrotů není jednoduchá záležitost.


Burmester B38 se zesilovačem Burmester Classic Line 232 Nocturnal Noir.
Foceno v květnu 2025 v PPHiFi studiu.


Na čem jsem poslouchal

Burmester B38 jsem zapojil k těmto komponentům: 

  • K zesilovači třídy AB Burmester Classic Line 232 Nocturnal Noir s modulovým D/A převodníkem,
  • k aktivnímu síťovému filtru Accuphase PS-1250...
  • ...v kombinaci s pasivním filtrem IsoTek V5 Titan.
  • Jako reproduktorový kabel byl použit NORDOST Heimdall 2 s postříbřenými vodiči.

Poslechový test

Už v první hodině mě dokázaly překvapit svým přednesem. Snažím se u nově rozbalených a zapojených reprosoustav vždy přimhouřit oči a nemít velká očekávání. Je obecným pravidlem, že high-endové repro potřebují většinou 100 až 200 hodin života (např. u KEF Reference 5 Meta bylo 200 hodin naprostou nutností), než je můžeme férově posuzovat. To samé platilo i u B38, avšak ze začátku to nebyl takový "průšvih" jako u konkurenčních reproduktorů.

Ptáte se proč? Důvod je ten, že Burmester každému reproduktoru "dává hodně zabrat" ještě před zabalením a odesláním do distribuční sítě. Každá reprosoustava projde před finalizací desítkami hodin testování zvuků různých frekvencí. Tento křest ohněm a zkoušení limitů měničů patří mezi hlavní prvky přísné výstupní kontroly.


"Burmester není cenově dostupný pro každého. Pokud by byl, měli by ho skoro všichni."


Po sto hodinách "prvotního" rozehraní B38 jsem začal přemýšlet, jaké poznatky do recenze napíšu. Burmester ve své anotaci zmiňuje, že se jedná o sloupy s "trojrozměrným prostorovým obrazem a úžasně transparentním zvukem". A já nyní v praxi přesně vím, co tím myslel.

Které tři zásadní věci u B38 oceňuji nejvíce?:

  • Předozadní prostor (to je ten dle Burmesteru "trojrozměrný prostorový obraz"),
  • při nižší hlasitosti výborná mikrodynamika,
  • při vyšší hlasitosti exkluzivní dynamika. 

Burmester B38 lze nezávazně poslechnout spolu s Burmester Classic Line 232 Nocturnal Noir
v PPHiFi v Otrokovicích u Zlína. Stačí zavolat na +420731119777.


Během několika hodin poslechu, které sloužily jako hlavní podklad této recenze mohu říci, že B38 jsou ve své kategorii reprosoustavy s tím nejvyladěnějším zvukem, který jsem za poslední dobu slyšel (a že jsem toho slyšel opravdu hodně). Samozřejmě, jedná se "pouze" o čtvrtý nejvyšší model reproduktorů značky Burmester, v kategorii do 750 000,- Kč za reproduktory ale nemohu šetřit superlativy.


Nalevo v základní šedé variantě, napravo ve speciálním žlutém laku.


Možnost regulace basů

Burmester B38 umožňují dvojí přizpůsobení zvuku. To může pomoci s "přebasovaností" v důsledku umístění reprosoustav do nedostatečně ošetřené poslechové místnosti. Na zadní straně je umístěn dvoupolohový přepínač, který umožňuje snížit úroveň basů v pásmu 150–37 Hz o 1 až 3 dB. Tomuto regulátoru nemohu připsat takový "kredit", jako má kalibrace místnosti přes Dirac nebo PerfectRoom, i tak se jedná o šikovného pomocníka.

Druhou možností je použití klasické ucpávky bassreflexu z porézní pěny. Těmito způsoby lze mechanicky doladit basovou odezvu podle akustických vlastností prostoru nebo osobního vkusu posluchače.


"Nezapomeňte, i sebelepší reproduktory může "potopit" neadekvátní zesilovač.
Každá stereo sestava hraje pouze tak, jak jí dovolí nejslabší článek řetězce."



Speciální barevné varianty za obří příplatek

Burmester B38 jsou dostupné ve třech základních variantách - bílá a dvě varianty šedočerné. Za příplatek je možné vybrat jakoukoli jinou barvu, dokonce i speciální lak. Na fotografii níže lze vidět B38 ve žlutém zabarvení, které vzniklo po konzultaci s automobilkou Porsche. V případě B38 je ovšem cena za barvu na přání "hodně nesympatická" (více než 100 000,- Kč navíc). 


B38 vyfoceny v sídle společnosti Burmester v Berlíně.


Nezávislost značky

Burmester využívá vývoje, velmi moderního technického zázemí v Berlíně a svého "umu". Jednotlivé komponenty si testuje výhradně se svými vlastními a tento maximálně vyladěný výsledek je radost pozorovat a poslouchat.

Dalším obrovským plusem je odmítání akvizic a s tím spojená svoboda v rozhodování. I když v minulosti několik investorů a koncernů chtělo Burmester odkoupit, ten to vždy odmítal a etabloval se do role respektované rodinné firmy - přesně tak, jak si to vždy přál zakladatel Dieter Burmester. Věřte, že takto nezávislých značek je v high-end audiu jako uživatelů MS-DOS v roce 2025.


B38 jsou předurčeny pro zesilovače ze stejné stáje

Občas se snese na diskuzních fórech kritika na kvalitu reprosystémů Burmester v automobilech. K té nemám co napsat kvůli nedostatku zkušeností, ale ponechme ji v našem případě stranou. High-end audio od Burmesteru je úplně jiný sektor.

B38 jsou nenápadné, elegantní sloupy s charakteristickým zvukem značky. Kombinace se zesilovačem Burmester Classic Line 232 (nebo i jiným od této značky) důrazně doporučuji. Právě sladění (resp. stav "vše od Burmesteru") vytvořené výrobcem na míru je výhodou, kterou by bylo škoda nevyužít.

Ono symbiotické "souznění" neboli "partnerství zesilovače s reproduktory" je to nejdůležitější během hledání té nejlepší možné stereo sestavy. Znám až příliš mnoho případů, kdy k reproduktorům konkrétní značky připojíte zesilovač, který pro ně není partnerem a odnese to zvukový výsledek. U Burmesteru nic hledat nemusíte, vymyslel to za vás.

Když se nad tím zamýšlím, málokterá high-endová značka vyrábí zároveň zesilovače i reprosoustavy (napadá mě teď vlastně jen McIntosh nebo Avid). Vychází to z logicky věci - high-endový výrobci se zaměřují pouze na to, v čem konstrukčně dlouhodobě vynikají, tedy na to, v čem jsou nejlepší. A skoro se až nabízí říct, že Burmester vyniká ve všem. 


Pro koho jsou určeny?

Pro koho jsou B38 určeny? Pro milovníky audia, kteří ocení špičkový zvukový výsledek v "elegantním a čistém kvádrovém kabátku". Pro ty, kteří nechtějí z nějakých důvodů (velikost místnosti, architekt, přítelkyně, manželka) mít doma nic obřího nebo extravagantního.

Podmínkou samozřejmě je, že jste schopni investovat do celé stereo sestavy částku okolo 1,3 milionu Kč. Burmester není cenově dostupný pro každého (pokud by byl, měli by ho skoro všichni).


Shrnutí recenze
  • + zvuk 5/5
  • + zvuk v kombinaci s Burmester zesilovačem "6/5"
  • + dynamika a mikrodynamika
  • +  špičková předozadní prostorovost
  • +  elegantní design
  • +  obří bassreflex vzadu
  • +  vyladěný systém základny, která slouží jako antivibrační podstavec
  • +  možnost regulace basové složky (režim A a B)
  • +  možnost bi-ampingu
  • +  vyrobeno v Berlíně
  • +  nejsou to žádná "ořezávátka", hmotnost 51,5 kg/ks
  • - velká náročnost na akustické ošetření místnosti
     (ale to je vlastnost každé high-end reprosoustavy)
Verdikt PPHiFi studia:

Ve specifikacích mě nejdříve trochu odrazovala "škarohlídná" citlivost 86 dB. Ale je to Burmester, tam se o papírové technické parametry nelze opírat, důležitá je praxe, říkal jsem si. Pak jsem B38 slyšel poprvé na výstavě v Mnichově, poté v roce 2025 v sídle společnosti Burmester v Berlíně a nyní je mám konečně u sebe. Jakmile se prodají, koupím si další pár. Nic podobného jsem totiž v PPHiFi neslyšel už hodně dlouho.

Hodnocení: ★★★★ 10/10
Za PPHiFi – Ing. Petr Procházka

odkaz na Burmester B38 ZDE


Bonus k recenzi: Historie Burmesteru v bodech

  • 1977 – Založení značky
    Značku založil Dieter Burmester v Berlíně. Byl elektroinženýrem a vášnivým hudebníkem (hráč na basovou kytaru). Jeho nespokojenost s tehdejšími zesilovači jej vedla k vývoji vlastního modulárního předzesilovače 777, který položil základy značky Burmester.
  • 1980 – 1990 – Inovace a růst
    Burmester rychle získal reputaci díky důrazu na kvalitu signálu, symetrickou konstrukci a ruční výrobě v Německu. V této době přišly na trh i legendární zesilovače 808 a power amp 909, které se dodnes vyrábějí ve vylepšených verzích.
  • 1990 – 2000 – Rozšíření portfolia
    Firma rozšiřuje sortiment o CD přehrávače, D/A převodníky a integrované zesilovače. Design se vyznačuje typickým leštěným hliníkem, modře podsvícenými prvky a špičkovým zpracováním.
  • 2005 – Partnerství s Porsche
    Burmester se stává dodavatelem high-end audiosystémů pro Porsche – prvním modelem byl Panamera (2009). Tím vstoupil do segmentu luxusních automobilů.
  • 2013 – Partnerství s Mercedes-Benz
    Následuje spolupráce s Mercedes-Benz – zvukové systémy Burmester se objevují v modelových řadách S, E, C a dalších. Systémy se dělí na Surround Sound System a High-End 3D Surround System.
  • 2015 – Úmrtí zakladatele
    Dieter Burmester zemřel 15. srpna 2015.
  • 2020 – Současnost
    Burmester pokračuje jako nezávislý výrobce high-end audia, vyrábí kompletní řady komponentů včetně streamovacích přehrávačů, gramofonů, D/A převodníků a reproduktorů – vše ručně vyráběné v Berlíně.

Dieter Burmester - zakladatel značky. 

loga

logo paticka

Přijďte si k nám do showroomu poslechnout Vámi vybranou reprosoustavu, gramofon nebo sluchátka.

facebook instagram

Kontakt

PP HiFi Studio
Dr. E. Beneše 1016
765 02 Otrokovice

+420 603 581 305
+420 731 119 777

map cr B

Copyright © 2014 - 2024 by PP HiFi Studio Otrokovice. All rights reserved. Webdesign: Poradnyweb.cz