Pamatujete si na nekonečný seriál Dallas? Tak právě pro vás je Petrův nejnovější článek. Se zakladatelem PPHiFi (svým otcem) totiž navštívil ikonické místo slavného seriálu, nejznámější ranč na světě a synonymum luxusního bydlení - South Fork. Velká fotogalerie uvnitř článku.
Doteď si pamatuji, jak mi děda vyprávěl, jak se mu snažili soudruzi vtlouct do hlavy, že mrakodrapy a přebytek produktů, které viděl v reklamě na stanici ORF jsou pouze makety a výmysl nepřátelského západu.
Globálněji se do podvědomí televizních diváků tyto "makety" dostaly až díky seriálu Dallas. Ten byl v roce 1992 v Československu hodně velkým zjevením. Málokdo měl možnost vidět, jak vypadají města v USA, nezapomínejme, že internet nebyl ještě dostupný. Dallas se tak stal "urychlovačem těchto tří milníků":
Pád totality v Rumunsku kvůli Dallasu?
Larry Hagman (představitel legendárního padoucha J. R. Ewinga) kdysi prohlásil, že seriál Dallas dokonce pomohl svým zobrazením "kontrastu mezi totalitou a kapitalismem" k pádu režimu v Rumunsku. Rumunská komunistická vláda totiž dala seriálu v osmdesátých letech kupodivu zelenou - doufali, že Dallas odhalí všechny stinné stránky zatracovaného kapitalismu a diváci jím budou znechuceni. Soudruzi ovšem dosáhli opaku. Seriál, který měl odhalit temné stránky kapitalismu, se stal jedním z nejsledovanější seriálů ve státě.
V 80. letech Hagman se svou manželkou Maj Axelsson navštívil Bukurešť. Diktátor Nicolae Ceausescum mu údajně navrhl, že na stěně jednoho z domů v hlavním městě pověsí obří portrét J. R. Ewinga, jakožto symbol západního zla. Hagman souhlasil s podmínkou, že jeho žena najde následující den na dámském záchodku jedné vládní budovy pytel plný peněz. Jak bylo dohodnuto, peníze skutečně našla. Hagman se dohodl s novináři, že informaci o tomto úplatku mohou zveřejnit až po jeho smrti (23.11.2012).
Ať už tomu věříme nebo ne, je pravdou, že zahraniční seriály se staly mocným nástrojem pro určité "otužení" i těch nejotrlejších soudruhů. O samotném vlivu na celou společnost ani nemluvě. Internet prakticky neexistoval a hlavním zdrojem informací v ČSR byla televize, tentokrát konečně liberární.
Petr z PPHiFi se na Comic Conu 2024 vyfotil s Patrickem Duffym.
Ten se proslavil hlavní rolí seriálu Dallas i Krok za krokem.
South Fork
Samotný South Fork je dodnes středobodem fanouškovské základny Dallasu. Původní majitelé ranč prodali krátce poté, co se Dallas stal nejpopulárnějším seriálem na světě. Dle jejich slov se už na ranči nedalo bydlet. Neodbytní fanoušci se často na ranč vloupávali a hodně z nich chtělo nějaký artefakt - např. kradli poštovní schránky nebo i zvířata z ohrad.
Ranč se nachází u obce Parker, asi 50km od centra města Dallas. Komentovaná prohlídka South Forku trvala zhruba hodinu, poté jsme se mohli na ranči i v interiérech budovy libovolně pohybovat a cokoli fotit.
My na South Forku
South Fork je stále nejslavnější ranč na světě bez ohledu na to, že se základna fanoušků zmenšuje.
Generace Z ani neví, že seriál existoval. Na fotce budova s ikonickým bazénem.
Snídaňový stůl a židle jsou stále původní a často se objevovali v seriálu již okolo roku 1979.
Správci ranče se podivují, že jsou stále v zachovalém stavu.
My z PPHiFi na South Forku.
Lincoln s poznávací značkou Ewing 1 v muzeu na South Forku.
Pouze skalní fanoušci ví, komu patřil.
Zakladatel PPHiFi Petr Procházka na South forku.
Ikonická brána na South Fork.
Hlavní jídelní stůl. Tady vás asi zklamu. V interiérech ranče se natáčelo pouze svátečně.
Pro kameramany bylo obtížné se v menších prostorách pohybovat.
Z 90% se natáčení v interiérech konalo ve studiích v Los Angeles, kde se nacházely pouze kopie
"originálních" místností. Samotný ranč tedy sloužil spíše hlavně pro natáčení exteriérů.
Nejslavnější seriálový obraz Jocka Ewinga (zakladatele Ewing Oil) není originálem. Málokdo ví, že se původní malba ztratila.
Pravděpodobně ji tajně prodal někdo z herců nebo štábu.
Správci ranče dodnes pátrají po aktuálním majiteli a rádi by obraz odkoupili.
Postel hlavního padoucha J. R. a jeho ženy Sue Ellen.
Postel Lucy Ewing.
"Dallas byl v roce 1992 v Československu hodně velkým zjevením. Málokdo měl možnost vidět,
jak vypadají města v USA, nezapomínejme, že internet nebyl ještě dostupný.
TV seriály začaly mít majoritní vliv na všechno. I na politické dění."
Legendární zvraty a rekord
První z ikonických zvratů seriálu - návrat zemřelé postavy Bobbyho Ewinga ze seriálu Dallas rozdělil fanoušky na dva tábory.
Scénáristé vysvětlili návrat Bobbyho jako sen jeho exmanželky Pam, což byl nápad manželky Patricka Duffyho (představitele Bobbyho).
Prakticky k tomu bylo studio dotlačeno - fanoušci se se smrtí svého oblíbeného charakteru nemohli smířit,
v několika městech se dokonce demonstrovalo. A dle naší průvodkyně to byly demonstrace ve velkém.
A nejslavnější seriálový zvrat vůbec - postřelení hlavního "hrdiny" J.R. Ewinga v posledním díle třetí série (S03E25). Epizodu "Who done it" (S04E04), která slibovala
odhalení střelce, sledovalo v USA během premiéry neuvěřitelných 62 milionů diváků, a celosvětově 360 milionů diváků.
Tento rekord již pravděpodobně nikdy nebude překonán. Pro srovnání, nejpopulárnější Walking Dead sledovalo v časech největší slávy okolo 17 milionů diváků,
Big Bang Theory okolo 10 milionů diváků.
Zajímavostí je, že ani hlavní herci nevěděli, kdo J.R. postřelil. Režisér totiž nechal natočit každou hlavní postavu (včetně matky a otce oběti) na J.R. střílet.
Sestříhané finální video s pravým střelcem potom do televizního studia vezl scénárista letadlem v kufříku, který měl připoután k ruce.
Dodnes se jedná o druhou nejsledovanější seriálovou epizodu vůbec. Byla pak překonána pouze závěrečným dílem seriálu M.A.S.H. (70 mil. diváků v USA).
Kde sledovat Dallas?
Copyright © 2014 - 2024 by PP HiFi Studio Otrokovice. All rights reserved. Webdesign: Poradnyweb.cz