Podceňované a mnohdy nenáviděné. Jsou trnem v očích našich manželek a přítelkyň. Jak moc jsou akustické panely či plata od vajec důležité? Teorie i praktické příklady uvnitř článku.
Nepřátelé akustiky
Největším "nepřítelem" akustiky jsou velká skleněná okna bez žaluzií, holé zdi, spojená poslechovka s kuchyní, absence koberce, ale také architekti, kteří design akustických panelů jednoduše "nepřekousnou".
Jedna věc je pak designově čistě vypadající pokoj, druhá akustické prostředí, ve kterém žijeme. Kvůli ozvěnám se v takových místnostech totiž velmi špatně komunikuje.
Sporťák na polní cestě
Ano, i zvuk jdoucí z reproduktorového měniče má svou "cestu", nejdůležitější je její "zakončení". Bude se zvuková vlna odrážet nebo ji pohltí basová past, popř. rozbije difusní panel?
Tuto problematiku lze přirovnat k jízdě v autě. Kvality sportovního automobilu jistě nebudou vyčnívat při jízdě na zabahněné polní cestě. A zrovna tak nebude kvalitní ani přednes zvuku v akusticky "neošetřené" místnosti.
Pokud si domů pořídíte high-end sestavu do prostoru s holými zdmi, francouzskými okny a žádnou akustickou
úpravou, je to jako byste si pořídili Ferrari ale dispozičně měli pouze polní cestu.
Akustické vyladění místnosti nemusí nutně "bolet". Vicoustic myslí i na "flat" panely, které mohou být i čistě bílé.
U nás ve studiu mají v páté poslechovce texturu kamene.
Naše čtvrtá poslechovka je zázemím pro české značky Tesla Hifi a Elektronika Praha.
Opět nechybí ani akustické panely Vicoustic doplněné o akustický strop (ten již patří do kategorie stavební akustiky).
"Vysvětlovat přínosy akustických panelů architektům nebo přítelkyním může být někdy oříšek.
* U architektů pamatujte na jediné - hlavní slovo máte vy.
Stavební akustika
Na akustické úpravy je dobré myslet již při stavbě samotného domu. Mezi stavební akustiku patří kromě zdí i např. strop s vhodně upravenými podhledy nebo přímo akustickým sádrokartonem, popřípadě i samotný půdorys stavby - pro domácí kino je např. velmi vhodná rotunda, nejlépe bez oken.
Dále zde patří vnější protihlukové panely a zdi - ideální příkladem je krásná skleněná zábrana u zlínského kongresového centra, která má na starosti potlačení hluku z hlavní silnice.
* Kongresové centrum ve Zlíně a protihluková zeď ze skleněných luxfer. * Zdroj fotky: kc-zlin.cz
Interiérová akustika a její druhy
Pro zákazníky, kteří již mají dům postaven, jsou tu akustické panely. Většina se lepí na zeď či strop, některé těžší modely lze našroubovat nebo jen položit. Dělíme je na čtyři základní skupiny - absorpční, difusní, basové a kombinované.
Absorpční panely efektivně absorbují nižší frekvence zvuku, odstraňují nežádoucí ozvěnu, snižují hluk unikající z místnosti a výrazně tak napomáhají akustice. Svou úlohu naleznou v poslechových místnostech, kinosálech, domácích kinech nahrávacích studiích i v restauracích. Pomáhají nejen při poslechu hudby ale i při komunikaci. Doporučujeme kombinovat s difuzními panely a basovými pastmi. Již šest panelů (60 x 60cm) stačí k výraznému vylepšení.
Difuzní panely díky svému tvaru zakřivují a rozbíjejí zvukové kmitny. Zaostřují zvuk, podobně jako když vypnete autofocus a manuálně zaostříte záběr na fotoaparátu. Výrazně napomáhají akustice. Svou úlohu naleznou v poslechových místnostech, kinosálech, domácích kinech nahrávacích studiích i v restauracích. Pomáhají nejen při poslechu hudby ale i při komunikaci. Doporučujeme vhodně kombinovat s absorpčními panely a basovými pastmi. Nemělo by jich v místnosti být více než absorpčních.
Kombinované slučují difuzní i absorpční vlastnosti. Zaostřují a absorbují zvuk. Výrazně napomáhají akustice. Svou úlohu naleznou v poslechových místnostech, kinosálech, domácích kinech nahrávacích studiích i v restauracích. Pomáhají nejen při poslechu hudby ale i při komunikaci. Doporučujeme doplnit o basové pasti.
Basové pasti slouží jako absorpční panely s cílem pohltit nežádoucí odrazy basových kmiten a kmiten z bassreflexů - nižší a nejnižší zvukové frekvence. Výrazně napomáhají akustice. Svou úlohu naleznou v poslechových místnostech, kinosálech či domácích kinech. Doporučujeme kombinovat s absorpčními a difuzními panely. Lze je snadno skrýt - bývají v rozích, často skryté za reproduktory.
Poslechová místnost č.2 v roce 2006 ještě bez panelů (vlevo) a v únoru 2021 před úpravou (vpravo).
* Ještě dnes můžete občas narazit na závěsy - typickou úpravu showroomů 90. let.
Bez akustických panelů? Využijte alespoň běžné prvky obývacího pokoje
Pokud akustické panely odmítáte, lze je částečně nahradit běžnými "komponenty z domácnosti". Příznivé pro absorpci nežádoucích zvukových kmiten je např.: koberec (čím delší vlas, tím lépe), knihovna, sedačka, obraz, žaluzie, apod. Tito pomocníci sice nebudou tak účinní jako jejich kombinace s akustickými panely, rozhodně se ale zlepšení dočkáte.
Zkalibrujte místnost
Dalším důležitým prvkem je měření místnosti. Pomůže účinně v akusticky "ošetřené" i "neošetřené" místnosti. Výborné zkušenosti máme s kalibračním systémem Dirac. Ten lze využít např. u nové čtvrté generace streamerů BlueSound Node, u výborného Bluesound Node Icon, u nového zesilovače ARCAM SA45, ARCAM SA35 nebo u novinek Denon a Marantz.
Další alternativou může být výborný kalibrační systém Perfect Room přítomný v McIntosh Men 220 nebo u zesilovačů Lyngdorf.
Novinka roku 2025 - úžasný ARCAM SA45 💘
Integrovaný zesilovač s výkonem 2 x 180 W ve třídě G, podpora kalibračního systému Dirac,
XLR, konečně velký 8,8-palcový barevný displej, implementovaný streamer, Tidal Connect,
HDMI eARC, podpora Roon, phono pro MM i MC a výborný DAC. Cena 124 990 Kč s DPH.
Nesmím opomenout. McIntosh MEN220 je stálicí v portfoliu americké značky McIntosh.
Obsahuje kalibrační systém PerfectRoom vyvinutý Lyngdorfem. Stejně jako Diracu - neberte ho jako ekvalizér.
Jeho úkolem je vyhodnotit akustické nedostatky místnosti a na jejich základě uzpůsobit zvuk stereo-sestavy.
"Vysvětlovat přínosy akustických panelů architektům nebo přítelkyním může být někdy těžkým úkolem.
* U architektů pamatujte na jediné - hlavní slovo máte vy.
Rekonstrukce "dvojky" v PPHiFi
Klasické difuzéry Vicoustic DC jsou většinou skladem, použili jsme je na strop naší druhé poslechové místnosti Luxman & KEF. Na zbytek (absorpční Cinema Round Premium a FlexiWave Ultra) jsme ale čekali dva měsíce. Výsledek si můžete prohlédnout na fotce níže nebo rovnou v našem studiu v Otrokovicích.
* Kombinaci modelů Flexi Wave s Cinema Round na pravé stěně z fotky ze stránek Vicoustic jsme
částečně "zkopírovali" do reálné podoby u nás.
Cena jedné stěny / stropu se ale pohybuje okolo 100 000,- Kč. Vicoustic je drahá značka...
* Poslechová místnost č.2 v březnu 2025 v PPHiFi Studiu v Otrokovicích po úpravě (aktuální podoba). Po devíti letech se dočkal rekonstrukce náš showroom zaměřený na komponenty značky Luxman & KEF. Inspirovali jsme se návrhem přímo od portugalského Vicoustic - nejlepšího výrobce akustických panelů. Pozadí Vicoustic umocňuje tradiční design luxusních stříbrných japonských komponentů Luxman. Zvolený hnědý odstín panelů také ladí s KEF R7 Meta v ořechové dýze, takže jsme maximálně spokojeni s výsledkem.
Jedna z našich instalací absorpčních panelů v restauraci. Hlavním cílem nebylo vylepšení hudby ale eliminace ozvěny při komunikaci hostů.
Další foto z naší instalace u klienta. Do difuzních Vicoustic DC2 jsme museli vyřezat otvory
pro světla a kulaté Dolby Atmos reproduktory Cabasse.
Nevýhoda Vicousticu
Dlouhé čekací lhůty na většinu panelů Vicoustic jsou "kamenem úrazu" této značky. Není problém dostat objednané zboží až za tři měsíce.
Tady budeme upřímní, nelíbí se nám to a vzpomeneme si vždy na hlášku Španělů “Mañana!”, kteří v období siesty vše nekompromisně zavírají a je jim to jedno, jak dlouho bude zákazník čekat.
Stejně tak je to jedno i výrobě v Portugalsku. Buď zákazník počká, nebo ať hledá u konkurence, která stejně nemá tak kvalitní panely a vývoj, čehož si je Vicoustic velmi dobře vědom.
Doporučujeme tedy s tristně dlouhým dodáním počítat a Vicoustic objednat s dostatečným předstihem.
Nalepený obal od plata vajec je pro akustiku určitě lepší, než skleněná stěna nebo holá zeď.
Co šlo za minulého režimu přetrpět, by dnes již asi neprošlo. Proto jsou zde akustické panely s vysokou účinností.
Mnohdy pomůže již šest nalepených absorbérů (60x60cm) za pár set korun.
"I přes dlouhou dobu dodání bereme Vicoustic jako výrobce nejkvalitnějších akustických panelů na trhu,
ostatně je můžete vidět ve všech šesti poslechovkách u nás."
Kompletní nabídku akustických panelů na našem e-shopu naleznete ZDE
Za PPHiFi, Ing. Petr Procházka ml.
Věděli jste?
PPHiFi studio je na trhu již od roku 1996
Jsme oficiální prodejci značek jako McIntosh, Luxman, Burmester, B&W, Arcam, Cambridge, Accuphase, Mark Levinson, Vicoustic, Bluesound, Onkyo, Dynaudio, KEF a spousty dalších.
Jsme plátci DPH a nekrátíme nikomu dvouletou záruku (výjimky mohou být v kategorii AKCE).
Prezentace vrcholových sestav McIntosh a Bowers & Wilkins je možná i v Praze. Stačí nám zavolat ( +420731119777 ).
Kompletní nabídku našich značek naleznete ZDE
Copyright © 2014 - 2024 by PP HiFi Studio Otrokovice. All rights reserved. Webdesign: Poradnyweb.cz