Recenze Luxman L-509Z

 Máme ho první v EU! Luxman po šesti letech vydal nástupce svého nejvyššího modelu integrovaného zesilovače. A my ho otestovali rovnou se třemi reprosoustavami. Jaký je? První československá recenze.

Luxman L-509Z - neříkejme mu "nejvýkonnější"

 Stejně jako u modelu Luxman L-507Z, tak i L-509Z se dočkal velkého upgradu. Výrobce nečekal na své 100. narozeniny (ty budou v roce 2025) a řadu vylepšení z plánovaných limitovaných a narozeninových edic přidal již do řady Z.

 Novinku L-509Z nebudu nazývat "nejvýkonnějším" modelem z řady, ale "nejlepším". Proč? V technických specifikacích si můžete přečíst, že nástupce má stejný výkon jako předchůdce, což zrovna nemusí evokovat pocit evoluce. Avšak u japonských high-endových zesilovačů jako Luxman, Accuphase nebo Esoteric doporučuji údaje o Wattech moc neřešit - hlavní úlohu u těchto značek hraje technologický vývoj, kvalita zpracování, know-how a úplně jiné myšlení japonských inženýrů. Zapomeňte rovnou na to, že ukazatel výkonu se rovná ukazateli kvality zvukového výsledku - u japonského high-endu je vše jinak.


2 luxman 509Zx

Luxman L-509Z po rozbalení. Zajímavostí je, že se zesilovač nachází hned ve třech krabicích.


Luxman L-509Z - nástupce po šesti letech

Sympatický přístup k zákazníkovi je u Luxmanu důležitým aspektem. Minimálně díky tomu, že "neatakuje astronomické ceny" a "neláká" k upgradu každým rokem jako konkurence. Nemusíte se bát, že by v roce 2025 přišla na trh nová řada nahrazující řadu Z. Např. předchůdce L-507uX Mark II byl na trhu dlouhých 8 let, než jej nahradil model L-507Z. U novinky L-509Z nelze očekávat nic jiného.

 Luxman je ostatně znám tím, že se soustředí na dlouhodobý vývoj, než na kvantitu a časté obměňování modelů. A jeho největší zbraní je poměr výkon / cena v high-endu. Z dlouhodobých zkušeností v PPHiFi studiu vím, že neoficiální motto Luxmanu by klidně mohlo být: "Dražší nemusí znamenat lepší".


luxman 509Z RETUSOVANY NA FBxy

Luxman L-509Z v PPHiFi studiu.


Poslech v praxi

 Přeskočme specifikace, unboxing, design a vrhněme se rovnou na praktické testy! Sloupy KEF Reference 5 Meta, B&W 702 S3 a regálové B&W 805 D4. Co je spojuje? Kromě toho, že KEF a B&W jsou opravdu velci rivalové ve světě audia, tak se jedná o britské výrobce, kteří si skvěle "rozumí" s japonskými zesilovači. Nabízejí nativní charakter zvuku, avšak se zaměřením na "hřejivý", líbivý zvukový přednes s bezchybnou dynamikou a mikrodynamikou. 

 Luxman si s např. s KEFem vždy "rozuměl", což mimo jiné potvrzuje samotný fakt, že v sídle společnosti prezentují jejich vlajkovou loď KEF Muon v ceně cca 5 000 000,- Kč právě s Luxmany, a to 20 let starými monobloky. Nyní teorii stranou, pojďme se podívat na praktické testy.


S nejvyššími regálovkami B&W 805 D4 Signature

Luxman L-509Z z regálovek B&W 805 D4 dostává opravdu hodně. Pravda, reprosoustavy snesou klidně i mnohem dražší dělené sestavy, v tomto případě bychom se ale dostali předaleko za uživatelsky přívětivý poměr výkon / cena - a na ten se při testech v PPHiFi studiu zaměřuji primárně. Je úplně jedno, že se jedná "pouze o dvoupásmovku", v tomto případě je to pro mnoho posluchačů i výhodou. B&W 805 D4 s Luxmany kouzlí a pro menší a středně větší místnosti je taková sestava snem většiny audiofilů. Regálovky od Bowers & Wilkins předčí kdejaké sloupy, v mnoha případech je to paradoxně právě díky dvojpásmu.

 Po řádném rozehrání (potřebují alespoň prvotních 50 - 100 hodin "života") se relativně malé reprosoustavy otevřou a doslova vás vtáhnout do "děje". Rovnou se přiznám - značku B&W i KEF prodávám, proto moje metafory a pochvaly jsou ve střetu zájmu. 


"Doporučuji proto před nákupem vždy prezentaci a poslech na vlastní uši - v PPHiFi je
hodinová prezentace nového Luxmanu L-509Z samozřejmě zdarma."


 Jen pro zajímavost - regálovky jsem porovnával i s modelem L-507Z a brzy mám v plánu otestovat i s osm let starým Luxman L-505uX Mark II. S čistým svědomím mohu říci, že rozdíl, který mezi zesilovači je zcela vyvážený nárůstem ceny, kterou za ně zaplatíte.


detaily 509Zx

Detail na některé ovládací prvky Luxmanu L-509Z.


S KEF Reference 5 Meta

 Pro středně velké a velké místnosti jsou tu potom sloupové reprosoustavy. Nejdříve jsme vyzkoušeli KEF Reference 5 Meta - v Anglii vyráběný luxusní model, jak již název napovídá - "referenční". 

 Luxman L-509Z nabízí výkon 2x120 W (8Ω); 2x220 W (4Ω), "papírově" by se tedy mohlo zdát, že půjde k masivním sloupům od KEFu o výkonově nadprůměrný zesilovač. Ale jak jsem již zmiňoval, údaje o výkonu nejsou u Luxmanu zase až tak podstatné, berte je pouze jako menší nápovědu. Hodně značek se dnes snaží zaujmout zajímavě vysokým výkonem. Luxman na to jde jinak - tento trend ignoruje.

 Zpět ke KEF Reference 5 Meta s Luxman L-509Z. Tento set se vyznačoval úžasnou prostorovostí. Jasně, dynamika a množství detailů jsou na výbornou, prostorovost a předozadní prostor u kombinace KEF & Luxman hrají prim. Možná se na mě teď budou dívat škarohlídně milovníci ultravýkonových zesilovačů, kteří zapojují "do bi-ampingu, tri-ampingu nebo quadra-ampingu dělence po kiloWatech", ale nemůžu si pomoci. Poměr výkon / cena končí v high-endu zde (jestli tedy prominete, a překousnete fakt, že si dovoluji psát o poměru výkon/cena u  high-endového zesilovače za bezmála 320 000,- Kč). KEF Reference je přímo úměrná kvalitám L-509Z. Díky jakémukoli lepšímu a dražšímu zesilovači dostanete víc, zaplatíte za to ovšem vyšší částku, která již dává kategorii poměr výkon/cena sbohem.

POZOR: I tak ovšem nemohu říci, že se u mnohem výkonnějších (a dražších) zesilovačů bude jednat o přestřel (overkill). KEF Reference "snesou" klidně i dělenou sestavu za 3 000 000,- Kč. Jde jen o to, jak moc jste ochotni zaplatit za zlepšení, byť ne tak významné.


3 l509Zx

S KEF Reference 5 Meta a Bowers & Wilkins 805 D4 Signature.


S Bowers & Wilkins 702 S3

 B&W 702 S3 je třikrát levnější reprosoustava než KEF Reference 5 a dvakrát levnější než samotný Luxman L-509Z. To se nemusí pozdávat těm, kteří dávají reprosoustavám větší důležitost, než zesilovači. Za nás je nejdůležitější aktivní prvek (tedy zesilovač), až poté prvek pasivní reprosoustava. Rád v tomto případě používám metaforické přirovnání: "Reprosoustava je pasiv a nechává se nést pouze tak, jak jí motor (zesilovač) dovolí." 

B&W 702 S3 jsou špičkové reprosoustavy, které nepotřebují tak moc výkonný / lepší zesilovač. Pokud jim ho však dopřejete, odmění vás výsostně.

 Vzhledem k universálnosti a nenáročnosti reproduktorů u B&W 702 S3 doporučuji jakýkoli zesilovač Luxman - model L-505, 507Z i testovaný 509Z. S posledním jmenovaným hraje tento britský sloup samozřejmě nejlépe - reprosoustavy ze sebe dostávají téměř maximum po všech stránkách. Charakter zvuku je návykový, nelze nic vytknout, byť se může zdát zvláštní mít zesilovač dvakrát dražší, než jsou reprosoustavy. Nebojte se toho - moje "metafora s motorem" platí i v tomto "kontroverznějším" případě. S B&W 702 S3 se nedostaneme na takový zvukový výsledek jako u KEF Reference 5 Meta, avšak už velmi nároční posluchači budou nadšeni. 


luxman2 509Znawebx

Poslechový test s B&W 702 S3. Luxman L-509Z se nachází v pravém horním rohu racku.
Stejně jako L-507Z (pod ním) má bílé podsvícení displeje.


Které skladby jsem konkrétně pouštěl?

Při porovnávacích testech Luxmanu L-509Z se třemi reprosoustavami jsem poslouchal pouze 2 referenční skladby:

 • Chris Jones - No Sanctuary Here,
 • Yello - Drive Driven

a jednu nereferenční, lehce nadprůměrnou nahrávku:

 • Queen - I Want To Break Free

"Pokud se objednáte do PPHiFi na prezentace, tak Vám k zesilovači ve studiu
zapojíme na přání cokoli ze 30 párů reprosoustav, které zde máme."


Jako přehrávač jsem použil výborný streamer Bluesound Node, který jsem připojil k převodníku CD přehrávače Luxman D-03X a Bluesound tak použil pouze jako transport. Tyto skladby jsem pak poslouchal na těch nejlepších reprosoustavách ve studiu - tedy KEF Reference 5 s Luxman L-509Z.

 • Yello - Kiss The Cloud
 • Leonard Cohen -  You Want It Darker (často hraná na výstavách, je i  součástí seriálu soundtracku k seriálu Peaky Blinders), 
 • Jelen - Klidná jako voda (není úplně referenční, ale nadprůměrně nahraná rozhodně),
 • Bratři Ebenové - Routa (top česká referenční skladba),
 • Carolin No - Still Waters Run Deep,
 • Allan Taylor - Colour To The Moon
 • Tom Waits - Hold On
 • Johnny Cash - Hurt

Konektivita

Všechny integrované zesilovače Luxman se netají svým tradičním zaměřením na analog. Samozřejmě, má v portfoliu špičkové CD přehrávače a převodníky, v případě zesilovačů u něj ale najdete pouze analogovou XLR a RCA konektivitu. Jedná se o celkem zažitou věc v high-endové třídě zesilovačů - výrobce nechce navyšovat cenu přístroje DACem, protože velká část uživatelů by ho stejně nevyužila - jednoduše totiž k zesilovači zapojují analogově high-endový streamer nebo přehrávač, který má již velmi dobrý D/A převodník v sobě. Nutno podotknout, že u svých CD a SACD přehrávačů Luxman používá ty nejlepší D/A převodníky na světě.

 L-509Z má kromě konektorů pro dva páry reprosoustav (dvě zóny) dva páry XLR vstupů a čtyři páry linkových RCA. Tradiční specialitou je implementovaný špičkový nový phono předzesilovač, který zvládne MM i MC přenosky. Mimochodem, MC podporuje i základní model L-505 uX Mark II v ceně 129 990,- Kč, Luxman jednoduše nedá na analog a gramofon dopustit.


1 luxman rearx

Zadní část zesilovače. Veškerá konektivita je chráněná krytkami. Oproti L-507Z má L-509Z
jeden RCA pre-out navíc a na pohled bytelnější konektory pro reproduktorový kabel.


Hmotnost, spotřeba

 Luxman L-509Z má 29,4kg. Na takto vysoké hodnotě se samozřejmě nejvýrazněji podílí trafo. Během přehrávání počítejte se spotřebou okolo 390W, během nečinnosti (pokud zastavíte přehrávání nebo dáte mute) pak okolo 150W. 

 *Jen pro zajímavost, vlajková loď z dělené sestavy - stereoblok Luxman M-10X, uvádí spotřebu 540W během přehrávání.


L509Z internal

Vnitřek Luxmanu L-509Z rozhodně nezapře japonskou kvalitu výroby.
Odvod tepla zajišťují masivní pasivní chladiče.


Design, provedení

 Vizuální popis zesilovače jsme si nechali výjimečně až na konec. Komponent Luxman L-509Z lze rozhodně označit za luxusní. Je v nádherném šedo-stříbrném provedení, čelní strana zachovává tradiční prvky a vrchní straně dominuje těžký pasivní chladič, který je obsažen i u již zmíněného výkonového zesilovače M-10X.

 Z designu se tedy oproti předchůdci nezměnilo nic až na jednu příjemnou novinku - mezi wattmetry naleznete nově digitální ukazatel hlasitosti (před řadou Z jste úroveň hlasitosti mohli ověřit pouze dle pozice zobáčku u velkého ovládacího kolečka na čelní straně zesilovače).


4 lux509Zx

Na zesilovači jsme vyzkoušeli i antivibrační podložky, a to rovnou dva modely - od výrobce NEO High-End
a kanadské IsoAcoustic. O jejich přínosu se brzy dozvíte v dalším samostatném článku - nechtěl
jsem je plést do této recenze, veškeré porovnávací testy tedy probíhaly bez nich.


LIFES

 Novinka, která byla dlouho ve vývoji, a nechybí v žádném zesilovači řady Z. Jedná se o zásadní předělávku zpětnovazebního obvodu, který výrobce nazval LIFES. Je založen na technickém konceptu obvodu ODNF, který Luxman používá již od roku 1999. Jeho cíl ve zkratce - LIFES porovnává vstupní a výstupní signál a šetrným způsobem odstraňuje zkreslení a šum tak, aby zůstal originální záznam co nejvíce originálním - resp. nedotčen.


Luxman L-509Z je k trvalé prezentaci v moravském PPHiFi studiu, pokud Vás zaujala recenze, doporučujeme se objednat na nezávaznou prezentaci (na tel. 603 581 305).


 VÝHODY   NEVÝHODY
fenomenální zvukový výsledek      -chybějící DAC - což lze snadno vyřešit        
výborný poměr výkon / cena -design téměř stejný jako u předchůdce
obsahuje špičkový gramofonový
předzesilovač (pro MM i MC přenosky)         
universální na značky reprosoustav  
hlasitost v dB nově svítí na displeji  
analogová výbava, včetně XLR vstupů,
masivní pasivní chladiče, kvalitní trafo,
ty nejkvalitnější kondenzátory na trhu
 
nový zdroj a obvody LIFES
+ třída AB; výkon 2 x 120W (při 8Ω),
2 x 220W (při 4Ω)  *násoben ziskem
+řada vylepšení vycházejících z vlajkové lodi
(stereobloku Luxman M-10X)
 
+obsahuje řadu stejných vylepšení, které
bude mít narozeninový model v roce 2025
 
+vrchní strana / chladič stejná jako u
vlajkové lodi (stereobloku Luxman M-10X)
 
+hmotnost 29,4kg  
vyrobeno v Japonsku
Verdikt PPHiFi studia:
Luxman L-509Z je nejvyšším zesilovačem v nové řadě Z a nejvyšším integrovaným zesilovačem
této japonské značky vůbec. Zde není prostor pro chyby, a výrobce si toho je moc dobře vědom.
Novinka je vážným 
konkurentem dělených sestav a tím nejlepším z Japonska ve své kategorii.
10
/10
Za PPHiFi - Ing. Petr Procházka


👉
👉👉Odkaz na Luxman L-509Z v našem e-shopu ZDE


Bonus k recenzi: Luxman - pokořitel zesilovačů v "astronomických" cenách

 Velkým znakem kvality zesilovačů Luxman je schopnost útočit na zesilovače, které na výstavách bývají nevybíravě nazývány slangovými výrazy jako: "za nesmysl-cenu" nebo "za astronomickou cenu".

 Pravda, někteří výrobci se nebojí své produkty nacenit takovým způsobem nahoru, že to u některých uživatelů probouzí až nechutenství se vůbec na takový komponent podívat. Budu se opakovat, ale Luxman je jiný. Např. v sídle společnosti KEF se nebojí dvacet let starý stereo-blok od Luxmanu prezentovat s jejich vlajkovou lodí - KEF Muon za cenu 5 000 000,- Kč. To nás vlastně poprvé motivovalo se kombinaci Luxman + KEF začít věnovat mnohem více.


40330209 695153620846588 7778479454329765888 o

Japonské zesilovače to s britskými prostě umí, a to i v nejvyšších stájích. Foto ze sídla společnosti KEF, kde je nejvyšší model
reproduktorů Muon v ceně 5 000 000,- Kč připojen k dvacet let starému (!!) stereobloku Luxman.


 Na high-end soutěži Florida Audio Expo 2020 Luxman zvítězil s reproduktory Magico M6 (v ceně okolo 4 000 000,- Kč) v kategorii "Nejlépe hrající sestava". Použil svou vlajkovou loď - dělenou sestavu Luxman C-900u se dvěma monobloky Luxman M-900u (cena tohoto Luxman dělence byla cca 800 000,- Kč). Výstava probíhala 7. - 9. února ve floridské Tampě a prezentovaly se zde ty nejlepší high-end značky z nejlepších. 

 Neřešme teď drahé reproduktory, ke kterým byl Luxman připojen, ale exotické a násobně dražší kombinace, které pokořil. Porazil MBL či dokonce nejdražší sestavu na výstavě - 400 kg reproduktory Von Schweikert Audio Ultra 11 v ceně 7 000 000,- Kč v kombinaci se dvěma V-12XS subwoofery (2 x 250 000,- Kč), v dělené sestavě předzesilovače se čtyřmi výkonovými zesilovači VAC (4 x 450 Watt; 4 x 127kg!) v ceně 6 500 000,- Kč a zdrojovými komponenty v cenách okolo 500 000,- Kč.


super vsa1

 Tato monstra se čtyřmi zesilovači po 127kg nebyla pro sestavu Luxman & Magico žádný problém!


super magico1

Výherce nejlépe hrající stereo sestavy na floridské soutěži - Luxman & Magico


👉👉👉Odkaz na produkt v našem e-shopu ZDE


Bonus k recenzi: Z historie značky

 Krátce před startem rádiového vysílání v Japonsku (v roce 1925) byla založena nejstarší značka zabývající se High-End komponenty ve světě audia. Luxman tedy začínal jako oddělení pro rádia Kinsuido v Osace, které bylo do té doby dovozcem obrázkových rámečků. Úplně prvním komerčním úspěchem Luxmanu bylo bezesporu nadšení kolemjdoucích, kteří zaplnili obchod poté, co uslyšeli nadčasové tóny vystavených hrajících rádií Luxman. Aby také ne! Do té doby bylo Japonsko v této oblasti zcela závislé na technologii z USA a Evropy. První portfolio výrobce tedy tvořili fonografy a rádia s magneticko-hornovým reproduktorem. Kdo by to býval řekl, že se Luxman jednou stane jednou z nejrespektovanějších audio značek na světě?

 V padesátých letech minulého století se již Luxman pouští do stereo zesilovačů naplno. Jeho MA-7A se stal prvním kompletně montovaným Hi-Fi Mono elektronkovým výkonovým zesilovačem prodávaným po válce. Po mnoha úspěších, technologických přínosech a patentech si v šedesátých letech připsal další prvenství - Luxman vyrobil první phono ekvalizérový zesilovač s instalovaným germaniovým tranzistorem na světě. Od té doby se tato značka snaží být (se značnými úspěchy) vždy o krok před konkurencí. Tradice, vnímavost a technologie - tyto prvky tvoří jedinečný charakter značky a staly se nepsanou filozofií tohoto japonského výrobce.


phonogrAx

I my máme ve studiu fonograf. S ohledem na své stáří ve velmi zachovalém stavu.
A kde jinde by byl, než v showroomu s komponenty Luxman?