Recenze Bluesound Node X

Nejnovější streamer oblíbené značky Bluesound byl ohlášen teprve minulý čtvrtek, a my už ho dnes otestovali ve studiu. Jaký je? A co přináší nového oproti základnímu modelu třetí generace?

Moderní přehrávač

Bluesond nás minulý týden (11. května 2023) překvapil novinkou - modelem Node X, což je limitovaná narozeninová edice oblíbeného hudebního streameru. Značka působí na trhu již deset let a v mnoha ohledech nemá v dané ceně konkurenta.

U hudebních streamerů je důležitý co nejlepší zvukový výsledek v poměru výkon / cena kombinovaný s perfektně vyladěnou ovládací aplikací. Tu má Bluesound na špičkové úrovni, navíc kompletně v českém jazyce. Jednoduše si ji zdarma stáhnete do chytrého Apple nebo Android zařízení a spustíte. Je dostupná i na počítače a notebooky (na rozdíl třeba od streamerů Lumin). Interface aplikace je uživatelsky velmi přívětivý. Jednoduše (a rychle) přepínate mezi hudebními zdroji, kterými mohou být internetová rádia, Tidal, Deezer, Qobuz, soubory na serverech (QNAP, Synology), soubory na USB flashce, a další.


 IMG 0430  IMG 0431 IMG 0432  IMG 0434

Ukázka z uživatelského prostředí aplikace BluOS na mobilním telefonu iPhone 14 Pro.
Spolu s aplikací pro streamery Lumin se jedná o to nejlepší na trhu.


Tidal

V aplikaci (BluOS) se přihlásíte na svůj účet Tidalu, který je "zrcadlen" v reálném čase. Provedete-li na www.tidal.com jakoukoli změnu (přidáte např. skladbu do playlistu nebo ho celý smažete), ihned se to projeví v aplikaci BluOS. To platí i naopak -  playlisty lze libovolně tvořit a editovat přímo v aplikaci BluOS.

Tidal je jeden z nejlepších hudebních zdrojů pro HiFi i High-end posluchače. Bluesound navíc plně podporuje i MQA, z Tidalu tedy na něm vytěžíte maximum (*v předplatném HiFi Plus).


bluepphifiFABCEOOxy

Porovnávání novinky (nalevo) s třetí generací (napravo).
Dole nejlepší integrovaný zesilovač značky McIntosh.


Dálkový ovladač v ceně

Dálkový ovladač Bluesound Remote je součástí Node X (u základního modelu lze dokoupit), což je velké překvapení, a od výrobce to bereme jako velkou pozornost. Kromě play/pause, ovládání hlasitosti, tlačítka mute a tlačítka pro vypnutí diody na čelní straně streameru lze konfigurovat předvolby. Ovladač má fyzicky 10 tlačítek pro 10 předvoleb. Playlisty, internetová rádia nebo oblíbené skladby lze tedy snadno uložit jako předvolbu na jedno z čísel tohoto ovladače (odkaz na něj ZDE). V praxi zmáčknete např. tlačítko 2️⃣ pro okamžité zapnutí rádia Beat. Pod 7️⃣ pak můžete spustit rovnou celý playlist z Tidalu - možnosti jsou neomezené.


bluesounnodex 2


Nečastější dotazy

Lze použít pro ovládání i jinou aplikaci než BluOS?

Byť je aplikace BluOS špičková, nejste na ni vázáni. Lze použít např. Airplay2 nebo Bluetooth.

Přehrávání internetových rádií - je zdarma?

Je zdarma a bez reklam. Stačí využít službu TuneIn. Stanice lze přidat do oblíbených, popřípadě uložit jako předvolbu na jedno z deseti čísel ovladače Bluesound Remote.

Potřebuji LAN kabel nebo stačí WiFi?

Stačí WiFi, pokud ale máte možnost připojit streamer ethernetovým kabelem (LAN), určitě doporučujeme (zlepší se rychlost načítání, atd)

Zprovozním to?

Nebojte se streamovat! Pokud Bluesound zakoupíte v PPHiFi, dostanete bonus v podobě originální obrázkové PDF příručky s detailním popisem funkcí a obsluhy pro začátečníky. Cca 10 stran v českém jazyce vytvořených přímo ve studiu. Zašleme e-mailem po zakoupení.


bluesound node x image1 big ies100357704 xx

Zadní strana je stejná jako u základního modelu Node třetí generace. Nabízí analogový výstup (RCA),
digitální (coax a optiku) a oblíbený HDMI eARC. Potěšující je také subwooferový výstup.


Hlavní výhody oproti základnímu modelu Node třetí generace

  • Má unikátní stříbrné provedení,
  • obsahuje lepší D/A převodník audiofilské třídy Sabre ESS 9028Q2M (základní model obsahuje Texas Instruments PCM 5242),
  • je vybaven špičkovým sluchátkovým zesilovačem,
  • součástí balení této limitované edice je i originální ovladač (Bluesound RC 1), který je u jiných modelů nutno dokoupit,
  • novinka má menší harmonické zkreslení a lepší odstup signálu od šumu.

Hodnocení

Jakýkoli model Bluesound Node se nebojíme používat i do těch nejlepších high-endových sestav jako transport (zapojíme ho digitálně coaxem do lepšího externího D/A převodníku). Node X ale překvapil a používá konečně audiofilský převodník Sabre, což bude pro většinu uživatelů jednoznačným plusem.

Node X má podobnou dynamiku jako základní model Node třetí generace. Avšak jemností a basovým focusem novinka o půl třídy vede. Pokud Bluesound nemáte v plánu používat jak transport, rozhodně si pořiďte novinku. Příplatek je zcela adekvátní výsledku. Navíc dostanete libovolně konfigurovatelný ovladač v ceně. Lepší streamer do 20 000,- Kč jsme ve studiu neměli.


blueachordx

Bluesound lze zapojit digitálně k high-endovému převodníku a používat ho i v těch nejlepších stereo-sestavách.
Bluesound má totiž vyšperkovanou aplikaci, se kterou je přehrávání hudby radost.

Na fotce ho máme připojený coax-BNC kabelem ke špičkovému Chord Hugo TT 2.


Bluesound Node X je k trvalé prezentaci v moravském PPHiFi studiu, pokud Vás zaujala recenze, doporučujeme se objednat na nezávaznou prezentaci (na tel. 731 119 777).


Odkaz na streamer ZDE


 VÝHODY   NEVÝHODY
zvukový výsledek      -chybějící podpora .dsd, .dsf                     
nový audiofilský DAC       
poměr výkon/cena  
MQA  
aplikace v češtině  
HDMI eARC
+ špičkový sluchátkový zesilovač
+Airplay 2  
+programovatelný dálkový ovladač v ceně  
prémiový design
Verdikt PPHiFi studia:
Node X dostal lepší D/A převodník, který je výrazně lepší než u většiny integrovaných zesilovačů.
Pokud chcete propojit digitálně k lepšímu DACu a Bluesound používáte pouze jako transport,
může být pro mnohé rozhodující lepší sluchátkový zesilovač, design a dálkový ovladač v ceně.
Každopádně, lepší streamer do 20 000,- Kč jsme ve studiu neměli.

10
/10
Za PPHiFi - Ing. Petr Procházka

Citace z první české recenze Dana Březiny na internetovém magazínu hifi-voice

"Už tak v ceně do 30 000,- poměrem cena / výkon těžko překonatelný NODE má v nové výroční inkarnaci NODE X ještě atraktivnější hodnotu a pokud vám nevadí celkem výrazná stříbrná barva nebo trochu basového objemu navrch (což ale pro dostupnější systémy může naopak být atraktivní), získáte parádně fungující a dobře hrající kompaktní bránu do světa přehrávání digitální hudby (a zvuku z TV) ve všech jejích podobách."