Recenze Luxman L-507Z

 Luxman patří mezi nejstarší high-endovou značku v audiu vůbec. Nové modelové řady vydává po dlouhých letech a je tradičním průkopníkem inovace. Jaký je nejnovější integrovaný zesilovač tohoto výrobce? První česká recenze.

Stručně o značce

 Krátce před startem rádiového vysílání v Japonsku (v roce 1925) byla založena nejstarší značka zabívající se High-End komponenty ve světě audia. Luxman tedy začínal jako oddělení pro rádia Kinsuido v Osace, které bylo do té doby dovozcem obrázkových rámečků. Úplně prvním komerčním úspěchem Luxmanu bylo bezesporu nadšení kolemjdoucích, kteří zaplnili obchod poté, co uslyšeli nadčasové tóny vystavených hrajících rádií Luxman. Aby také ne! Do té doby bylo Japonsko v této oblasti zcela závislé na technologii z USA a Evropy. První portfolio výrobce tedy tvořili fonografy a rádia s magneticko-hornovým reproduktorem. Kdo by to býval řekl, že se Luxman jednou stane jednou z nejrespektovanějších audio značek na světě?

 V padesátých letech minulého století se již Luxman pouští do stereo zesilovačů naplno. Jeho MA-7A se stal prvním kompletně montovaným Hi-Fi Mono elektronkovým výkonovým zesilovačem, prodávaným po válce. Po mnoha úspěších, technologických přínosech a patentech si v šedesátých letech připsal další prvenství - Luxman vyrobil první phono ekvalizérový zesilovač s instalovaným germaniovým tranzistorem na světě. Od té doby se tato značka snaží být (se značnými úspěchy) vždy o krok před konkurencí. Tradice, vnímavost a technologie - tyto prvky tvoří jedinečný charakter značky a staly se nepsanou filozofií tohoto japonského výrobce.


👉👉👉Odkaz na produkt v našem e-shopu ZDE


luxman507 Rec1xx

Luxman L-507Z krátce po rozbalení.


Luxman L-507Z - první z nové řady

 Nástupce modelu Luxman L-507uX Mark II je prvním komponentem z nové generace integrovaných zesilovačů (řada Z), která má všechny konstrukční prvky v nejnovější specifikaci. Blíží se 100. narozeniny od založení značky (1925) a řadu vylepšení z nadcházejících limitovaných a narozeninových edic Luxman přidal již nyní.

 Rozhodně se nemusíte bát, že by v roce 2025 přišla na trh nová řada nahrazující řadu Z. Např. předchůdce L-507uX Mark II byl na trhu dlouhých 8 let. Výrobce je ostatně znám tím, že se soustředí na dlouhodobý vývoj než kvantitu a časté obměňování modelů.


luxman507 Rec1bxx

Nezapře své zaměření na analog. Veškerá konektivita je chráněná krytkami.


Násobitel výkonu a výbava

 Novinka nabízí výkon 2x110 W (8Ω); 2x220 W (4Ω), který je znásoben ziskem a umocněn špičkovou výrobou v Japonsku. Kvalita se celkem vymyká běžným standartům, které známe u "více spotřebitelských" zesilovačů ve třídě AB. Doporučujeme tedy papírové specifikace vůbec neřešit, v případě Luxmanů totiž není důležitá teorie ale celkový zvukový výsledek.

 Luxman se netají svým tradičním zaměřením na analog. Samozřejmě, má v portfoliu špičkové CD přehrávače a převodníky, v případě zesilovačů u něj ale najdete pouze analogovou XLR a RCA konektivitu. Jedná se o celkem zažitou věc v high-endové třídě zesilovačů - výrobce nechce navyšovat cenu přístroje DACem, protože velká část uživatelů by ho stejně nevyužila - jednoduše totiž k zesilovači zapojují analogově high-endový streamer nebo přehrávač, který má již velmi dobrý D/A převodník v sobě.

 Zpět ale k výbavě L-507Z. Kromě konektorů pro dva páry reprosoustav (dvě zóny) zesilovač obsahuje dva páry XLR vstupů a čtyři páry linkových RCA. Tradiční specialitou je implementovaný špičkový nový phono předzesilovač, který zvládne MM i MC přenosky. Mimochodem, MC podporuje i základní model L-505 uX Mark II v ceně 129 990,- Kč, Luxman jednoduše nedá na analog a gramofon dopustit.


IMG 6701xx

Pečlivě zabalený komponent včetně bočních pěnovek - v případě Luxmanů nelze čekat nic jiného.


LIFES

 Novinka, která byla dlouho ve vývoji, a nebude chybět v žádném zesilovači řady Z. Jedná se o zásadní předělaný zpětnovazební obvod, který výrobce nazval LIFES. Je založen na technickém konceptu obvodu ODNF, který Luxman používá již od roku 1999. Jeho cíl ve zkratce - LIFES porovnává vstupní a výstupní signál a šetrným způsobem odstraňuje zkreslení a šum tak, aby zůstal originální záznam co nejvíce originálním - resp. nedotčen.


 vyrp11 7977L 507Z top RGB

Takto vypadá vnitřek modelu L-507Z. Srdcem zesilovače je samozřejmě trafo.


Běžné AB vs japonský Luxman

 Hlavní rozdíly oproti AV receiverům nebo "běžnějším ábéčkům" poznáte u Luxmanu L-507Z na detailech, dynamice, mikrodynamice, jemnosti a přesnosti basů. Tento Japonec přemýšlí úplně jinak. Líbí se nám, že necílí na zákazníky, kteří jsou ochotni utratit astronomické částky za zesilovač. Naopak, snaží se dosáhnout toho nejlepšího poměru výkon / cena v high-endu.


IMG 6691x

Vrchní část komponentu - vnější pasivní chladič. 


K jakým reproduktorům?

 Luxman je universální na hudební žánry, i na výběr značky reproduktorů. Jako první jsem ho rovnou připojil ke KEF Reference 5 Meta, což je naše nejlepší a nejdražší reprosoustava ve studiu v ceně okolo půl milionu Kč. Jelikož jsou Reference 5 Meta "čtyřohmovky", zesilovač jim dodával reálný výkon 2 x 220W. Tyto sloupy máme rádi, nejsou tak "hladové" na výkon, byť střední třídu zesilovačů již neodpustí. To není samozřejmě případ Luxman L-507, ten patří mezi vyšší high-end, proto si velmi dobře poradil i s Reference 5 Meta (byť jejich potenciál není využit naplno). 

 Je to vlastně pouze o tom, jak moc se stereo-set zesilovač + reprosoustavy přiblíží k maximu potenciálu reproduktorů. S KEF R11 (v ceně okolo 160 000,- Kč) dokáže Luxman L-507 téměř zázraky - z těchto sloupů ždíme téměř maximum. U KEF Reference 1 Meta, u Reference 3 Meta, 5 Meta, B&W 801 D4, 802 D4, apod. bych se nebál předřadit vyšší model nebo rovnou dělenou sestavu od Luxmanu. Záleží na financích.


luxman507finals11x

Naše poslechovka s Luxmany. Tady testujeme B&W 702 S3.
Luxman L-507Z má bíle podsvícené VU metry.


Luxman - pokořitel zesilovačů v "astronomických" cenách

 Velkým znakem kvality zesilovačů Luxman je schopnost útočit na zesilovače, které na výstavách bývají nevybíravě nazývány slangovými výrazy jako: "za nesmysl-cenu" nebo "za astronomickou cenu".

 Pravda, někteří výrobci se nebojí své produkty nacenit takovým způsobem nahoru, že to u některých uživatelů probouzí až nechutenství se vůbec na takový komponent podívat. Budu se opakovat, ale Luxman je jiný. Např. v sídle společnosti KEF se nebojí dvacet let starý stereo-blok od Luxmanu prezentovat s jejich vlajkovou lodí - KEF Muon za cenu 5 000 000,- Kč. To nás vlastně poprvé motivovalo se kombinaci Luxman + KEF začít věnovat mnohem více.


40330209 695153620846588 7778479454329765888 o

Japonské zesilovače to s britskými prostě umí, a to i v nejvyšších stájích. Foto ze sídla společnosti KEF, kde je nejvyšší model
reproduktorů Muon v ceně 5 000 000,- Kč připojen k dvacet let starému (!!) stereobloku Luxman.


 Na high-end soutěži Florida Audio Expo 2020 Luxman zvítězil s reproduktory Magico M6 (v ceně okolo 4 000 000,- Kč) v kategorii "Nejlépe hrající sestava". Použil svou vlajkovou loď - dělenou sestavu Luxman C-900u se dvěma monobloky Luxman M-900u (cena tohoto Luxman dělence byla cca 800 000,- Kč). Výstava probíhala 7. - 9. února ve floridské Tampě a prezentovaly se zde ty nejlepší high-end značky z nejlepších. 

 Neřešme teď drahé reproduktory, ke kterým byl Luxman připojen, ale exotické a násobně dražší kombinace, které pokořil. Porazil MBL či dokonce nejdražší sestavu na výstavě - 400 kg reproduktory Von Schweikert Audio Ultra 11 v ceně 7 000 000,- Kč v kombinaci se dvěma V-12XS subwoofery (2 x 250 000,- Kč), v dělené sestavě předzesilovače se čtyřmi výkonovými zesilovači VAC (4 x 450 Watt; 4 x 127kg!) v ceně 6 500 000,- Kč a zdrojovými komponenty v cenách okolo 500 000,- Kč.


super vsa1

 Tato monstra se čtyřmi zesilovači po 127kg nebyla pro sestavu Luxman & Magico žádný problém!


super magico1

Výherce nejlépe hrající stereo sestavy na floridské soutěži - Luxman & Magico


Hodnocení

Nejdražší neznamená nejlepší. Minimálně toto heslo si mohli odnést posluchači ze zmíněné floridské výstavy. Zpět ale k modelu Luxman L-507Z. Podle nás se jedná "superlevný zesilovač", který hraje "superdraze". Testujeme ho průběžně ve studiu již několik měsíců a nezklamal nás vlastně s žádnou reprosoustavou. U zákazníka v září 2022 si poradil nad rámec našeho očekávání dokonce s deset let starými Sonus Faber Venere 3. 

 Luxman L-507Z je k trvalé prezentaci v moravském PPHiFi studiu, pokud Vás zaujala recenze, doporučujeme se objednat na nezávaznou prezentaci (na tel. 603 581 305).


 VÝHODY   NEVÝHODY
zvukový výsledek      -chybějící DAC - což lze snadno vyřešit        
obsahuje špičkový gramofonový
předzesilovač (pro MM i MC přenosky)         
universální na značky reprosoustav  
hlasitost v dB nově svítí na displeji  
analog bez kompromisů  
nový zdroj a obvody LIFES
+ třída AB; výkon 2 x 110W (při 8Ω) *násoben
ziskem
+řada vylepšení vycházejících z vlajkové lodi  
+25,4kg  
vyrobeno v Japonsku
masivní pasivní chladiče, kvalitní trafo  
příkladná česká distribuce - dostupnost
téměř vždy skladem
 
Verdikt PPHiFi studia:
Líbí se nám, že Luxman necílí na zákazníky, kteří jsou ochotni utratit astronomické částky za
zesilovač. Naopak, snaží se dosáhnout toho nejlepšího poměr výkon / cena v high-endu - tedy
v kategorii, které se právě od poměru cena / výkon většinou značně odklání.
Luxman L-507Z je pro ty nejnáročnější, kteří mají cenový strop čtvrt milionu Kč za zesilovač.
10
/10
Za PPHiFi - Ing. Petr Procházka

gb2

Impozantní strana Luxmanu L-507Z, která je tradičně zcela zaměřena na analogovou konektivitu.
Součástí je i úplně nový PHONO předzesilovač pro MM i MC přenosky.


IMG 6702x

Novinku jsme u zákazníka zapojovali ke starším reproduktorům Sonus Faber Venere 3. Z nich Luxman L-507Z dostává maximum.
Celkový zvukový výsledek má skvělý dynamický projev a muzikálnost, přesně tak, jak jsme u Luxmanů zvyklí.


👉👉👉Odkaz na produkt v našem e-shopu ZDE


Bonus: část citace z recenze magazínu Stereoplay

"LUXMAN L-507Z je mistrovské dílo...

Luxman nadále jde svou vlastní cestou, má svůj vlastní charakter.

Zvuk je velmi rychlý, velmi svěží s neuvěřitelnou dávkou pozornosti k detailu, ale bez náznaku analytičnosti, jemný v kombinaci s velmi hlubokým basem, jeho maximální kontrolou, autoritou a zároveň je velice realistický.

Pozornost upoutá prostorový obraz, kde vše má své místo, je „vzdušný", čistý, doslova do něj vidíte. A to, jak Luxman dokáže oddělit svou prezentaci od reprosoustav, to je inspirativní. Skvělá dynamika, velmi napínavý zvuk, skvěle hraje i potichu s nejjemnějšími dozvuky.

Toto má být Luxman budoucnosti a já s tím souhlasím. L-507Z je zesilovač s velkým potenciálem a uspokojí uši i oči."


IMG 6703x

Zapojeno se streamerem Lumin D2 a CD přehrávačem Marantz. Jelikož zesilovače Luxman nemají digitální konektivitu,
pro spojení s TV slouží v sestavě DA převodník Asus.


👉👉👉Odkaz na produkt v našem e-shopu ZDE