Recenze iPhone 14 Pro

 Přinášíme nezávislou recenzi na iPhone 14 Pro. Jaký je v porovnání s předchůdci 13 Pro a 12 Pro? A porazí jeho nový fotoaparát kvalitní zrcadlovku? Zkušenosti po několikaměsíčním užívání.

Výřez v displeji nahrazen průstřelem 👎 

První, čeho si při srovnávání s loňským modelem všimnete, je vrchní strana displeje. Široký černý zub po dlouhých pěti letech nahradil široký průstřel. Ten sice působí lépe, konkurenti od 13 000,- Kč však tuto vrchní část mají vyřešenu šetrněji - většinou decentním černým kolečkem. Jinými slovy, třikrát levnější mobily již přes tři roky nemají na displeji kosmetickou vadu působící jako pěst na oko.

Apple průstřel samozřejmě prezentuje jako výhodu - nazval ho dynamickým ostrovem (Dynamic Island). Jeho okraje jsou nyní interaktivní, mají oznamovací funkci a lze přes ně ovládat některé aplikace.


Snap808

Zub iPhonu 13 Pro vs průstřel iPhonu 14 Pro. U novinky průstřel působí rušivějším dojmem.
Navíc zabírá "půl řádku" místa dole oproti loňskému modelu.


Konečně 48 Mpx! 👍

 Poslední změna v rozlišení fotoaparátu proběhla u modelu iPhone 6S, který přinesl 12Mpx, což se na dlouhých sedm let stalo standardem mobilních telefonů s nakousnutým jablkem. Novinka iPhone 14 Pro tedy konečně posiluje rozlišení hlavního i předního fotoaparátu na 48 Mpx. V závěru článku naleznete velké srovnání iPhone 14 Pro s předchůdci i zrcadlovkou Panasonic Lumix S5.

 I přes fakt, že iPhone od šestkové řady patřil každý rok vždy mezi ty nejlepší fotomobily, nemohu se ubránit faktu, že v otázce rozlišení se rozhodl na sedm let úmyslně (a celkem riskantně) zaspat. Pravda, rozlišení již neznamená tolik jako před deseti lety, pro hodně lajků je však zásadní při výběru nového mobilu. Vyšší číslo vypadá prostě lépe. Huawei má 50 Mpx, Samung 108 Mpx, Nokia G50 v ceně okolo 3 990,- Kč má 48 Mpx, a "čert to vem", i archaická deset let stará Nokia 808 se Symbianem uměla 41Mpx! 

 Otázkou zůstává, proč jsme čekali na vyšší rozlišení tak dlouho? Resp. proč jakákoli zásadnější inovace trvá Applu tak dlouho?


iphones14prosxxx

Černá, stříbrná, zlatá a nová "deep purple" varianta iPhone 14 Pro.


48 Mpx je skvělých, ale...👎

 ...má to háček. Roky jsme čekali na lepší rozlišení. Nyní Apple doslova "dokulhal" konkurenci a nabízí 48 Mpx (8 064 x 6 048). V tomto rozlišení lze fotit pouze v režimu RAW, ze kterého dostanete snímky ve formátu .DNG. Ty mohou být profesionálně upravitelné např. v Photoshopu. Formát DNG s sebou ale přináší velký problém pro běžné uživatele - fotografie mají průměrnou velikost okolo 75 MB. S model o kapacitě 128 GB pořídíte takových snímků cca 1600, a to je hodně málo.

 Pokud by šlo fotit v režimu 48 Mpx do klasického .JPG, fotky by měly zhruba osmkrát menší velikost při zachování 48 Mpx rozlišení, byť bez výhod upravitelnosti RAW formátu. A zdá se, že ani v novém iOS 17 se nápravy nedočkáme. Aplikace třetích stran toto řešení naštěstí mají, např. ProCamera.


Zelené jsou hlavně dolary👎

 Lepší životní prostředí pro další generace díky Apple? Následující text vás možná vyvede z omylu. Již třetím rokem je nový iPhone Pro fyzicky stejný, v tloušťce se liší zanedbatelně o 0,15mm. Proč tedy Apple posouvá úmyslně každý rok o desetiny milimetrů troj-modul objektivů zadního fotoaparátu?, vždyť půdorys modulu je pořád stejné velikosti. A proč Apple posunul letos boční tlačítko pro zapínání/vypínání trochu dolů? Pak nejsou staré kryty/obaly nikdy zpětně kompatibilní a uživatel musí koupit nové.

 Za mě je to neskutečné plýtvání už během výrobního procesu, o nutnosti zakoupení nového krytu ani nemluvě. Neustálá tvrzení Applu o tom, jak to myslí dobře s ekologií je v tomto kontextu absurdní. Prioritou je ekonomie, nikoli ekologie.


Šetří se i na samolepkách👎

 Obsah balení také ničím nepřekvapí. Z hardwaru v krabici naleznete pouze mobil a lightning kabel. Adaptér opět chybí, pokud si ho nedokoupíte, můžete telefon nabíjet pouze přes USB vstup počítače, popř. využít alternativního adaptéru. 

 Oficiálním důvodem pro odstranění adaptéru z balení iPhonů je opět snaha o zmírnění karbonové stopy. Tuto zelenou ideologii odprezentovala usměvavá Lisa Jackson už na představení modelu 12 (Pro). Jednoduše řečeno, zákazník přijde o adaptér a sluchátka a je mu to vtloukáno do hlavy jako dobrá zpráva. Apple i letos ušetřil na samolepce - v balení naleznete pouze jednu, za starých dobrých časů to bývaly samolepky dvě.


pack14pro

V balení naleznete mobil, kabel USB na lightning, samolepku a informaci o tom, že byl iPhone
vymyšlen v Kalifornii (o výrobě v Číně na tomto "uvítacím" papírku samozřejmě ani zmínka :).


 Výdrž baterie v praxi 👍

 Možná si všímáte, že přehnaně kritizuji i skvělá vylepšení nového iPhonu. Není to úplně tak, spíše na mě negativně působí rychlost, jakou Apple inovuje. Uživatel je pak demotivován kupovat nový iPhone každoročně. A skákat radostí za 48Mpx foťák, který tady měl být minimálně už před pěti lety, bude málokdo.

 Co však mohu bezesporu pochválit je zvýšená výdrž baterie. Už u loňského modelu jsem si ji nemohl vynachválit, letos to je ještě o chlup lepší. Pokud novince nedáte příliš zabrat, vydrží i jeden a půl dne. Když tedy jednu noc zapomenete nabít, ráno většinou budete ještě na 50%.

 Při tichém režimu a zhasnutém displeji vám přes noc (od 01:00 do 09:00) baterie klesne jen o 2 - 3%, což je skvělý výsledek s ohledem na množství nainstalovaných aplikací, které mám.


Kapacita baterie 👍

 Kapacitu baterie má u iPhone 14 Pro 3200 mAh. Model 13 Pro disponoval 3095 mAh, 12 Pro 2815 mAh, a pro zajímavost, iPhone 11 Pro měl 3046 mAh (ano, více než tehdejší nástupce).

V kapacitě baterie si iPhone 14 Pro polepšil oproti předchůdci o 3%. Výdrži však (jako každý rok) pomáhá efektivita nového procesoru - v případě novinky je to šesti-jádro A16. Celkově se díky tomu výdrž zlepšila cca o 7% (můj hrubý odhad).


reari14pro

Objektivy více vyčnívají a mají větší průměr. *Nelze použít ochranný kryt/pouzdro z iPhone 12 Pro.


Nekompromisní hardware👍

 Výkon je extrémní a vlastně neexistuje tak moc náročná mobilní hra či aplikace, která by narazila na limity procesoru A16 Bionic a pěti-jádrového grafického čipu.

 Apple na letošním Keynote tradičně deklaroval vyšší výkon o 40% než má konkurence. Samozřejmě se nikdy nedozvíme, o kterou přesnou konkurenci se jedná, ale budiž. Všichni si stejně počkají na reálné změření výkonu. A to byla jedna z prvních věcí, kterou jsem testoval.

 Pomocí měřícího softwaru AnTuTu jsem porovnal novinku s předchůdcem a výsledek je překvapením. Takový skokový nárůst výkonu grafické karty a procesoru oproti předchozí generaci tady nebyl dlouho. Model 14 Pro má grafický čip o 28% výkonnější než 13 Pro, procesor si polepšil o 17%.

 Nejslabší článek řetězce je v případě iPhone 14 Pro kapacita paměti RAM, která je stejná jako u tří předešlých modelů - 6GB. Jedná se však o nový druh paměti LPDDR4X, který je rychlejší a spolu s efektivitou procesoru pomáhá výdrži baterie. Apple letos opět použil Super Retina XDR OLED s úhlopříčkou 6,1" (v případě modelu 14 Pro Max je úhlopříčka 6,7") s vyšším jasem. Obnovovací frekvence je od 1 - 120Hz, její maximum tedy zůstává stejné jako vloni.

 Telefon podporuje nejnovější Bluetooth 5.3, 5G, Wi-Fi 6 a UWB. Lightning konektor zatím zůstává, na USB-C si ještě nějaký ten pátek počkáme. 


Always On, frekvence displeje 🤔

 Novou funkci Always On bych spíše označoval jako DIMM. Stanou se pouze dvě věci - ztlumí se jas displeje zamknuté obrazovky a obnovovací frekvence displeje klesne na 1Hz. Zůstávají být viditelné všechny prvky - hodiny, všechny widgety, dokonce i tapeta, která v režimu Always On, řekněme si narovinu, nemá co dělat, protože vybíjí naprosto zbytečně baterii. Používání této novinky vybíjí mobilní telefon o cca 12% rychleji. Naštěstí lze Always On vypnout v nastavení.


i14pro

Funkce Dimm. Pardon, "Always On". Tento režim lze zvolit s tapetou nebo černým pozadím.


Nový iOS 16 👍

 Nový operační systém se povedl! Jaká je nejzásadnější změna? Na zamknutou obrazovku můžete konečně přidat widget s počasím, změnit font písma nebo barvy. V případě aktivované funkce Alwas On se potom jen stačí podívat na mobil. Apple tak konečně dovoluje upravovat trochu zásadněji interface operačního systému. K zamyšlení je skutečnost, že tuto funkci uměly Androidy již v roce 2010.

 Dalším vylepšením je řazení nově příchozích zpráv a notifikací, které se nově seřazují od spodní části displeje. Usnadňuje se tím ovládání mobilu jednou rukou, resp. nemusíte natahovat palec až do vrchní části obrazovky, kde tyto notifikace byly dříve.

 Nově lze vyřezat objekt z fotografie (resp. oddělit popředí fotografie od pozadí), můžete zamknout pomocí Face-ID album "Skryté" v aplikaci Fotky nebo zobrazit všechny hesla ke známým Wi-Fi sítím. Tolik ve zkratce k systému, který již v rané verzi 16.0 funguje bezproblémově, za což si Apple zaslouží pochvalu.


Procentuální stav baterie👍

 I přes to, že měl předchůdce zúžený výřez o 20%, stále chyběla v rohu informace o zbývající hodnotě baterie v procentech, byť by se tam dala bez problémů vtěsnat. Pokud jste chtěli na iPhonech X a novějších ověřit stav baterie v procentech bylo třeba stáhnout dolů notifikační lištu (nebo se poohlédnout po Jailbreaku).

 Programátoři Apple "zapracovali" a tuto banálně jednoduchou (ale užitečnou) funkci po pěti letech vrací pomocí nového operačního systému iOS 16. Ten je v novém iPhone 14 Pro již předinstalován a dá se aktualizovat i na starší model (tedy modely X, XS, 11, 12, 13). Nutno aktivovat "stav baterie" v nastavení baterie.


Fotoaparát - 14 Pro vs 13 Pro vs 12 Pro👍

 Konečně se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Nový iPhone 14 Pro fotí úžasně. Pravda, hodně mu vždy napomáhal výborný processing letos je ale vše jinak - iPhone 14 Pro disponuje rozlišením 48 Mpx, má lepší objektivy a posun oproti loňskému modelu se dá konečně označit jako rozdílový. Podívejte se, jak vypadají výřezy z fotek pořízené posledními třemi modely.


sachy bigx

Poznáte rozdíl?


vyrez kunx

Přiblížení na koně.


nights R2x

Foceno v přítmí. Méně šumu a lepší processing. Dýha na akustickém panelu je kontrastnější.


night zrcadlox

A ještě jednou. Tentokrát v porovnání se zrcadlovkou.


ivszx

 Poznáte, která fotka je focena z iPhonu 14 Pro, a která ze zrcadlovky?
*Napravo je snímek pořízen zrcadlovkou, nalevo iPhonem. Vše bez úprav.


14pro pred zoomem12mpxsx

Foceno v režimu 12 Mpx (a zmenšeno).


14pro pred zoomem40mpxc

Foceno v režimu 48 Mpx (a zmenšeno). Všimněte si více zachycených detailů (např. na střeše).
V následující fotce si přiblížíme strom v levé části snímku.


14pro po zoomusx

Trojnásobný zoom (v režimu 12 Mpx). A jak vidíte, skvěle zafungovalo chytré HDR.


 

Ceny🤔

  iPhone 14 Pro se nabízí opět ve verzích se 128GB, 256GB, 512GB a 1TB úložištěm. Telefon je ovšem zdražil, za model 14 Pro se základním 128GB úložištěm zaplatíte 33 490,- Kč. S výběrem varianty s nejmenším úložištěm ovšem pozor! Pokud budete fotit rovnou do plného rozlišení (48Mpx), tak jedna fotografie může mít klidně i 70MB. V kombinaci s natáčením 4K videí v 60FPS a množstvím aplikací by to pro některé uživatele už nemuselo stačit.


i14prommx

Odspodu - iPhone 12 Pro, 13 Pro a 14 Pro.


Voděodolnost, nikoli vodotěsnost🤔

 Není překvapením, že voděodolnost zůstává na stupni i68. Apple (ani konkurence) z logických důvodů záruku na vytopený telefon nedává. Při skocích do bazénů s mobilem v ruce tak budete mít stejný pocit (ne)bezpečí jako vloni. Skoky z vyšších míst do vody provádějte raději bez mobilu - těsnění, které brání průniku tekutiny dovnitř je citlivé na rychlé změny tlaku.

 Doporučujeme voděodolnost nebrat jako spolehlivou vlastnost ale jako větší jistotu při nečekanému pádu mobilu (nebo osoby s mobilem :) do vody. Při natáčení podvodních videí pamatujte na to, že mobil nemůžete nabíjet někdy i více než jeden celý den. Resp. při zapojení telefonu do nabíječky jste upozorněni hláškou na to, že nabíjet nemůžete kvůli detekci vody v konektoru a je třeba vydržet několik hodin, dokud konektor nevyschne.


Fixní vazba na iTunes👎

 Jediná možnost, jak přes Windows (bez iCloudu) zálohovat telefon, nahrát do něj novou svou hudbu, obrázky, filmy, e-knihy apod. je polomrtvá aplikace iTunes. Její existence u Apple počítačů (s operačním systémem Macintosh) skončila, udržuje se v polokómatu pouze pro uživatele s Windows.

 Uvítal bych trochu otevřenější operační systém, který bude fungovat tak, že se po zapojení přes USB otevře na počítači složka, do které lze kopírovat jakékoli soubory, stejně jako u fotoaparátů.


Jaká příslušenství pro iPhone 14 / 14 Pro?

Ze zakoupitelného software mohu doporučit:

  • FiLMiC Pro - perfektní program pro natáčení videa 
  • ProCamera - lze s ní pořizovat 48 Mpx fotografie do .JPG i bez režimu RAW (jsou díky tomu až 8x menší)

A hardwarové příslušenství k iPhonům? Kromě adaptéru, který z "ekologických" důvodů není ani letos v balení doporučujeme:

  • Stabilizátor pro plynulá videa DJI OSMO Mobile
  • Zadní kryt fólii / sklo
  • Bezdrátové aktivní reproduktory Phantom značky Devialet 

 

Devialet Phantom patří jistě k tomu nejluxusnějšímu příslušenství k iPhone 14 Pro. Málokterý reproduktor je stvořen pro Airplay tak, jako Phantom. Pokud si reproduktory chcete vyzkoušet přímo na Vašem telefonu, není to problém, máme je v Otrokovickém PPHiFi studiu trvale k prezentaci.


Zaujala Vás naše recenze? Máte zájem o návštěvu v našem studiu? Objednat se na prezentaci a konzultaci v největším HiFi studiu na Moravě můžete na tel. 603 581 305, popř. na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Ing. Procházka Petr, PPHiFi 


 VÝHODY   NEVÝHODY
navýšení rozlišení fotoaparátu na 48 Mpx
(byť po ostudně dlouhé době)
široký průstřel v displeji
větší kapacita baterie (o 3% oproti 13 Pro)
v praxi výdrž baterie vyšší cca o 7% oproti 13 Pro)
-Siri není opět v češtině 
-opět bez nabíjecího adaptéru v balení
odstraněný výřez, always on, rychlost systému,
nový procesor A16
-cena vyšší než vloni
- cena náhradních dílů v případě oprav
- cena výměny baterie výrazně dražší než u předchůdce
stav baterie v rohu displeje je znázorněn díky
iOS 16 opět i procentuálně
-stejná kapacita RAM jako u 13 Pro, 12 Pro
a 11 Pro (6GB)
-stejná rychlost expozice při focení ve tmě jako u 13 Pro
vylepšení fotoaparátu a kamery
jeden z nejlepších fotomobilů na trhu
-iPhone 14 Pro je těžší o 3g než 13 Pro (206g vs 203g)
-iPhone 14 Pro je tlustší o 0,15mm než 13 Pro
-iPhone 14 Pro je tlustší o 0,35mm než 12 Pro
 
-iPhone 14 Pro má výrazně vyšší objektivy než 13 Pro
design -prakticky stejný design jako minule
díky iOS 16 přibyla možnost nastavit údaj o 
stavu počasí na zamknuté obrazovce (byť Android
telefony tento údaj zde umí zobrazovat přes 12 let)
-podpora nouzového hovoru přes satelit v Evropě zatím
nepoužitelná
procesor je o 17% rychlejší než u 13 Pro
grafický čip je o 27% rychlejší než u 13 Pro
nový druh paměti RAM LPDDR4X, který je rychlejší
a méně energeticky náročný (byť má stále 6GB)

 -pokud máte bílý obrázek na pozadí plochy, popisky
aplikací nyní nejsou v invertní barvě ale vždy v bílé,
čtou se tedy mnohem hůř (platí u všech telefonů s
iOS 16)
  -nepasují staré obaly/kryty, Apple dost možná úmyslně
posouvá fotomodul a vypínací tlačítko aby si zákazník
musel koupit nový obal a utrácel další peníze
  -opět bez USB-C
-lightning zase s USB 2.0

Verdikt: 

Dočkáme se vymodlených novinek ještě letos nebo až příští dekádu? Pokud se takto musíme ptát, je něco
špatně. Tam kde Android obratem reaguje na požadavky náročných uživatelů, tam si dává Apple na čas.

Z iPhonů lze za poslední roky cítit výrazné pokulhávání v inovacích a nelze se ubránit pocitům, že Apple
na 
některých věcech šetří. Mobil je designově již čtvrtým rokem defakto stejný, na druhou stranu, stále
velmi moderní a elegantní.

Letos je u porovnávání s předchůdcem rozdílů o něco více. Operační systém se nechal inspirovat Andoidem
i Jailbreakem a vyslyšel tak přání většiny uživatelů. Fotoaparát je opět skvělý, iPhone 14 Pro (Max)
je dost možná nejlepší fotomobil na trhu. Potěší řada vylepšení, které tady ale měly být již v roce 2020, ne-li
dříve.

Z nového iPhonu mám o něco méně rozporuplné pocity než tomu bylo vloni. Líbí se mi iOS 16, Always On,
lepší výdrž a tentokrát opravdu skokové zlepšení procesoru a grafiky (byť to v praxi nemáte moc šanci
poznat). V
ýhodou nového procesoru je hlavně efektivita a šetření výdrže baterie v řádech jednotek procent.

Foťák má 48Mpx, v tomto rozlišení ale většina uživatelů odmítne fotit, protože v základní variantě 128GB by
se jim do úložiště vešlo jen +- tisíc fotek. Reálně jsou tedy viditelnější rozdíly v ostrosti u makra, nočního
focení, při použití optického zoomu a v lepším dynamickém rozsahu při focení objektů s oblohou na pozadí.
Opět nic zásadního.

IPhone 14 Pro doporučuji, pokud chcete přejít z iPhone 12 Pro a starších. Upgrade z iPhone 13 Pro je
na zvážení.

Míra inovace oproti iPhone 13 Pro: 5/10
Design: 10/10
Ovládání: 10/10
Fotoaparát / kamera: 9,9/10
CELKOVÉ HODNOCENÍ: 8,7/10