Recenze Marantz Model 40n

 Do studia se konečně dostal nejnovější zesilovač Marantz Model 40n v ceně 63 990,- Kč, který má neskrývané ambice se stát králem mezi all-in-one zesilovači. Pojďme se společně podívat na to, co všechno umí.

Třída AB

 Třída je to první, na co se při výběru zesilovače zaměřuji, all-in-one systémů se to týká dvojnásob. Obecně platí, že třída D, která mezi all-in-one systémy převládá není vhodná pro reproduktory v ceně od 25 000,- Kč za pár. Ostatně, nemálo audiofilů respektuje třídu D pouze u subwooferů či aktivních reproduktorů.

 Jistým ukazatelem kvality byla vždy hmotnost, což platí i zde. Poctivý tranzistor s pořádným těžkým trafem se jednoduše s třídou D nedá moc porovnávat. U "Déček" jsou malá hmotnost a menší rozměry typické. Disponují sice velkou účinností ale zvukový výsledek nikdy nedosáhne takové věrnosti a dynamiky jako u třídy AB nebo A. Marantz Model 40n je (naštěstí) ve třídě AB čemuž odpovídá hmotnost 16,7kg.


 RADA PRO ZAČÁTEČNÍKY: Pokud má zesilovač třídy D papírově uvedeno reálných 2 x 150W, vězte, že AB s 2 x 70W bude hrát mnohem lépe (POZOR: pro aktivní reproduktory a ve výjimečných případech nemusí tato teorie platit). 


P1002269xDálkový ovladač je velmi luxusně zpracován.


Konstrukce a design

 Při prvním pohledu na marketingové fotky lze mylně usoudit, že půjde o komponent menších rozměrů, podobných jako má např. systém Marantz Melody 612. Opak je pravdou, receiver je 43 cm široký, 44cm hluboký, to vše v čistém moderním designu. Šasi je vyrobeno z hliníku, boky čelní strany vzhledově připomínají karbon. Vrchní část tvoří ocelový plát s nutnými otvory pro větrání. Na komponent se nesmí nic pokládat a je nutno zde nechat volný prostor alespoň 10cm. Spodní hliníková část je zdvojená pro zvýšení antivibračního účinku. 


40axxY


Made in Japan

 Uvnitř přístroje nelze přehlédnout masivní pasivní chladič, trafo, japonské kondenzátory a precizní tištěné spoje odpovídající nejvyšším kvalitám -Model 40n je totiž vyráběn přímo v Japonsku. 


Streaming

 Nespornou výhodou značek Marantz a Denon je streamovací zázemí HEOS. Se systémem se automaticky spáruje bezplatná aplikace, kterou lze stáhnout do chytrého mobilu či tabletu a přehrávat přes ni hudbu. Z prostředí této aplikace lze pohodlně spustit internetová rádia (TuneIn), Spotify, Deezer, Tidal nebo vlastní hudba uložená na USB disku. Na HEOS však nejste nijak vázáni, Marantz Model 40n podporuje i přehrávání přes AirPlay2 nebo Bluetooth.


Konektivita

 Model 40n disponuje analogovými i digitálními vstupy. Potěšující je HDMI Arc, přes který lze pohodlně zapojit moderní televizi (starší TV bez této podpory lze připojit optickým kabelem). Nechybí USB vstup, výstup na subwoofer nebo výstup pro sluchátka na čelní straně komponentu (přes Jack 6,3mm).

 Marantz myslel i na milovníky gramofonů. Je přítomen kvalitní gramofonový předzesilovač pro MM přenosky.


rearMMdfex

Zadní strana receveru ihned po rozbalení z krabice.


Testy

 K 40n jsem vyzkoušel hned několik reproduktorů. Cílem bylo:

  • najít "nejvhodnějšího partnera do tandemu" (najít nejvhodnější reproduktor), a to ve střední i vyšší cenové kategorii
  • zhodnotit universálnost - zda je zesilovač vhodný pro většinu značek reproduktorů s ohledem na výkon
  • zhodnotit výsledný zvukový výsledek

 Z celého testu vyšly v poměru výkon cena nejlépe B&W 603 S2 Anniversary, tedy nejpopulárnější sloupy britského výrobce v ceně 44 990,- Kč. Zesilovač z reproduktorů ždíme maximum, bezproblémový je i poslech při nižších hodnotách hlasitosti - bez ztráty mikrodynamiky. To samé platí pro dvoupásmové regálovky B&W 705 S2 - do menších místností či kanceláří jsou s Marantz 40n ideální volbou.

 U obou modelů basy nejsou "přebuzené", a to ani v menších místnostech. Testované reproduktory B&W v zapojení s 40n cílí na neutrální, avšak líbivý poslech, kde žádné frekvenční pásmo nedominuje. A tak to má být.


 I nejvyšší model z řady 700 - B&W 702 S2 Signature v ceně 149 990,- Kč zvládá Marantz 40n velmi dobře. Samozřejmě, nemůžete očekávat takovou úroveň dynamiky, výkonu a detailů jako s Rotel Michi X3 nebo s Luxmany. Nezapomeňte však na to, že tyto high-endové zesilovače nemají streamer a stojí 2 - 4x více než Marantz 40n.


Sonus Faber Sonetto VIII v ceně 149 990,- Kč jsou podobné velikosti, hmotnosti i ceny jako B&W 702 S2 Signature. Tyto italské krásky jsou ovšem na výkon zesilovače podstatně náročnější než B&W. Chcete-li nejvyšší model Sonetto, potřebujete zesilovače jako Rotel Michi X3, X5 nebo se poohlédnout po značkách Luxman, McIntosh, Accuphase či Burmester. Marantz 40n na ně již nestačí, poslech je plochý, problémy má dokonce i pásmo okolo 2kHz.


40n mm1x  Marantz Model 40n v zapojení s B&W 705 S2 Signature. Testovali jsme i KEF Reference 1, KEF R7, KEF R11, Sonus faber Sonetto VIII
a B&W 603 S2 Anniversary, který je pro mě v poměru cena výkon "vítězem" testu.


 U amerických Polk Audio Reserve R700 v ceně 55 980,- Kč musíte myslet na nutné akustické úpravy místnosti. Bez nich je při poslechovém testu slyšet výrazná dominance basové složky. S ohledem na koncepci a velikosti měničů jsou Polky hodně náročné také na prostor. Ekvalizací na 40n lze sice basový objem "umírnit", zdaleka však nedosáhnete zvukové neutrality jako u B&W 603 S2. R700 Doporučuji tedy jen, pokud máte uzpůsobenou poslechovou místnost o rozměrech alespoň 5 x 5m.


Co se týče reproduktorů značky KEF, vyzkoušel jsem modely R7 (72 980,- Kč) a R11 (112 980,- Kč), které se k testu vyloženě vybízely. Výsledek dopadl na výbornou a nemohu se ubránit pocitům, že Marantz Model 40n je pro B&W a KEF jako stvořený.

 Charakter zvuku je od B&W odlišný, pokud se rozhodujete mezi těmito britskými rivaly, doporučuji porovnávací poslech. Tady nemohu objektivně určit "lepšího partnera", každému se bude líbit něco jiného, o designových rozdílech ani nemluvě.


P1002296xY


Co jsem konkrétně poslouchal?

Yello - Expert (flac)
Experimentální, avšak zábavná skladba se zapamatovatelným refrénem, zaměřena na dynamické špičky. Moje nejvíce naposlouchaná audiofilská nahrávka, kterou testuji každou audiosestavu - u zákazníků i ve studiu.

Yello - Drive Driven (flac)
To samé, jako Expert. Vysoká hodnota dynamic range pomáhá při hodnocení zvukových kvalit u tichého poslechu.

Yello - Kiss The Cloud (flac)
Pomalá skladba, chcete-li "audiofilský ploužák". Ideální na porovnávání mikrodynamiky, dynamiky a detailů.

Cohen - You Want it Darker Cohen (flac)
Tento masterpiece je zaměřen na detaily v hlase Cohena a na dynamiku. Tuto skladbu můžete slyšet nejen na high-end výstavách ale zazněla např. i v populárním seriálu Peaky Blinders.

Manowar Warrior of the World (DSD, 5,5 Mbit/s)
Metal je podle nás nejnáročnější žánr pro high-endové sestavy, proto ho jen málokdy uslyšíte na high-endových výstavách. Dreamtheater či Manowar je výjimka. Poslední jmenovaný dokonce vyšel i na SACD, což je vzhledem k žánru opravdová rarita.
 


 V našem studiu máte příležitost si tento nový komponent poslechnout po telefonické domluvě (603 581 305). Jsme PPHiFi, největší studio na Moravě.


 VÝHODY   NEVÝHODY
jednoduchost zapojení;plug & play
díky podpoře moderních streamovacích funkcí                    

- dostupnost v budoucnu bude nejspíš omezená                 
kvůli celosvětové krizi s nedostatkem čipů

vhodný pro většinu reproduktorů      -nemá phono předzesilovač pro MC přenosky
bytelné šasi (hliník + ocel) nemá XLR konektivitu (jako většina zesilovačů Marantz)
hmotnost necelých 17kg nemá velký displej, jako jeho konkurence ve třídě D
bezkonkurenční poměr výkon/cena neumí MQA
+ třída AB; výkon 2 x 70W (při 8Ω)
+HDMI Arc, HEOS, AirPlay2  
+krásný design  
vyrobeno v Japonsku
masivní pasivní chladič  
phono předzesilovač pro MM přenosky
Verdikt PPHiFi studia:
Od uvedení na trh dostává po celém světě ta nejvyšší hodnocení. A to zcela zaslouženě. Zapomeňte na třídu D, Marantz
Model 40n ve třídě AB značně zatápí konkurenci a udává směr. Takto má vypadat zesilovač se streamerem. 
9,5/10
Za PPHiFi - Ing. Petr Procházka