Recenze Devialet Phantom 103dB a 108dB

 Jsou bezdrátové, mají ohromující výkon, nadčasový "sci-fi design", přes sto patentů a vyrábějí se ve Francii. Seznamte se u nás s druhou generací Phantomů. Modely 108dB a 103dB ve studiu k trvalé prezentaci!

 První Phantomy představil francouzský Devialet v roce 2016 a zaznamenal s nimi větší úspěch než s čímkoli z jeho portfolia do té doby. Po pěti letech přichází s druhou generací, která nabízí lepší dynamiku, výkon, rychlejší ovládání a nový zdroj zaručující vyšší efektivitu při nižší spotřebě. V neposlední řadě přibyla nová černá barevná varianta a zlatá barva se u všech modelů dočkala menší změny - odstín je spíše více do červena než do žluta.


Modely

 Řada Phantom I nabízí modely 108dB a 103dB, které se liší výkonem. Phantom II potom nahrazuje předchozí Reactor a nabízí modely 98dB a 95dB. Ty se opět liší výkonem a velikostně jsou menší než Phantom I.


phantomIvsIIX


Rozbalování, stojany - na co si dát pozor

 Stejně jako u předchůdce, je třeba dbát zvýšené opatrnosti při rozbalování reproduktoru z krabice. Phantomy jsou chráněny třemi krabicemi, ta poslední se jen rozevře - musí ovšem stát ve správné poloze. Při rozřezávání poslední lepící pásky krabice také musíte dávat velký pozor, a nezajíždět nožem či nůžkami příliš hluboko - hned pod páskou je totiž přední reproduktor zabalený v tenké textilii a hrozí jeho poškrábání. Reproduktor také v žádném případě nesmí být pokládán na boky ani na přední stranu, kde se nachází citlivé měniče.

 Pokud chcete přikoupit i stojany Tree, je nutné reproduktor otočit a položit ho vrchní stranou na polštář či matraci, a to překulením přes zadní stranu (ne přes boky a čelo!). Na spodek potom stačí jen nacvaknout stojan a připojit 230V kabel stejné barvy, jakou má zvolený reproduktor - černá nebo bílá (je součástí balení). Zajímavostí je, že model 108dB má tlustší a kvalitnější síťový kabel než Phantom 103dB.


phantom krabiceX

Pozor na lepící pásku v poslední krabici! Tu rozřezávat velmi opatrně, hned pod ní je totiž čelní strana reproduktoru.


Hudební zdroje

 Hudebním zdrojem může být jakákoli audio/video aplikace v mobilu/tabletu - Tidal, Netflix, Spotify, YouTube, TuneIn, aj. V této aplikaci pomocí příslušné ikony jednoduše změníte reproduktor mobilu/tabletu na reproduktor(y) v místní síti - Phantom(y). Přes optický kabel lze dále reproduktor(y) propojit s TV, PC, notebookem, CD přehrávačem, herními konzolemi, aj. Můžete také dokoupit adaptér na analogové připojení gramofonu. 

 Chybí USB-A vstup pro flashku pro "offline streaming" nebo možnost kvalitnějšího připojení (než optikou) k PC přes USB-B. Připojení reproduktoru ke zdroji kabelem ovšem vždy bylo pro Phantomy pouze doplňující funkcí. Phantom je reproduktor zrozený pro bezdrátový streaming, nejlépe na zařízeních s iOS.


phantoms web2x

Phantom I 108dB Gold (bílý) a Phantom I 103dB Dark (černý).


Stvořený k iPhonu a iPadu

 Devialet svým přístupem dává jasně najevo svou vyhraněnost pro tablety a mobilní telefony značky Apple. Pro ně je připraveno zázemí pro bezdrátový přenos přes Airplay 2, který funguje mnohem spolehlivěji a rychleji než u první generace. Naopak, uživatelé Androidu mohou využít pouze Bluetooth nebo UPNP - Chromecast opět chybí.


 Absence Chromecast na Androidech

 K chybějícímu Chromecast se raději rozepíšeme trochu více. Co jeho absence pro uživatele Android zařízení znamená v praxi? Pokud máte zařízení Apple, můžete následující odstavec s klidným svědomím přeskočit.

Jak jsme psali, uživatelé Android tabletů a mobilů mohou využít Bluetooth, což ale rozhodně NENÍ vhodné řešení pro Hi-Res audio. Flac, Tidal, nebo vše v bezztrátové CD kvalitě nebude hrát tak dobře, jako přes Airplay či Chromecast. Pro MQA to platí dvojnásob. Respektive, přehrát lze přes Bluetooth také vše, ovšem narazíte na jeho limitaci při přehrávání lossless audia - méně detailů, ořezání dynamických špiček apod. Uživatelé Android se tak budou muset spokojit s UPNP aplikacemi třetích stran, které bezztrátový Hi-Res přenos sice umí stejně kvalitně jako Airplay, ovšem jsou často graficky nevzhledné a jste vázáni pouze na jednu aplikaci. 


PhantomI Cuir Opera Header Home Page Desktop 2880x1660

* Příplatková edice Opera pro model 108dB s pozlaceným designem.


Spotify vs Tidal

 Často se setkáváme se zákazníky, kteří využívají vzdálený hudební server Spotify. Ten těží ze skutečnosti, že je mezi lidmi mnohem známější než Tidal. Na Spotify však můžete s nejvyšším měsíčním předplatným přehrávat pouze mp3 s přenosovou rychlostí 320 kbit/s. Tidal napak nabízí v nejvyšším měsíčním předplatném všechny skladby v kvalitě .flac (+-1400 kbit/s) a MQA (do 9216 kbit/s).

 Důležitou otázkou ve světě streamovaného audia tedy zůstává: Opravdu chcete platit měsíční paušál za MP3? Upřímně, Spotify je skvělý do špuntových sluchátek během sportu, k TV nebo do low-end stereo sestav. V této souvislosti si dovolíme trefnou metaforu. Do HiFi a High-end audia Spotify nepatří - je to jako byste koupili Ferrari a měli k dispozici pouze polní cesty.


 Spotify Premium  Tidal Premium Tidal HiFi Rádio
kvalita zdroje  kvalita mp3  kvalita mp3 kvalita CD a MQA kvalita mp3
datový tok  max 320 kbit/s  max 320 kbit/s +-1400 až 9216 kbit/s +-160 kbit/s
cena za měsíc  cca 150 Kč   cca 200 Kč  cca 300 Kč   -
počet skladeb  cca 50 mil.  cca 60 mil. cca 60 mil.  -

 

Ovladač, hlasitost

 Součástí balení je kromě síťového kabelu také dálkový ovladač kruhového půdorysu. Ten jste u předchůdce museli zakoupit samostatně. Novinka je zeštíhlená a má display. Spárování funguje bezproblémově, stačí ho přiložit vzhůru nohama k reproduktoru a do pěti vteřin reproduktor dá najevo zvukem a pohybem měničů, že se přidružení povedlo. Pokud máte Phantomy v páru, stačí takto synchronizovat pouze jeden reproduktor, o zbytek se postará systém.

 Co bychom uvítali, je bezpečnostní omezovač hlasitosti. V aplikaci Devialet, která slouží pro správu a upgrade firmwaru "žijících" Phantomů v rámci WiFi sítě nic takového nalézt nelze. Při velké neopatrnosti uživatele tak může někdo omylem "vytočit" hlasitost na 100%, což nebude pro uši jistě nic příjemného. Tato funkce by šla snadno doplnit v aktualizacích, uvidíme, s čím Devialet přijde. Dobrou zprávou ale je, že Phantom pozná, kdy už by mohla hlasitost přehrávané skladby reproduktor poškodit a automaticky zamezí zvýšení volume nad 85 - 100%. Resp. zvyšovat v těchto procentech můžete, na hlasitosti se to ale neprojeví - pro dobro měničů i uší posluchače.


IMG 7224x

* Po prvotním otevření aplikace Devialet systém ihned nalezne všechny "živé" Phantomy v místní WiFi síti, které lze nakonfigurovat.


Vychytávky, nastavení

 Velkou radost nám udělalo vylepšení funkce párování Phantomů. Aplikace Devialet nalezne bez jakýchkoli problémů všechny připojené reproduktory a v případě, že se jedná o dva kusy stejného modelu (barva nerozhoduje), tak nabídne i možnost spárování. Po vypojení ze zásuvky již ale nemusíte reproduktory párovat znovu, jak tomu bylo u předchůdce. Konečně si systém párování pamatuje.

 Aplikace se vás také samozřejmě zeptá, který reproduktor bude pravým a levým kanálem. Správnost pak můžete jednoduše ověřit, popřípadě kanály prohodit, v nastavení aplikace Devialet nebo zkontrolovat na hitu Here Comes The Sun od Beatles (na začátku skladby hraje pouze levý kanál, po chvíli se přidá pravý).


 Streamování přes AirPlay 2 je svižnější, a to i přes WiFi. Pokud připojíte reproduktor ethernetovým (LAN) kabelem, dočkáte se odezvy ještě rychlejší - v řádu čtvrt až půl vteřiny. Pokud máte Phantomy v páru, stačí ethernetový kabel připojit pouze do jednoho reproduktoru. Rozdíl v kvalitě mezi přehráváním přes Wi-Fi vs přes LAN kabel však nečekejte. 


 Phantomy jsou ve znamení jednoduchosti obsluhy a zapojení, stejně jako iPhony a i Pady. Nastavení tedy nenabízí mnoho možností. Jsou zde jen možnosti pro aktualizace firmwaru, připojování pomocí optiky a podle nás zbytečná funkce "nočního režimu", kdy reproduktory hrají téměř bez basové složky a ztratí tak většinu svého kouzla.


 Na závěr jsme vyzkoušeli funkci Gapless playback, která nadělala vrásky na tváři mnoha uživatelům starších all-in-one systémů, zvláště těch na platformě Android. Jedná se jednoduše o plynulé navázání skladby na skladbu následující (např. všechny z alba Wall od Pink Floyd nebo první dvě z Eye in the Sky od Alan Parsons). Phantomy funkci Gapless přes AirPlay 2 samozřejmě mají, nemusíte se tedy bát nepříjemných vteřinových mezer mezi těmito skladbami.


phantoms web3x


Zvuk

 V porovnání s předchůdcem si vedou nové 108dB a 103dB velmi dobře. Nemůžeme sice přímo konfrontovat s "originály" (jsou již vyprodané), jejich zvuk si však pamatujeme více než dobře. Posun je znatelný ve všech důležitých aspektech - focusu, dynamice a také na mikrodynamice při tichém poslechu - poslední jmenovaná vlastnost na starém modelu tak dobrá rozhodně nebyla. Rozdíl mezi 108dB a 103dB je slyšitelný i pro laika, ale zároveň přímo úměrný cenovému rozdílu. Nepřiplácíte za značku ani za design, cena je adekvátní zvuku, který dostanete. V PPHiFi studiu máme oba modely, které lze prezentovat samostatně nebo v páru. Odkaz na všechny modely Phantom naleznete ZDE.


 VÝHODY   NEVÝHODY
výkon, dynamika, mikrodynamika, efektní přednes,
celkový zvukový výsledek       

- prioritizace Apple zařízení mobilů a tabletů;
opět nepodporuje Android Chromecast                          

nadčasový design, zajímavé příslušenství úplná absence USB vstupů
nová barevná varianta (Dark) chybějící varianta stojanu s imitací dřevěné dýhy
možnost hrát stereo v páru i z jednoho reproduktoru   nic pro konzervativní uživatele a milovníky analogu
+ propracovaná symbióza s Airplay pouze pro stereo, nelze zapojit do domácího kina
designové a účelové sladění s Apple produkty
přes 100 patentů  
jednoduché zprovoznění - plug & play  
Verdikt PPHiFi: Devialet vylepšil svůj stěžejní produkt po všech stránkách. Potěšující je paměť na párování po
vypojení reproduktorů ze zásuvek, rychlost odezvy přes Airplay a dospělejší zvukový výsledek. 9/10

Kromě novinky Devialet Phantom u nás můžete vidět a slyšet více než 20 stereosestav a dvě Dolby Atmos domácí kina. To vše v šesti poslechovkách. Nejvíce totiž záleží na Vašem vlastním úsudku. Objednejte se na návštěvu do největšího studia na Moravě!

za PPHiFi, Ing. Petr Procházka