Kingdom Come v Dolby Atmos kině za 2 miliony Kč

 Kingom Come v domácím kině Dolby Atmos s 15 reproduktory a s třímetrovou úhlopříčkou plátna. Absolutní extrém a šílenost? Rozhodně! Zahráli jsme si nejlepší českou hru poslední dekády tak, jak ještě nikdo před námi!  4K video součástí článku.

 
Stručně o hře

 Kingdom Come: Deliverence snad nemusíme dlouze představovat. Jedná se o RPG z pohledu první osoby zasazené do předhusitského období. Kromě propracovaného příběhu a herního času přesahujícího 50 hodin nabízí neuvěřitelně realistické grafické prostředí. Například hvozdy středověkého Česka zde patří mezi to nejlepší, co je v počítačových hrách k vidění.


mill kingdom come1x


Kingdom Come s 15 reproduktory

 Napadlo nás zahrát si naši oblíbenou hru tak, jak ještě nikdo v ČR - v high-endovém domácím kině v ceně okolo 2 000 000,- Kč. Uvažte sami: Perforované plátno o úhlopříčce 290cm, 4K projektor SONY patnáct reproduktorů KEF v konfiguraci 7. 2. 6 s certifikací THX včetně dvou subwooferů a šesti reproduktorů Dolby Atmos na stropě. Koncové zesilovače s celkovým reálným výkonem 2,1kW. To vše řízené AV procesorem Trinnov Altitude 16, který používá ve svém domácím kině například i Madonna. Máte pravdu, tohle není nic pro běžné hráče.


Podpora Dolby Atmos?

 Dolby Atmos nativně podporuje v současnosti jen pramálo her (např. Forza Horizon 4, Metro Exodus nebo Shadow of the Tomb Raider). Kingdom Come umožňuje zvukový formát maximálně v konfiguraci 7.1 nebo 5.1. Tvůrci pochopitelně neměli motivaci přidat podporu TrueHD Dolby nebo Atmos kvůli pár jedincům, kteří by ji využili. 

 Trinnov nicméně podporuje force režim a Dolby Atmos "vynutí" z jakékoli zvukové stopy (i z gramofonu!), takže jsme si hru užili plně se všemi patnácti reproduktory. Obklopující 3D zvuk je v Kingdom Come naprosto pohlcující a vyvolává pocit iluze tak věrně, že máte pocit téměř reálné osobní přítomnosti v prostředí hry. Tím jsou nejen pole, louky, lesy ale i vesnice a hrady simulující život středověkého obyvatelstva.


P1000827x3


Problém s ovladači

 Hned na začátku experimentu jsme měli problém s lagováním téměř všech her. Kingdom Come měl již v menu hry ve 4K pouhých 15 FPS, což je špatně. Pokud Řešení je jednoduché. Pokud připojujete počítač do Trinnovu (a téměř ke každému AV receiveru), je nutné vždy přeinstalovat ovladač grafické karty. To platí i při zpětném připojení k monitoru. Po přeinstalování ovladače jsme se dostali v menu na 100 FPS, při samotném hraní pak na skvělých 60 - 80 FPS. 


Kingdom Come na 4K na plátně

 Projektor Sony nám umožnil díky grafické kartě EVGA RTX 3080 volbu rozlišení 4K s 60Hz. Na počítačovém monitoru se u Kingdom Come bez problémů dostáváme při 3840 × 2160 na +-80 FPS při 120Hz, což je pocitově poznat na plynulosti. Trinnov podporuje po výměně HDMI panelu na verzi HDMI 2.1 frekvenci až 120Hz při 4K a 60Hz při 8K. V kině jsme ovšem omezeni technickými limity projektorů, které jsou zatím bohužel závislé jen na HDMI a nepodporují Display Port. Vyšší projektorová frekvence (např. 144Hz) při 4K je tedy prozatím otázkou budoucnosti.

 Teď ale k hlavní výhodě projektorů, o které si TV a monitory mohou nechat jen zdát - velikost úhlopříčky. Rozlišení jde ruku v ruce s velikostí plátna. Na třímetrové úhlopříčce vidíte svůj luk, palcát, meč, okolní postavy nebo i vašeho koně ve stejné velikosti (ne-li větší), jako by jste je viděli ve skutečnosti. Promítací plátno je tak velké, že vám nedovolí vnímat prostor okolo obrazovky jako u běžného monitoru.


 Dlouhá projížďka na koni v malebných krajinách Kingdom Come je tím nejlepším zážitkem, který jsme si z našeho testu odnesli.


Kingdom Come na vinylu

 Kromě extrémního přístupu ke hraní samotné hry jsme vyzkoušeli i vinylovou desku s oficiálním soundrackem Kingdom Come na referenční stereo sestavě s gramofonem Acoustic Solid - Solid New a áčkovým zesilovačem Accuphase E-800 v tandemu s nejlepšími reproduktory ve studiu KEF Reference 5. Pokud byste se nás zeptali, co je lepší, zda zvuk v kině nebo ve stereu, nedokázali bychom odpovědět. Obojí má své kouzlo.


phono kingdom comeX


Slovo na závěr

  Po našem testu se naše studio jistě zařadilo mezi ty nejskalnější fanoušky Kingdom Come. Projektor a plátno můžeme primárně doporučit na filmy a seriály, příležitostně i na hry. Pro práci nebo prohlížení webu bychom si ale vybrali spíše klasický monitor s "rozumnou" velikostí úhlopříčky, odezvou 1 - 5 ms a s obnovovací frekvencí obrazovky 120 - 240 Hz. Projektory také rozhodně nejsou stavěny na non-stop provoz. Uvidíme však, co přinese budoucnost.


BONUS: Somewhere You Will Return

 Když už jsme si dali tu práci a náš high-endový počítač přenesli do domácího kina, nezůstali jsme pochopitelně jen u jedné hry. Kromě Kingdom Come a Red Dead Redemption 2 jsme vyzkoušeli druhou nejlepší českou hru za posledních 10 let - Someday You will return. Jedná se o hororový walking simulátor z pohledu první osoby, grafickým zpracováním podobný Kingdom Come.

 Opět jsme hráli ve 4K, u vynuceného Dolby Atmos nám ovšem tentokrát nehrály surroundy (pouze fronty, centr a všech šest stropních). Je to dáno tím, že hra nám nativně běží pouze v konfiguraci 3.1 (fronty a centr). Nevíme, kde je chyba, ale tato hra pravděpodobně nemá klasickou 5.1 zvukovou stopu.

 Každopádně, při hraní Somewhere You Will Return jsme si odnesli jedno velké ponaučení - na sestavě tohoto typu rozhodně nehrát hororové hry v noci. Dolby Atmos v této hře umocnil na maximum nejen autenticitu ale i pocit tísně, frustrace a strašidelnou atmosféru. V některých "lekacích momentech" pak může jít hráči i o život (ten reálný).


someday1xX

Lesy, jakoby z oka vypadli Kingdom Come. Ne, tohle není obyčejný český walking simulátor. Pokud vás hra minula, rozhodně doporučujeme zakoupit!


Použité komponenty (kino sestava)

Cena celkem cca: 1 950 000,- Kč


Použité komponenty (PC sestava)

  • Základní deska MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON ( 3 990,- Kč)
  • Procesor Intel Core i7-9700KF (6 690,- Kč)
  • SSD M2 GIGABYTE AORUS 2TB (2 x 9 990,- Kč)
  • RAM DDR4 3733MHz HyperX Fury RGB 32GB (2x 16GB)  (4 640,- Kč)
  • Grafická karta EVGA 3080 RTX (cca 58 000,- Kč)
  • Zdroj Seasonic PRIME TX-1000W 80Plus Titanium (8 990,- Kč)
  • PC skříň CoolerMaster MasterCase SL600M (5 990,- Kč)
  • CPU Chladič NOCTUA NH-C14S (1 890,- Kč)
  • Klávesnice Razer Deathstalker (5 990,- Kč)
  • Myš Corsair M95 (3 990,- Kč)

Cena celkem cca: 120 150,- Kč