Recenze McIntosh MA 12000

První recenze v ČR! Do studia dorazila vlajková loď mezi integrovanými zesilovači McIntosh - MA 12000 - nejnovější komponent této americké značky. Jaký je? Detailní rozbor a foto.

Design

 Jistě s námi budete souhlasit, že málokterá značka je tak snadno rozpoznatelná. McIntosh si zachovává desítky let typický vzhled, který tvoří černé šasi, zeleně podsvícené nápisy a "watt-budíky" na modrém pozadí. Čelní strana MA 12000 je krytá sklem, které má vodou vyřezávané otvory pro ovládací kolečka a spínače. Na bocích pak dominují dvě madla, která slouží pro snadné uchopení přístroje a plní jedno z dalších poznávacích znamení značky.


ma12000 7

* Vrchní strana komponentu. Na rozdíl od samostatného předzesilovače McIntosh C2700 zde lampy neprosvítají.


 Na vrchní straně si nelze nevšimnout kruhu (stejné barvy jako madla), který zdobí komponenty McIntosh teprve třetím rokem (od uvedení monobloku MC 1.25kW).  Kruh plní čistě designovou funkci, je v něm vygravírován béžový text, který nás informuje o značce, modelu a druhu zařízení. Další zavedenou novinkou od roku 2018 je trochu ukrytý nápis "Mc" v žebrování bočních pasivních chladičů. Tyto drobné úpravy navrhl italský Sonus faber - jedna ze značek koncernu, do kterého McIntosh patří.


ma12000 6

* Zesilovač máme v HiFi stolku vyrobeném na míru slovenským výrobcem NEO. S filtrem IsoTek a streamerem Lumin D2.


Rozměry, hmotnost

 Komponent je nejtěžším integrovaným zesilovačem značky. Hmotnost 48,9 kg je v porovnání s konkurenčními zesilovači v této ceně velmi těžko překonatelná. McIntosh je proslulý těžkými trafy, které pro své zesilovače používá. Ty tvoří 80% celkové hmostnosti přístroje.


rozmery 12000


 Lampa s mosfetem

 MA 12000 je lampovým předzesilovačem a mosfetovým koncovým AB zesilovačem v jednom. Řídící sekci tvoří 4 vakuové trubice12AX7A (2 trubice na každý kanál), a o celou výkonovou složku se stará klasický tranzistor, kterému lampy pouze pomáhají docílit "teplejšího" zvukového nádechu bez negativních vlastností klasického "celo-lampového" zesilovače. Nemusíte čekat dlouho na "správnou teplotu" lamp, než začne zesilovač adekvátně hrát, a v neposlední řadě, odpadají nejobávanější vlastnosti klasické lampy - krátká životnost elektronek a vyšší teploty.


Chlazení, teploty

 Kvůli zamezení hlučnosti McIntosh nepoužívá aktivní chlazení, žádný větrák zde tedy nenajdete. Odvod tepla zajišťují dva masivní chladiče po stranách, nemusíte se tedy bát přehřívání, vše je v normě. Teploty po třech hodinách přehrávání při stálé hlasitosti na 30% se pohybují ve vrchní části na skvělých 27 - 33 °C. Na bočních chladičích je to potom 34 - 41 °C. Největší teploty najdeme pochopitelně v sektoru se čtyřmi lampami. Zde jsme naměřili 35 - 44 °C. Při delším přehrávání (s hlasitostí okolo 40 - 50%) počítejte s nárustem teplot okolo 3 stupňů - opět se nejedná o nic dramatického. Pro správné uložení zesilovače budete potřebovat jen HiFi stolek nebo základnu s dostatečnou nosností a alespoň 10 cm volného prostoru nad zesilovačem.


teploty MA 12000


  11:00 - 11:45
30% volume
11:45 - 11:55
30% volume
11:55 - 12:50
30% volume 
12:50 - 14:00
40% volume
Lampy      35 - 38 °C      36 - 39 °C      36 - 40 °C      40 - 45 °C
Vrchní část         27 °C      29 - 30 °C      29 - 30 °C      30 - 33 °C
Boky         34 °C      36 - 37°C      35 - 36 °C      38 - 42 °C

Výkon

 MA 12000 se může pochlubit výkonem 2 x 350W, a to plně při jakékoli impedanci reproduktorů (2Ω, 4, 8). To je umožněno díky speciální patentované technologii Autoformer. Málokdy se při běžném poslechu dostanete k reálnému využití alespoň 50 Wattů na kanál, o to více však oceníte výkonostní rezervu. Celkový výkon 700W pomáhá při poslechu okolo 20% hlasitosti (nevytrácí se mikrodynamika) i při poslechu hlasitém.


Gramofonové vstupy

 MA 12000, stejně jako většina zesilovačů McIntosh, má již v základu velmi dobrý gramofonový předzesilovač. Na zadní straně naleznete dva vstupy, jeden pro gramofon s přenoskou MM, druhý pro MC. Kvalita phono vstupů je na úrovni samostatného gramofonového zesilovače ve vyšší střední třídě. Rozhodně se tak nejedná pouze o doplňkovou funkci navíc.


MQA a DSD

 MQA a DSD lze přehrávat pouze přes USB nebo je nutné využít převodník streameru a zapojit analogově (RCA, XLR). Na druhou stranu, nedovedeme si představit, že by McIntosh někdo propojil se streamerem jinak, než přes XLR. Řešit v této třídě signálový propoj přehrávače pomocí coaxu nebo optikou? To určitě ne.


Zadní strana - konektivita

 Celá zadní strana je impozantní. Obsahuje 2 x 4 svorky pro reproduktorové kabely, kde lze použít vidličky i banánky. "Plusové" svorky nabízí možnost zvolit 8, 4 nebo 2 Ohmové reproduktory, a jak jsme již zmínili, výkon je u každé volby stejný (2 x 350W).

 Z digitální části nabízi 2 optické a 2 koaxiální vstupy, USB (s podporou DSD512) pro zapojení k PC a specialitu MCT. To je konektor pro propojení transportních (bez převodníku) SACD přehrávačů McIntosh. Z analogu můžete kromě gramofonu připojit až 6 zdrojových komponentů přes RCA a 2 komponenty přes XLR.

 Zesilovač umožňuje vyřadit předzesilovací část a použít ho pouze jako výkonový zesilovač do dělené sestavy (koncový stupeň, monoblok, apod.). Z bezpečnostních důvodů jsou na těchto výstupech svorky (100% hlasitost při chybném zapojení by slyšet nechtěl nikdo :). Tuto funkci považujeme osobně u integrovaného zesilovače za zbytečnou, většina uživatelů ji nikdy nevyužije, na druhou stranu, někomu se může hodit do budoucna v rámci upgradu, tak proč ne. 

 V neposlední řadě na zadní straně naleznete TRIG konektory, kde pomocí kabelů Jack 3,5mm můžete propojit všechny aktivní komponenty (s touto funkcí) a zapínat je dálkovým ovladačem najednou.


ma12000 3

* Plná výbava. Chybí snad jen raritní propoj BNC.


Přední strana - ovládací prvky 

 Hned po zapnutí přístroje vás na čelní straně ohromí (kromě dvou modrých wattmetrů) nahřívající se lampy svítící v červené barvě. Za 16 vteřin poté se rozsvítí do stejného zeleného odstínu jako kultovní nápis značky, zpřístupní se ovládání a zesilovač je připraven k přehrávání.


 ma12000 1 ma12000 2 

Kromě volby hlasitosti a vstupů lze využít ekvalizér, jehož nastavení můžete pohodlně vypnout a zapnout pomocí jediného tlačítka na dálkovém ovladači. 


 Na přední straně také nechybí možnost připojit sluchátka (6,3mm Jack). Sluchátkový zesilovač využívá patentovanou technologii HXD (Headphone Crossfeed Director), a rozhodně patří mezi to nejlepší, co lze najít v kategorii samostatných zesilovačů.


Testovací sestava - reproduktory 

 Výkon 2 x 350W je dostatečný i pro reproduktory z high-endové třídy. Zesilovač jsme testovali na reproduktorech v cenách okolo půl milionu Kč: Dynaudio Confidence 30 Ruby Wood, KEF Reference 5 (Bi-Wire), Sonus faber Amati (Bi-Wire) a na reproduktorech z vyšší střední třídy: KEF R7 (Bi-Wire), Cabasse Murano Alto a B&W 702 S2 (Bi-Wire). Tím jsme si jen potvrdili velkou nevybíravost na značky reproduktorů, kterou McIntosh má. Jinými slovy, rozehraje většinu reproduktorů na trhu. 


ma12000 8

* MA 1200 s elegantními sloupy Dynaudio Confidence 30 Ruby Wood.


 Zesilovač všem testovaným reproduktorům bez problémů stačil, nejlépe se předvedl s KEF Reference 5B&W 702 S2. Z posledního jmenovaného pak doslova "vyždímal" maximum. K reproduktorům z vyšších cenových kategorií (B&W 800 D3, Sonus faber Lilium, apod.) bychom již doporučovali dělenou sestavu, např. lampový předzesilovač MC2700 s monobloky McIntosh MC611 nebo 1.25kW.  McIntosh MA 12000 tedy můžeme doporučit k většině reproduktorů v cenové kategorii 100 - 600tis Kč.


ma12000 9

* Britsko-americký zvuk. KEF Reference 5 & McIntosh MA 12000. V tomto případě ideální "partnerství" pro ty nejnáročnější.


Testovací sestava - zdrojové komponenty a kabely

 Jaké zdrojové komponenty jsme použili v testech? Jako přehrávač pro testování sestavy s MA 12000 jsme vybrali Lumin D2 a náš nejlepší gramofon ve studiu - Acoustic Solid Solid Edition New s MC přenoskou Ortofon MC Quintet Red.


acuu transrotor tt


 Vyzkoušeli jsme dva reproduktorové kabely. Jeden klasický single a druhý s Bi-Wire zakončením (Audioquest Wildwood). Pro signálový propoj zesilovače s Luminem posloužily high-endové XLR Audioquest Earth, které mají konektory příhodně v zelené barvě.


XLR Earth Audioquest


Žánrová universálnost

 Poslouchali jsme hlavně skladby od Yello a Cohena. Právě na těchto nahrávkách s vysokou úrovní dynamického rozsahu zjistíte, co všechno MA 12000 umí. Kromě audiofilských nahrávek jsme vybrali i něco z metalu, popu a hip-hopu. McIntosh nemá problém s žádným žánrem, pokud ovšem chcete žánrovou nevyhraněnost, záleží samozřejmě i na výběru reproduktorů.

 Na trhu je určité množství značek reproduktorů, které jsou zaměřeny na konkrétní žánr - na to pozor! Např. vážnou hudbu zahrají perfektně, s rockem mají již problém. Ve studiu tyto reproduktory nemáme, takže jsme nemohli vyzkoušet.


Co jsme konkrétně poslouchali?

Yello - Expert (Tidal)
Experimentální, avšak zábavná skladba se zapamatovatelným refrénem, zaměřena na dynamické špičky. Naše nejvíce naposlouchaná audiofilská nahrávka, kterou testujeme každou audiosestavu - u zákazníků i ve studiu. MA 12000 se velmi nebezpečně blíží kvalitám dělených sestav McIntosh, ty jsou však ale již určeny spíše pro reproduktory z vyšších a nejvyšších cenových tříd.

Yello - Drive Driven (Tidal)
To samé, jako Expert. Vysoká hodnota dynamic range pomáhá při hodnocení zvukových kvalit u tichého poslechu.

Yello - Kiss The Cloud (Tidal)
Pomalá skladba, chcete-li "audiofilský ploužák". Ideální na porovnávání mikrodynamiky, dynamiky a detajlů. Zde se MA 12000 předvedl v celé své kráse. Bezchybný focus na nízkých frekvencích (neslytost, přesnost basů), zábavná dynamika, předozadní prostor, otevřenost scény - to jsou hlavní přednosti MA 12000. Na této skladbě okamžitě poznáte nedostatky základní stereo konfigurace (zesilovač & reproduktor). V případě MA 12000 bychom nedostatky hledali marně.

Cohen - You Want it Darker Cohen (Tidal)
Tento masterpiece je zaměřen na detaily v hlase Cohena a na dynamiku. Tuto skladbu můžete slyšet nejen na high-end výstavách ale zazněla např. i v populárním seriálu Peaky Blinders.

Pink Floyd - High Hopes  (LP, Tidal - MQA)
Špička v progresivním rocku. V této skladbě naleznete téměř vše.

Dreamtheater - 6:00 (Tidal - MQA), Manowar Warrior of the World (streamované SACD - DSD, 5,5 Mbit/s)
Tyto skladby považujeme za nejlépe nahrané metalové nahrávky. Metal je podle nás nejnáročnější žánr pro high-endové sestavy, proto ho jen málokdy uslyšíte na high-endových výstavách. Dreamtheater a Manowar je výjimka. Poslední jmenovaný dokonce vyšel i na SACD, což je vzhledem k žánru opravdová rarita.

Eminem - Without Me(LP)
Dynamicky dobře nahraná skladba. To samé platí i pro verzi na vinylu.

Michael Jackson - Beat it (LP - japan)Tuto skladbu jsme poslouchali na japonském remasteru vinylového alba Thriller, který je ještě o něco lepší, než verze vydaná v Evropě.


 Mají vůbec smysl recenze prodejců?

 Možná si říkáte, zda mají recenze audio sestav v high-endových kategoriích nějaký význam. Zvláště pak, pokud se jedná o recenzi od nás - oficiálních prodejců McIntosh. Nebudeme si nic nalhávat, střet zájmů zde je. K trvalým prezentacím si ale komponenty vybíráme, a to hodně přísně. PPHiFi není dodavatelem žádné značky zesilovačů či reproduktorů, jinými slovy - nemáme u těchto produktů dvojí marži z prodeje. Jsme tedy nestranní, co se týče našich doporučení, a ne jinak tomu je i v případě této recenze.

 Zpět ale k otázce. Maji recenze high-endových komponentů smysl? Určitě ano. Nezapomínejme však, že každý slyšíme jinak a žádný recenzent není schopný hodnotit produkt 100% objektivně. Vyjádřit líbivost zvukového výsledku je velmi složité a každý si pod různými pochvalnými přídavnými jmény představuje něco jiného. Recenze nebo názory třetích stran na diskuzních fórech tedy mohou být přínosné, při výběru vždy však dejte hlavně na vlastní úsudek a poslechněte si vybraný high-endový systém na vlastní uši.


kefref5 mc bb


 Nejlepší z nejlepších?

Je ve své ceně (419 990,- Kč) McIntosh MA 12000 nejlepším integrovaným zesilovačem na trhu? Na tuto otázku nemůžeme odpovědět objektivně. Slyšeli jsme již opravdu hodně zesilovačů a sestav, rozhodně ale není v našich silách vyzkoušet všechny. S ohledem na zábavnost poslechu a schopnost vtáhnout posluchače do "děje" však můžeme s klidným svědomím říci, že se jedná o nejlepší integrovaný zesilovač, který jsme v dané ceně slyšeli.

Odkaz na produkt naleznete zde


 V našem studiu máte příležitost si tento nový komponent poslechnout po telefonické domluvě.
*jakmile nám to vláda dovolí...


 VÝHODY   NEVÝHODY
celkový reálný výkon 700W,
   a to na všech impedancích reproduktorů                   

- Nemůžete ho mít hned, aktuální dodání nového kusu
je do 4 týdnů

obsahuje velmi kvalitní phono a sluchátkový zesilovač Cena (419 990,- Kč)
MCT pro SACD transport
lehce vylepšený facelift šasi  
+ propracovaný ekvalizátor
vyrobeno v USA (Binghamton, stát New York)
masivní pasivní chladiče  
trafo a lampové trubice nejvyšších kvalit
Verdikt PPHiFi studia:
Aktuálně neznáme lepší integrovaný zesilovač ve třídě AB, proto udělujeme zaslouženě maximální hodnocení.  10/10
Za PPHiFi - Ing. Petr Procházka