Recenze Acoustic Solid 111 Metal Reference

 Jaké jsou naše zkušenosti po půlročním používání oblíbeného modelu Acoustic Solid? Více uvnitř článku.

 
Acoustic Solid je naší nejnovější značkou, již 68. v našem portfoliu (kompletní katalog značek zde)! Jistě si říkáte, zda bude mít naše recenze vůbec nějaký přínos, když gramofony této značky prodáváme. Proto hned ze začátku musíme zmínit, že nejsme dovozci Acoustic Solid, pouze prodejci, repsektive, hodně nároční prodejci, kteří do studia na prezentace berou jen gramofony, které se nám líbí. 


Moderní design

 "Stojedenáctka" má design, který se nebude líbit každému. Ať již v základní verzi (METAL) nebo ve verzi s rozšířenou základnou (METAL REFERENCE), obě mají zaoblený, moderní, nadčasový design. Na druhou stranu, Acoustic Solid nabízí modely i s klasickou (old-schoolovou, chcete-li) kvádrovou dřevěnou základnu. V kategoriích gramofonů od střední třídy po high-end si tak vybere opravdu každý.


Celohliníkový

 Gramofon váží 22kg (o 5kg více než základní verze), z toho 6kg váží samotný talíř, vše je z hliníku. Díky hmotnosti a kvalitě zpracování (vyrábí se ručně v Německu) je tak dosaženo špičkové stability během přehrávání. Teoreticky řečeno, čím těžší a kvalitnější šasi s talířem, tím lepší přenosku si můžete dovolit na rameno zapojit. Na Solid 111 tedy není problém přidat přenosku ve stejné ceně, jakou má samotný gramofon. O žádný "overkill" se rozhodně jednat nebude. Gramofon má v tomto směru neomezený potenciál.


topasolid111


Přenoska

 Součástí gramofonu je v základu nainstalovaná přenoska 2M Red. Jak jsem psal v prvním odstavci, není problém si místo ní zakoupit lepší. Osobně bych volil alespoň Ortofon Blue MM, příplatek není zase tak veliký s ohledem na zvukový posun, který dostanete. Pokud jste (nebo se teprve stanete :) náročným posluchačem, časem stejně půjdete ještě výš. Na druhou stranu 2M Red je ve své ceně bezkonkurenční i pro mírně pokročilé uživatele a upgradovat můžete kdykoli.


Motor

 Na prezentaci gramofonů v těchto cenových kategoriích vybíráme pouze gramofony s externím motorem. Hlavní důvod je zřejmý - minimalizace přenosu vibrací na talíř, a tím pádem do přenosky. Jedinou vyjímkou je Luxman PD-151, který má interní motor a ložisko tak neskutečně propracované, že je pravděpodobně nejlepší na trhu vůbec, pokud nepočítáme gramofony v astronomických částkách, jako jsou Burmester nebo ClearAudio. Solid 111 používá kvalitní těžký oddělený motor, který řídí procesorem vedený generátor M2. Lze jím poodlně přepínat otáčky 33 a 45 RPM. Kvalitní přepínač otáček tedy dostane již v ceně, v případě Transrotoru musíte dokoupit nebo předělávat řemínek ručně.


106097224 1165008200527792 3479203888168641333 o


Rozšířená základna

 U verze METAL REFERENCE má gramofon navíc rozšířenou základnu. Ta je navíc doplněna o tři závaží a jednu těžkou podložku pro motor. Opticky je tato verze ještě více líbivější, hlavní vlastnost těžšího gramofonu je ale jasná - utlumení vibrací a usnadnění práce přenosky.


Poměr výkon/cena

 Dostáváme se k hlavnímu důvodu, proč Solid 111 (nebo jiný model značky Acoustic Solid) koupit. Ve srovnání s dalšími kvalitními, těžkými, kovovými a designově podobně vypadajícími gramofony jiných značek narazíte na jeden velký problém - cenu. Podobně vypadající gramofon od AVID, ClearAudio, Acoustic Signature nebo SME seženete za mnohem vyšší ceny. Acoustic Solid (a Transrotor), si drží dlouhodobě velmi příjemný poměr výkon / cena. To byl ostatně důvod, proč se na gramofony těchto značek zaměřujeme primárně.


Produktový list Acoustic Solid - Solid 111 Metal Reference s možnostmi nákupu zde


Zaujala Vás naše recenze? Chcete slyšet gramofony Acoustic Solid, Transrotor u nás na Moravě? Nekupujte "zajíce v pytli". Objednat se na prezentaci v otrokovickém studiu můžete na tel. 603 581 305, popř. na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Ing. Procházka Petr, PPHiFi


 VÝHODY   NEVÝHODY
poměr výkon/cena                                                       

- po zapnutí motoru se na 1 vteřinu ozve chrastivý zvuk
(u vyšších modelů tento "problém" není)

základní přenoska v ceně                                                - někomu nemusí sednout nadčasový design
+ nechybí středové závaží (u vyšších modelů Acoustic
Solid je třeba dokoupit)
- chybí volba nejvyšších otáček 78 RPM
ruční kvalitní německá práce  
potenciál pro přenosky z vyšších tříd (i ramena)  
design  
kvalitní přepínač otáček v ceně  
Verdikt PPHiFi studia:
Acoustic Solid 111 Metal Reference není pro každého. Pokud si však zamilujete jeho
design jako my, není co řešit, ve všem ostatním dosahuje maximálních kvalit. 99%

51074240 782791035416179 8661504556925976576 ox


50906966 2054676274580958 401661278482857984 o


wallfb