Streamer, gramofon nebo CD?

 Výběr zdrojového komponentu pro Vás bude mnohem snažší po přečtení dnešního srovnávacího článku.

 
 Zdrojový komponent je velmi důležitý prvek každé stereo sestavy, a samozřejmě i domácího kina. Mnoho uživatelů si ke svému zesilovači připojí gramofon, CD i streamer najednou. Co ovšem koupit, pokud chcete jako uživatel pro začátek pouze jeden komponent?


CD přehrávač

 V dnešní době CD přehrávač doporučujeme pouze pro posluchače, kteří mají doma stovky CD nosičů. CD přehrávač je také jasnou volbou pro starší generaci, která odmítá používání tabletů, chytrého mobilního telefonu či počítače. Bez základní úrovně ovládání uživatelského prostředí tabletu (Android, iOS) to prostě nepůjde. Oldschoolový komponent může být také přínosem pro skalní milovníky SACD disků, hlavně ve vodách high-endových CD přehrávačů (např. Burmester, McIntosh, Luxman, aj.).


 Proč si vybrat CD?  Proč si nevybrat CD?
pro uživatele, kteří mají doma stovky CD
nosičů 
- ve většině případů nedosáhne kvalit streameru  
+ pro oldschool generaci odmítající používání
chytrých telefonů a tabletů
nutnost vyměňovat disky při volbě dalšího alba 
pro skalní příznivce high-end CD přehrávačů nepohodlné přetáčení skladeb v čase
CD mechanika může být handicapem

main03CD

 * Zapomeňte na podporu SACD, Luxman ji nepotřebuje. Špičkový CD přehrávač D-03X je u nás ve studiu k trvalé prezentaci od června 2020. Odkaz na kartu produktu zde.


Gramofon

 Co se týče zvukového výsledku, jedná se o nejlepší možnou volbu. LP má vyšší hodnotu dynamiky než CD nebo flac ze streameru a čistý analog má své kouzlo, které v digitálu zkrátka není. Podobně je to i ve světě videa. Analogově zaznamenaný film má potenciál až do rozlišení 16K, z digitálního záznamu více pixelů jen tak snadno nedostanete. Nevýhodou světa vinylů je pro mnohé pomalost obsluhy. O nemožnosti rychlého a pohodlného přeskakování skladby ani nemluvě. Jaký gramofon vybrat? Více v našem samostatném článku zde.


 Proč si vybrat gramofon?  Proč si nevybrat gramofon?
nejlepší zdroj zvuku (pomineme-li kotoučové přehrávače,
které kvůli vysoké ceně zatím nejsou v Evropě tak populární)
- vyšší cena LP desek
+ čistý analog si z internetu nestáhnete nemožnost snadného posunu skladby v čase
gramofon může být designovým přínosem pro interiér nutnost měnit fyzicky LP 

104719348 1161986880829924 3882789464718067753 o

 * Transrotor ZET 1. Luxusní design, těžký talíř a poctivá německá práce. Vystaveno trvale u nás ve studiu.


Streamery

 Nástupce CD přehrávačů, který je dnes v mnohém předčí. Pokud tvrdíte opak, položte si zásadní otázku. Jaký je rozdíl mezi čtením digitálních dat z CD vs čtením digitálních dat z SSD? Ve výsledku SSD disk nebo ethernetový kabel přenese jedničky a nuly ve stejném poměru 1:1. CD přehrávač má ale navíc handicap v podobě točícího se CD v mechanice. Hlavním cílem je zde minimalizace chyb během přenosu a tudíž je dbán zřetel na kvalitu optické mechaniky, která se markantně projeví na ceně přístroje. U streamerů tento problém neřešíte. Nevýhodou může být nepřítomnost fyzického nosiče během přehrávání v rukou uživatele. Na druhou stranu, nemusíte se starat o škrábance na CD. 

 Jedničky a nuly jdou tedy pohodlněji přečíst z modernějšího média než je CD. "Pohodlnost" přenosu dat znamená jediné - lepší uživatelský i zvukový výsledek.


Jaký streamer vybrat? Pokud hledáte opravdu to nejlepší na trhu v poměru výkon / cena, jsou prakticky jen 2 možnosti. Ve střední třídě jsou to streamery BlueSound, ve vyšší a high-endové potom LUMIN. Ve stejné ceně není na trhu nic lepšího. 


 Proč si vybrat streamer?  Proč si nevybrat streamer?
nejlepší digitální zdroj zvuku - nic pro uživatele, kteří mají odpor k tabletům
a chytrým mobilním telefonům
+ možnost využívat mnoha streamovacích služeb         
(Tidal)
 -někomu nemusí vyhovovat fakt, že vlastní hudbu
pouze virtuálně
internetová rádia zdarma
možnost offlinového "streamingu" - hudba na vlastní
USB flashce, NAS serveru, PC, atd.
nemusíte řešit poškrábaná CD a jejich úschovu  

lumin t2 header

* Chcete nejlepší streamer vůbec, včetně možnosti převodu flac do DSD? Pro Vás je určen bezkonkurenční LUMIN. Cena základního modelu je 56 990,-. Vlajková loď potom okolo 350 000,- Kč. Všechny modely zde.


 U nás ve studiu máme několik gramofonů, streamerů i CD přehrávačů. V současnosti např. i čistíme vinylové desky na naší ultrazvukové pračce. Aktuálně máme v PPHiFi 6 poslechovek 8 poslechových míst a dvě domácí kina (5.1.2 a 7.2.6), což je rekord v nabídce moravských studií. Objednat na prezentaci se můžete na tel. čísle 603 581 305