Recenze Bohemian Rhapsody

   Jak se povedlo hudební drama o nejslavnější rockové skupině Queen? Přinášíme dojmy z předpremiéry a naši první filmovou recenzi.

Obsazení

  Film mapuje události od založení Queen v roce 1970 až po dokonalou prezentaci vrcholové formy skupiny na hudebním festival LIVE AID ve Wembley. Příběh se samozřejmě primárně zaměřuje na rodáka z Tanzánie Farrokha Bulsara alias Freddieho Mercuryho, který v 70. letech již tak nějak tušil, že je vyjímečným hudebníkem. Tvůrci si dali evidentně hodně velkou práci s výběrem vedlejších postav. Členové Queen, jako by z oka vypadli skutečným představitelům. Např. herec, který ztvárnil nejvlasatějšího člena kapely Briana Maye je někdy téměř k nerozeznání od toho skutečného. To už tak úplně neplatí pro Freddieho. Zde bych si troufl říci, že je podoba s "originálem" nejmenší ze všech čtyř členů Queen. Raději upřesním - podoba Ramiho Maleka je velká, ovšem ne tak moc, jako u ostatních členů.


queens44   bandqueen2

  V tomto případě to ovšem vůbec nevadí. Herecký talent představitele Freddieho je největším tahounem filmu. Jeho styl vyjadřování, předvádění se, grimasy, ztvárnění komplikovaného charakteru Mercuryho a hlavně chování na koncertech - vše je vypilováno do sebemenších detajlů, přesně dle ikonické předlohy. Stejně jako byl Freddie hudebním géniem, tak je Malek tím hereckým. Od seriálu Mr. Robot si pomalu ale jistě vyšlapává cestu mezi uznávané herce.


freddiemm

Tvůrci zvažovali do hlavní role Sacha Barona Cohena, což se naštěstí nestalo, vsadili na Maleka a vyplatilo se. 


Autentičnost scénáře a LIVE AID

  Vše samozřejmě není 1:1. Scénář se snažil držet předlohy s menšími ústupky za účelem dramatizace. Např. o svém zdravotním stavu se Freddie pravděpodobně dozvěděl až za více než rok po koncertě ve Wembley. Nedokážu si však představit zakončení tohoto snímku Freddieho smrtí nebo tím, že oznámí diagnózu svým kolegům. Film prostě musel skončit velkolepým koncertem LIVE AID a Freddie se tak o tom, že má AIDS dozvěděl ve filmu dříve. Tvůrci se v tomto případě tedy rozhodli správně. Bohužel, závěrečný koncert ve Wembley není v plné délce, jak mohli v roce 1985 vidět šťastní návštěvníci skutečného LIVE AID na vlastní oči.

Chybí dvě skladby. Freddie zde také vůbec nehraje na kytaru. Koncert ve filmu trvá jen okolo 19 minut, ve skutečnosti trval 24,5 minut. Je to škoda, zrovna zde bych uvítal maximální časovou autentičnost, zvlášť, když Malek dělá na pódiu ve Wembley přesně to, co dělal pravý Freddie. V tomto ohledu byl scénář velmi detailistický - Freddieho pohyby s mikrofonovou tyčí, exhibicionismus nebo v jedné chvíli vyplazování jazyka přesně v tu samou vteřinu skladby, jako to udělal Freddie ve Wembley doopravdy. Pro srovnání se níže můžete podívat na záznam originálního koncertu.


   Koncert LIVE AID byl tedy téměř dokonalou tečkou za výborným filmem. Průlet kamerou po celém stadionu a zpět na pódium v kombinaci s druhým hitem Radio GaGa - to byl ten moment, kdy jsem dostal husí kůži. Atmosféra 70 - 80. let, nostalgie, herecké výkony a hudba - to jsou základní pilíře Bohemian Rhapsody. V kině jsem si po delší době vychutnal i závěrečné titulky v doprovodu skladeb Don’t Stop Me Now a snadno šlo domyslet, která skladba bude na závěr - Show Must Go On.Hodnocení

  A hodnocení na závěr. V jedné scéně Freddie leží na zádech a hraje na klavír s překříženýma rukama refrén svého budoucího megahitu. Hned jsem si vzpomněl na film Miloše Formana - Amadeus, kde hlavní hrdina předvedl přesně ten samý kousek, který umí jen hudební géniové. A zeptal jsem se sám sebe, je Bohemian Rhaspody filmem stejných kvalit? Určitě ano. A mám takové tušení, že si v únoru jednu nebo dvě hollywoodské zlaté sošky zaslouženě odnese. V dnešní době "přeefektovaných a přeakčněných" filmů přináší Bohemian Rhapsody svěží popcornový vítr do všech kinosálů. Doporučuji projekci ve verzi s Dolby Atmos.

 


Verdikt PPHiFi studia:
 Skvělý film se skvělými hereckými výkony. Škoda, že závěrečný koncert ve Wembley neměl
stejnou délku jako tomu bylo doopravdy - chybělo málo. 91%

nosiče skupiny Queen na prodej v PPHiFi


 mciA

McIntosh MA 252 ve studiu!

prague main17

Máme kino i v Praze! 

trinXD

TRINOV v PPHiFi!

clMC12

Exkurze McIntosh v New Yorku

 AAAxAAABB

B&W 702 S2 ve studiu!

 6kaAA

Šestá poslechovka v PPHiFi!


wallfb