Bluesound Node 2 - Recenze

    Přinášíme recenzi nejlepšího hudebního streameru v poměru výkon cena do 15tis Kč. Možná se Vám bude zdát, že většina produktů v našich recenzí končí s hodnocením nad 90%. Není to náhoda, a ani Bluesound nebude vyjímkou. Nejsme dovozci žádné značky, komponenty si vybíráme, testujeme a v případě, že se nám nelíbí je ani nenabízíme našim zákazníkům. A na recenzování produktů, které nás neoslnili jednoduše už nemáme čas :) Vždy je ovšem vhodné si udělat vlastní úsudek! Stejně jako většina námi recenzovaných produktů je i Bluesound Node 2 trvale v PPHiFi. Více uvnitř článku!


Poohlédnutí do nedávné historie

   Ještě v roce 2012 jsme na výstavách v Mnichově, Praze i na Slovensku stanoviště s digitalními streamery míjeli velikým obloukem. Tak, jako tehdy většině našich zákazníkům se i nám nejevila myšlenka "serverových" přehrávačů jako dobrý nápad. Nevěřili jsme, že budou hrát tak jako CD přehrávače a lámali jsme nad nimi nespravedlivě hůl. Nedlouho poté jsme vyzkoušeli první High-Endový streamer Lumin A1 v našem studiu, rovnou v poslechové místnosti č. 1 s Kef Blade v zapojení se zesilovači McIntosh (tenkrát ještě s MC 601). Výsledek byl ten, že se tento streamer nejen blížil kvalitě CD přehrávače ale dokonce ji překonal. Od té doby se streamingu věnujeme stejně naplno jako gramofonům. Vinyl přece jen zůstává vyjímečný charakterem zvuku, analogovou odlišností, čistotou a faktem, že z internetu stáhnout nejde. Zpět ale ke streamingu.


blueo1


 BlueSound Node2 - nejlepší streamer v poměru cena/výkon do 15 000,- Kč)

   U nás ve studiu je v dané ceně dlouhodobě nejprodávanějším hudebním streamerem BlueSound. (Pozn.:K high-endovým sestavám potom doporučujeme streamery značky Lumin.) Bluesound umí populární formáty jako .flac /.wav. /mp3. Rozumí si se službou Tidal (včetně MQA) Spotify, a pod. Internetová rádia TuneIn jsou zdarma bez reklam. Streamovat hudbu můžete stejně jako u Luminu z NAS serveru nebo pouštět jednoduše z USB flashky nebo externího harddisku. A uživatelské prostředí? Téměř dokonalé. Vše se rychle načítá, RAM přístroje si pamatuje předešlé kroky - nic se zbytečně nenačítá znovu. Aplikace je zdarma pro Android a IOS. Streamer lze tedy ovládat z mobilu či tabletu či PC. Prostředí je velmi podobné Luminu. Seřazení podle interpreta, žánrů, vytváření vlastních playlistů, obrázky alb, posouvání skladby v čase a mnoho dalšího je samozřejmostí. 


Konektivita

  Bluesound disponuje analogovými i digitálními výstupy (RCA, Coax a optika). Také má výstup na subwoofer. Streamovat lze přes Wi-Fi a LAN - oba způsoby jsou rychlé a bezproblémové. U Wi-Fi doporučujeme Wi-Fi router s rychlostí 1Gbit (což je v dnešní době otázka 600 Kč navíc). Bluetooth konektivita je také spolehlivá.


blueo2


Nedostatky?

   Podle nás není na trhu lepší streamer v kategorii poměru výkon/cena než Bluesound. Existují tři modely - základní Node 2Node 2 Power (s integrovaným zesilovačem) a Vault 2, který má v sobě zesilovač i CD mechaniku se schopností přímého rippování CD disků (Pozn.: tato CD mechanika neumí přehrávat CD, pouze ripovat). U nás ve studiu používáme základní model Node 2 (cenově za 14 800,- Kč), protože jsme využili integrovaný zesilovač vyšší kategorie. Pokud bychom vyloženě hledali negativa, může to být např. absence displaye na přístroji u všech třech modelů. Bluesound také neumí DSD (dsd, dsf), v této cenové kategorii to však nelze očekávat. Taktéž mu nelze vyčítat chybějící XLR konektivitu - nepočítá se, že tento streamer budete zapojovat do sestavy za 200tis Kč, kde by měla opodstatnění (ikdyž ani v těchto sestavách nedělá rozhodně ostudu).

  Dalším nedostatkem je nemožnost připojení k PC jako D/A převodník. Bluesound sice D/A převodník v sobě má, nelze ho však využít s počítačem jako externí zvukovou kartu. Co to přesně znamená? Aplikaci pro ovládání Bluesoundu lze sice nainstalovat i do počítače, pouštet hudbu lze ale pouze z rozhraní této aplikace. Ostatní počítačové zvuky (Youtube, filmy, atd) přes Bluesound do reproduktorů nedostanete. Ve své podstatě se ovšem jedná o streamer určený ke stereo sestavě, a proto mu to opět nelze vyčíst. Určitě by to bylo ale velikým plusem a neváhal bych dát potom hodnocení absolutní.


Uživatelské prostředí BlueSoundu - mobilní telefon (iPhone 7)

IMG 0629 IMG 0630 IMG 0631

Uživatelské prostředí BlueSoundu - tablet (iPad Retina)

5 image 8 image 18 image

  "Možná se Vám bude zdát, že většina produktů v našich recenzí končí s hodnocením nad 90%. Není to náhoda, komponenty si vybíráme, testujeme a v případě, že se nám nelíbí je ani nenabízíme našim zákazníkům. A na recenzování produktů, které nás neoslnili jednoduše už nemáme čas :) Vždy je ovšem vhodné si udělat vlastní úsudek! Stejně jako většina námi recenzovaných produktů je i Bluesound Node 2 trvale v PPHiFi. Objednejte se u nás na nezávaznou prezentaci v Otrokovicích! Poměrem cena/výkon se zabýváme u komponentů ze světa audia/videa již přes 22 let. Jsme jedno z největších a nejstarších studií. Máme 6 poslechových místností včetně Dolby Atmos kina - v ČR jediného v konfiguraci 7.2.6 ." Ing. Procházka Petr, PPHiFi


 VÝHODY   NEVÝHODY
zvukově předčí výrazně kvality i dvojnásobně
dražších CD přehrávačů na trhu 
   
- nelze využít jako externí zvukovou kartu k PC   
+ perfektní uživatelské prostředí aplikace
srovnatelné s high-endovým streamerem
Lumin S1 v ceně přes 300tis Kč
nemá display
cena nemá XLR
Tidal včetně MQA neobsahuje CD mechaniku
+ internetová rádia zdarma (TuneIn)  
kompaktní rozměry  
Verdikt PPHiFi studia:
Již několik let doporučujeme zákazníkům streamery značky Bluesound, protože v dané ceně zkrátka nemají konkurenci.
Pokud potřebujete streamer s CD mechanikou nebo se pohlížíte po lepším přístroji, předčí ho až Cambridge CXN nebo
absolutní král na poli streamerů - Lumin. V ceně 14 800,- Kč je to ovšem jasná volba.  97%

odkaz na recenzovaný streamer Bluesound NODE2

odkaz na všechny produkty značky Bluesound mciA

McIntosh MA 252 ve studiu!

trinXD

Měření kina pomocí Trinovu

clMC12

Návštěva sídla McIntosh v USA

ls50oia

PC repro za 100 tis.? KEF LS 50

uzemnovacAA

Recenze uzemňovače Qkore

 6kaAA

Šestá poslechovka v PPHiFi!


wallfb