TRINNOV Altitude 16 ve studiu!

   Právě jsme povýšili naše domácí kino, které je nyní v sestavě Trinnov a McIntosh. Současně se můžeme pochlubit naprostou raritou v ČR - na stropě (díky Trinnovu) máme 6 plně programovatelných reproduktorů pro Dolby Atmos. Článek je doplněn o fotografie ve vyšším rozlišení z našeho studia - z poslechové místnosti č.2.

 cinemay

   Naše studio dlouhá léta mapuje zvukové možnosti různých konfigurací a to jak v oblasti sterea, tak v oblasti domácího kina. Právě druhé jmenované odvětví prožívá od doby svého vzniku velkou renesanci, prostorový zvuk je v některých případeh lepší než samotné stereo (koncerty). Filmy jsou potom samostatnou kapitolou.

Jaký je náš zatím nejlepší výsledek?

   V domácím kině očekáváme většinou dva základní prožitky – koncertní, nebo filmový. V obou případech požadujeme zážitky autentické - jako na živém koncertě nebo v komerčním kině. Oekávání zákazníka většinou nebývá plně dosaženo, a to z nejrůznějších důvodů. Jeden z nich je ten, že si nemůže dovolit autentickou hlasitost (sousedé) a rozměrově - odpovídající video projekci. Kladnou stránkou je ale zase pohodlí domova bez rušivých vlivů zúčastněných osob.

Zásadním důvodem našeho zklamání z výsledku je ale především:

1. Volba audio a video zařízení, které neodpovídá našim požadavkům.
2. Samotná místnost domácího kina, která slouží mnoha dalším účelům a je akusticky a vizuálně nepřátelská.
3. Nekvalitní zvukový a obrazový materiál.
4. Špatná obslužnost a nastavení samotným uživatelem domácího kina.

tr2

   Úvodem jsem nezmínil, že určení tohoto pojednání se týká domácích kin, kde to uživatel myslí vážně a touží mít doma kamenné kino, ne pět reproduktorů pověšených na zdi jako přídavný zvuk k televizoru. Slovní vyjádření „domácí kino“ je dnes totiž velmi široký pojem a zahrnuje i produkty nenáročného prostorového ozvučení, kde určitě nemůžeme hledat autentický zážitek. Výběr komponentů a reproduktorů pro opravdové domácí kino je zcela zásadní. Současné maximální požadavky na zvukovou konfiguraci jsou "3D". Reproduktory nás tedy obklopují horizontálně i vertikálně. Jedná se o současný nejmodernější trend spolu v kombinaci s 4K obrazem. Autentičnost je zde zásadní, cílem je vtáhnout diváka do děje o něco více než u "2D" kina (pozor, nebavíme se o 3D projekci ale 3D zvuku).

tr5

Akustika a provedení místnosti

   Správně vytvořené ozvučení a špičková projekce jsou dnes jedinou možností, jak toho dosáhnout. Domácí kina běžného uživatele se většinou nachází v obývacím pokoji, který samozřejmě slouží i k jiným účelům. Z hlediska akustiky se na tomto místě jen obtížně řeší ideální stav. Pomohou samozřejmě akustické panely, koberec a velká sedací souprava ale prosadit se často daří jen ta sedačka. Design, který dnes navrhnou bytoví architekti, většinou uspokojí jenom oči majitele – spousta skla, velké rovné plochy, dlažba, nebo plovoucí podlaha bez koberců a hodně světla. Vizuálně ideální prostor. Z hlediska akustiky naopak. I samotná komunikace v takovém interiéru je problematická, nesrozumitelná, a co teprve reproduktory domácího kina.

   Řešit špičkové ozvučení domácího kina v takovém prostoru je tedy už jen o kompromisech. Z vizuálního hlediska dosahuje video projekce nejlepších parametrů v místnostech tmavých a to moderní interiéry také většinou nejsou. Vytvořit si samostatnou místnost pro domácí kino, kde bude vše podřízeno nejlepšímu výsledku je tak nejlepším řešením. Naši zákazníci řešili tuto výzvu přestavbou půdních prostorů, sklepa, garáže nebo vyčleněním samostatného prostoru kdekoli v domě.

tr7

   Stejně, jako při poslechu hudby v základním stereu je výběr zdrojů hudebního materiálu zásadní, totéž platí pro zdroje AV produkce. V současnosti jsou to filmy a koncerty ve zvukovém formátu Dolby Atmos a obrazem Full HD a UHD 4K. Filmová produkce už celkem naplňuje tyto požadavky na kvalitní zvukový i obrazový materiál. V případě koncertů je nabídka slabší. Přehrávat lze po síti pomocí audio/video streamerů, nebo z Blu-ray disků

Automatický převod 5.1 do Dolby Atmos

  Proces nastavení domácího kina a správná obslužnost je základním předpokladem pro dosažení kvalitního výsledku.  Podle uživatelské vybavenosti jednotlivých procesorů domácího kina se může jednat o snadnou obsluhu při nastavení a provozu ale také o běh na dlouhou trať. Masová záležitost DSP čipů v běžné produkci AV Receiverů nám umožní tyto stroje nastavit téměř shodně, bez ohledu na výrobce, protože jsou procesorově stejné. Nastavení většinou zvládne uživatel sám a dostane se tak na běžný výsledek, který ale pro náročného posluchače nemusí být uspokojivý. Stejně jako v případě velkých kamenných kin řeší zvuk i obraz profesionál s pomocí svých zkušeností a dnes už neodmyslitelné výpočetní techniky, musí být i volba stejného kina v domácích podmínkách řešena stejně. Chcete aby levý přední reproduktor hrál z prostředního stropního levého? Žádný problém. Chcete přizpůbit zvuk tak aby se přiblížil co nejlépe na konkrétního zpěváka? Stačí nakonfigurovat profil a nastavit si ho např. jako pro Michaela Jacksona, profil pro koncerty vážné hudby, metalu, akční filmy atd. Možností je nespočet. A jedna z dalších výhod Trinovu je pro nás více než jasná - umí udělat z formátu 5.1 formát Dolby Atmos (jakýkoli - třeba 5.1.2 nebo 7.2.6 nebo i 16.6.8 - rozhodnutí je na zákazníkovi, není nijak omezen) . Už jen tento fakt by mohl pro některé být rozhodujícím.

Měření čtyřhlavým japonským mikrofonem v ceně auta

   Přesně touto cestou se vydal uznávaný lídr v inovaci 3D zvuku, výrobce AV procesorů z Francie TRINNOV AUDIO. Své zkušenosti v oblasti velkých profesionálních kin přenáší prostřednictvím svých inovativních technologií do domácích podmínek. Z procesory TRINNOV můžete mít doma kino zážitkově stejné, jako do kterého chodíte v Cinnema centrech.
   TRINNOV Audio vyvíjí inovativní řešení pro širokou škálu mediálních, zábavních a výzkumných audio aplikací. Společnost je proslulá svým špičkovým systémem pro optimalizaci reproduktorů / místností, včetně exkluzivních technologií pro remapping a výzkumné práce v oblasti 3D zvuku. Francouzský výrobce se vždy zavázal vyrábět vysoce výkonné a spolehlivé produkty pro své náročné zákazníky na profesionálních, špičkových a komerčních trzích s audio. Mezi prestižní zákazníky patří Technicolor, Fox, BBC, Globo, NHK, Toho a UGC. Na obrázku špičkový japonský mikrofon v ceně okolo 800 Euro. K Trinovu se běžně půjčuje.

satt43

   Po mnoha zkušenostech, které jsme v kině našeho studia získaly při prezentacích AV Receiverů a procesorů věhlasných značek v různých i závratných cenách k nám doputoval TRINNOV Altitude 16. Tato novinka má „pouze 16 kanálů“, přičemž jeho větší bratři mají 32, nebo dokonce 64 kanálů.(určení podle velikosti kinosálu a s tím spojený počet reproduktorů).

    Základem pro budoucí možnosti řízení a úprav zvukového výsledku je prvotní měření pomocí speciálního čtyřhlavého mikrofonu, který vše ohledně poslechového místa, použitých reproduktorů a jejich rozmístění v prostoru zachytí už při prvním měření. Na PC získáte grafy, křivky a celkový protokol o dozvuku a nastavení. Tyto parametry jako vyhodnocení poslechového prostoru a řetězce máte dále možnost měnit. K dispozici je 30 předvoleb pro individuální nastavení. TRINNOV tady zohledňuje individuální poslechové priority každého uživatele. My jsme byli zvukovým výsledkem nadšeni ihned po měření, bez dalších zásahů z naší strany.

tr1

   Trinov jednoduše může dělat mnoho úžasných věcí, které žádný jiný procesor dělat nemůže, protože není závislí na schopnostech masového trhu s DSP čipy. Řídí signální cestu od začátku do konce. S neuvěřitelným technologickým náskokem nad konkurencí tak stále zvyšuje svou vedoucí pozici. Návrh softwaru Altitude 16 v kombinaci s pokročilým pochopením 3D zvuku společnosti Trinnov poskytl schopnosti potřebné pro bezproblémový a příjemný zvukový zážitek, který žádný jiný výrobce dosud nebyl schopen dodat na trh.

Základní vlastnosti TRINNOV Altitude16:

 • Jediný AV předzesilovač s vlastní implementací nejnovějších 3D zvukových dekodérů: Dolby Atmos, Auro-3D a DTS: X.
 • Dolby Atmos ™ (16 diskrétně vykreslených kanálů), Auro-3D ™ (podporuje formát Auro 13.1), DTS: X ™ (všechna nastavení formátu 11.1).
 • Trinnov je jediný výrobce, který se nespoléhá na DSP jiných výrobců, aby podpořil nejnovější formáty 3D zvuku.
 • Podporuje libovolnou a neomezenou konfiguraci 3D reproduktorů bez ohledu na formáty a dekóduje až 16 diskrétních kanálů ve formátu Dolby Atmos. 
 • Exkluzivní technologie a snadno použitelný nástroj pro konfiguraci 3D reproduktorů.
 • Univerzální prostorové přesné přehrávání 3D zvuku s patentovanou 3D reprodukcí Trinnov Remapping.
 • Exkluzivní měřící mikrofon Trinnov 3D a aplikace pro kalibraci 3D reproduktorů / prostorů.
 • Optimalizovaná frekvenční a fázová odezva pro všechny reproduktory a subwoofery.
 • Vysoce výkonné převodníky AD / DA, které denně používají nejnáročnější masteringová studia.
 • Automatická kalibrace dvoucestných, třícestných nebo čtyřcestných aktivních crossoverů.
 • Uživatelsky příjemné webové rozhraní z libovolného bezdrátového zařízení (tablet, notebooku nebo stolního počítače). Tisíce možností nastavování.
 • Altitude16 je vyroben ve Francii.
 • Cena: 16 000€

Použité AV produkty u nás v otrokovickém studiu:

Procesor: TRINNOV Altitude16
Zdrojové komponenty: Sony UBP-X1000ES, Panasonic DMPUB700EG K4, DUNE HD Duo 4K
Koncové zesilovače: Trinnov Amplitude 8m (8 kanálů), McIntosh MC207 (7 kanálů), 

Reproduktory:
KEF Ci 200RR THX (6ks - strop)
KEF Ci 3160 RL THX (5ks - surround, surround back, center)
KEF Reference 5 (2ks - front)
Subwoofery:
REL S3 (zadní pozice)
Golden Ear Super Sub X (přední pozice)

Projektor:
Sim2 Crystal Cube

AV zdroje:
Blu-ray testovací disky Dolby Atmos
Blu-ray Dolby Atmos Hans Zimmer – Live in Prague, Roger Waters – The Wall, Blu-ray Peter Gabriel – Back To Front, David Gilmore – Live At Pompeii


Podobné články:

dynairdDynaudio Emit 20 luminK2 Jak přehrát .flac jako SACD?

facebookbutton

Novinky na Facebooku

bwirdNaše instalace v listopadu kino98 Naše domácí kino ve studiu newyork87 Exkurze McIntosh v NY