[20] Vojín Ryan, Statečné srdce, Matrix, Gladiátor letos ve 4K a s 3D zvukem

   Zachraňte vojína Ryana, Matrix, Statečné srdce a Gladiátor. Tyto 4 kultovní snímky rozhodně patří mezi TOP 10 našich nejoblíbenějších filmů vůbec a jsme rádi, že konečně vycházejí v maximální možné dostupné kvalitě - 4K s Dolby Atmos (popř. alternativním DTS:X). Datumy vydání uvnitř článku. 

gladi3

   Pokud nepočítáme novinky, nechápeme dodnes, proč od roku 2014 vycházely nejdříve remastery jen průměrných filmů typu Underworld nebo Van Helsing. Proč studia rovnou nepřišla s těmi nejslavnějšími tituly hned ze začátku? K čemu je vydání remasterovaného zapomenutého filmu Labyrinth z roku 1986 nebo E.T mimozemšťana ve 4K a Atmosu? Motivují snad někoho tyto filmy k upgradu domácího kina? Asi těžko. Už jsme se začínali obávat, že 4K remasteru se dočká dříve spíš i seriál Tak jde čas než blockbustery z 80. a 90. let. Podle nás je to jeden z hlavních důvodů, proč je nástup 4K o něco víc pomalejší, než to bylo před deseti lety u Blu-Ray. Nebylo co pouštět. Občas v remasteru sice vyšlo něco velmi povedeného (a nečekaného), ale upřímně - nestačilo to. Nyní se zdá, že konečně někdo v marketingu dostal rozum a pomalu začínají vycházet filmy, pro které se již 4K projektor a reproduktory na strop koupit vyplatí. Navíc, je to dobrá zpráva do blízké budoucnosti - počet starších remasterů bude růst stále rychleji. Začíná se spekulovat na diskuzích o takových klasikách jako Godfather nebo Scarface. A studia jsou si toho logicky vědoma - musí jít s dobou.

Zachraňte vojína Ryana

   Od doby, co jsme poprvé slyšeli v roce 2013 první kino ukázku se zvukovým formátem Dolby Atmos, vzpomněli jsme si okamžitě na to, jak by prostorový 3D zvuk vypadal u tohoto filmu.  Konkrétně na jeho úvodní části - vylodění na Omaha Beach. Počítáme s tím, že nebude třeba dalších testovacích ukázek. Úvodních 20 minut z boje o francouzskou pláž všechny doposud vydané DEMO ukázky hravě sbalí do kapsy. Vychází 8. května.

ryanCDx

Matrix 

  Titul je v očekáváných novinkách na Amazonu a výjde 22. května. K filmu samotnému snad v tomto případě nemusíme nic dodávat.

matrixscreen2

Statečné srdce

   Nejlepší film Mela Gibsona, který ztvárnil hlavní roli a zároveň se ujal i režisérského křesla výjde ve 4K s Atmosem 15. května 2018. Jen pro zajímavost - věděli jste, že je zde největší filmová bitva natočená bez zeleného plátna? Dokonce i šípy nejsou digitální, ve vzduchu byly stříleny pravé, pouze bez hrotů, které byly nahrazeny magnetem aby byla vytvořena iluze, že se zabodávají do štítů.

braveheart scene42

Gladiátor

  Další oskarový snímek výjde 2. května 2018.  Zimmera jsme již slyšeli v Atmosu (aktuálně nejlepší BR disk s 3D zvukovou stopou a náš nejprodávanější koncert na nosičích) na jeho life Blu-Ray záznamu z Prahy, nyní se můžeme těšit na film, který mimo jiné má spolu s BraveHeart snad nejlepší hudební doprovod vůbec. Hlavní refrém z Gladiátora ostatně slyšíme (trochu upravený) dodnes v každém novém díle Pirátů z karibiku. Nám se osobně víc ovšem líbí originál z Gladiátora. Z nostalgie, a určitě také i proto, že Gladiátor je film mnohem větších kvalit než "komerční" Piráti.

tiger gladiator

Patriot

  Podle nás velmi podceňovaný snímek. Uznáváme, že amerického vlastenectví je zde stejně jako v Postmanovi, ale vždyť to má film už v názvu, takže to lze očekávat, no ne? Vychází týden po Braveheart - 22. května 2018.

3bb8b1d6 160a 4f57 9505 6e6f966f76c2

Jurský park, Mission Impossible

  Původní trilogie o dynosaurech a všechny díly téměř nesplnitelných misí výjde také 22. května 2018.

Tomb Raider (2001)

  První dva díly s Angelinou Jolie ve 4K ale bez 3D zvuku je již možno koupit právě teď např. na Amazonu.

Die Hard (Smrtonostná past 1 - 4)

  Podle francouzského Amazonu lze očekávat 4K remaster (Atmos pravděpodobně také) této kultovní série ještě tento rok. (*Dopl. 25. 3. 2018 Vychází 15. května)

Podpora Atmos a DTS:X v ČR

   Jak to bude s 3D zvukem u těchto titulů v ČR? Bohužel, v 90% případů česká distribuce vydává 4K remastery bez 3D zvukové stopy. To znamená ve 4K s CZ titulkama ale bez 3D zvuku. Není důvod proč 3D zvukovou stopu nepřidávat na disk určený pro náš trh, ale budiž. Distributor si nejspíš myslí, že v České republice zkrátka disky s Atmosem nepotřebujeme. Proto doporučujeme koupit Blu-Ray mimo českou distribuci (pokud tedy Atmos máte jak využít). V těchto edicích sice vždy chybí podpora českých titulků, to jde ale elegantně obejít. Již existují UHD mechaniky, které umí zkopírovat zálohu filmu na harddisk PC. K němu již stačí přidat externí titulky stáhnuté z internetu. Potom 4K (soubor m2ts) můžete přehrát streamerem v požadované kvalitě 4K s Atmosem i s titulkama a výsledek máme (co se kvality týče) stejný.


Podobné články:

dynairdDynaudio Emit 20 luminK2 Jak přehrát .flac jako SACD?

facebookbutton

Novinky na Facebooku

bwirdNaše instalace v listopadu kino98 Naše domácí kino ve studiu newyork87 Exkurze McIntosh v NY