[17] Druhý TV seriál s Dolby Atmos

   Po několika letech se HBO rozhodlo přidat podporu 3D zvuku pro svůj aktuálně druhý největší seriálový hit, westernové sci-fi Westworld. Narozdíl od Hry o trůny dostává novější seriál i podporu 4K. Nejlepšího zvukového a obrazového formátu se dočkalo i několik filmů z 90. let. Samozřejmě jsme rádi, že dostávají prostor i remastery pro starší filmy, stále se však nedostalo na ty nejlepší z nejlepších (a dostane se vůbec?).

westworldB

  Po Hře o trůny tedy výjde ve 4K a Dolby Atmos první série seriálu Westworld (7. listopadu. 2017). Dobrou zprávou je, že třetím seriálem, který bude mít podporu 4K a 3D zvuku je výborný Stranger Things z produkce Netflixu, minimálně jeho druhá série. Zpátky ale k filmovým remasterům. K 20. výročí v září výjde remasterovaná edice filmu Hvězdná pěchota ve 4K a Dolby Atmos zvukem. V září také spatří světlo světa i remaster povedené trilogie Mumie (přídavné jméno "povedené" platí pro první dva díly) z 90. let (4K a DTS:X). Na ten samý měsíc bude připravena 4K edice s DTS:X kultovního Spielbergova filmu z roku 1982E.T. mimozemšťan. Půjde tak zatím o nejstarší film, který byl remasterován do 4K rozlišení a 3D zvuku. Další bude Van Helsing (DTS:X, 4K) z roku 2004, kde se opět potvrzuje, že vydavatelé mají v remasterech nejspíš raději béčkové filmy než AAA filmy.

  V Dolby Atmos a 4K naopak přibudou filmové hity jako Red 1 a Red 2 s Brucem Willisem, John Wick 2, Dredd, oscarový La La Land a poslední díl filmové série Resident Evil. Dále nejnovější Alien: Covenant (i když raději bysme měli v remasteru první dva díly), Wonder Woman, a v říjnu na nás čeká vynikající KICK-ASS z roku 2010. Od května je v nabídce v tomto formátu perfektní Logan. Nesmíme také zapomenout na Power Rangers (remake Strážců vesmíru), který je již k dostání a má nadprůměrné hodnocení.


westworld55

* Westworld je současný hit společnosti HBO, je to jediný seriálový sci-fi western a jeho předlohou je překvapivě průměrně hodnocený film z roku 1973, kde hlavní roli ztvárnil ruský herec Yul Brynner (známý svou hlavní rolí ve filmu Sedm statečných)


  V DTS:X a 4K to bude Jacksonův King Kong z roku 2005 a 8. díl filmové série Fast and Furious.  Má smysl bavit se o dalších novinkách, kde kvalita scénáře zaostává daleko nad obrazovým a zvukovým provedením filmu? Nový propadák - Mumie s Cruisem, Pobřežní hlídka, remaster ještě většího propadáku Hercules z roku 2014 (s hodnocením 35% na CSFD), nebo nový Conan (47% na CSFD). Tyto filmy si podle nás nezaslouží ani podporu 480p natožtak 4K a 3D zvuk. Na druhou stranu, 3D zvuk a 4K jsou nyní nerozlučně vždy spolu na jednom disku a remastery starých filmů vychází mnohem frekventovaněji než tomu bylo v roce 2016 a 2015. Na jaké filmy vlastně čekáme můžete vidět níže.


20 filmů, které bychom chtěli mít v remasteru 4K a 3D zvuku

 django.jpg20. Nespoutaný Django
Málokterý western dosáhl za posledních 20 let lepšího než průměrného hodnocení. Proto je v dnešní době Django vyjímka potvrzující pravidla. Jak by dopadl tento film v rukou jiného režiséra si asi domyslíme. Jedná se o novější film a proto má velké šance dostat remastering opravdu brzy, zvlášť, když nedávno takto vyšel western Yuma.  pulpfiction.jpg19. Pulp Fiction
Akce, ve které by byl poznat prostorový pohlcující efekt 3D zvuku je zde minimum. Film je jako téměř všechny (kromě Kill Bill) filmy od Tarantina zaměřen primárně na dialogy. V tomto případě to ovšem nevadí, tento film je zkrátka nutnost časem předělat minimálně do 4K. 


 gladiator.jpg18. Gladiátor
Jeden z nejlepších historických filmů s výborným scénářem. Nic víc, nic míň.

 

 

 scarface.jpg17. Scarface / Zjizvená tvář (1983)
Al Pacino nazývá tento film tím nejlepším v čem kdy hrál. Posledních 10 minut (přestřelka ve dvou patrech vily) by jistě naplno využilo potenciál Dolby Atmos nebo DTS:X. 

 

 

 kmotrbr.jpg16. Trilogie Kmotr
I přes spoustu dialogů upřednostňovaných před akcí by nám zde remaster nevadil, minimálně do 4K. Jedná se přece jen o nejlepší film všech dob! 

 

 

 forrest.jpg15. Forrest Gump (1994)
Jeden z mála filmů, kterému nevadí i několikanásobné reprízy. V mnoha žebříčcích je definován jako nejlepší film vůbec. Na CSFD má druhé místo. 

 

 

 prisonbreak.jpg14. Seriál Prison Break (FOX)
Na remastery takto starých seriálů si bohužel budeme muset počkat ještě dlouho. Jeden z mnoha, kterému by Dolby Atmos a 4K slušel. Remaster dříve než do 5 let by nás velmi překvapil. 

 

 

 aliens.jpg13. Alien & Aliens
První dva díly vetřelčí ságy si remastering do 3D zvuku a 4K zaslouží mnohem víc než např. propadák Hercules z roku 2014, nemyslíte? Bohužel, přednost dostávají filmy vybírané milovníky průměrně a podprůměrně hodnocených snímků.

 

 

 walkingdead.jpg12. Seriál Walking Dead (AMC)
Vzhledem k politice studia AMC se ho v 3D zvuku bohužel jen tak nedočkáme. Jedná se však o seriál natáčený moderními technologiemi, takže by remastering byl stejně náročný jako v případě Game of Thrones. Pravděpodobnost vyjití je však vyšší než u Prison Breaku.


 

 predatorbr.jpg11. Predátor

Barvité prostředí džungle, kde prostorovost nabývá s 3D zvukem novou dimenzi a děj zaměřený hlavně na akci nabízí pro Dolby Atmos obrovské možnosti. O závěrečném souboji Arnolda s Predátorem ani nemluvě.

 


thumb heat

 10. Nelítostný souboj (1995)
Už jen za nejlépe natočenou scénu bankovní loupeže. 

 

 

 

thumb termin2

 9. Terminátor 2: Den zúčtování (1991)
Dolby Atmos by si druhý díl zasloužil jistě víc než aktuální pátý, který se 3D zvuku dočkal.

 

 

thumb spartacus

8. Seriál Spartacus (STARZ, 2010 - 2014)
Seriál, ve kterém by mělo Dolby Atmos daleko větší opodstatnění (vzhledem k velkému množství akčních scén a bitev) než Hra o trůny, ve které se z velké části jen mluví a 3D zvuk není tolik využit. U dialogů nám zkrátka reproduktory ze shora hrát nebudou - nemají proč. Tím neříkáme, že nejsem rádi, že Game of Thrones vyšel s Dolby Atmos - právě naopak, není nic lepšího. 

 

thumb starwars

 7. Star Wars (1977 - 2016)
Zvukový remaster pro všech 7 dílů kultovní sci-fi by donutilo přemýšlet fanoušky (a to nejen skalní) o pořízení Dolby Atmos do svého domácího kina - o tom není pochyb.

 

 

thumb braveh

 6. Statečné srdce (1995)
Zasloužil by si podporu hlavně kvůli úžasnému soundtracku a nějvětší filmové bitvě natočené bez zeleného plátna.

 

 

thumb lethalw

5. Smrtonosná zbraň (1 - 4)
Mnoho efektů, skvělý scénář - jistě by to byla lepší volba než jakýkoli doposud vydaný film v Dolby Atmos.

 

 

thumb avatar

4. Avatar
Film, který je prakticky založený na efektech a zatím nedostal ani 4K. Což je ostuda pro režiséra (který musí remastering schválit) a společnost Dolby.

 

 

thumb lotr

3. Hobbit & Pán prstenů (2001 - 2015)
Všech 6 filmů v prodloužených edicích dávají dohromady přes 19 hodin. Remaster by byl jistě náročný ale v tomto případě by stál za to. Na ohromných bitvách by se Dolby Atmos prezentoval více než dobře.  

 

 

thumb savep2. Zachraňte vojína Ryana (1998)
Úvodní dvacetiminutová naturalistická bitva na Omaha Beach (a vlastně celý zbytek filmu) by díky Dolby Atmos dostal úplně jiný rozměr. Věříme, že by prvních 20 minut předčilo jakoukoli filmovou scénu s podporou Dolby Atmos z aktuálních vydaných filmů včetně demonstračních disků společnosti Dolby.

 

thumb matrix

1. Trilogie Matrix (1999 - 2003)
První díl je revolučním filmem s nespočtem vizuálních i zvukových efektů a vyloženě se vybízí pro přidání 3D zvukové stopy. Nedostal zatím ani 4K. Proč filmové společnosti dávají zelenou spíše filmům jako jsou Lovci duchů z 80. let nebo Dracula nechápeme... 

 


      V naší druhé poslechové místnosti s domácím kinem máme připojený AV Procesor McIntosh MX 122 s reproduktory KEF Reference 5 (2 přední) a potřebným počtem reproduktorů KEF (4 stropní, 4 surroundové, 1 centrový) a 2x subwoofer. Tato sestava využívá efekt prostorového zvuku na maximum. Pokud uvažujete o instalaci 3D zvuku nebo jen chcete slyšet zvukový rozdíl mezi 5.1 a Dolby Atmos, stačí se u nás objednat na poslech. Jsme jediné studio které má Dolby Atmos v této kvalitě nainstalované v ČR.

* Doporučujeme si přečíst náš obsáhlý článek o instalaci Dolby Atmos reproduktorů v kombinaci s akustickými panely Vicoustic ZDE.

 

could interested

atmos4KmainBsestavyaqwild1 upgrade xw sestavyBaq text