Recenze AudioQuest Wild Wood - jak hraje kabel za půl milionu?

    Přinášíme exkluzivní recenzi reproduktorového kabelu značky Audioquest.  Debaty, články, polemizace na téma důležitosti kvality a výběru kabelů pro výsledný zvuk audio řetězce jsou v české audio populaci dosti frekventované a často se k nim vyjadřují lidé bez zkušeností a možností cokoli porovnat. Jak to tedy je? Je skutečně znát rozdíl mezi kabelem za 50 000,- Kč a kabelem za 580 000,-?

wild3 

  Stačí "málo" – posoudit dva různé kabely mezi sebou s účinkem na výsledný zvuk. Někdy jsou zvukové charakteristiky a změny velmi nepatrné a v jiných případech velmi výrazné. Kabel by měl být posuzován vždy v odpovídajícím audio řetězci, aby výsledný poměr cena/výkon odpovídal dané kvalitativní kategorii. Připojit například reproduktorový kabel za 100 000 Kč k zesilovači za stejnou cenu by pravděpodobně vedlo k zajímavému zvukovému výsledku, ale vynaložené peníze by v tomto případě bylo vhodnější přidat na zesilovač a vytvořit konfiguraci zesilovač 150 000 Kč a kabel 50 000 Kč. Výsledek by byl v poměru výkon / cena pravděpodobně hodnotnější.


 thumb IMG 0100thumb IMG 0102thumb IMG 0103


   Extrémem z opačné strany by ale určitě bylo rozdělení 190 000Kč na zesilovač a 10 000 Kč na reproduktorový kabel. Výsledný zvuk by v tomto případě měl někde kvalitativní rezervu. Kabely každopádně tvoří rovnocennou součást každého audio zařízení a výsledný zvukový obraz je vždy v kvalitě nejslabšího článku v řetězci. Ve většině případů, které známe je nevhodný kabel právě touto slabinou a není to jenom o tom utratit hodně peněz. I levnější kabel může v konkrétní sestavě podat lepší výkon, než jeho dražší rival. Obecně ale platí, že dobrý kabel musí mít kvalitní konstrukci a pečlivě vybraný materiál samotného vodiče i dielektrika.


thumb IMG 0104thumb IMG 0106thumb IMG 0105thumb IMG 0107


    Nejde jen o vodivost, kterou ovlivňuje průřez a materiál vodiče, hraje se o další elektrické veličiny v podobě kapacity a indukčnosti, které jsou zásadně dané konstrukcí celého kabelu včetně použitého dielektrika definující vnitřní uspořádání jednotlivých vodičů. Zásadní roli hraje kvalita izolace a stínění. Napadá mě vyvážený poměr minerálů. Najít takový vyvážený kabel je někdy dlouhodobou činností, kterou by se měli zabývat především prodejci, kteří nabízejí někdy i velmi drahé kabely a přitom s nimi nemají žádnou osobní zkušenost. V našem studiu máme s posuzováním kabelů na výsledný zvuk dlouhodobé zkušenosti, a že na kabelu záleží, pro nás není jenom fráze.


thumb IMG 0110thumb IMG 0113thumb IMG 0115


    Přesvědčil nás o tom i reproduktorový 2,5m dlouhý kabelový set Audioquest Wild Wood, který jsme připojili do naší referenční sestavy v poslechové místnosti č.1. Mysleli jsme si, že už nás zde nemůže nic překvapit, ale stalo se. Očekávali jsme, že reproduktorový kabel v ceně automobilu střední třídy nějaké zlepšení přinese, ale to budeme jen obtížně definovat. Už první minuta poslechu však přinesla pozitivní šok. Přes to, že jsme vyměnili jen reproduktorový kabel, hrála nám úplně jiná sestava, jakoby z jiného světa. Je nesnadné vyjádřit první pocity. Kabel zde ale zahrál hlavní roli. Potřebovali jsme se opět ujistit, že na kabelech záleží a tady jsme dostali další lekci.


"Wild Wood má poměr stříbrných a měděných vodičů v celém svazku 12:4"


     Reproduktorové kabely AUDIOQUEST Wild Wood jsou hodnoceny jako to světově nejlepší - nad nimi už je jenom AUDIOQUEST WEL Signature, který už atakuje hranici pořizovací ceny za 2,5m set 1 milion Kč. Tyto kabely obsahují nejkvalitnější materiály, které lze na zemi vytěžit, nebo vyrobit. Jak jsem ale zmínil úvodem, důležitá je také konstrukce kabelů. Wild Wood patří do řady vlajkových kabelů firmy Audioquest, která začíná modely Aspen a Oak (oba kompletně měděné) a pokračuje přes Redwood a Wild Wood (oba hybridy stříbra a mědi) až ke špičce nabídky pod názvem William E. Low (WEL Signature, celostříbrný). Základem konstrukce vodičů této řady je Double Counter-Spiral (dvojitě křížené spirály).

    Námi testovaný Wild Wood má poměr stříbrných a měděných vodičů v celém svazku 12:4. (označení 12 x PSS / 4 x PSC+). Vodiče mají pevný průřez, což má proti lankům jednu velkou výhodu, a sice že eliminují vzájemné interakce jednotlivých drátků v lancích, což je – podle AudioQuest – jeden z největších znečišťovatelů zvuku v kabelu. Když rozpleteme lankový vodič a všechny ty tenké vlasové vodiče narovnáme, zjistíme, že každý má jinou délku. Konstrukce dvojitě křížených spirál zajišťuje stejnou délku všech použitých pevných vodičů. Ty jsou v kabelu Wild Wood v případě mínusových vodičů spirálově vinuty po obvodu nosného jádra a řada plusových vodičů spirálově vinuta středem nosného jádra.

    Jednotlivé vodiče pevného průřezu jsou samostatně izolované a jejich pozice pevně zafixované proti vzájemnému posunu, aby vlastnosti této geometrie zůstaly neměnné po celé délce kabelu. Záporné vodiče jsou izolovány částečně vodivým polyetylénem, který je sycen uhlíkem. Podle AudioQuestu dokáže tento materiál účinně tlumit RFI, takže je minimálně zpětně ovlivňována práce zesilovače. Kladný svazek je izolován zpěňovaným polyetylénem s komůrkami plněnými dusíkem. Cílem je maximálně zamezit ukládání energie v izolaci, protože ta při svém zpětném uvolnění svým fázovým posunem rozmazává užitečný signál.


thumb IMG 0116thumb IMG 0117


    Na každém reproduktorovém Wild Woodu se nachází malé černé pouzdro s LED diodou, tzv. DBS 72V systém. DBS generuje silné a stabilní elektrostatické pole, které polarizuje molekuly dielektrika. Izolace, která je tak permanentně sycena energií, nedokáže přijímat energii z audio signálu a tak v rámci vytvořené rovnováhy nemá co vyzařovat zpět s fázovým posunem. Mělo by to prospět přesnosti lokalizace a tranzientnímu časování. DBS systém je napájen baterií, o čemž se můžete přesvědčit stiskem malého tlačítka na jeho pouzdru. Baterie vydrží několik let, přestane-li kontrolka svítit, jednoduše ji vyměníte.

    Zásadní pro kvalitu přenosu signálu je bezpochyby i ukončení kabelu. V našem případě je kabel ukončen na straně u zesilovače vidličkami a na straně reprosoustav banánky. Jelikož je kabel v provedení Single – BiWire jedná se o dvě vidličky a čtyři banánky na každém kabelu. Oba typy zakončení jsou v provedení neošetřeného čistého stříbra, nanášeného přímo na měď bez podkladové vrstvy. Stříbro sice po nějaké době zoxiduje a vypadá sešle, nicméně je jednak lepším vodičem než populární pozlacená zakončení, jednak je oxid stříbra v oné zašlé vrstvičce ještě vodivější. K tomu u AudioQuest ještě navíc přispívá metoda lisování za studena, při níž je pod obrovským tlakem spojen kabel s konektorem jako jeden nerozebíratelný kus. Vyloučení spojovacích technologií jako pájení, krimpování, nebo šroubování vylučuje možnost amatérsky konektory vyměnit. Je nutné v tomto případě kabel k úpravě zaslat do AudioQuest.


"Pokud tedy Váš audio systém není cenově v řádu miliónu Kč a více, Wild Wood určitě není vhodná investice"


    Velmi neohebný a těžký kabel je díky vodičům s pevným průřezem a internímu protiběžnému fixačnímu systému pro instalaci dosti náročný. Vyžaduje přímou cestu od zesilovače k reproduktorům bez zbytečných ohybů a zákoutí. Určitě není vyroben k tomu, aby se schovával, ale v plné míře se v interiéru vystavil.

    Reproduktorový kabel Wild Wood není jen doplňkem audio řetězce, ale je plnohodnotný člen a dokonce by se dalo říci dirigent. Špičková technologie výroby a použité materiály, znamenitá konstrukce a provedení tvoří z tohoto kabelu umělecké dílo vysoké hodnoty a jeho vysoká cena stojí opravdu za každou vynaloženou korunu.Pokud váš referenční systém vyžaduje to nejlepší, co potřebujete slyšet AUDIOQUEST Wild Wood určitě stojí za úvahu.

    V úvodu jsem zmínil, že kabel by měl být posuzován vždy v odpovídajícím audio řetězci, aby výsledný poměr cena/výkon odpovídal dané kvalitativní kategorii. Pokud tedy Váš audio systém není cenově v řádu miliónu Kč a více, Wild Wood určitě není vhodná investice. To, že jste dobře investovali, poznáte u tohoto kabelu až v konfiguraci s velmi drahým a kvalitním audio systémem. V našem studiu máte možnost své zvukové představy srovnat s konkrétním výsledkem, na kterém se podílí nejen referenční komponenty a reprosoustavy ale také vrchol kabelové produkce s dílny Audioquest.


thumb IMG 0119

 

AudioQuest Wild Wood máme ve studiu trvale zapojený (od 27. 9. 2016) v naší hlavní referenční sestavě s koncovými zesilovači McIntosh 1.2kW, děleným předzesilovačem McIntosh C1100TC1100C, reproduktory  Kef Blade, hudebním streamerem Lumin A1 a gramofonem Avid Acutus. A jako vždy, jste zváni k poslechu!

 


Specifikace:

  • Vodič: Pevný 12 x PSS / 4 x PSC+
  • Průřez celkový: 9 AWG (6,63 mm2)
  • Geometrie: Dvojitě křížené spirály
  • Dielektrikum: Pěnový polyetylén (u všech plusových vodičů)
  • Systém odstranění šumu: Vícevrstvý s karbonem – systém pohlcování šumu a systém pohlcení přeslechů
  • Opláštění: Navy modrý poly / nylon oplet
  • Zapojení: Single – BiWire
  • Konektory: Series 1000, multi-vidlička, banánek (stříbrné)
  • Cena 2 x 2,5m: 579 600 Kč
  • Doporučená cena zesilovač: 800 000 Kč a více
  • Doporučená cena reprosoustavy: 800 000 Kč a více

could interested

sestavylumin35xIMG 0851
sestavyB streamery stolky text