Druhý nejdražší LAN kabel značky AudioQuest VODKA v naší sestavě! Má vliv na streaming?

    Zhruba měsíc máme zapojený v naší referenční sestavě KEF/McIntosh/Lumin ethernetový LAN kabel, model VODKA od firmy Audioquest. V pětimetrové variantě (jakou jsme potřebovali my) za něj koncový zákazník utratí bezmála 24 000,- Kč. Má něco takového smysl kupovat? Na to se podíváme v dnešním článku.

vodkaAs

    Nejen majitel pphifi studia, ale i majitelé firmy Audioquest byli s počátkem uvádění digitálních přehrávačů a streamerů velmi skeptičtí. Samozřejmě, na reproduktorovém kabelu bude záležet vždy, nevědělo se ovšem, jak to bude s digitálními kabely - s jedničkami a nulami. Ty se přece přenáší z jednoho konce kabelu na druhý a budou tedy ve stejném stavu jak na vstupu, tak na výstupu, nebo ne? Pravda je to jen poloviční, pokud bereme v úvahu to, že nám jde o kvalitní poslech, nikoli jen o přenesení dat.

   Pro obyčejné prohlížení webových stránek nebo běžnou práci na síti musíme uznat - zde je to jedno. Do budoucna můžeme jen doporučit standart CAT7 místo CAT6 nebo CAT5, kvůli vyšším přenosovým rychlostem ale to je tak asi všechno. Pokud streamujeme hudbu po síti, jsme úplně někde jinde - jde nám o kvalitu přenášených dat (v tomto případě hudby)  v reálném čase. Nedávno jsem se účastil s majitelem pphifi studia školení firmy Audioquest v Litovli, a zde se potvrdilo, že vliv LAN kabelu má možná ještě i větší váhu na kvalitu zvuku než vliv reproduktorového kabelu. 

   Samozřejmě, vše by mělo být adekvátní celkové sestavě, neboť ta hraje jen tak dobře jak jí dovolí nejslabší článek řetězce. Pokud ke streameru, který je zapojený v sestavě střední třídy (50 - 100 tis Kč) připojíme router obyčejným IT kabelem LAN CAT5 za 30 Kč, budeme ochuzeni nejen o detajly v hudbě ale hlavně naše sestava bude mít nevyužitý potenciál. Ještě více to pak platí, pokud takový kabel použijeme v sestavě vyšší nebo referenční třídy ( 150 - ∞ tis. Kč). Zde je tento nedostatek slyšet daleko víc, náročná sestava nám tento "slabý článek" zkrátka neodpustí a více ho zdůrazní.


A3A4IMG 1276

   Na zmíněném školení se nám představil zástupce firmy Audioquest a v angličtině začal svou přednášku. Propojil WI-FI router a streamer obyčejným LAN kabelem CAT 5 (z Baumaxu za 30 Kč) a pustil ukázkovou skladbu, ve které zpívala jedna zpěvačka. Po pár minutách kabel vyměnil za Audioquest Forest (nejlevnější LAN z nabídky), pustil skladbu znovu a my si změnu uvědomili hned poté co začala zpěvačka znovu zpívat. Nebyla totiž sama -  zpívaly tam dvě zpěvačky! Aby člověk přeslechl druhý hlas, to už musí být kvalita zvuku o několik tříd níž - zkrátka mizerná. Technik poté vyměnil Forest za lepší Cinnamon, potom za VODKU a nakonec za aktivní LAN Diamond. Platilo to, co již delší dobu víme - čím vyšší model, tím více přibylo detajlů na všech frekvencích, zřetelnějších basech a hlavně dynamickém projevu.

   Největší skok v kvalitě jsme zaznamenali mezi Cinnamonem a VODKou. Diamond je již doopravdy extrém (5 metrů stojí více než 100 000 Kč), zapojitelný do těch nejluxusnějších sestav. Na ceně se odráží fakt, že je to nejlepší LAN kabel na světě - jeho vodivá část je 100% ze stříbra a má baterii - je aktivní. Po Diamondu nám tedy technik kabel vrátil zpátky na ten "třicetikorunový baumaxový" LAN CAT5. Měli jsme pak všichni hned pocit jako bychom porovnávali MP3 a SACD. Všechno se ztratilo - basová složka se vytratila úplně, o dynamice již nemohla být řeč, a opět se ztratil vokál druhé zpěvačky - zase jsme slyšeli jen jeden hlas. Ano, na kabelech záleží. Určitě více než na filtrech.


a67a

      V naší prodejně máme tedy od února 2017 zapojen kabel (z routeru do streameru Lumin) Audioquest VODKA (oproti Cinnamonu obsahuje 10% stříbra), kterým jsme nahradili levnější Cinnamon, který v sestavě této ceny neměl co dělat. Kvůli tlustější koncovce VODKy jsme dokonce museli rozšířit díru ve zdi mezi routerem a Luminem větším vrtákem ale vyplatilo se. Kvalita zvuku očekávaně poskočila výš, minimálně o stejnou úroveň, jako při změně reproduktorového kabelu (viz. článek "Recenze AudioQuest Wild Wood - jak hraje kabel za půl milionu?")


"Diamond je již doopravdy extrém (5 metrů stojí více než 100 000 Kč), zapojitelný do těch nejluxusnějších sestav. Na ceně se odráží fakt, že je to nejlepší LAN kabel na světě - jeho vodivá část je 100% ze stříbra a má baterii - je aktivní."


  Na druhou ustranu, chápeme ty, kteří nemůžou zkrátka uvěřit tomu, že má kabel (analogový i digitální) takový vliv na výslednou kvalitu zvuku. O to více tuto nedůvěru chápeme u "obyčejného počítačového" ethernetového LAN kabelu, který ji budí už jen svým IT vzhledem a principem - přenosem jedniček a nul. Zbývá si tedy jen položit otázku: přišli by výrobci na trh s něčím takových (v případě Diamondu extrémně drahým), kdyby to nemělo na zvuk vliv a nebylo to prodejné? Náš článek má každopádně pouze informativní hodnotu, nikoliv přesvědčovací úmysl. Nevěří tomu nikdo, kdo s tím nemá zkušenosti, ani my jsme ještě před pár lety nevěřili. Ten rozdíl je třeba slyšet.


Jste tedy zváni (nejlépe po domluvě) k poslechu naší referenční sestavy Blade & McIntosh, která se skládá z:

mcA McIntosh 1.2 KW (2X)             meen McIntosh MEN 220  mc3 McIntosh C1100C              

mc4 McIntosh C1100T                       blade6 Kef Blade             Lumin done5 Lumin A1

 

 

 

could interested

atmos4KmainBsestavyaqwild1 upgrade xw sestavyBaq text