Produkt roku 2016

   Přinášíme první článek v roce 2017, ve kterém se můžete dozvědět, který reproduktor se nám v minulém roce nejvíce líbil. Většinou se věnujeme celým sestavám (zesilovač + reproduktory + kabel) ale v tomto případě rádi uděláme vyjímku - hodnotíme samostatně nejlepší produkt bez ohledu na kategorie. Naše stálé zákazníky jistě nepřekvapí, že se jedná o produkt značky KEF. 

IMG 0997 

Úvodem

  Raymond Cooke založil firmu KEF v roce 1961 a její sídlo se v počátcích nacházelo v objektu továrny Kent Engineering and Foundry, zabývající se obráběním kovů, na břehu řeky Medway, nedaleko města Maidstone v hrabství Kent. Cook, veterán druhé světové války, nejprve rok pracoval jako konstruktér pro BBC, experimentoval s novými materiály a technologiemi takovým způsobem, aby dosáhl lepších akustických vlastností produktů, které by byly schopny přenést nahrávku k posluchači tak, jako při živém vystoupení. Firma KEF se stala průkopníkem v používání polymerů a využití počítačové kontroly kvality. Jako první použila v roce 1970 pro testování a konstrukci reproduktorů výpočetní techniku. Jako jedna z prvních měřila každý reproduktor ve výrobě, měla vlastní digitální měřící systém a reproduktory pro stereofonní soustavy párovala. Ve vývoji zaměstnávala řadu vynikajících techniků, například Laurie Finchema, který zpracoval teorie při návrhu soustav jako akustických filtrů. Na obrázcích můžete vidět zakladatele Raymonda Cooka v areálu válečné továrny Kent Engineering and Foundry před Nissenovou vojenskou boudou, v níž 2. října 1961 založil první výzkumnou laboratoř firmy KEF.


founded1founded2

  Od samého počátku byly průkopnické myšlenky provázející reprosoustavy KEF vysoce ceněny audiofily po celém světě a již několik dekád je tato firma vzorem inovací a vysoké kvality výrobků. Za svou vědeckou činnost byl Raymond Cook v roce 1979 vyznamenán OBE (řádem britského impéria). V roce 1988 KEF poprvé představili unikátní patentovanou Uni-Q technologii koaxiálního měniče, která implementuje střední a výškovou membránu do jednoho systému, zachovávajícího souběžnost fáze s jedinečným zvukovým výsledkem. Tuto technologii, díky níž mají reprosoustavy KEF nezaměnitelný zvukový projev, firma využívá a vyvíjí dodnes. Současným mozkem KEF je člen Audio Engineering Society Dr. Jack Oclee-Brown. Absolvent Institutu pro výzkum zvuku a vibrací Southamptonské univerzity ve Velké Británii, přivedl k životu ve své době nerealizovatelné smělé myšlenky Raymonda Cooka. Výsledky jeho výzkumu v KEF zaměřeného zejména na vývoj simulačních softwarových nástrojů pro konstrukce reproduktorů, byly firmou poprvé implantovány do revolučního modelu Blade, kterým firma oslavila 50. výročí svých inovací v oblasti zvukového inženýrství. Teorie jednobodového zdroje zvuku z vývoje Blade jsou rovněž aplikovány v poslední generaci legendární řady Reference, která již více než 40 let zajišťuje firmě KEF přední pozice na výsluní světového audia.

Řada Reference

  Perfektní reprodukce zvukových nahrávek byla pro legendární řadu KEF Reference vždy synonymem. A nyní po čtyřiceti letech soustavných inovací a vývoje je jméno Reference měřítkem high-endového zvukového inženýrství. V době, kdy David Bowie vydal slavnou píseň Life on Mars, KEF již dávno používali počítačové technologie (Computerised Total System Design) při snaze o vytvoření stále lepších reprosoustav. Tím, že se stali pionýry ve využívání těchto výkonných analyzátorů, mohli inženýři KEF jako první začít párovat reprosoustavy stereofonních systémů vyhledáváním identických dvojic s totožnými parametry. Naprosto shodné dvojice reprosoustav totiž přinášejí dokonalou stereofonní reprodukci, takže tyto revoluční reprosoustavy získaly okamžitý ohlas pro svou mimořádnou zvukovou přesnost. Jméno Reference bylo na světě.

  Přestože se od té doby řada věcí změnila, u KEF zůstává ve své podstatě vše při starém. Současné The Reference jsou pouze doplněny o nové technologie a materiály, které dříve neexistovaly, a které významně přizpůsobují celkový výkon a projev reprosoustav dnešní době v souladu s plným využitím potenciálu obsaženého v moderních hudebních a filmových formátech. Duch je však stále stejný, totiž snaha o dosažení co nejčistší a nejpřesnější reprodukce zvukových záznamů způsobem, který dokonale zachycuje celý emocionální rozsah, hloubku a detail původního uměleckého záměru jejich tvůrců. Posedlost absolutní kvalitou zůstává, stejně jako poctivé řemeslo; estetický vzhled se vyvinul tak, aby byl svěží a současný podobně, jako byli jejich předchůdci v minulosti. 


refall


   Se šesti modely zahrnujícími dvě elegantní třípásmové reprosoustavy, třípásmový regálový box, dvě třípásmové centrální reprosoustavy a 1000-watový subwoofer, kombinuje řada Reference produkty z oblasti high-fidelity s kompletní multikanálovou všestranností. A tak jak očekáváte, všechny se vyznačují smyslem pro naprostou kvalitu, která má původ v ruční práci technických mistrů naší manufaktury v Maidstone. Ať už jde o tradiční stereofonní reprosoustavu, či multikanálový systém domácího kina, vždy během poslechu zažijete tak překvapující pocit reality, jako byste byli v samotném centru dění: ohromující speciální efekty, dech beroucí dynamiku, suverénní muzikálnost od začátku do konce a míru přesnosti odhalující detaily, kterých jste si dříve nevšimli ani v oblíbených nahrávkách. Navíc se s nimi snadno žije – jsou nenáročné na umístění a lze je snadno a jemně doladit vašemu poslechovému prostoru. Je-li konstrukce reprosoustav uměním stejně jako vědou, The Reference představují standard obojího.

Uni-Q

  Seznam patentů KEF v oblasti vývoje a inovace zvukového inženýrství je nepřekonatelný. Využíváním sofistikovaných počítačových simulátorů, jako jsou například aplikace FEM (metoda konečných prvků), nebo CFD (výpočetní dynamika kapalin a plynů), se inženýři KEF dostali do fáze, kdy tvoří svůj vlastní počítačový software. Jsou také pionýry ve využívání ASP materiálů vyvinutých pro letecké účely, např. neodymových magnetických systémů a nových výrobních procesů, jejichž výsledkem je např. ultrasilný kompozit z hliníku a pryskyřice pro ozvučnici řady Reference. Reproduktor Uni-Q sice zůstává jedním z největších průlomů v konstrukci reprosoustav, zdaleka však není sám – jeho „mandarinkový“ segment vlnovodu zpevňuje a optimalizuje hliníkovou membránu, neodymový pohon zvyšuje výkon výškových reproduktorů, omezená vrstva tlumícího materiálu zabraňuje zkreslení středních a nízkých kmitočtů – tyto a mnoho dalších technologií přispívají k reputaci již mnohokrát oceněných reprosoustav KEF. 

Konstrukce Uni-Q reproduktoru

  Nejmodernější 25mm hliníková membrána výškového reproduktoru je umístěna přesně v ose sofistikovaného 125mm středo-tónového reproduktoru. Vzájemně se pak oba chovají jako jednobodový zdroj, zaplavující poslechový prostor vyrovnaným, přirozeným a bezchybným zvukovým polem bez ohledu na to, kde sedíte. Pro zachycení všech nuancí lidského hlasu, ať již šeptá, mluví, či zpívá, je výsledný efekt kouzelný – jako kdyby příslušná osoba byla s vámi v místnosti. Na základě konstrukce vyvinuté pro KEF Blade a Blade Two je výškový reproduktor tvořen kombinací výkonné pohonné jednotky s unikátní počítačově navrženou hliníkovou membránou natolik pevnou, že pracuje podobně jako píst v celé své pracovní ploše. Jeho odezva je mimořádně plynulá bez náznaku rezonance nebo interference, a citlivost je v kritickém pásmu 2 kHz mnohem vyšší, než je běžné u konvenčních výškových měničů.


uniq4


  Pozoruhodný „mandarinkový“ vlnovod prezentuje horní registry rovnoměrně napříč středo-tónovou membránou a jejím závěsem Z-flex surround a dále pak celou ozvučnicí – vše dohromady vytváří jednoduchou kontinuální plochu bez rušivých prvků. Stejně tak i nový středo-tónový měnič má příkladnou dynamiku díky membráně ze superčisté hliníkové slitiny, navržené pro maximální pevnost, aby měla co nejrychlejší a čistou odezvu. Je upevněna do šasi z hliníkové litiny, která zabraňuje rezonancím pohonné jednotky. Společně tyto dva pozoruhodné reproduktory pracují v dokonalé zvukové harmonii s takřka ideální disperzní charakteristikou bez prázdných míst mimo jejich osu a s perfektně hladkým vlnovodem tak, aby se zabránilo vzniku rušivých difrakcí.

Basové reproduktory

  Čisté, plné a správně artikulované basy dodávají ohromné potěšení jak ze stereo, tak i z multikanálového zvuku. Nový 165mm basový reproduktor je ve své třídě, stejně jako každý jiný prvek řady The Reference navržen tak, aby se co nejlépe doplňoval s nejnovějším bodovým zdrojem KEF Uni-Q. Svou masivní soustavou magnetů a silným hliníkovým vodičem kmitací cívky pohání mimořádně lehkou, tuhou a silnou hliníkovou membránu lépe, než je běžné u konvenčních reproduktorů. Jeho dynamika a kontrola jsou vynikající podobně jako míra zkreslení, která je rovněž skvělá. Ať již hraje nahlas či potichu, kombinace pokročilých materiálů, chytrého inženýrství a úzkostlivá pozornost věnovaná každému detailu jeho konstrukce, přináší hluboký obohacující zážitek, který se bez slyšitelných přechodů pojí s dokonalým podáním středních a vysokých kmitočtů produkovaných systémem Uni-Q.


basbas2

Kompozit přední ozvučnice

  Reproduktory řady The Reference jsou uloženy v hladké a výrazné ozvučnici, vyrobené z mimořádně silného laminovaného kompozitu hliníku a pryskyřice, vytvořeného lisováním za extrémních teplot. Ozvučnice, která dodává obrovskou tuhost konstrukci celé skříně, má také akustickou tlumící funkci, poněvadž je ke skříni pružně připevněna pomocí absorbčních podložek a zajištěna velmi pevnými šrouby. Originálním řešením je rovněž kontinuální napojení okruží basových reproduktorů v ozvučnici na jejich membrány, čímž jsou difrakce vznikající mezi membránou a ozvučnicí omezeny na minimum. Je tak zcela vyloučeno zkreslení vznikající u standardních reproduktorů při deformaci závěsné vlnky membrány, která je proto ukryta za samotnou membránou. Přidanou hodnotou tohoto sofistikovaného řešení je elegantní a čistě působící vzhled.


detajl2detajl

Technologie flexibilního portu (Flexible Port Technology)

  Inovativní technologie flexibilního portu basreflexu významně ovlivňuje basovou odezvu a umožňuje jemné doladění objemu nízkých kmitočtů tak, aby vyhovoval vašemu osobnímu vkusu a charakteristice poslechové místnosti. Pomocí výpočetní techniky a počítačových simulací, byl profil každého portu vypočten tak, aby oddálil nástup turbulencí, zatímco pružný materiál jejich stěn zabraňuje podélným rezonancím vedoucím ke zbarvení středních kmitočtů. Rozdíly jsou patrné především v oblasti 30 až 80 Hz, v níž se většinou nachází hlavní podíl energie současné hudby. Dlouhé porty vykazují lepší odezvu v situaci, kdy jsou reprosoustavy umístěny v blízkosti pevných zdí, zatímco použití krátkých portů je vhodnější u reprosoustav stojících dále od zdí, které jsou navíc akusticky ošetřené, popřípadě je-li konstrukce zdí dřevěná, jako například u dřevostaveb. Všechny modely jsou vybaveny dvěma typy portů různých délek, které mohou být konfigurovány tak, aby jemně doladily horní pásmo basů pro kompenzaci jejich přirozeného nárůstu vlivem okolních povrchů v poslechové místnosti.

Konstrukce výhybky

  Po analýze frekvenční odezvy jednotlivých měničů navrhli inženýři KEF a počítačově vymodelovali pro Reference ideální výhybku tvořenou vysoce kvalitními součástkami, které vzájemně vykazují co možná nejnižší zkreslení a nejplynulejší odezvu. Poněvadž ale lidské ucho slyší zvukové nuance, které počítače vnímat neumí, následovaly měsíce subjektivních testů pro korelaci dat s poslechovými zkušenostmi. Chce to čas a perfekcionismus, ale rozdíl je prostě slyšet. Nic nebylo přehlédnuto – výhybky řady Reference jsou dokonce namontovány na samostatných deskách a odděleny od stěn skříně, aby se minimalizovaly vibrace a přeslechy.

Konstrukce skříně

  Ručně dokončená povrchová úprava párovanými dřevěnými dýhami, nebo lesklým klavírním lakem, doplňuje elegantní kompozit přední ozvučnice, nicméně skutečná krása The Reference leží hlouběji, než je jejich sebevědomý architektonický vzhled. Odborně zkonstruovaná struktura skříně je s použitím numerické počítačové analýzy ke stanovaní ideálního tvaru a svěží geometrie navržena tak, aby se minimalizoval vliv stojatého vlnění, které by jinak mohlo způsobit odchylku a rezonanci ve zvuku reproduktorů. Za použití omezeného množství tlumícího materiálu k zachycení nežádoucích vibrací a masivního vnitřního vyztužení k zesílení celé struktury, jsou skříně The Reference prakticky inertní. A bez rezonujících desek, zbloudilých odrazů, či zkreslených zvukových efektů skříně, jsou střední a basové kmitočty podány výjimečně klidně, čistě a přesně.


skrinblade kons

* Skříň Kef Reference 5 a Kef Blade


Podstavce a stojany

  Aby se zabránilo jakýmkoliv zbytkovým vibracím skříně přenášených podlahou do poslechového prostoru, jsou Reference 3 a 5 pevně ukotveny k soustavě podstavce a hrotů vyvinuté v souladu s pozorností věnované každému detailu, která je pro KEF charakteristická. Precizně zkonstruované podstavce mají vestavěnou vodováhu a jejich sada hrotů je chytře navržena pro snadné nastavení pomocí šroubů, pečlivě skrytých pod elegantním víčkem. Všechna tato zdokonalení jsou také součástí stojanů, které jsou k dispozici pro Reference 1, navíc doplněné drážkou pro diskrétní vedení repro-kabelů na zadní straně tak, aby nebyly vidět. Tyto stojany také umožňují pevné přišroubování samotných reprosoustav za účelem maximální tuhosti a vyplnění jejich vertikálního dutého prostoru vhodným inertním materiálem pro ještě větší stabilitu a akustický tlumící účinek. Stejně hezkým estetickým designem vyniká také stojan vyvinutý pro horizontální umístění centrální reprosoustavy Reference 4c, který je rovněž vybaven soustavou podstavce a hrotů, podobně jako systémem diskrétního vedení repro-kabelů. Všechny stojany jsou k dispozici v provedení Satin Black.


hrotystojany2


Povrchová úprava

  Čisté a moderní linie skříní Reference jsou upraveny tak, jak byste očekávali od reprosoustav blížících se dokonalosti díky naší posedlosti detailem. Podle toho, zda se stanou součástí tradičně zařízeného, či moderního interiéru, si můžete vybrat buď elegantní vysoce lesklý hluboký černý klavírní lak (Deep Piano Black), nebo ze dvou dokonale párovaných silných dřevěných dýh – luxusního klasického palisandru (Luxury Gloss Rosewood) opatřeného hlubokým transparentním klavírním lakem se zrcadlovým efektem, či amerického ořechu s jemným saténovým jemnozrnným leskem (Satin American Walnut). Pro ty, kteří dávají přednost ještě výraznějšímu provedení, jsme vytvořili dvě speciální edice Kent Engineering and Foundry, které různými způsoby oslavují barevné kombinace více než padesátileté historie soustavných inovací firmy KEF. U nás na prodejně máme trvale (v součásti domácího kina 4K & Dolby Atmos) jako přední reproduktory Reference 5 v limitované edici Blue Ice White.

varianty

Kef Reference 5

  Pokud se v reprodukci zvuku spokojíte jen s tím nejlepším, je tu pro vás velkolepá autoritativní Reference 5, ilustrující naši vášeň pro inovaci, která je základem konstrukční filozofie celé řady The Reference. Je to vysoká třípásmová podlahová reprosoustava se čtyřmi symetricky umístěnými extrémně lineárními 165mm basovými reproduktory – dva nad a dva pod nejnovějším bodovým zdrojem koaxiálního reproduktoru KEF Uni-Q, s přirozeně znějícím 25mm hliníkovým výškovým reproduktorem v akustickém středu nové sofistikované 125mm středo-tónové membrány. S nejnovějším „mandarinkovým“ segmentem vlnovodu pracuje jako zvuková lupa maximálně využívající jeho potenciálu. Díky němu je disperze Uni-Q mnohem širší a vyrovnanější než u jiných konvenčních reproduktorů. Ještě větší čistoty bez zkreslení je navíc dosaženo vroubkovaným povrchem středo-tónové membrány. Basový potenciál čtyř silných nízkofrekvenčích reproduktorů s velmi nízkým zkreslením je mnohem výraznější, než byste očekávali. Reprodukce nízkých frekvencí je velmi rychlá, přesně kontrolovaná a integrovaná do projevu Uni-Q. Vytváří tak vše obklopující zvukové pole s předozadním prostorem a dokonalým projevem toho, co je na poslechu nejdůležitější - dynamiky. Na obrázcích Reference 5 ve dvou barevných variantách.


r5ar5b


linkeshop

 


Kef Reference 3

 

  Tak jako Reference 5 se i Reference 3 vyznačují podobně zázračnou schopností vytvořit stejně složitou a emocionální trojrozměrnou zvukovou scénu, která vás ihned přenese přímo do srdce původní interpretace. Jde o třípásmovou konstrukci se dvěma 165mm basovými reproduktory symetricky rozmístěnými nad a pod nejnovějším bodovým zdrojem KEF Uni-Q v konfiguraci známé jako D´Appolito. Věrnost napříč středními a vysokými kmitočty je vynikající, stejně jako lineární frekvenční odezva na referenční ose a plynulá odezva v ostatních směrech. Díky své široké disperzní charakteristice umožňuje Uni-Q každému v poslechové místnosti zažít stejně bohaté a prostorově přesné informace, aniž by byl omezen na konvenční „sweet spot“. Nutno však upozornit, že Reference 5 hrají o třídu výš než 3. Na obrázcích můžete vidět Reference 3 v porovnání s vlajkovou lodí - Kef Blade.


reference3AbladexsbackAB

linkeshop

 


Kef Reference 1

    Aplikací inovačních technologických prostředků jsme již na kultovních KEF LS50 demonstrovali, že nepotřebujete nutně velkou skříň k tomu, abyste se mohli těšit z expanzivní a skvělé zvukové kvality. Reference 1 tento základní princip posouvá ještě dále. Třípásmová konstrukce nejenže umocňuje všechny průkopnické inovace, které razily cestu díky pozoruhodné malé LS50, ale nabízí i mnohem víc. Spojení nejnovější a nejdokonalejší inkarnace 125mm středo-výškového KEF Uni-Q se senzačním novým 165mm hliníkovým basovým reproduktorem, vytváří navzdory jeho relativně malé velikosti přesvědčivou realistickou zvukovou scénu se všemi proporcemi. Ať již umístěná na polici či na stojanu, má díky Uni-Q neobyčejně širokou disperzní charakteristiku, která například umožňuje využití Reference 1 jako zadního kanálu domácího kina. Podle našeho studia se jedná o nejlepší regálové reproduktory vůbec. Na obrázcích Kef Reference 1 v sestavě s integrovaným zesilovačem McIntosh a gramofonem Transrotor. Na zdi a v rozích akustické panely Vicoustic.


r1x2

linkeshop

 


Kef Reference 4c

  Jako hlavní zdroj dialogů a vokálů je centrální kanál rozhodující pro realistický požitek z domácího kina a vašeho emocionálního propojení s tím, co se děje na obrazovce. Umístěním vynikajícího nového 125mm jednobodového zdroje KEF Uni-Q mezi čtyři 165mm basové měniče, reprodukuje Reference 4c každý detail zamýšlený režisérem, či jiným umělcem s naprostou věrností – prostorově přesně, úžasně čistě a s dynamickým rozsahem bez námahy zvládajícím rychlé přechody. Vzhledem k obrovskému množství informací zakódovaných v současných filmových zvukových stopách, může schopnost pravdivě reprodukovat tyto nuance znamenat rozdíl mezi dobrým filmem a skutečností.

linkeshop

 

 


 

Kef Reference 2c

  Má konstrukci uzavřeného boxu se stejným 125mm jednobodovým zdrojem KEF Uni-Q mezi dvěma silnými 165mm basovými měniči. Reference 2c odhalí všechny nuance ukryté ve filmových zvukových stopách se stejně udivující realističností a čistotou, jakou disponuje větší Reference 4c. Dynamika, prostorová přesnost a disperzní charakteristika jsou podobně vynikající a s inovativní konfigurací pokrokových měničů je odezva vysokých, středních i nízkých kmitočtů bezchybně propojená pro dokonalou reprodukci záznamů s vysokou věrností. V menších prostorách má Referece 2c schopnost ponořit vás do hudby, nebo dění na obrazovce stejně, jako jeho větší sourozenec. Zvuk je čistý, detailní a má emocionální hloubku. 

linkeshop

 

 


Kef Reference 8b

  Reference 8b chlubí dvěma 500W zesilovači třídy D, z nichž každý pohání jeden ze dvou 228mm reproduktorů s ultra-nízkým zkreslením. Užitím geniální technologie „force-cancelling“ patentované firmou KEF, jsou tyto impozantní basové jednotky k sobě spojeny zadními stranami v silně vyztuženém a akusticky inertním kabinetu. Vzájemným vyrušením sil, které jsou generovány, umožňuje tato konfigurace oběma pohonným jednotkám pracovat efektivněji, což vnáší znatelně vyšší rozlišení do přednesu nízkých frekvencí. 

linkeshop

 

 


Ocenění řady Reference ve světě

 Řada Reference získala mnoho ocenění nejen v Hi-Fi magazínech. Nejdůležitější je potom udělení ceny Eisa (European Imaging and Sound Association). Více v galerii níže. 


Nejlepší produkt roku 2016 podle Pphifi studia

 Nejlepším produktem bez ohledu na ketegorie pro rok 2016 je Kef Reference 5.


Kompletní galerie

 

could interested

caCiphone7 mainIMG 0851
ca slevy text iphone7 text stolky text