Recenze Marantz AV10 a AMP 10

Recenze další vlajkové lodě, tentokrát extrémní dělené AV sestavy japonského guru Marantz. Cena 360 000,- Kč za set a výkon 16x 200W (8Ω) v plné symetrice? Pojďme se na tento monster-tandem podívat!

Impozantnost zadní strany

 První, co každého nadchne u nového dělence je japonská kvalita, kterou lze rozpoznat na první pohled - zvlášť u zadní strany obou komponentů. Předzesilovač lze propojit s koncem kompletně symetricky a výbava je... nadčasová!

 Podobně, jako nejvyšší model od Denonu - AVR A1H, má předzesilovač Marantz AV10 čtyři XLR výstupy na subwoofery a jeden pár XLR vstupu pro high-endový zdrojový komponent (streamer, phono předzesilovač nebo CD přehrávač). O podpoře digitálních a dalších analagových vstupů se nemusím ani zmiňovat, u Marantze je plná výbava samozřejmostí.


avmarantzdenonbestsA1x

Kvalita (nejen) repro-konektorů přímo bije do očí, všude XLR! Tohle je sen každého milovníka domácího kina.
Výkonový zesilovač nahoře, procesor dole.


Pro koho je určen?

 Dělené sestavy nejsou pro každého. Předzesilovač Marantz AV10 a koncový šestnáctikanálový stupeň Marantz AMP 10 je nekompromisní ve všem, a to i v ceně. Dohromady stojí dvojice 359 980,- Kč což rozhodně není málo, avšak na poměry dělených AV sestav je cena vlastně přívětivá, resp. všechny podobné sestavy mnohonásobně převyšují cenu za komplet. 

 Poslední dobou se Marantz i Denon pokouší cílit na náročné posluchače sterea. Jistě, chcete-li poslouchat pouze stereo, tak AV receiver nemá smysl - to si pořiďte raději high-endový integrovaný zesilovač, popř. dělenou stereo sestavu. Pokud vás ale zajímá skvělé domácí kino, budete poslouchat koncerty a filmy, a zároveň požadujete high-endový zvuk ve stereu, tak se dělenec od Marantz zdá jako dobrá volba.


Poznámka pro uživatele - začátečníky: AV receiver za 360 000,- Kč nebude VE STEREU nikdy tak dobrý, jako integrovaný zesilovač. Je to jednoduchá matematika - pokud nebudeme počítat HDMI lištu, DAC apod., tak AV receiver má 16 kanálů/zesilovačů, integrovaný zesilovač pouze dva. Jeden zesilovač u AV receiver má cenu okolo 22 000,- Kč na kanál. U integrovaného zesilovače to bude 180 000,- Kč na kanál. Kde budou fronty hrát lépe je snad jasné.


nawebmarantzDUOx3xx

Testováno s reproduktory KEF Reference 5 Meta.


Stereo poslech - souboj dělence ve třídě D a receiveru ve třídě AB

 Položil jsem dělenou sestavu Marantz AV10 & AMP10 vedle nové vlajkové lodi Denon A1H s jasným cílem - konfrontovat tato japonské monstra na reprosoustavě KEF Reference 5 Meta. Stejně jako u Denonu jsem použil bi-amping, každý kanál ve stereu pak výkonově používal dva zesilovače.

 Dělenec Marantz tedy pro čtyřohmové KEFy dodával reálný neskutečný výkon 2x 800W, avšak ve třídě D, která je upravená tak, aby kromě efektivity měla vyšší účinnost než třída AB. *AV receiver Denon dodával v bi-ampu 2x 420W ve třídě AB.

 Pozor, jedná se vždy "pouze" o papírové údaje výrobce. Záleží na kvalitě trafa zesilovače, na tom jaké byly použity součástky (např. kvalita kondenzátorů), clear-factoru, zisku, na vývoji a mnoha dalších faktorech. To dohromady umocňuje nejen výkon, ale hlavně výsledný zvukový výsledek (detaily, focus spodních frekvencí, dynamiku, mikrodynamiku apod.)


nawebmarantzDUOx


Bi-Amp u Marantz AV10 a AMP 10

 Tady jsem se při zapojování docela potrápil, jinými slovy, po hodně dlouhé době bylo třeba zalistovat v manuálu, který má v případě AV10 přes 300 stran (😆). Zapojil jsem jedním párem XLR fronty a druhým párem XLR výstup HEIGHT 3, přesně, jak mi (špatně) radil obrázek zapojení v nastavení konfigurace.

 V případě nového dělence se bi-amp řeší jinak, než je zvykem. Procesor a konec se pro stereo bi-amp zapojují stejně jako při "non-biampu" - tedy jedním párem XLR/RCA kabelů. To je vlastně dobrá zpráva - ušetříte za jeden pár signálových kabelů. Rozdělení si vyřeší zesilovač sám, jen nesmíte v tomto režimu cokoli zapojovat do HEIGHT 3.


Poznámka pro uživatele - začátečníky: Bi-amping je výrazným pomocníkem pokud u AV receiverů máte nevyužité zesilovače (terminály na zadní straně zesilovače). Reproduktory však musí bi-amping podporovat, resp. mít na zadní straně 4 terminály. Ty rozklemujete a použijete dva reproduktorové kabely na každý kanál.


Stereo poslech - výsledky

 Výkonově je vše naprosto v pořádku. Dělenec je skvělý, pro KEF Reference 5 Meta a reproduktory v podobné kategorii více než vhodný. Upravená třída D se charakterově podobá třídě AB, rozhodně nemáte pocit plochého poslechu jako u "déčkových" zesilovačů v základních kategoriích. Recenze na zesilovače kategorie D dělám svátečně - většinou tuto třídu respektuji pouze v aktivních reproduktorech nebo subwooferech. Marantz AM10 je naštěstí výjimka, a pokud by to nebylo napsáno ve specifikacích, bral bych ho jako klasické AB. U některých dynamicky "předymenzovaných" skladeb (např. Yello - Expert) má zesilovač snahu u nejnižších frekvencí připomínat charakterové vyjádření "áčkového" zesilovače. Ve stereu tedy subwoofer rovnou vypněte - postrádá celkem smysl.

 Nebylo překvapením, že z Referencí 5 Meta ždíme dělená sestava opravdu hodně. Kvalitativně je testovaný dělenec po stránce basového objemu, dynamiky a focusu lepší zhruba o 50% než samostatný AV receiver A1H. Výšky jsou jemnější - ty jsem testoval tradičně např. na skladbě Owner Of Lonely Heart od Yes nebo na prvních vteřinách Colour To The Moon od Allana TayloraS ohledem na dvojnásobnou cenu je to velmi dobrý výsledek.

Dělenec poradil si bez problémů poradil s reproduktory v ceně okolo půl milionu Kč, a já se nebojím tvrdit, že zvládne i B&W 801 D4, což je nejvyšší model dané řady Bowersů v ceně 949 990,- Kč a hmotností 100kg/kus. Můj odhad potvrzuje ostatně i Dan Březina ve své recenzi (zde).


Pár tipů PPHiFi studia na referenční skladby:

  • Chris Jones - No Sanctuary Here,
  • Yello: Kiss The Cloud,
  • Leonard Cohen - You Want It Darker (často hraná na výstavách, jei  součástí seriálu soundtracku k seriálu Peaky Blinders), 
  • Jelen - Klidná jako voda (není úplně referenční, ale nadprůměrně nahraná rozhodně),
  • Bratři Ebenové - Routa (top česká referenční skladba),
  • Carolin No - Still Waters Run Deep,
  • Allan Taylor - Colour To The Moon
  • Tom Waits - Hold On
  • Johnny Cash - Hurt

nawebmarantzDUO2x

 Předzesilovač Marantz AV10 zvládá streamování přes systém HEOS. Skladby jsem tedy pouštěl rovnou přes toto zázemí. 


Poznámka pro uživatele - začátečníky: Přátelé a milovníci HiFi, máme tady typický příklad vlivu ceny v high-end kategorii. Dělená sestava zesilovačů za 360 000,- Kč nehraje dvojnásobně lépe (pouze o +-50% lépe) byť stojí dvojnásobně více než samostatný zesilovač v ceně 168 990,- Kč. Jak je to možné? Ve vyšších kategoriích platí nepřímá úměra - dostáváte stále menší a menší kvalitativní posun za stále větší a větší cenový nárust. Obecně se tak rozhodně se pak nedá tvrdit, že stereo-sestava za 1 000 000,- Kč hraje desetkrát lépe než sestava za 100 000,- Kč.


Dirac Live

 Pro konkrétní model lze využít pokročilý systém měření mikrofonem - Dirac Live. Pryč jsou časy, kdy se dal Denon nebo Marantz změřit mikrofonem pomocí funkce Audyssey, která ale mnohdy nadělala více škody než užitku (ubírala nesmyslně dB na každém kanálu po desítce). Dodnes jsme raději volili manuální metodu a vzdálenost každého reproduktoru k referenčnímu místu změřili metrem a šumový test pocitově.

 Dirac Live je mnohem pokročilejší. Jedná se o patentovanou technologii, se kterou jsme se mohli donedávna setkávat např. u AV receiverů Arcam. Hlavní výhodou je přizpůsobení frekvenční křivky a odezvy s ohledem na naměřenou místnost. Opravuje také dozvuk a správné časování zvukových vln, díky čemuž je vylepšena např. basová přesnost (focus).

 Nevýhodou bude pro řadu uživatelů cena. U základního Dirac Live je okolo 8 000,- Kč, přídavný "upravovač basů "Bass Management" pak za dalších 10 000,- Kč. Upgrade je již dostupný - stačí aktualizovat přístroj a na stránkách Diracu si v případě zájmu zaplatit upgrade. Předchůdci mají bohužel smůlu - hardwarově nejsou způsobilí pro Dirac Live.


Dirac Live audio lovers key benifits 05x

Měření pomocí Dirac Live je jednoduché, avšak časově celkem náročné. Mikrofon se umisťuje do několika měřících pozic.


Poměr výkon/cena

 Kategoricky se jedná o špičkový high-endový dělený AV zesilovač, takže nepočítejte s tak zajímavým poměrem výkon/cena jako u Denon A1H. S ohledem na konkurenci se ale jedná o zajímavou dělenou sestavu, za zhruba 360 000,- Kč velmi těžko pokořitelnou. Jednoduše řečeno, Marantz AMP s AV10 jsou určeny pro uživatele, kteří chtějí o něco lepší domácí kino se stereem než nabízí A1H, ale stále nechtějí platit astronomické ceny za komplet.

 Denon A1H je pro uživatele, kteří chtějí to nejlepší a zároveň mít jistotu, že vlastní krále AV receiverů v poměru výkon/cena.

 A pro ty nejnáročnější uživatele je určen zcela nekompromisní AV předzesilovač Trinnov s "maniakálními" možnostmi nastavování a měření. Tady ale počítejte s cenou za komplet domácího kina klidně i za více než 2 000 000,- Kč (takový kino-komplet máme k prezentacím v PPHiFi také - objednávky na prezentace na 731 119 777).


 VÝHODY   NEVÝHODY
podpora moderních streamovacích funkcí       -nemá phono předzesilovač pro MC přenosky
podpora XLR (symetrický vstup pro stereo) - chybí MQA podpora
raritní podpora 4 výstupů XLR pro subwoofery -cenově není tak výhodný jako Denon A1H 
možnost signálového propojení zesilovačů
přes 16x XLR
-Dirac Live není zdarma (jako u konkurenčních
Arcamů)
velmi kvalitní trafo, zvýšení účinnosti díky
upravené třídě D
-Hmotnost koncového stupně není tak oslnivá,
jako u Denon A1H
+ třída D; výkon 16 x 200W (při 8Ω)
+HDCP 2.3, HDMI 2.1, 8K (60Hz), 4K (120Hz)  
+HDMI Arc, HEOS, AirPlay2  
vyrobeno v Japonsku
masivní pasivní chladiče  
phono předzesilovač pro MM přenosky
vhodný i pro kvalitní poslech sterea  
5 let záruka  
Verdikt PPHiFi studia:
Vlajková loď Marantz tvrdě zaútočila na konkurenční značky v high-endu. Bez problémů
splní očekávání velmi náročných uživatelů domácího kina. Tentokrát však neudělím
maximální hodnocení a strhávám bod za ne tak dobrý poměr výkon/cena, jaký má Denon 1AH. 
Pokud však peníze neřešíte, bod si k hodnocení s čistým svědomím přičtěte. 
9/10
Za PPHiFi - Ing. Petr Procházka

👉👉👉Odkaz na kartu produktu zde