Recenze Denon AVC-X4800H

Přinášíme první československou recenzi na cenově dostupný AV receiver Denon AVC-X4800H, který ohromuje svou vybaveností a v některých ohledech zatápí i high-endovým značkám.

Dostupnost čipů

 Ještě před rokem trpěly AV receivery poptávkou daleko převyšující nabídku. Kámen úrazu byl na Thaj-wanu, který je největším výrobcem čipů na světě a z politických důvodů musel distribuci značně omezit. Ceny poptávaného zboží se zvýšily, nejlepší grafické karty prakticky nešlo zakoupit vůbec, a podobný problém měly i modely AV receiverů v základní a střední třídě. Např. Denon AVC-X3700H jsme měli v backorderu více než rok a nebyl nám vlastně dodán nikdy.

 Aktuálně je situace u AV zesilovačů mnohem optimističtější, zvláště pak u průkopníka inovace Denonu - nejstarší HiFi značky vůbec (založen v roce 1910 v Japonsku). Nejnovější model vyšší střední třídy AVC-X4800H je skladem (aktuálně k 10.3.2023), a právě na něj se dnes zaměříme.


P1012799xx

Made in Japan! Ne, tohle nebývá u zesilovačů za necelých 60 000,- Kč zvykem.


Věděli jste?: Základem výroby čipů je křemíkový pás (wafer) na který se skládají "kostky" které obsahují miliardy tranzistorů. Zmetkovitost je velmi přísná, u křemíkového pásu je nutná více než 99,9% čistota materiálu.


Potenciál

 Nový AVC-X4800H jsem měl možnost ve stereu přímo konfrontovat s vlajkovou lodí AVR A1H. Nebylo překvapením, že charakter zvuku mají oba modely stejný, liší se výkonem, výbavou, a hlavně vhodností k dané kategorii reprosoustav. Nejvyšší model Denonu si k mému překvapení (a za pomoci bi-ampingu) poradil dokonce i s reproduktory KEF Reference 5 Meta v ceně 509 980,- Kč. Od AVC-X4800H již takové ambice neočekávejte. Z KEF Reference 5 Meta dokáže dostat cca 50% potenciálu, zvláště pak při vyšší hladině hlasitosti.


Rada pro uživatele - začátečníky: Je důležitější reproduktor nebo zesilovač?: Na daném příkladu je jasně vidět (resp. slyšet), že nejdůležitějším článkem řetězce je zesilovač. Rád používám pro přirovnání tuto metaforu: Pasivní reprosoustavy berte jako karoserii, která se nechává vést pouze tak, jak jí dovolí motor (zesilovač). Zesilovač střední třídy vytáhne těžko plný potenciál z high-endových reproduktorů. Pokud k nim ale připojíte zesilovač ve stejné kategorii "vyždímáte" z měničů maximum.


4800rearsx

Pro většinu uživatelů je taková výbava velkým nadstandartem.


V symbióze s B&W a KEF

 Pokud se ale poohlížíte právě po modelu AVC-X4800H, jistě nemáte v plánu pořizovat reproduktory za několik stovek tisíc Kč. Tento AV receiver se kategoricky nachází mezi střední a vyšší střední třídou, a perfektně se k němu hodí jakékoli reproduktory B&W z řady 600 i 700 nebo cokoli z nové řady R Meta od KEF. Já konkrétně testoval s nejvyššími modely těchto řad - Bowers & Wilkins 702 S3 KEF R11 Meta a nemohl si zvukový projev vynachválit. Hlavní rozdíly mezi těmito konkurenty naleznete v závěru recenze.


P1012805xx

Je to AV receiver a poradí si skvěle s B&W 702 S3 i KEF R11 Meta!


Japonsko-britský tandem vede

 Britské reprosoustavy jsou k japonským zesilovačům jako stvořené, důkazem toho jsou ostatně i čistě integrované zesilovače z Japonska. Např. japonský Accuphase E-800 ve třídě A nebo Luxman L-509X ve třídě AB jsou perfektním partnerem pro KEF Reference 5 Meta. To, že japonsko-britské "partnerství" funguje jako jedno z nejlepších, dokazuje např. i KEF v jeho sídle v Anglii. Svou vlajkovou loď - reproduktory KEF Muon v ceně okolo 5 000 000,- Kč se zde nebojí prezentovat s 20let starým koncovým stupněm Luxman.


40330209 695153620846588 7778479454329765888 o

Japonské zesilovače to s britskými reprosoustavami prostě umí, a to i v nejvyšších stájích.
Foto ze sídla společnosti KEF, kde je nejvyšší model sloupů Muon v ceně 5 000 000,- Kč
připojen k dvacet let starému (!!) stereobloku Luxman.


Co jsme konkrétně poslouchali?

Yello - Expert (Tidal)
Experimentální, avšak zábavná skladba se zapamatovatelným refrénem, zaměřena na dynamické špičky. Naše nejvíce naposlouchaná audiofilská nahrávka, kterou testujeme každou audiosestavu - u zákazníků i ve studiu.

Yello - Kiss The Cloud (Tidal)

Pomalá skladba, chcete-li "audiofilský ploužák". Ideální na porovnávání mikrodynamiky, dynamiky a detailů. Na této skladbě okamžitě poznáte nedostatky základní stereo konfigurace (zesilovač & reproduktor).

Yes - Owner Of Lonely Heart(Tidal)

Jsou výšky agresivní nebo ne? To lze zjistit již v první půlminutě na této kultovní skladbě od Yes. Čím lepší máte ve streameru převodník, tím je pásmo okolo 2kHz líbivější. Pokud sykavky působí nepříjemně a "řežou" do uší, není něco ve stereo-setu v pořádku - a nepomůže ani převodník za půl milionu Kč.

Dreamtheater - 6:00 (Tidal)Manowar Warrior of the World (streamované SACD - DSD, 5,5 Mbit/s)

Tyto skladby považujeme za nejlépe nahrané metalové nahrávky. Metal je podle nás nejnáročnější žánr pro high-endové sestavy, proto ho jen málokdy uslyšíte na high-endových výstavách. Dreamtheater a Manowar je výjimka. Poslední jmenovaný dokonce vyšel i na SACD, což je vzhledem k žánru opravdová rarita.


Přednosti Denonu AVC-X4800H

 Zpět ale k AV receiveru Denon. Pojďme se podívat na to, co za cenu 59 990,- Kč vlastně dostanete:

  • 9 kanálů, každý s reálným výkonem 125W (s 8Ω reproduktory)
  • všechny zesilovače pracují ve třídě AB
  • HDR 10+ (předchůdce X4700H zvládnul jen HDR 10)
  • lepší 32bitový převodník - Texas Instrument PCM5102A (předchůdce X4700 disponoval modelem AKM4458)
  • streamovací multifunkční zázemí HEOS
  • bez fixace na HEOS, receiver podporuje i Airplay 2, Roon, UPnP, Alexu, Bluetooth, Chromecast
  • kromě MQA podporuje všechny moderní formáty - FLAC, ALAC, WAV, WMA, MP3 i raritní streaming SACD, resp. DSD128 (soubory .dsf a .dsd s max. frekvencí 5,6 MHz)
  • podpora všech formátů pro plnohodnotný kinový zážitek (Dolby Atmos, DTX:X, 8K při 60Hz, 4K při 120Hz, Dolby Vision, HDMI 2.1 s ARC i eARC, aj.)
  • vyrobeno v Japonsku ve vlastní manufaktuře Denonu (výroba předchůdce X4700 byla ve Vietnamu).
  • hlavní vylepšení oproti předchůdci je možnost změření místnosti mikrofonem pomocí příplatkové funkce Dirac Live

gifu fairytale winter tour shirakawa go 191371

Kousek od těchto pohádkových chaloupek v japonské vesnici Shirakawa se nachází
obrovská manufaktura Denonu. A receiver AVC-X4800H se vyrábí právě tam.
*zdroj fotky: Tripadvisor


Dirac Live

 Pro konkrétní model lze využít pokročilý systém měření mikrofonem - Dirac Live. Pryč jsou časy, kdy se dal Denon nebo Marantz změřit mikrofonem pomocí funkce Audyssey, která ale mnohdy nadělala více škody než užitku. Dodnes jsme raději volili manuální metodu a vzdálenost každého reproduktoru k referenčnímu místu změřili metrem a šumový test pocitově.

 Dirac Live je mnohem pokročilejší. Jedná se o patentovanou technologii, se kterou jsme se mohli donedávna setkávat např. u AV receiverů Arcam. Hlavní výhodou je přizpůsobení frekvenční křivky a odezvy s ohledem na naměřenou místnost. Opravuje také dozvuk a správné časování zvukových vln, díky čemuž je vylepšena např. basová přesnost (focus).

 Nevýhodou bude pro řadu uživatelů cena. Ta se bude pohybovat u základního Dirac Live okolo 5 000,- Kč (hrubý odhad), přídavný "upravovač basů "Bass Management" pak okolo 10 000,- Kč. Ten bude zajímavý hlavně pro vlajkovou loď AVR-A1H se symetrickým zapojení čtyř subwooferů.

 Upgrade ještě není dostupný, očekává se na jaře pro tyto nové modely: AVR-A1H, AVR-X4800H, AVR-X3800H a AVR-X2800H. Předchůdci mají bohužel smůlu - hardwarově nejsou způsobilí pro Dirac Live.


NOVÁ POZNÁMKA (20.3.2023) Dirac je již dostupný pro nové komponenty Denon zde


Dirac Live audio lovers key benifits 05x

Měření pomocí Dirac Live je jednoduché, avšak časově celkem náročné. Mikrofon se umisťuje do několika měřících pozic.


Recenze a zkušenosti 416 uživatelů

 Jelikož je PPHiFi studio samozřejmě i oficiálním prodejcem Denonu, rovnou přiznávám, že je tato recenze ve střetu zájmů. Jako velmi cenný důkaz kvalit této japonské novinky ale mohou posloužit pozitivní recenze nezávislých třetích stran, tedy uživatelů na Amazonu (odkaz zde). Přes 88% uživatelů Denon AVC-X4800H ohodnotilo kladně, celkové hodnocení receiveru je zde 4,5/5. Dohromady hodnotilo více než 400 uživatelů, což také svědčí o nesmírné popularitě tohoto komponentu.


P1012794xx

Další britské sloupy, se kterými hraje X4800H "první HiFi ligu" . Nové KEF R11 Meta.


Náš verdikt

 Denon opět cílí na co nejlepší poměr výkon/cena. Kvůli snazšímu posuzování kvalit jsem testoval pouze ve stereu, tentokrát klasicky bez bi-ampu. První testované reproduktory Bowers&Wilkins 702 S3 dostaly reálný výkon 125W na kanál a zvukový výsledek mohu ohodnotit s ohledem na cenu receiveru na výbornou. Díky dostatečnému výkonu a zvoleným reprosoustavám je po dynamické stránce vše v pořádku, to platí i pro žánrovou universálnost - set zvládne vážnou hudbu, jazz i metal. 


  A rozdíl mezi absolutními novinkami B&W 702 S3 vs KEF R11 Meta? Denon AVC-X4800H je výborným partnerem pro oba britské rivaly, zvukový výsledek se liší charakterově - a to rozeznatelně i pro začínající "HiFisty". KEF sází na určitou líbivost, a to na úkor neutrálnosti, která vždy byla (a je) předností B&W. Výhodou KEF R11 je větší basová mohutnost - má o jeden basový měnič více. Pozitivum u B&W 702 S3 je pak umístění bassreflexu - ten nehledejte na zadní části šasi, jak tomu bylo zvykem, nyní vyzařuje směrem dolů (do základny) podobně jako u některých modelů Fine Audio nebo Polk Audio. Reprosoustavy díky tomu nemusí být tak daleko od zadní stěny jako sloupy z předchozí řady S2. 

Oba modely mají společnou vhodnost pro dlouhodobý poslech, žánrovou universálnost, citlivost (90dB) a úžasný předozadní prostor. Objektivně tedy nelze určit vítěze, to ani není cílem této recenze, ta je zaměřena na AV receiver, nikoli na reprosoustavy. Denon AVC-X4800H je skvělým partnerem pro KEF i B&W, vyšší model AV receiveru z nich potenciál navíc sice vytáhne, avšak za vyšší příplatek. S nižšími modely např. B&W 603 S2, 703 S3, 704 S3, 705 S3, KEF R7 Meta nebo R3 Meta pak nebude mít Denon AVC-X4800H absolutně žádný problém. Na vyšší kategorie reprosoustav (např. B&W 800x nebo KEF Reference 3, 5 Meta) již nestačí.

 Jednoduše řečeno, pokud se rozhodujete mezi KEF a B&W, je nutný poslechový test a přímé porovnání - reprosoustavy se liší zvukovým charakterem a objektivně nelze zvolit vítěze.


Denon Shirakawa Audio Works Shirakawa Japan 2020x

Japonská továrna, kde se vyrábí Denon AVC-X4800H.


Poznámka pro uživatele - začátečníky: Pravdou je, že v dnešní době je velmi těžké vyrobit špatný reproduktor. Za posledních 20 let jsme se v PPHiFi studiu setkali pouze s asi pěti případy, kdy sloupovky za 250 000,- Kč hráli se stejným zesilovačem hůře než sloupovky za 100 000,- Kč. Výrazný odklon od poměru výkon/cena nechce ve střední třídě žádný výrobce. Vše je o zvolené sestavě zesilovač + reprosoustava. Tvrzení, že konkrétní reprosoustavy hrají špatně je chybné. Vždy je nutno hodnotit stereo-set i se zesilovačem jako celek.


 VÝHODY   NEVÝHODY
podpora moderních streamovacích funkcí           -chybí podpora MQA a certifikace THX                  
vhodný i pro kvalitní poslech sterea -cena Dirac Live je odrazující   
nový a lepší D/A převodník  
cena 59 990,- Kč  
multi-žánrovost a vhodnost pro dlouhodobý
poslech
 
extrémně výhodný poměr výkon/cena
+ třída AB; výkon 9 x 125W (při 8Ω)
+HDCP 2.3, HDMI 2.1, 8K (60Hz), 4K (120Hz)  
+HDMI Arc, HEOS, AirPlay2  
vyrobeno v Japonsku (vlastní manufaktura
Denonu v obci Shirakawa)
masivní pasivní chladič  
phono předzesilovač pro MM přenosky
Verdikt PPHiFi studia:
Během poslechu tohoto AV receiveru ve stereu jsem skoro zapomínal, že se nejedná o integrovaný
zesilovač. Testovat novinky od Denonu je radost. AVC-X4800H zvládne i sloupy za 160 000,- Kč,
dávám ale půl bodu dolů za cenu komponentu, která je citelně vyšší než u předchůdce. 
9,5/10
Za PPHiFi - Ing. Petr Procházka

👉👉👉Odkaz na kartu produktu zde