Akustika pro HiFi

 Podceňované a architekty nenáviděné. Jsou trnem v očích našich manželek a přítelkyň 👱‍♀️👩‍🦰🥷Jak moc jsou akustické panely či plata od vajec důležité? Teorie i praktické příklady.

 

Nepřátelé akustiky 

 Největšími "nepřáteli" akustiky jsou velká skleněná okna bez žaluzií, holé zdi, spojená poslechovka s kuchyní, absence koberce a hlavně architekti, kteří design akustických panelů jednoduše "nepřekousnou". Jedna věc je pak designově čistě vypadající pokoj, druhá akustické prostředí, ve kterém žijeme. Kvůli ozvěnám se v takových místnostech totiž velmi špatně komunikuje.


Sporťák na polní cestě

 Ano, i zvuk jdoucí z reproduktorového měniče má svou cestu (resp. trajektorii), nejdůležitější je její konec - bude se zvuková vlna odrážet nebo ji pohltí basová past, popř. rozbije difusní panel?

 Tuto problematiku lze přirovnat k jízdě v autě. Kvality sportovního automobilu jistě nebudou vyčnívat při jízdě na zabahněné polní cestě. A zrovna tak nebude kvalitní ani přednes zvuku v akusticky "neošetřené" místnosti.


akustikapovidani2x

Nalepený obal od plata vajec je pro akustiku určitě lepší, než skleněná stěna nebo holá zeď.
Co šlo za minulého režimu přetrpět, by dnes již neprošlo. Proto jsou zde akustické panely s vysokou účinností.
Mnohdy pomůže již pouhých šest nalepených absorbérů (60x60cm) za pár set korun.


Stavební akustika

 Na akustické úpravy je dobré myslet již při stavbě samotného domu. Mezi stavební akustiku patří kromě zdí i např. strop s vhodně upravenými podhledy nebo přímo akustickým sádrokartonem, popřípadě i samotný půdorys stavby - pro domácí kino je např. velmi vhodná rotunda, nejlépe bez oken. 

 Dále zde patří vnější protihlukové panely a zdi - ideální příkladem je krásná skleněná zábrana u zlínského kongresového centra, která má na starosti potlačení hluku z hlavní silnice.


kongresovecentrum

* Kongresové centrum ve Zlíně a protihluková zeď ze skleněných luxfer. * Zdroj fotky: kc-zlin.cz


Interiérová akustika

 Pro zákazníky, kteří již mají dům postaven, jsou tu akustické panely. Většina se lepí na zeď či strop, některé těžší modely lze našroubovat nebo jen položit. Dělíme je na čtyři základní skupiny - absorpční, difusní, basové a kombinované.


Vicoustic Flexi A 50 8Absorpční panely efektivně absorbují nižší frekvence zvuku, odstraňují nežádoucí ozvěnu, snižují hluk unikající z místnosti a výrazně tak napomáhají akustice. Svou úlohu naleznou v poslechových místnostech, kinosálech, domácích kinech nahrávacích studiích i v restauracích. Pomáhají nejen při poslechu hudby ale i při komunikaci. Doporučujeme kombinovat s difuzními panely a basovými pastmi. Již šest panelů (60 x 60cm) stačí k výraznému vylepšení.

 


absorberyxc

Difuzní panely díky svému tvaru zakřivují a rozbíjejí zvukové kmitny. Zaostřují zvuk, podobně jako když vypnete autofocus a manuálně zaostříte záběr na fotoaparátu. Výrazně napomáhají akustice. Svou úlohu naleznou v poslechových místnostech, kinosálech, domácích kinech nahrávacích studiích i v restauracích. Pomáhají nejen při poslechu hudby ale i při komunikaci. Doporučujeme vhodně kombinovat s absorpčními panely a basovými pastmi. Nemělo by jich v místnosti být více než absorpčních.


weeffffKombinované slučují difuzní i absorpční vlastnosti. Zaostřují a absorbují zvuk. Výrazně napomáhají akustice. Svou úlohu naleznou v poslechových místnostech, kinosálech, domácích kinech nahrávacích studiích i v restauracích. Pomáhají nejen při poslechu hudby ale i při komunikaci. Doporučujeme doplnit o basové pasti.

 


basovapstuuBasové pasti slouží jako absorpční panely s cílem pohltit nežádoucí odrazy basových kmiten a kmiten z bassreflexů - nižší a nejnižší zvukové frekvence. Výrazně napomáhají akustice. Svou úlohu naleznou v poslechových místnostech, kinosálech či domácích kinech. Doporučujeme kombinovat s absorpčními a difuzními panely. Lze je snadno skrýt - bývají v rozích, často skryté za reproduktory.

 


posl2006A IMG 6181

* Poslechová místnost č.2 v roce 2006 ještě bez panelů (vlevo) a v únoru 2021 před úpravou (vpravo).


 Řešení problémů s akustikou - bez akustických panelů

 Pokud akustické panely odmítáte, lze je částečně nahradit běžnými "komponenty z domácnosti". Příznivé pro absorpci nežádoucích zvukových kmiten je např.: koberec (čím delší vlas, tím lépe), knihovna, sedačka, obraz, žaluzie, apod. Tito pomocníci sice nebudou tak účinní jako jejich kombinace s akustickými panely, rozhodně se ale zlepšení dočkáte.


Nevýhoda Vicousticu

siesta baby

 Dlouhé čekací lhůty na většinu panelů Vicoustic jsou "kamenem úrazu" této značky.  Není problém dostat objednané zboží až za tři měsíce.

 Tady budeme upřímní, nelíbí se nám to a vzpomeneme si vždy na hlášku Španělů “Mañana!”, kteří v období siesty vše nekompromisně zavírají a je jim to jedno, jak dlouho bude zákazník čekat.

 Stejně tak je to jedno i výrobě v Portugalsku. Buď zákazník počká, nebo ať hledá u konkurence, která stejně nemá tak kvalitní panely a vývoj, čehož si je Vicoustic velmi dobře vědom.

 Doporučujeme tedy s tristně dlouhým dodáním počítat a Vicoustic objednat s dostatečným předstihem.


Rekonstrukce "dvojky" v PPHiFi

 Klasické difuzéry Vicoustic DC2 jsou většinou skladem, použili jsme je na strop naší druhé poslechové místnosti Luxman KEF. Na zbytek (absorpční Cinema Round Premium a FlexiWave Ultra) jsme ale čekali dva měsíce. Výsledek si můžete prohlédnout na fotce níže nebo rovnou v našem studiu v Otrokovicích.


ControlRoom Pano Edit low

* Kombinaci modelů Flexi Wave s Cinema Round na pravé stěně z fotky ze stránek Vicoustic jsme částečně "zkopírovali" do reálné podoby u nás.


mistnostLK2nawebx

* Poslechová místnost č.2 v červenci 2021 v PPHiFi Studiu v Otrokovicích po úpravě (aktuální podoba). Po devíti letech se dočkal rekonstrukce náš showroom zaměřený na komponenty značky Luxman & KEF. Inspirovali jsme se návrhem přímo od portugalského Vicoustic - nejlepšího výrobce akustických panelů. Pozadí Vicoustic umocňuje tradiční design luxusních stříbrných japonských komponentů Luxman. Zvolený hnědý odstín panelů také ladí s KEF R7 v ořechové dýze, takže jsme maximálně spokojeni s výsledkem.


44904953 725560554472561 1927341014729621504 n

Jedna z našich instalací absorpčních panelů v restauraci. Hlavním cílem nebylo vylepšení hudby ale eliminace ozvěny při komunikaci hostů.


dc2vicoo2x

Další foto z naší instalace u klienta. Do difuzních Vicoustic DC2 jsme museli vyřezat otvory pro světla a kulaté Dolby Atmos reproduktory Cabasse.


  "I přes dlouhou dobu dodání bereme Vicoustic jako výrobce nejkvalitnějších akustických panelů na trhu,

ostatně je můžete vidět ve všech šesti poslechovkách u nás."

Za PPHiFi, Ing. Petr Procházka ml.