Síťové filtry - k čemu jsou dobré?

Menší návod pro uživatele, kteří zvažují předřadit svou HiFi sestavu síťovým filtrem.

 V současnosti je na trhu s elektronikou etablováno mnoho výrobců síťových filtrů. Velká většina těchto přístrojů je zaměřena na filtraci vysokofrekvenčního rušení v elektrické síti, které si dnes už všechny domácnosti bez výjimky přivádí společně s elektrickou energií do svých zásuvek.

Jelikož je tento problém už dnes všeobecně známý, zájemci o kvalitní HiFi produkty berou filtry jako samozřejmost. Nebylo tomu tak ale v minulosti, kdy jsme dopady rušení na výsledný zvuk / obraz museli posluchačům kvalitní hudby prezentovat s ukázkami zvuku s filtrací a bez ní. To že byl ve výsledném zvuku velký rozdíl už tedy dnes snad ani není nutné připomínat.


Dva základní druhy filtrů

 Pro tentokrát vynechme rozdělení na pasivní a aktivní filtry. Mnohem důležitější je rozdělení filtrů dle vhodnosti.

 Správné použití síťových filtrů je totiž kapitola sama o sobě. Proudový výstup a jeho veličina je přímo úměrná výsledné hudební dynamice. Mnozí proto při zkoušení filtru nebyli spokojeni právě s tímto parametrem a filtraci zavrhli. Je totiž třeba rozlišovat filtry vhodné pro zesilovače a filtry vhodné pouze pro zdrojové komponenty (CD přehrávač, TV, gramofon, streamer, aj.)

 Pokud připojíte výkonný zesilovač k nevhodnému filtru může nastat stav, kdy limitace tohoto zesilovače přímo ovlivní zvukový výsledek a systém bude hrát podstatně hůř než když byste použili zásuvku ve zdi. V zásadě je třeba držet se několika jednoduchých pravidel.


Pravidla při výběru filtrů

1. Pokud nechcete zakoupit lepší filtr, výkonnější zesilovač zapojte rovnou do zásuvky a přes levnější filtr řešte jen zdrojové komponenty

 Na trhu je spousta levných filtrů (slangově "psů") určených pro PC. Takové filtry nejsou pro audio vhodné, a proto je nepoužijeme, ani nepředřadíme k audio filtru. V síťovém řetězci za filtrem mají být už jen audio, nebo video komponenty. Nepřidáváme si počet zásuvek těmito filtry, ale spíše pro tento účel použijeme kvalitní zásuvkové lišty.


project connect it power 6 way 10a eu 230v

Zásuvková lišta Pro-Ject pro rozšíření přípojných míst před i za filtrem.


 Pokud filtr neplánujete zakoupit, zesilovač jednoduše připojte přímo do zásuvky ve zdi, bez "psů" či prodlužek. Případně lze použít filtrované zásuvky na zdrojové a jiné komponenty s malým odběrem proudu. U méně výkoných zesilovač (nižší a střední třída) můžete použít např. IsoTek EVO3 Sirius v ceně 13 990,- Kč.


Snap29

Filtr Isotek EVO3 Sirius pro filtraci levnějšího audio systému.


2. Použíjte filtr od těch nejlepších výrobců na trhu

 Doporučujeme výrobce jako Isotek, Audioquest, Mudra Akustik, Chord nebo Gigawatt. Perfektní je i český GMG, který je však se svými cenami určen pro skalní příznivce high-end audia. 


3. Zesilovač zapojujte pouze do filtrů pro něj určených

 Názorný příklad: Pokud zesilovač, který váží 30kg připojíte k filtru, který má 2kg, je zřejmé, že jeho tlumivky jsou vinuty tenkým, lehkým drátem a již svou hmotností naznačuje nevhodnost pro výkonnovou složku. Pro správnou filtraci zesilovače musíme použít filtr, který nám poskytne dostatek okamžitého výstupního proudu, a tedy "neořeže" dynamiku.

 Takové filtry jsou o něco dražší, a je třeba brát v úvahu cenu našeho audio zařízení, ke kterému filtr pořizujeme. Přeci jen, nemá smysl kupovat filtr, který je dražší než celá audio sestava kterou vlastníme. 

Doporučujeme např. filtr Isotek V5 Aquarius v ceně 56 990,- Kč, který je určený pro vyšší proudový odběr. Má šest zásuvek, z toho jsou dvě červené zásuvky určeny právě pro zesilovače (většinou jsou tyto zásuvky označeny jako "HIGH CURRENT" nebo "LOW - Z POWER CORRECTION").


isotekaquariusXX4


Dalším vhodným filtrem pro zesilovač může být i:


DC rušení - vrčení a bzučení zesilovače

 Je tu ale ještě jeden problém, který není tak všeobecně rozšířen jako rušení v síti. Běžný filtr vám totiž nedokáže vyřešit problémy lokalit s výskytem rušení DC proudové složky. To jsou například domy stojící vedle elektrické trakce trolejbusů, tramvají, železnice nebo v blízkosti velkých továren, kde se nachází mnoho stejnosměrných motorů.


Snap27


 Projevy rušení DC jsou tvořeny hlavně rušivým zvukem vycházejícím z transformátorů zesilovače nebo AV receiveru. Tento "bzučivý zvuk" nemusí být konstantní, odvíjí se od spotřeby stejnosměrného proudu v okolí (lokomotiva zrychluje, motory se rozjíždí a zastavují). 

Pokud vám tedy v přístroji "vrčí“ transformátor (obzvlášť toroidní), jedná se s nejvyšší pravděpodobností právě o rušení v DC složce.


K tomu jsou určeny speciální DC filtry.

 DC filtry se zaměřují na pronikání stejnosměrné složky elektrické energie do střídavé. Děje se tak všude tam, kde jsou rozvody stejnosměrného a střídavého proudu blízko sebe.

 Před léty jsem s tímto problémem oslovil mého kamaráda - Pavla Drdu, což je specialista na tuto problematiku, a vyzkoušeli jsme spolu přímo v PPHiFi studiu několik DC filtrů, které tento z místa poslechu slyšitelný "bzukot" zcela odstranily.

 Bavorská firma F&S electronic, kterou pan Drda založil je průkopníkem vývoje nových řešení v této oblasti, a hlavně přichází s ucelenou nabídkou DC filtrů. V nabídce IBD jsou samostatné DC Blockery, AC filtry a přístroje, které sdružují AC i DC filtraci v jednom korpusu. Navíc je zde možnost vybrat si přesné provedení korpusu dle požadavků zákazníka. Ucelenou nabídku připravujeme.


A jako vždy, pokud v problematice filtrů potřebujete poradit, neváhejte se na nás obrátit.


Snap28

Na zakázku vyráběné komponenty pro filtry i DC blockery F&S electronic s výběrem korpusu.


Isotek SuperTitan ve velké cenové akci

 A na závěr nesmíme zapomenout, do kategorie AKCE  jsme přidali vystavený síťový filtr ISOTEK SuperTitan 32A s obří slevou 60% a zárukou. Samozřejmostí je záruka a možnost odpočtu DPH, cenu tak můžete ještě ponížit. Máte tak jedinečnou šanci zakoupit jeden z nejlepších síťových filtrů na trhu za zlomek ceny. Filtr byl nakoupen ještě za starou cenu před velkým zdražením všech produktů značky IsoTek.

 Toto filtrové monstrum si poradí s jakýmkoli rušením ze sítě a kvalita zvuku je díky němu o několik tříd výš. Vzhledem ke své ceně a výkonu je do něj vhodné zapojit nejen zdrojové komponenty ale bezproblémově si poradí i se zesilovači (a to i s vysokovýkonovými monobloky). Komponent slouží jako ultimátní síťový filtr a ochrana, konstruován pro maximální provoz prvotřídních high-end výkonových zesilovačů; výstup 4x EU Shuko zásuvky + Multi Link, včetně síťového kabelu Intense 32A (1x vstupní a 4x výstupní), provedení stříbrné.


P1002431x1


  • Jedná se o vystavený kus, který byl používán v showroomu PPHiFi studia
  • Ve výborném stavu
  • Doporučená cena: 375 990,- Kč
  • Cena po slevě: 149 990,- Kč
  • Záruka 6 měsíců
  • Včetně originální krabice a příslušenství
  • Možnost odpočtu DPH pro plátce
  • Prohlédnout/zakoupit produkt můžete zde