Síťové filtry - k čemu jsou dobré?
Menší návod pro uživatele, kteří zvažují předřadit svou HiFi sestavu síťovým filtrem.
V současnosti je na trhu s elektronikou etablováno mnoho výrobců síťových filtrů. Velká většina těchto přístrojů je zaměřena na filtraci vysokofrekvenčního rušení v elektrické síti, které si dnes už všechny domácnosti bez výjimky přivádí společně s elektrickou energií do svých zásuvek.
Jelikož je tento problém už dnes všeobecně známý, zájemci o kvalitní HiFi produkty berou filtry jako samozřejmost. Nebylo tomu tak ale v minulosti, kdy jsme dopady rušení na výsledný zvuk / obraz museli posluchačům kvalitní hudby prezentovat s ukázkami zvuku s filtrací a bez ní. To že byl ve výsledném zvuku velký rozdíl už tedy dnes snad ani není nutné připomínat.
Dva základní druhy filtrů
Pro tentokrát vynechme rozdělení na pasivní a aktivní filtry. Mnohem důležitější je rozdělení filtrů dle vhodnosti.
Správné použití síťových filtrů je totiž kapitola sama o sobě. Proudový výstup a jeho veličina je přímo úměrná výsledné hudební dynamice. Mnozí proto při zkoušení filtru nebyli spokojeni právě s tímto parametrem a filtraci zavrhli. Je totiž třeba rozlišovat filtry vhodné pro zesilovače a filtry vhodné pouze pro zdrojové komponenty (CD přehrávač, TV, gramofon, streamer, aj.)
Pokud připojíte výkonný zesilovač k nevhodnému filtru může nastat stav, kdy limitace tohoto zesilovače přímo ovlivní zvukový výsledek a systém bude hrát podstatně hůř než když byste použili zásuvku ve zdi. V zásadě je třeba držet se několika jednoduchých pravidel.
Pravidla při výběru filtrů
1. Pokud nechcete zakoupit lepší filtr, výkonnější zesilovač zapojte rovnou do zásuvky a přes levnější filtr řešte jen zdrojové komponenty
Na trhu je spousta levných filtrů (slangově "psů") určených pro PC. Takové filtry nejsou pro audio vhodné, a proto je nepoužijeme, ani nepředřadíme k audio filtru. V síťovém řetězci za filtrem mají být už jen audio, nebo video komponenty. Nepřidáváme si počet zásuvek těmito filtry, ale spíše pro tento účel použijeme kvalitní zásuvkové lišty.
Zásuvková lišta Pro-Ject pro rozšíření přípojných míst před i za filtrem.
Pokud filtr neplánujete zakoupit, zesilovač jednoduše připojte přímo do zásuvky ve zdi, bez "psů" či prodlužek. Případně lze použít filtrované zásuvky na zdrojové a jiné komponenty s malým odběrem proudu. U méně výkoných zesilovač (nižší a střední třída) můžete použít např. IsoTek EVO3 Sirius v ceně 13 990,- Kč.
Filtr Isotek EVO3 Sirius pro filtraci levnějšího audio systému.
2. Použíjte filtr od těch nejlepších výrobců na trhu
Doporučujeme výrobce jako Isotek, Audioquest, Mudra Akustik, Chord nebo Gigawatt. Perfektní je i český GMG, který je však se svými cenami určen pro skalní příznivce high-end audia.
3. Zesilovač zapojujte pouze do filtrů pro něj určených
Názorný příklad: Pokud zesilovač, který váží 30kg připojíte k filtru, který má 2kg, je zřejmé, že jeho tlumivky jsou vinuty tenkým, lehkým drátem a již svou hmotností naznačuje nevhodnost pro výkonnovou složku. Pro správnou filtraci zesilovače musíme použít filtr, který nám poskytne dostatek okamžitého výstupního proudu, a tedy "neořeže" dynamiku.
Takové filtry jsou o něco dražší, a je třeba brát v úvahu cenu našeho audio zařízení, ke kterému filtr pořizujeme. Přeci jen, nemá smysl kupovat filtr, který je dražší než celá audio sestava kterou vlastníme.
Doporučujeme např. filtr Isotek V5 Aquarius v ceně 56 990,- Kč, který je určený pro vyšší proudový odběr. Má šest zásuvek, z toho jsou dvě červené zásuvky určeny právě pro zesilovače (většinou jsou tyto zásuvky označeny jako "HIGH CURRENT" nebo "LOW - Z POWER CORRECTION").
Dalším vhodným filtrem pro zesilovač může být i:
- Audioquest Niagara 1200 (za 33 790,- Kč)
- nebo Audioquest PowerQuest 3 (v ceně 9 090,- Kč).
DC rušení - vrčení a bzučení zesilovače
Je tu ale ještě jeden problém, který není tak všeobecně rozšířen jako rušení v síti. Běžný filtr vám totiž nedokáže vyřešit problémy lokalit s výskytem rušení DC proudové složky. To jsou například domy stojící vedle elektrické trakce trolejbusů, tramvají, železnice nebo v blízkosti velkých továren, kde se nachází mnoho stejnosměrných motorů.
Projevy rušení DC jsou tvořeny hlavně rušivým zvukem vycházejícím z transformátorů zesilovače nebo AV receiveru. Tento "bzučivý zvuk" nemusí být konstantní, odvíjí se od spotřeby stejnosměrného proudu v okolí (lokomotiva zrychluje, motory se rozjíždí a zastavují).
Pokud vám tedy v přístroji "vrčí“ transformátor (obzvlášť toroidní), jedná se s nejvyšší pravděpodobností právě o rušení v DC složce.
K tomu jsou určeny speciální DC filtry.
DC filtry se zaměřují na pronikání stejnosměrné složky elektrické energie do střídavé. Děje se tak všude tam, kde jsou rozvody stejnosměrného a střídavého proudu blízko sebe.
Před léty jsem s tímto problémem oslovil mého kamaráda - Pavla Drdu, což je specialista na tuto problematiku, a vyzkoušeli jsme spolu přímo v PPHiFi studiu několik DC filtrů, které tento z místa poslechu slyšitelný "bzukot" zcela odstranily.
Bavorská firma F&S electronic, kterou pan Drda založil je průkopníkem vývoje nových řešení v této oblasti, a hlavně přichází s ucelenou nabídkou DC filtrů. V nabídce IBD jsou samostatné DC Blockery, AC filtry a přístroje, které sdružují AC i DC filtraci v jednom korpusu. Navíc je zde možnost vybrat si přesné provedení korpusu dle požadavků zákazníka. Ucelenou nabídku připravujeme.
A jako vždy, pokud v problematice filtrů potřebujete poradit, neváhejte se na nás obrátit.
Na zakázku vyráběné komponenty pro filtry i DC blockery F&S electronic s výběrem korpusu.