Vyzkoušeli jsme Windows 11...

... a vracíme se zpátky na "desítky". Proč nové Windows 11 (zatím) neinstalovat?

Boot systému

 Přepracovaný Windows 11 má uživatelům zvýšit produktivitu a zrychlit jeho používání. Zajímalo by mě, zda tvůrce této fráze vůbec nový Windows porovnával s předchůdcem. Již po třech minutách práce v novém prostředí mám zhruba stejné pocity jako po instalaci Windows 8, který byl jednou z nejhorších operačních systémů Microsoftu.

 Bootování, resp. naběhnutí Windows 11 po zapnutí počítače bylo o dobré 2 - 3 sekundy pomalejší než u Windows 10, a to jsem testoval na high-endovém počítači (CPU i7 9700 KF, 32GB RAM, M2 SSD a RTX 3080 Ti). Děje se tak kvůli cca dvouvteřinovému zčernání obrazovky, během kterého se přehraje uvítací zvuk. Až poté lze vidět obrazovku s kolečkem symbolizujícím načítání plochy. Docela mi tato černá obrazovka připomíná vypadnutí obrazu během instalace nového ovladače grafické karty, sice není tak dlouhý, rušivě ale určitě působí.


Hlavní panel

 Po úspěšném přepnutí tlačítka Start z prostřední části na levou stranu (to naštěstí lze) jsem marně hledal možnost vypnout seskupování ikon na hlavním panelu. Pokud byste také chtěli hlavní panel přemístit do boků nebo vrchní části, máte smůlu. V novém Windows to již z nepochopitelného důvodu není možné. Dalším problémem je velikost panelu - bohužel ji nelze měnit.

 

winrecenze1sx

* Po klepnutím pravího tlačítka myši na hlavní panel máte pouze tuto jednořádkovou nabídku. "Správce úloh" musíte hledat komplikovaně přes lupu.


Start

 Zpět k nabídce Start. Tu Microsoft definuje jako vylepšenou a přepracovanou. Po prvním otevření nového Startu mě ovšem napadají úplně jiná přídavná jména, kterými bych tento "zlepšovák" označil. Ve startu chybí dlaždice, widgety, možnost zvětšit okno startu či měnit velikost ikon. Pro nabídku Widgetů musíte použít jinou aplikaci, která není s nabídkou Start provázána a musíte se k ní navíc přihlásit pod Microsoft účtem. Tohle je cesta zpět.

winrecenze1x

Po otevření Startu máte pocit, že jste v průzkumníku bez možnosti měnit velikost ikon. 


Animace

 Každá minimalizace, maximalizace, otevření okna/složky nebo klepnutí pravým tlačítkem myši kdekoli je doprovázeno krátkou animací. Ta sice vypadá hezky, trvá ovšem pár desetin vteřiny a provedená akce tedy již nebude okamžitá. Tuto vlastnost lze naštěstí vypnout v nastavení vizuálních efektů.


Co mohu pochválit?

 Paradoxně, na Windows 11 mohu pochválit funkci velmi rychlého návratu do Windows 10 (přes Nastavení/Windows update/Obnovení/Návrat). Celá "transformace" zpět do Windows 10 trvá necelých 5 minut a nepřišel jsem o žádná nastavení, programy ani seřazení dlaždic ve starém dobrém Startu. I tak, doporučuji raději před návratem zálohovat.


FPS ve hrách

 Rozhodně nečekejte nárust FPS u her, jak bylo deklarováno. Hovořilo se dokonce o nárustu výkonu ve hrách cca o 18%. Naopak, dle zahraničních testů je výkon ve hrách ještě o něco málo horší.Doufejme, že Microsoft nedostatky opraví v následujících aktualizacích, do té doby nevidím v jedenáctce přínos, spíše naopak. 

 "Nejlepší operační systém pro hráče". Tak Microsoft definuje Windows 11. Kvůli nižším FPS a Android hrám? "Ehmm..."


Stojí za vyzkoušení?

 Pravda, vzhledem k odrazujícím aspektům nových Windows 11 jsem systém testoval pouze dvě hodiny, proto tento článek nemůže být recenzí, spíše upozorněním. Windows 11 teď není zdaleka v tak vypilované fázi, jako je aktuálně Windows 10. Chybí možnost neseskupování ikon na hlavním panelu, nemožnost přemístit hlavní panel do boků, ořezaná nabídka start a pomalejší načítání systému.