Nové panely Vicoustic v poslechovce Luxman & KEF

 Po devíti letech se dočkal rekonstrukce náš showroom zaměřený na komponenty značky Luxman & KEF. Inspirovali jsme se návrhem přímo od portugalského Vicoustic - nejlepšího výrobce akustických panelů. Jak to dopadlo?

 

Nepřátelé akustiky 

 Největšími "nepřáteli" akustiky jsou velká skleněná okna bez žaluzií, holé zdi, spojená poslechovka s kuchyní, absence koberce a hlavně architekti, kteří design akustických panelů jednoduše "nepřekousnou". Jedna věc je pak designově čistě vypadající pokoj, druhá akustické prostředí, ve kterém žijeme. Kvůli ozvěnám se v takových místnostech totiž velmi špatně komunikuje.

 Značka Vicoustic je zařazena do naší nabídky již přes 10 let. Nabízí stovky variant absorpčních a difuzních panelů, včetně basových pastí. Díky jejich kombinaci se tak dá dosáhnout velmi zajímavých výsledků, které mohou např. nahradit abstraktní obraz na zdi či sochu, a tady již velká část architektů může "přimhouřit oko".


Stavební akustika

 Na akustické úpravy je dobré myslet již při stavbě samotného domu. Mezi stavební akustiku patří kromě zdí i např. strop s vhodně upravenými podhledy nebo přímo akustickým sádrokartonem, popřípadě i samotný půdorys stavby - pro domácí kino je např. velmi vhodná rotunda, nejlépe bez oken. 

 Dále zde patří vnější protihlukové panely a zdi - ideální příkladem je krásná protihluková skleněná zeď u zlínského kongresového centra, která má na starosti potlačení hluku z hlavní silnice.


kongresovecentrum

* Kongresové centrum ve Zlíně a protihluková zeď ze skleněných luxfer. * Zdroj fotky: kc-zlin.cz


Interiérová akustika

 Pro zákazníky, kteří však již mají dům postaven je tu Vicoustic a jeho panely. Většina panelů se lepí na zeď či strop, některé těžší modely lze našroubovat nebo jen položit. Dělíme je na čtyři základní skupiny - absorpční, difusní, basové kombinované

 Absorpční panely efektivně absorbují nižší frekvence zvuku, odstraňují nežádoucí ozvěnu, snižují hluk unikající z místnosti a výrazně tak napomáhají akustice. Svou úlohu naleznou v poslechových místnostech, kinosálech, domácích kinech nahrávacích studiích i v restauracích. Pomáhají nejen při poslechu hudby ale i při komunikaci. Doporučujeme kombinovat s difuzními panely a basovými pastmi.

 Difuzní panely díky svému tvaru zakřivují zvukové kmitny. Zaostřují tedy zvuk podobně jako když vypnete autofocus a manuálně zaostříte záběr na fotoaparátu. Výrazně napomáhají akustice. Svou úlohu naleznou v poslechových místnostech, kinosálech, domácích kinech nahrávacích studiích i v restauracích. Pomáhají nejen při poslechu hudby ale i při komunikaci. Doporučujeme kombinovat s absorpčními panely a basovými pastmi.

Kombinované kombinují difuzní i absorpční vlastnosti. Zaostřují a absorbují zvuk. Výrazně napomáhají akustice. Svou úlohu naleznou v poslechových místnostech, kinosálech, domácích kinech nahrávacích studiích i v restauracích. Pomáhají nejen při poslechu hudby ale i při komunikaci. Doporučujeme doplnit o basové pasti.

Basové pasti slouží jako absorpční panely s cílem pohltit nežádoucí odrazy basových kmiten - nižší a nejnižší zvukové frekvence. Výrazně napomáhají akustice. Svou úlohu naleznou v poslechových místnostech, kinosálech či domácích kinech. Doporučujeme kombinovat s absorpčními a difuzními panely.


posl2006A IMG 6181

* Poslechová místnost č.2 v roce 2006 ještě bez panelů (vlevo) a v únoru 2021 před úpravou (vpravo).


Nevýhoda Vicousticu

siesta baby

 

 Dlouhé čekací lhůty na většinu panelů Vicoustic jsou "kamenem úrazu" této značky.  Není problém dostat objednané zboží až za tři měsíce.

 Tady budeme upřímní, nelíbí se nám to a vzpomeneme si vždy na hlášku Španělů “Mañana!”, kteří v období siesty vše nekompromisně zavírají a je jim to jedno, jak dlouho bude zákazník čekat.

 Stejně tak je to jedno i výrobě v Portugalsku. Buď zákazník počká, nebo ať hledá u konkurence, která stejně nemá tak kvalitní panely a vývoj, čehož si je Vicoustic velmi dobře vědom.

 Doporučujeme tedy s tristně dlouhým dodáním počítat a Vicoustic objednat s dostatečným předstihem.

 


Rekonstrukce "dvojky" v PPHiFi

 Klasické difuzéry Vicoustic DC2 jsou většinou skladem, použili jsme je na strop naší druhé poslechové místnosti Luxman & KEF. Na zbytek (absorpční Cinema Round Premium a FlexiWave Ultra) jsme ale čekali dva měsíce. Výsledek si můžete prohlédnout na fotce níže nebo rovnou v našem studiu v Otrokovicích.


ControlRoom Pano Edit low

* Kombinaci modelů Flexi Wave s Cinema Round na pravé stěně z fotky ze stránek Vicoustic jsme prakticky celou "zkopírovali" do reálné podoby u nás.


mistnostLK2nawebx

 * Poslechová místnost č.2 v červenci 2021 v PPHiFi Studiu v Otrokovicích po úpravě (aktuální podoba). Pozadí Vicoustic umocňuje tradiční design luxusních stříbrných japonských komponentů Luxman. Zvolený hnědý odstín panelů také ladí s KEF R7 v ořechové dýze, takže jsme maximálně spokojeni s výsledkem.


 "I přes dlouhou dobu dodání bereme Vicoustic jako výrobce nejkvalitnějších akustických panelů na trhu,
ostatně je můžete vidět ve všech šesti poslechovkách u nás."

 

Za PPHiFi, Ing. Petr Procházka ml.