Recenze pračky Audio Desk Vinyl Cleaner Pro X

 Zapomeňte na jednostranné manuální čištění nebo praní bez ultrazvuku v horizontální poloze. Audio Desk Vinyl je král ultrazvukových praček vinylových desek na evropském trhu. Více naleznete v naší recenzi.

 Vyčištění vinylové desky je jako výměna za lepší D/A převodník ve světě digitálního audia. Gramofon hraje pouze tak, jak snímá přenoska. Čím je deska čistější, tím se hrot přenosky dostane do nejzažších částí drážek. Jinak řečeno - každý kmit hrotu se dokáže přenést s výrazně menší chybovostí. Jednotlivá zákoutí, a vlastně i samotný detail drážky lze na vlastní oči vidět pouze pod mikroskopem, a zrovna tak tomu je i s "mikro-nečistotami". Tam, kde končí manuální pračky začínají automaty. A tam, kde končí automaty začínají automaty s ultrazvukem.


Proti prachu 

 Na škrábance a rýhy v desce, které narušují cestičky drážek je jakákoli pračka krátká - fyziku (bohužel) obejít nelze. Hlavní úlohou každé pračky vinylových desek je tedy vypořádat se s prachem a mikro-částicemi papíru z vnitřních obalů desky. 


P1001561x


Aktuální model

 Audiodesk Vinyl Cleaner Pro X je druhým (a aktuálním) modelem, který jsme u nás ve studiu měli možnost vyzkoušet. Již předchůdce se nám zalíbil natolik, že jsme oslovili výrobce, zda bychom se nemohli značce věnovat trochu více. Nakonec nás Audio Desk Systeme v roce 2018 zařadil jako oficiálního distributora pro český trh. Nový model pro rok 2020 je optimalizován a vylepšen, obsahuje např. nové elektrické ovládání, které je odolnější, a má delší životnost. Design zůstal nezměněn.


Celý proces čištění - 4K video

 Do velkého otvoru v pračce je třeba nalít 4,5 litrový roztok destilované vody s 20ml koncentrátem, který je součástí balení pračky (2ks). Roztok vydrží cca na 100 - 200 vypraných LP (v závislosti na úrovni jejich znečištění). Během provozu je čisticí kapalina trvale filtrována. Velkou výhodou Audio Desk Vinyl Cleaneru je kromě ultrazvuku oboustranné čištění - nemusíte desku otáčet a čistit každou stranu zvlášť. Na kompletní proces čištění jedné vinylové desky se můžete podívat na našem videu.


Jednoduchá obsluha

 Téměř o vše se stará automatika. Deska se vkládá svisle shora do otvoru zařízení, poté stačí program spustit jediným startovacím tlačítkem. V první fázi se čistící kapalina přečerpá ze spodní části nahoru, avšak hladina zůstane dostatečně daleko od středové nálepky LP - k ní se voda nikdy nedostane. Deska se ve všech fázích čištění otačí, a to střídavě nižší a vyšší rychlostí.

 Poté desku krátce očistí rotační válečky z mikrovlákna a následuje ultrazvuková fáze čištění, která důkladně odstraní i ty nejjemnější nečistoty sedící hluboko v drážkách. 

 V poslední části procesu se kapalina odčerpá do spodní části pračky a deska se vysuší pomocí velmi výkonných motorů. To je paradoxně nejdelší částí celého procesu čištění, který dohromady trvá cca 5min a 40s. LEDka na přední straně pračky poté signalizuje dokončení pracího procesu a případnou nutnost doplnění kapaliny.


P1001550x

Čtyři čistící válečky s mikrovlákny jsou robustní, vyměňují se po přibližně 1000 - 2000 dokončených čisticích operacích.


Ultrazvukový proces

 Výhodou pračky je čištění pomocígenerování ultrazvukových frekvencí v kapalině. Během tohoto procesu jsou ultrazvukovým měničem vytvářeny ultrazvukové „kompresní vlny“.

 Když se amplituda této zvukové vlny zvýší na úroveň, kde je přerušeno povrchové napětí kapaliny, tekutina se „roztrhne“ od sebe a zanechá milióny mikroskopických vakuových bublin. Tyto vakuové bubliny pak rychleimplodují a vytvoří miliony malých proudů tekutin, dost malých na to, aby vyčistily záznam uvnitř malých drážek LP. Tento proces vytlačuje na povrch LP jakékoli nečistoty.


Rozdíl na nově vybalené desce?

 Ve většině případů bude nově rozbalená deska hrát lépe po vyčištění než před ním. Samozřejmě, rozdíl nebude tak markantní jako po vyčištění používané desky, ale i tak - jak je to možné?, prach na desce přece po vybalení není, deska je zcela nová!

 Podle nás je to kvůli mikročásticím papíru, které se do drážek desky dostávají z jejího vnitřního papírového obalu. Během balení desky ve výrobně a během převozů totiž dochází ke tření desky o papírový povrch. V drážkách tedy zůstává mikro-znečištění, se kterým si kartáček na LP neporadí - což vlastně ani není potřeba, když nečistoty na nově vybalené desce okem nevidíme. To už je ale práce pro ultrazvuk.


P1001558x


Nezapomeňte na čištění hrotu

 I samotný hrot přenosky je potřeba občas vyčistit. Velmi často je to i kriticky nutné - přenosky s sebou při jejich "cestě" naberou větší vrstvu prachu, a to se projeví okamžitě v hlasitém "praskání" a deformací poslouchané hudby. S ohledem na zranitelnost jehly ji doporučujeme čistit pouze kartáčky, kterou jsou pro tento úkol určeny.  Na rozdíl od pračky polivynilchloridových desek se ovšem jedná o finančně mnohem méně náročnější investici. Kartáček i tekutina na hroty vám navíc vydrží velmi dlouho. Doporučujeme mokré čištění pomocí japonského kartáčku Nagaoka, popřípadě jeho levnější alternativu od Simply Analogu


cleanerscart12x


Nekupujte zajíce v pytli - přijďte si poslechnout rozdíl mezi pranou a nepranou deskou! 

 Rovnou se přiznáváme, že je tato recenze zcela ve střetu zájmů. Vždyť jsme prodejci a zároveň distributoři produktu, na kterého děláme recenzi! Za vyzkoušení ovšem (skoro :) nic nedáte - ve studiu jsme nedávno spustili službu praní vinylových desek, můžete si tedy před zakoupením samotné pračky její přínos otestovat na vlastní uši. V praxi to vypadá tak, že k nám přinesete Vaši oblíbenou desku, kterou si pustíme ve studiu před a po čistícím procesuVyčistění jedné desky se u nás pohybuje od 60,- Kč za kus (více o této službě naleznete zde). 


 VÝHODY   NEVÝHODY
Vylepšení zvukového výsledku gramofonové                   
HiFi sestavy

- Po vysušení lze někdy na desce nalézt mikrokapičky
čistící tekutiny, které ale po chvíli vyschnou na vzduchu
nebo v obalu (nemá vliv na přehrávání).    

Ultrazvukové čištění  Cena
Snadná obsluha  Není sice hlučná, tichá ovšem také ne. Nedoporučujeme
ji tedy dávat do stejné místnosti, kde posloucháte.
Levný provoz, levné příslušenství 
+ Pračka čistí oboustranně
Nedochází k poškození středové nálepky
Made in Germany  
Malá hlučnost během praní  
Verdikt PPHiFi: Kvalitou je Audio Desk Systeme na podobné úrovni jako např. Claudio, kde se již ale pohybujeme
v mnohem vyšší cenové kategorii. Cleaner Pro X je tím nejlepším, co můžete udělat pro své LP. 9/10

Kromě možnosti vyzkoušet si čistič vinylových desek u nás můžete vidět a slyšet více než 20 stereosestav a dvě Dolby Atmos domácí kina. To vše v šesti poslechovkách. Nejvíce totiž záleží na Vašem vlastním úsudku. Objednejte se na návštěvu do největšího studia na Moravě!