Dorazil k nám předchůdce gramofonu - fonograf

  Do studia jsme pořídili originální Edisonův fonograf. Zařízení zdobí jednu z našich poslechovek a jeho hlavní účel je zřejmý - můžete přímo porovnat vzhled a technické provedení 118 let starého amerického fonografu s jeho moderním nástupcem - japonským gramofonem Luxman PD-151.

Stručně z historie

 Edison se jistě inspiroval zařízením nazývaným fonoautograf, který zkonstruoval francouzský vynálezce Édouard-Léon Scott de Martinville, a to již v roce 1857. Tento přístroj byl sice schopen zvuk zaznamenat, avšak pouze do grafické formy bez možnosti jeho zpětného přehrávání. O to se de Martinville vlastně ani nesnažil - nikdo, ani on sám totiž nevěřil tomu, že je přehrávání záznamu fyzicky možné. To vyvrátil až Edison dva roky před smrtí de Martinvilla.


phonautograph

Fonoautograf - první audio-rekordér na světě. Zvukový záznam však nešlo přehrát. * zdroj obrázku: magazín Time.


 V patentu na fonograf z roku 1877 nalezneme i nástin gramofonu, resp. zařízení, které je schopno snímat jehlou drážku na kruhové desce (dnešní obdoba vinylové desky). Tento nosič nazval Edison jednoduše - "disk", přehrávač pak "Plate Phonograph". Edison se však zaměřil na fonograf, kde byl nosičem válec. Ten považoval za efektivnější "přehrávač - rekordér", což bylo jedním z mála chybných úsudků tohoto všestranného génia.


disc tinfoil patent 960pxw phonographpatent 

Poznáváte na levé fotce podobu s dnešními gramofony? Dva Edisonovy patenty z roku 1878.


 Jeho manufaktura na fonografy zkrachovala a do popředí se dostal gramofon, který v USA oficiálně vynalezl Němec Emile BerlinerŠpatně přenosné, skladovatelné a drahé válce s drážkou se přestaly vyrábět již ve třicátých letech 19. století a fonograf upadl téměř do zapomnění.

 Tedy alespoň částečného zapomnění. Fonografu totiž nelze upřít jedno velké prvenství, historicky proto zůstane nesmrtelným. Jednalo se o první zařízení, které dokázalo přehrát a zaznamenat zvukovou stopu - nejdříve lidský hlas, pak i hudbu.

 Koncem 19. století na pařížské akademii byl Edisonův zástupce dokonce osočen za podvodníka. Vědci totiž na starém kontinentu nevěřili tomu, že prezentovaný fonograf skutečně hraje, a zvuk přisuzovali břichomluvectví nebohého předvádějícího. Fonograf tedy psal dějiny, do té doby mnoho respektovaných vědců záznam a reprodukci zvuku bralo jako nereálnost.


Náš fonograf

 Ve studiu máme funkční fonograf vyrobený v roce 1903, konkrétně se jedná o model s jednoduchým názvem "Edison Home Phonograph" se sériovým číslem. Fonograf je vlastně all-in-one komponent. Obsahuje reproduktor (resp. trubku), "zesilovač" a zdrojový komponent v jednom. K provozu nepotřebuje elektřinu, stačí zatočit boční pákou (pouze cca 3 krát), položit hrot na válec a přístroj přehraje dvouminutový záznam. O kvalitě a dynamice nahrávky nemůže být řeč, pro tento účel si ale fonograf v dnešní době nikdo stejně nekoupí.


phonogrAx

Náš fonograf, který je s ohledem na své stáří ve velmi zachovalém stavu.


Vedle moderního nástupce

 Naopak, gramofony v dnešní době spolu s cívkovými magnetofony představují nejlepší hudební zdroj vůbec. Frekvenční rozsah, kvalita a detaily jsou však pouze tak dobré, jak jim dovolí samotné šasi gramofonu, motor, přenoska, a v neposlední řadě vinylová deska.

 Kvality našeho gramofonu Luxman jsou samozřejmě na úrovni nejvyšší. I přes to, během přehrávání z nesrovnatelného zdroje se neubráníme občasnému pohledu na náš fonograf - na přístroj hodný respektu. Na přístroj, který před mnoha lety započal revoluci v hudbě.


phonogrbx

Fonograf vedle jeho moderního pokořitele - gramofonu.


phonograph2

Věděli jste?

PinClipart.com info clipart 125283  Gramofonové desky se dříve vyráběly z gumy, poté i ze šelaku, což jsou výměšky asijského brouka na bázi dehtu a asfaltu. Až ve třicátých letech 20. století se přešlo na polyvinylchlorid.

PinClipart.com info clipart 125283  Princip gramofonu byl nastíněn v Edisonově patentu na fonograf z roku 1877. Edison se však zaměřil na fonograf (nosičem byl válec), který považoval za efektivnější "přehrávač - rekordér", což bylo chybou. Gramofon poté vynalezl Němec Emile Berliner v Americe v roce 1895. Souboj gramofonu s fonografem trval několik desítek let a byl ukončen zánikem Edisonovy továrny.

* zdroj obrázku / blog.edisonnation.com