Naše Dolby Atmos 7.2.6 KEF & Trinnov kino

 Po mnoha úpravách je u nás v PPHiFi připraveno k prezentaci jedno z nejlepších domácích kin v ČR. 13 reproduktorů KEF, 2 subwoofery a 4K projektor. To vše s AV procesorem Trinnov, který používá ve svém kině např. i Madonna.

O značce Trinnov

 Jako AV procesor (AV předzesilovač, chcete-li) jsme vybrali francouzskou značku Trinnov, konkrétně model Altitude 16. Jednalo se o první AV komponent na světě, který uřídil větší množství reproduktorů pro domácí kina. Konkurenční AV procesory v oblasti domácích kin byly limitovány "jen" čtyřmi stropními reproduktory. S další nadstavbou - ano, předzesilovač propojený s dalším předzesilovačem - je Trinnov schopen uřídit až 64 reproduktorů celkem. Některé z nich mohou být navíc ještě zapojeny do bi-ampingu či tri-ampingu. Toto "ampingové" řešení se používá hlavně pro přední fronty, kdy jim tímto zvýšíte výkon a zlepšíte výsledný zvuk sestavy v rámci poslechu sterea. Lze takto posílit i centrální reproduktor - nezapomeňte, že při přehrávání filmů hraje +-70% všech zvuků právě z něj.


15 zesilovačů pro 15 reproduktorů

 Vzhledem k velikosti naší poslechové místnosti se stala jasnou volbou konfigurace 7.2.6 Dolby Atmos. Co ale vůbec číslo 7.2.6 znamená?

7.2.6 = 7 reproduktorů v horizontální rovině. Levý a pravý přední kanál, centrální reproduktor, dva surroundy a dva surround-backy.

7.2.6 = subwoofery.

7.2.6 = 6 stropních (vertikálních) efektivních reproduktorů pro Dolby Atmos.

 Kategoricky se jedná o dělenou sestavu zesilovačů - k Trinnovu jsme připojili dva výkonové zesilovače Arcam HDA PA720 (pro šest stropních reproduktorů) a McIntosh MC207 pro zbytek v horizontu. Vše je zapojeno symetricky (15-ti signálovými XLR kabely). Dohromady tedy máme kino s 15-ti reproduktory. 


trinnov 2021 4

Zadní strana procesoru Trinnov Altitude 16. Téměř plné obsazení. Pouze jeden výstup XLR (z šestnácti) nám zůstal volný (v pravém rohu dole).


Kalibrace japonským čtyřhlavým mikrofonem

 Trinnov umožňuje stovky možností nastavení, snadno upravitelnými INTRAnetově v místní síti (i INTERnetově přes vzdálenou podporu) přes tablet či počítač nebo přímo přes monitor s myší a klávesnící, které k předzesilovači lze připojit. Mezi to hlavní patří: úpravy frekvenčních křivek, libovolné nastavování dB pro jakýkoli reproduktor, šumové testy, libovolné definování výstupů ke vstupům, volby konfigurací nebo ukládání presetů. Nejdůležitější schopností je ale mikrofonové měření a přizpůsobení reproduktorů vůči místnosti. Nečekejte nic podobného jako jednoduchý systém Audyssey s mikrofonem za pár desítek Kč. Kino s Trinnovem se měří na profesionální úrovni, a to japonským čtyřhlavým mikrofonem v ceně okolo 17 000,- Kč.


trinnov 2021 1

Mikrofon musí být ve vodováze a umístěn přesně v místě poslechu, vektorově na střed plátna (resp. na střed centrálního reproduktoru). Pomohli jsme si laserovou vodováhou. Samotný proces měření a kalibrace patnácti reproduktorů trvá zhruba 3 minuty.


Dolby Atmos i z gramofonu?

 Možnosti Trinnovu neznají mezí. Většina konkurenčních AV receiverů při přehrávání filmu s 5.1 přehraje pouze 5 reproduktorů a subwoofer. Zbytek kanálů včetně stropu je tichý, protože do nich systém neumí "vnutit signál". Trinnov jde jinou cestou. Lze využít funkci vynuceného režimu (force), kdy můžete přes pokročilý softwarový filtr předzesilovače dostat zvuk do stropních reproduktorů z jakéhokoli zdroje. Ano, i z gramofonu! Samozřejmě, zde to pozbývá smyslu.

 Naopak, režim force je ideální pro starší filmy, které disponují alespoň 5.1 zvukovou stopou. Z Dolby Digital (nebo i DTS) 5.1 či z 7.1 Vám tedy Trinnov udělá  v reálném čase Dolby Atmos - v našem případě 7.2.6. Funkci lze pohodlně vypnout i zapnout tlačítkem na dálkovém ovladači. Vše je otázka předvoleb. Trinnov je tedy skvělou volbou (ne-li nejlepší) pro ty, kteří chtějí dostat ze svých reproduktorů maximum za každých okolností.


160426672 1370899513271992 4911295008882329505 o

Zadní strana našeho domácího kina. Surroundy, surroundbacky, projektor a stojan s mikrofonem. Zdi doplněny o akustické panely Vicoustic, stejně jako všech šest poslechových místností ve studiu.


Reproduktory

 Kino je tvořeno jedenácti vestavnými reproduktory KEF s certifikací THX, dvěma fronty v podobě přiznaných sloupů KEF R7, jedním subwooferem KEF R400b a hlavním subwooferem GoldenEar Super Sub XXL.


Plátno s téměř třímetrovou úhlopříčkou a projektor

 Obrazovou složku našeho domácího kina tvoří perforované plátno anglického výrobce Harknes o úhlopříče 290 cm a nativní 4K projektor SONY VPL-VW570ES (nyní u nás v akci!)  s možností nastavit úhlopříčku až na neskutečných 7,6 metrů. Zdrojovými komponenty jsou multimediální cetrum Dune, UHD přehrávač Sony a v neposlední řadě počítač. K němu se dostaneme ale až v příštím článku, v dubnu 2021 chystáme totiž celkem unikátní test - nechte se překvapit.


Bonus k článku: Možnosti nastavení Trinnov - příklady


FB1548DA 7723 46AB 9F3B E7AA362A8D89

 Úprava frekvenční křivky po měření a kalibraci. Všimněte si např. křivky na 2kHz, kterou jsme snížili pro potlačení sykavek. Křivka na fotce je jen názorná. Finální podoba je naším know-how a poskytujeme ji pouze klientům PPHiFi studia.


F9B27FFC 1C32 4FE6 9ADC 44C95FFBD539

Správné umístění reproduktorů v domácím kině by mělo být v kruhu (zelené ikony). Reálné umístění je znázorněno modročervenými ikonami. Kdo z nás by ale pro tyto účely stavěl rotundu? :) Od toho je tu Trinnov, který si všechny reproduktory po kalibraci přizpůsobí do správného umístění automatizací.


0172A215 8C61 4715 A73B A509F278735A

Náš layout. Konfigurace 7.2.6. Možnost "pink noise" kteréhokoli reproduktoru (šumový test).


6642C3A7 C5B5 4AD1 88B9 654A9B60989F

Během měření nebo přehrávání filmů lze kdykoli zjistit, jak jsou jednotlivé reproduktory "zaměstnávány". A to jak v aplikaci, tak přímo na čelním displeji samotného předzesilovače.


Domácí kino je připraveno v otrokovickém PPHiFi - v největším HiFi studiu na Moravě. Zájemce o prezentaci (nezávazně) prosíme o telefonickou objednávku na tel. 603 581 305


za PPHiFi studio - Ing. Petr Procházka ml.