Moravské reproduktory RDACOUSTIC EVOLUTION ve studiu

    Reproduktorové soustavy RDACOUSTIC EVOLUTION moravské firmy z Rožnova pod Radhoštěm dorazily do našeho studia těsně po výstavě v Mnichově, kde byly úspěšně prezentovány. Jediný širokopásmový měnič v každém luxusně provedeném kabinetu zvládá frekvenční rozsah 39 – 25 000 Hz. 

rg may LA

    Vysoká citlivost 98dB/W/m umožňuje připojit širokou škálu zesilovačů bez nutnosti nějak zvlášť vysokého výkonu. Určitě vyzkoušíme i výrobcem doporučované lampové zesilovače s vyloženě malým výkonem. Zajímavá konfigurace vznikla připojením integrovaného zesilovače Luxman L-505uX jak vidíte na obrázku. Velmi otevřený a prokreslený zvuk na vyšších a středních frekvencích vytváří obrovský prostorový vjem s přesnou lokalizací nástrojů. Basy jsou pevné a jisté, i když by se někomu mohlo zdát, že jich je málo. Nejhlubší bas sub kontra oktávy od nich určitě nečekejte.

 
  Akustický labyrint uvnitř ozvučnice, která váží 73 kg je pečlivě a dlouho vyvíjen do nejmenších detailů, jako je například zkosení bočních stěn pod úhlem 2,5°. Všechny stěny kabinetu jsou vyrobeny z 25 mm speciální MDF lisované při vyšším tlaku pro dosažení maximální hustoty materiálu.
    Reproduktorové soustavy EVOLUTION jsou na zakázku vyráběné v koncepci určité stavebnice s možností změn, například měničů. Standardně jsou osazovány upravenými měniči Fostex FE206en s již uvedenou citlivostí 98dB/W/m. Volit je dále možné širokopásmový měnič (ø200mm) Lowther nebo Voxativ AC-Xp Gold. V případě Voxativ dosáhnete citlivosti 108dB/W/m. Cena se ale zvedne několikanásobně. Zajímavým doplňkem jsou horny Oris 500 z dubového dřeva, díky nimž se zvýší citlivost a zvuk se více nasměruje na posluchače. Pro horší akustické podmínky daného poslechového prostoru je to vítaná pomoc. Připlatit si ale musíte 25 000Kč.

    Soustavy jsou 8Ω ale jejich citlivost s bonusem širokopásmových reproduktorů z nich dělá partnera pro širokou škálu zesilovačů. Kabinety jsou vysoké 180 cm a v poslechovém prostoru tvoří dominantní prvek solitérního charakteru, který může interiér výrazně proměnit. Kromě výběru měničů je samozřejmě možné volit barevné varianty klavírního laku a koženky. Terminály na vnitřní straně bočnic jdou změnit na umístění v zadní části ozvučnice.


Voxativ AC-Pi-Fe je použit i u nejvyššího modelu značky Voxativ 9.87 Systém.

voxativv1v2v3 


    Úplně čerstvá modifikace bude možná s reproduktory Voxativ AC-Pi-Fe . Je tam balza jako membrána, je tužší a stejně těžká jako papírová. Cena jednoho měniče je v ČR zatím neznámá, ale v USA je to 4950 $.
Závěrem lze říci, že i modifikace i se základním měničem Fostex si zachovává nadhled a poradí si i s hodně členitými nahrávkami různých žánrů. Jejich základní cena 139 000 Kč rozhodně není vzhledem k výkonu a provedení vysoká a jejich velmi identický a naprosto jiný zvukový charakter dokáže velmi příjemně potěšit. K nám do studia jste po dohodě zváni k poslechu.