[19] Budoucnost 4K a Dolby Atmos v ČR + Gladiátor, Statečné srdce, Terminátor 2 dostávají 4K remaster

Ještě nedávno (před třemi týdny) jsme přišli s žebříčkem filmů, u kterých bysme si přáli obrazový (UHD - 4K) a 3D zvukový (Dolby Atmos nebo DTS:X) remastering a nyní víme, že 3 starší tituly se toho v nedaleké budoucnosti skutečně dočkají! Spolu s nimi výjdou ještě tento rok další blockbustery a kultovní filmy z let minulých. Více uvnitř článku.

gladiatorAB

    4K a Dolby Atmos tedy dostane Gladiátor, oskarový a velmi úspěšný film z roku 2002. Koupit si ho budeme moci bohužel až příští rok v březnu. Ten samý scénář čeká další kultovní film Statečné srdce z roku 1995 s Melem Gibsonem v hlavní roli. První film je již v nabídce nákupního centra Amazon. Již v říjnu (3. října 2017) se dostane na trh reedice jednoho z nejlepších s ci-fi snímků Jamese Camerona Terminátor 2 z roku 1991 ve 4K a DTS:X.


gladiFs

* Gladiátor přichází v březnu 2018 na 4K s 3D zvukem


   17. října potom další sci-fi z roku 1995 Apollo 13 s Tomem Hanksem (4K a DTS:X). Dalším překvapením je pro nás remaster sci-fi kultovního snímku - Hvězdná pěchota z roku 1997 - ve 4K a s Dolby Atmos, a dočkáme se ho již 19. září (narozeninová edice - 20 let od uvedení snímku do kin)! Podporu nových formátů dostane i výborný první díl filmu Kick-Ass o superhrdinovy bez superschopností (výjde již 3. října 2017 ve 4K a Dolby Atmos). V ten samý den se dočkáme i remasteru pátého dílu Pirátů z Karibiku, což už bereme jako samozřejmost, protože každý nový film dostává automaticky kromě Blu-Ray i 4K a 3D zvukovou stopu od Dolby nebo DTS. 24. října to potom bude výborný boxerský film Warrior z roku 2011.  19. září výjde v DA a 4K trochu zapomenutý a lehce nadprůměrný film 30 minut po půlnoci. 17. října potom trochu nečekaně komedie Grinch v remaster edici. Závěrem roku se můžeme těšit na celou trilogii Muži v černém (12. prosince v DA a 4K). Do konce roku se také pravděpodobně dočkáme remasteru prvních 4 filmů ságy o Harry Potterovy v DTS:X a 4K (p oslední 4 díly již vyšly v remasteru před rokem - remasterovat se zde začínalo netradičně od konce).


gladi76s

* Je jen málo filmů, které by si zasloužily remaster více než tento


   Co nás ale překvapilo nejvíc? Jednoznačně předělávka 60 let starého válečného filmu Most přes řeku Kwai (narozeninová edice). Skutečně dostane 4K a Dolby Atmos a jedná se tak samozřejmě o nejstarší snímek (z roku 1957!!), který se kdy zatím dočkal remasteringu do nejvyššího rozlišení a zvukového upgradu do nejlepšího formátu. Koupit si ho budeme moct již 3. října 2017.


battles

* Největší filmová bitva, natočená bez zeleného plátna z filmu Statečné srdce


   Z ohlášení těchto remaster edicí jsme nadšeni, znamená to téměř jistotu, že se postupně dočkají všechny dobré staré filmy, tak jak tomu bylo před lety s Blu-Ray tituly. Má to všechno ovšem jeden velký háček. Většina titulů není určena pro český trh. Samozřejmě si titul můžeme koupit např. přes Amazon, nebudou v něm však české titulky. Pokud jste milovníci (jako my) filmů v originálním znění a titulky v našem jazyku, máme zatím smůlu. Připadá nám to jako by si studia řekla, že my nic takového nepotřebujeme. Je to opravdu ostuda, UHD 4K Blu-Ray disk má kapacitu 100 GB (přičemž disk NIKDY není zaplněn celý a má nejméně 30% rezervu místa), soubor s titulky mívá velikost okolo 100kB, tzn. velikost naprosto zanedbatelnou. Vydavateli by opravdu nic neudělalo, kdyby stopy s titulky přidal, ve většině případů je tomu ale právě naopak, na UHD 4K discích se nacházejí titulky jen pro +- 4 jazyky. V ČR se tedy nedávno stalo, že vyšla kolekce Jasona Bourna - všech 5 dílů ve 4K - ale jen poslední díl měl stopu v Dolby Atmos. První 4 díly měly jen surroundový zvuk. USA edice měla Dolby Atmos ve všech dílech. Což je také nepochopitelné - zvuková stopa Dolby Atmosu má jen o 10% větší velikost než 7.1 TrueHD. Opět tedy lenost vydavatelství, přidat onu nejlepší zvukovou stopu nebo malý soubor s titulky je otázka několik minut.


StarshipTroopers

* Hvězdná pěchota ve 4K s Dolby Atmos již za měsíc v prodeji!


  Není zatím jisté, jestli budou vydavatelé podporu pro ČR i nadále zanedbávat (nebo spíše záměrně přehlížet), nicméně v dohledné budoucnosti zde bude existovat jisté řešení, jak si vychutnat náš oblíbený film ve 4K s 3D zvukem a českými titulky. Na trh se dostala v lednu tohoto roku první 4K Blu-Ray počítačová mechanika (Pioneer BDR-S11J-BK), která zvládne přehrávat 4K disky na PC. Je tedy jen otázkou času (jak tomu bylo i u Blu-Ray), kdy budeme moct ukládat kopie 4K filmů na harddisk počítače (zálohové kopie jsou legální) a tím umožníme i následnou editaci filmu. Přidání českých titulků pak bude otázka pár minut. Tak tomu bylo v případě Blu-Ray edicí seriálu Hra o trůny se zvukem Dolby Atmos. Pro ČR tato edice (očekávaně) vyšla s CZ titulky ale bez 3D zvukové stopy. Americká, britská, francouzská nebo německá edice zase Dolby Atmos měla ale bez CZ titulků. Nebylo však problém Blu-Ray v počítači upravit a stopu s českými titulky do něj dostat.


terminator2gladi4Kkwai4Kstarship

* Na tyto filmy se těšíme nejvíc. Poslední dva na obrázku jsou opravdu velkým překvapením a výjdou ještě letos!


   Jak již bylo řečeno, zatím není možné (většinu) 4K filmů do počítače nakopírovat, kvůli jejich pokročilejšímu šifrování než má Blu-Ray. Donedávna ani neexistovala PC mechanika, která by 4K disk přečetla. Kdy bude ale ochrana prolomena a bude tedy možno kopírovat a hlavně editovat 4K? Pravděpodobně brzy. Když se podíváme do historie a nepočítáme zkušební přehrávání Blu-Ray v Japonsku v roce 2006, první Blu-Ray disky a přehrávače se dostávaly na trh v březnu 2008, ten samý měsíc SONY umožnilo přehrávání Blu-Ray na konzoli Playstation 3 (v podobě upgradu firmware). Ochrana šifrování BD+ byla prolomena v březnu 2008 a pracovalo se na ní několik měsíců. Když se tedy dostávaly první disky a Blu-Ray optické PC mechaniky na trh do ČR, ochrana již byla pryč a zálohu jsme si mohli vytvořit k jakémukoli filmu.


sarah

* 3. října 2017 - Terminátor 2 ve 4K a DTS:X


   Šifrování AACS 2.0, které tyto disky používají, bylo nejspíš prolomeno již částečně v květnu - na internet se dostal film Šmoulové 2, první zkopurovaný film z UHD mechaniky.   Možnost editace UHD Blu-Ray disku je tedy otázkou velmi blízké budoucnosti (je dost možné, že i do konce tohoto roku). 


      V naší druhé poslechové místnosti s domácím kinem máme připojený AV Procesor McIntosh MX 122 s reproduktory KEF Reference 5 (2 přední) a potřebným počtem reproduktorů KEF (4 stropní, 4 surroundové, 1 centrový) a 2x subwoofer. Tato sestava využívá efekt prostorového zvuku na maximum. Pokud uvažujete o instalaci 3D zvuku nebo jen chcete slyšet zvukový rozdíl mezi 5.1 a Dolby Atmos, stačí se u nás objednat na poslech. Jsme jediné studio které má Dolby Atmos v této kvalitě nainstalované v ČR.

* Doporučujeme si přečíst náš obsáhlý článek o instalaci Dolby Atmos reproduktorů v kombinaci s akustickými panely Vicoustic ZDE.

 


Podobné články:

4KatmosdtsxFilmy, které chceme ve 4K kino98 Naše domácí kino ve studiu newyork87 Exkurze McIntosh v NY