Viděli jsme všech 15 her Járy Cimrmana

 Lístky jsou vyprodané do pár vteřin, často do vteřiny jediné. Originální odkaz zakladatelů, žijící legendy - Miloň Čepelka a Zdeněk Svařák, dokonalá atmosféra a 230 vždy vyprodaných míst. Jak se nám povedlo koupit vstupenky na všechny hry? Které hodnotíme jako nejlepší? + velký fotoreport, mnohdy z první řady.

 Jára Cimrman je tak moc velkou legendou, že si řada Čechů myslí, že se jednalo o reálnou postavu. Komorní prostředí divadla s velmi omezeným počtem míst dodává tomu všemu neopakovatelnou atmosféru. Jste si vědomi toho, že jdete na velmi žádané představení se skvělými herci. Na představení, ke kterému se člověk dostane šložitěji než k ananasům za "efektního" systému pětiletekNikdy by nás nenapadlo, že stihneme vidět všech "jeho" patnáct her do jednoho roku. Podařilo se, a my se s vámi můžeme podělit o velký fotoreport, video a hlavně pár rad, pokud byste divadlo chtěli navštívit také.

 Koncem jara jsme navštívili Žižkovské divadlo Járy Cimrmana a poslední hru Lijavec, která nám chyběla k tomu, abychom viděli vše z reportoáru českého fiktivného génia Járy Cimrmana. Nutno říci, že objednání této hry bylo nejnáročnější. Lijavec nebyl do programu zařazen dva měsíce po sobě a následují měsíce jsem prostě měl smůlu a "nevychytal" správný moment v objednávkovém systému, který po půl vteřině po spuštění online objednávek demotivačně hlásil "vyprodáno".


poselzliptakovaAx

Opět se nám poštěstilo sedět hned v první řadě.
Divadlo je typické přednáškou a samotnou divadelní inscenací.
Ne vždy je to však pravidlem. Na fotce Zdeněk Svěrák a Petr Reidinger.


Moje rady pro úspěšnou rezervaci

Objednávkový online systém na Goout se spouští 17. den každého měsíce v 17:00 (kromě léta, kdy mají herci dovolenou). Část vstupenek v druhé a třetí řadě bývá vždy uvolněna i první den v měsíci ve 12:00 - zde je šance na úspěšnou rezervaci větší, vstupenky jsou ale dražší. Úderem celé je třeba aktualizovat webovou stránku, mít štěstí a rychlou ruku. Pokud je den prodeje zároveň všedním dnem kromě pátku, vaše šance jsou o něco lepší.

V 90% případů je do pěti vteřin vyprodáno, avšak v této chvíli není třeba věšet hlavu. Řada lidí vrací vstupenky po pár vteřinách či minutách zpět do oběhu a to je šance pro vás. Stačí tedy mačkat F5 (klávesu pro aktualizaci stránky), mířit kurzorem myši někde doprostřed, pokusit se co nejrychleji odkliknout uvolněné místo a zároveň si u toho nezlomit prsty. Spolu s rychlostí vaší ruky je klíčové mít myš, slušné internetové připojení a klasický počítač - na mobilu či notebooku přes touchpad je neúspěch téměř zaručen.

I herci jsou pouze lidé, a tak musíte počítat s nemocemi v souboru, kdy bývá i tolik oblíbená hra jako Dobytí severního pólu nahrazena Blaníkem. Tato nepříjemná situace se nám stala celkem třikrát, vstupné se v tomto případě ale vrací.


satny smoljakx

Byli jsme i v šatnách herců. Ladislav Smoljak zde má stále své trvalé místo...


Jak zvýšit úspěšnost nákupu vstupenky?

Čím populárnější hra, tím větší zájem. Nejoblíbenější je Záskok, který je vyprodán do pár vteřin, často bez přehánění do jediné vteřiny. Občas se server pod náporem návštěvníků dokonce odstaví na pár desítek minut. Jednou na hru nebyla rezervace vypsána vůbec, a pak se tak stalo až někdy v průběhu odpoledne (ano, na problematický Lijavec).

Pokud chcete na představení v páru nebo ve více lidech, nepočítejte moc s tím, že seženete místa vedle sebe. Je třeba provést opravdu rychlý dvojklik na dvě sedadla vedle sebe. Většinou se vám povede mít označené pouze jedno, druhé již bude mít rozkliknuté někdo jiný. Mé doporučení: pokud vás systém nechá mít odkliknuté konkrétní místo, znamená to, že ho máte na pár minut v "předrezervaci", resp. lze ho pak koupit. Duplikujte poté stránku a dál pokoušejte štěstí a zkuste odchytit místo na této nové záložce. Plaťte pak zvlášť po jedné vstupence z každé záložky. Nebudete sice nejspíš sedět vedle sebe, ale zvýšíte šanci na úspěch, že vůbec nějakou hru uvidíte.


"Nepočítejte moc s tím, že seženete místa vedle sebe."


Nekupujte od překupníků

Nabídka překupníků na různých online bazarech je značná, doporučujeme se jim vyhnout velkým obloukem. Pravda, sehnat vstupenky oficiální cestou je "peklo", sám jsem ale příkladem, že to jde. Pokud už vstupenky od překupníka přece jen nakoupíte, je nutné počítat, že tu samou již prodal někomu dalšímu - buďte tedy v divadle co nejdříve, pustí do něj pouze prvního, kdo daný QR kód oskenuje. Popřípadě se s prodávajícím domluvte na osobním předání u divadla a zaplaťme mu až po legitimním načtení kódu obsluhou divadla.


Co si na sebe vzít do ŽDJC?

 Žižkovské divadlo Járy Cimrmana je divadlo malých forem, můžete se tedy obléct do formálního i neformálního oblečení. Tepláky či slaměný klobouk ale nechte doma, z určitého respektu k hercům a divadelnímu zázemí si vezměte slušnější oblečení - košili, kalhoty, polobotky. Na druhou stranu, nikdo se na vás nebude dívat pohoršeně, pokud příjdete v džínách a teniskách - přibližně pětina diváků zde takto oblékaná běžně chodí. Jako menší zajímavost mohu uvést, že samotní herci vidí z jeviště pouze první, maximálně druhou řadu. Byť se snaží usmívat na celý sál, zbytek obecenstva nevidí kvůli scénickým světlům na ně mířících. 

Daleko větší faux-pas je ale zvonění mobilního telefonu. Ideálně si ho pro jistotu přepněte do režimu letadla - vyhnete se ostudě. Dále doporučuji na představení s sebou vůbec nebrat děti pod 10 let. Nepochopí sarkasmus, originální "cimrmanovský" humor a vlastně většinu děje.


Seznam všech her v pořadí, jak jsme je viděli:

 • 28. září 2023 - Blaník (původně měli hrát Dobytí severního pólu, ale pro nemoc v souboru nahrazeno Blaníkem)
 • 8. listopadu 2023 - Němý Bobeš (roli Bobeše měl Robert Bárta - dříve neherec a kulisák divadla)
 • 14. listopadu 2023 - Akt (nejstarší hra souboru, skvělé duo - Z. Svěrák a M. Čepelka)
 • 15. listopadu 2023 - Hospoda na mýtince
 • 26. listopadu 2023 - Afrika (účinkuje zde Vojta Kotek)
 • 28. listopadu 2023 - Dobytí severního pólu (jediná hra, ve které hraje skvělý Ondřej Vetchý)
 • 5. prosince 2023 - Dlouhý, Široký a Krátkozraký
 • 19. prosince 2023 - Záskok (podle nás i podle Miloně Čepelky je to nejlepší hra souboru)
 • 7. ledna 2024 - Švestka (tento den měl shodou náhod jsme ve hře viděli premiérově hrát syna Miloně Čepelky - Josefa)
 • 23. ledna 2024 - Cimrman v říši hudby
 • 24. ledna 2024 - České nebe (nejnovější a pravděpodobně poslední vytvořená hra souboru)
 • 31. ledna 2024 - Posel z Liptákova
 • 1. února 2024 - Vyšetřování ztráty třídní knihy (naprostá klasika, kde exceluje Z. Svěrák)
 • 11. února 2024 - Vražda v salónním coupé (hrál zde spolu s M. Čepelkou i jeho syn)
 • 9. května 2024 - Lijavec

Nejlepší hry podle nás

Měli jsme to štěstí vidět s přítelkyní všechny hry, řadu z nich dokonce z první řady uprostřed. Lijavcem jsme tedy zdárně završili náš pokus vidět všech 15 her do jediného roku. Nejlepší hrou je podle nás beze sporu Záskok. Následovaný Hospodou na mýtince, Dobytím severního pólu, Aktem a Švestkou. Pokud nemáte v plánu vidět vše, doporučujeme alespoň jednu z těchto pěti her. Pro milovníky typického "cimrmanovského humoru" je to téměř povinnost.

 

"Samotní herci vidí z jeviště pouze první, maximálně druhou řadu.
Byť se snaží na všechny dívat a usmívat, na zbytek obecenstva
nevidí vůbec kvůli scénickému osvětlení. "


Náš fotoreport ze všech her Járy Cimrmana

 Fotit z první řady znamená jediné - herci vás mohou zaznamenat. Když jsemm jednou byl v první řadě uprostřed, tak si jeden herec dokonce četl nápis na mém tričku s "Cimrmanovskou tématikou". Pokud fotíte z balkónu nebo prostředku, tak vás kvůli světlu nevidí. Ze slušnosti jsme se snažili fotit velmi svátečně, proto z každé hry máme jen pár fotek. V závěru článku se navíc můžete podívat i na krátké video s nejkultovnější hláškou ze hry Dobytí severního pólu. To se mi povedlo natočit z úplně poslední balkónové řady.


blanikAx

28. září 2023 - Blaník


 nemybobesA

8. listopadu 2023 - Němý Bobeš (Roli Bobeše měl Robert Bárta - dříve neherec a kulisák divadla.)


aktA 

14. listopadu 2023 - Akt (Nejstarší hra souboru, skvělé duo - Z. Svěrák a M. Čepelka.
M. Čepelka hrál roli paní Žílové poprvé, když mu bylo 31 let.)


hospodanamytinceA

15. listopadu 2023 - Hospoda na mýtince (Třetí nejstarší hra souboru.)


 afrikax 

26. listopadu 2023 - Afrika (Účinkuje zde Vojta Kotek.) 


severnipolx

28. listopadu 2023 - Dobytí severního pólu (Jediná hra, ve které hraje skvělý Ondřej Vetchý.) 


pohadka cmx

5. prosince 2023 - Dlouhý, Široký a Krátkozraký
(Většina kulis, nejen u této hry, jsou originály používané již v 60. letech.)


zaskok

19. prosince 2023 - Záskok (Podle nás, ostatně i podle Miloně Čepelky je to nejlepší hra souboru.) 


svestkaAx

7. ledna 2024 - Švestka (Tento den měl shodou náhod jsme ve hře
viděli premiérově hrát syna Miloně Čepelky - Josefa.
Na fotce uprostřed je Miroslav Táborský.)
 


vrisihudbyA

23. ledna 2024 - Cimrman v říši hudby 


nebeA

24. ledna 2024 - České nebe (Nejnovější a pravděpodobně poslední vytvořená hra souboru.) 


poselzlipB

31. ledna 2024 - Posel z Liptákova


vysetrovaniknihyx

1. února 2024 - Vyšetřování ztráty třídní knihy (Naprostá klasika plná různých
obličejových grimas, kde exceluje Z. Svěrák; druhá nejstarší hra souboru.)
 


vrazda coupeAAA

11. února 2024 - Vražda v salónním coupé (Hrál zde spolu s M. Čepelkou i jeho syn.) 


lijavecA

9. května 2024 - Lijavec (Viděno a vyfoceno z první řady uprostřed.)


Krátké video ze hry Dobytí severního pólu

"Jdu na sever... a už jdu na jih!"