Slyšíme jako netopýři?

"K čemu HiFi?, nemám uši jak netopýr!" 🧐 Častý a chybný argument. Limit pro člověka je 20kHz, netopýr zvládne i pětinásobek. Věděli jste ale, že spodní hranici - tedy nejnižší basy - máme stejnou jako netopýr? Jak to tedy je? 🤔😁

 Pokud bychom čistě teoreticky mohli slyšet frekvenci vyšší než 20kHz, nejspíš by nám nebyla vůbec k užitku. Především, jedná se spíše o pocitové vnímání než poslech. O nepříjemnosti vysokých frekvencí, kterou zvládne slyšet i člověk není třeba ani mluvit. I typické komáří pískání na 17kHz je pro člověka dlouhodobě neakceptovatelné.

 Netopýři a další živočichové, kteří ultrazvuk dokáží vnímat, mají nejspíš i smysl, který jim pomáhá lépe potlačovat tento pocit nepříjemnosti. Ostatně, schopnost slyšet ultrazvuk je pro ně důležitá např. při lovu hmyzu, který se na těchto "vlnových délkách mává křídly".

 Málokdo však ví, že spodní frekvenci mají netopýři stejnou jako lidé - tedy 20Hz. V tomto ohledu tedy máme uši jako netopýr.


velrybaHZ

Naopak velryby jsou specialisté na nejnižší pásmo. Nejen, že mohou slyšet frekvenci 10Hz, ale i v této frekvenci jsou schopny zvuky vydávat a dorozumívat se. Ve vyšších frekvencích je ovšem překonávají i lidé. Velryby slyší výšky maximálně o kmitočtu +-8kHz.


315350756 6302796681969 8901901142263711151 n

Netopýr zvládne 20Hz - 150 000Hz. Člověk 20Hz až 20 000Hz. Avšak s postupem věku se lidem (i netopýrům) tyto limity snižují.
I nemocný starý netopýr je rád, že slyší svých 70kHz a nikoli jako za mlada přes 100kHz 😁


feefrrx

Nezdá se to, ale samička komára je nejvražednější tvor na světě. Ročně zabije více lidí, než kterýkoli jiný živočich.
Přenáší Ziku, zimnici, encefalitidu a další nemoci. Zvuk, který vydává, nemá rád nikdo.
Komár "píská" o frekvenci zhruba 17kHz. 
Dobrou zprávou je, že pokud ho dokážeme slyšet,
tak uši máme ještě v pořádku.