Je rozdíl v lepších digitálních kabelech?

 Nejvíce diskutabilní problematika milovníků i nepřátel HiFi.  Vyplatí se dražší digitální kabel nebo jde o hloupost? Vždyť to jsou jen jedničky a nuly, nebo ne? Laicky vysvětlíme, proč i na výběru digitálních kabelů záleží.

 Na diskuzních fórech je řada odborníků, kteří se pokouší o teoretické popírání vlivu lepších digitálních kabelů v HiFi světě. Jak to tedy je?


Přenos jedniček a nul

 Digitální kabely samozřejmě přenáší jedničky a nuly, ovšem formou velkého množství za sebou jdoucích "vln a mezer". Základním druhem přenosu digitálního obsahu je jeho prosté kopírování nebo přemístění. Pokud např. na počítači zkopírujete soubor z jednoho disku na druhý, přenese se úplně, tedy 1:1. Všimněte si ale, že rychlost během tohoto kopírování není konstantní, systém si proto kdykoli může "šáhnout" zpětně pro chybějící jedničky a nuly tak, aby přenos proběhl kompletně.


Přenos jedniček a nul během přehrávání

 U přehrávání hudebních souborů, kde rychlost přenášení jedniček a nul také není konstantní, je to však jinak. Problém je totiž ten, že přehrávání probíhá v reálném čase, kde se "jaksi nelze vrátit zpět pro ztrátová data". Ve druhé minutě skladby se již o vteřinu zpět pro doplnění datové informace vrátit nelze. Zjednodušeně řečeno, vynechaná mezera nebo vlna = ztráta plné rekonstrukce dat. Ve výsledku tím posluchač přichází o některé detaily v hudbě i dynamiku.

 Nutno podotknout, že žádný digitální kabel Vám během přehrávání nepřenese signál 1:1, cílem je pouze se k těm 100% přiblížit, a kvalitnější kabely tomu mohou pomoci. 


Výjimka u přenosu videa

 Drobná výjimka je u HDMI kabelů. U zvuku kvalitnějšího HDMI (se stejným datovým tokem) kabelu rozdíl poznáme, u obrazu již nikoli - lidské oči lze celkem snadno "ošidit", uši již ne. Pro obraz je jedno, jestli máte HDMI 2.1 za 3 000,- Kč nebo základní HDMI 2.1 z hobby marketu za 200,- Kč. Na takovém počítačovém 4K monitoru se obraz nezlepší ani s HDMI kabelem za 20 000,- Kč. V případě domácích kin, kde HDMI přenáší zvuk se již investice do lepšího HDMI vyplatí.


Praktická zkouška v PPHiFi

 A co je vlastně nejdůležitějším prvkem v přehrávané hudbě? Mnoho uživatelů dává na první místo důležitosti frekvenční rozsah. Upřímně, tomuto atributu je věnována větší pozornost než si zaslouží. Nejdůležitější v přenosu hudby je totiž rozsah dynamický + detaily, v opačném případě máte plochý poslech, který příliš bavit nebude. A přesně tyto vlastnosti kvalitnější digitální kabel vylepšuje.

 U nás zajíce v pytli nekoupíte. Teorii či rádoby placebo efekt digitálních kabelů stranou, důležitá je prezentace - rádi rozdíly předvedeme přímo u nás ve studiu, třeba na USB kabelu nebo koaxu. Ostatně, málokdo si koupí digitální (i analogový kabel) za pár desítek tisíc aniž by se přesvědčil na vlastní uši o jeho kvalitách.


audioquest LAN CAT7 Diamond

Tato fotka sklidila očekávaně nejvíce "hejtů" na našem facebookovém profilu. Digitální kabely, natožpak LAN kabel za 35 000,- Kč jsou pro některé uživatele doslova trnem v oku. Pro jistotu však znovu podotýkáme - ještě jsme neprodali drahý digitální kabel, aniž by měl zákazník s ním PRAKTICKOU zkušenost (nikoli jen teoretickou).


IMG 7407

Mají to těžké. Digitální kabely jsou nenáviděné, teoretické IT poučky i zdravý selský rozum jdou proti nim.
Dejte jim šanci a přijďte si je k nám nezávazně a zdarma poslechnout v rozdílovém testu.
*Foceno v sídle distributora Audioquestu při rozdílových testech.