KEF Reference 5 Meta - video ze zahořování

 Do studia konečně dorazily nové KEF Reference 5 Meta. Poslechový test ihned po jejich rozbalení ale prakticky nemá smysl. High-endové reproduktory začínají hrát dobře až po prvních +-50 hodinách života. Jak zahoření urychlit?

 Je to jako zajíždění nového auta.  Moc dobře si pamatujeme první poslechový test čerstvě vybalených KEF Blade minulé generace, aby taky ne, rozbalovali jsme je hned třikrát. Blady jsou extrémně náročné na prvotní rozehrání, na což nás výrobce naštěstí upozornil. Reproduktory mají oproti autu výhodu - můžete je "zajíždět" bez vaší přítomnosti.


 Dokud Blady neměly nahráno alespoň prvních 100 hodin, nemělo cenu dělat jakékoli poslechové zkoušky - zvuk je syrový, basová složka nám připadala jakoby "přikrytá pod dekou". Svým zvukovým projevem nás Blady poprvé ohromily až po týdnu.

 Stejně jako Blady (nebo nové auto) je nutné měniče (kola) "rozhýbat. Reference 5 Meta nejsou vyjímkou. Potřebují rozehrát alespoň 50 hodin, až teprve poté se můžete pustit do reálných poslechových testů. Časem zrají jako víno, byť toto zlepšování samozřejmě nepotrvá do nekonečna. Nad 100 - 200 hodin můžete očekávat dosažení maxima tohoto nejméně oblíbeného procesu.


newkeftowebZAHOROVANI


Tip: Reproduktory v nižší a střední třídě na rozehrávání nejsou tak náročné. Jsou poslouchatelné již "od prvních tónů". Po pár desítkách hodin zahořování sice budou hrát lépe, tento rozdíl však nebude tak skokový jako u velkých high-endových reproduktorů.


 A jak tento proces urychlit? Většina smrtelníků jednoduše přehrává nějakou nonstop smyčku, popřípadě rádio, každý den, třeba i 12 hodin v kuse, záleží na okolnostech. Důležité je nechat hlasitost cca na 40 - 50%. Pokud zahořování chcete efektně zrychlit (cca dvojnásobně), doporučujeme speciální zahořovací CD, např. od IsoTeku. Nevýhodou je, že tyto zvukové stopy nejsou zrovna příjemné na poslech, v místnosti moc dlouho nevydržíte. Většinou je na zahořovacích CD šum doplněný o pazvuky v různých frekvencích. A jak to vypadá v realitě se můžete podívat na našem videu. 

Tip: je vhodné reproduktory nastavit čelně přímo proti sobě - v místnosti nebude takový hluk.