Přenoska Luxman LMC-5 ve studiu!

 Po dlouhých 40 letech vydává Luxman přenosku a uceluje tak analogové portfolio, které je pro něho klíčové. Neodolali jsme a zapojili ji ke gramofonu Luxman PD-151. Jaký je výsledek této "Luxmanovské symbiózy"? Více v naší minirecenzi. 

Luxman ve zkratce

 Luxman je značka, kterou jsme si oblíbili pro své tradiční pojetí, technologickou vypilovanost a dlouhotrvající snahu přinášet na trh ty nejlepší high-endové produkty za "neastronomické" ceny. Například již při výběru základního modelu zesilovače (L-505uX Mark II) neuděláte chybu - dostanete to nejlepší v dané ceně, a navíc se štítkem "made in Japan".


Červená kráska

 Luxman byl vždy o detailech, a to jak ve zvuku, tak po stránce zpracování. Nejinak je to i v tomto případě. LMC-5 je ve stejném odstínu červené, kterou má logo značky a přenoska ozdobí jakýkoli gramofon. Hliníkové šasi je menších rozměrů a vyčnívající stylus působí nerušivým dojmem.


mcluxman2bx

Červená barva přenosky obohacuje design šedo-černého gramofonu.


MC systém

 Přenoska LMC-5 je skvělým parťákem pro náš gramofon Luxman PD-151. Ovšem pozor, i zde platí všeobecné pravidlo MC přenosek - čím mají (prvotně) nahráno více hodin, tím jsou zvukově "vyzrálejší". Pod touto metaforou si představte navýšení detailů a hudební dynamiky. Již po deseti hodinách "života" se zvuková scéna otevírá a ukazuje své přednosti oproti levnějším MM přenoskám.

 Přenoska obsahuje Samarium-kobaltový magnet BH20, což je kvalitnější obdoba neodymového magetu používaného u jiných přenosek. Pohybující se část MC (moving coil) přenosky tvoří symetricky navinuté měděné cívky, magnetický obvod je vyroben z čistého železa.


luxmanprenoska4x

 Japonská MC přenoska Luxman LMC-5 se může pochlubit velmi nízkou hodnotou zkreslení - méně než 0,08% a diamantovým hrotem Shibata.


Je důležitější přenoska nebo gramofon?

  Nejdůležitějším prvkem na gramofonu je sice přenoska, její maximální potenciál však dostanete pouze při správné volbě gramofonu - hlavní aspekty tvoří antivibrační účinnost a konstrukce šasi gramofonu. 

 PD-151 je podle nás jeden z gramofonů s nejlepším motorem na trhu vůbec. Axiální ložiska, stabilizace talíře, odpružená závěsná konstrukce - to vše je u tohoto modelu zpracováno na té nejvyšší možné úrovni. Naši minirecenzi na gramofon PD-151 naleznete zde.


mcluxman2cx

Zatím jsme sice přenosku na jiném gramofonu nezkoušeli, jen tak ji z PD-151 nesundáme.


Poměr cena / výkon

 Dostáváme se k největší přednosti přenosky. S LMC-5 na PD-151 dosáhnete bez problémů zvukového výsledku, za který např. u německého ClearAudia zaplatíte klidně i dvojnásobek. Pravda, ne každému může sednout klasický design gramofonu či přenosky Luxman, doporučujeme však poslech - mile překvapí. Po dvou letech vývoje tu máme přenosku, která může směle konkurovat značkám Koetsu či ClearAudio.


mcluxman3x

Gramofon s přenoskou v celé své kráse v PPHiFi studiu.


Čtyři důvody proč vybrat LMC-5 - podle PPHiFi

  • Jedinečný poměr výkon / cena
  • Diamantový hrot Shibata zaměřený na potlačení šumu a zachycení velkého množství informací
  • Technologie "Piano Wire" pro nízké zkreslení (pouze 0,08%)
  • Tradiční výroba v Japonsku

Zájemce o poslech (nezávazně) prosíme o telefonickou objednávku na tel. 603 581 305


Přeložený výňatek z recenze německého časopisu Audio:

 "Tomu říkám úspěšný návrat. Po čtyřech desetiletích se Luxman odvážil znovu vstoupit na trh s MC přenoskami - a okamžitě zasáhl střed terče. LMC-5 je jednou z nejlepších MC přenosek jak z hlediska zvuku, tak měření v analogovém světě. Zvláště mě fascinovala jeho křišťálově čistá, úžasně stabilní reprodukce hlasu. Ta je nepřekonatelná v tomto cenovém rozpětí. Skvělý výkon, Luxmane!"

Lothar Brandt


--Za PPHiFi - Ing. Petr Procházka--


Bonus k článku: Rozdíl mezi MC a MM

 Jaký je vůbec technický rozdíl mezi MM a MC přenoskami? Nakreslili jsme pro Vás obrázek, který znázorňuje to nejdůležitější - jednoduše jde o to, co se uvnitř pohybuje.

mmvsmc2021pphifiX2


phonograph2

Věděli jste?

PinClipart.com info clipart 125283  Luxman je nejstarší audio značka zaměřující se na high-endové komponenty (založeno 1925). Nejstarší audio značkou bez high-endového zaměření je ovšem Denon (založeno 1910). V obou případěch se jedná o japonské výrobce.

PinClipart.com info clipart 125283  Na Moravě je PPHiFi Studio jediným prodejcem značky LUXMAN.

PinClipart.com info clipart 125283  Gramofonové desky se dříve vyráběly z gumy, poté i ze šelaku, což jsou výměšky asijského brouka na bázi dehtu a asfaltu. Až ve třicátých letech 20. století se přešlo na polyvinylchlorid.

PinClipart.com info clipart 125283  Princip gramofonu byl nastíněn v Edisonově patentu na fonograf z roku 1877 (viz. foto nalevo). Edison se však zaměřil na fonograf (nosičem byl válec), který považoval za efektivnější "přehrávač - rekordér", což bylo chybou. Gramofon poté vynalezl Němec Emile Berliner v Americe v roce 1895. Souboj gramofonu s fonografem trval několik desítek let a byl ukončen zánikem Edisonovy továrny.

* zdroj obrázku / blog.edisonnation.com


Odkaz na přenosku zde

Odkaz na gramofon zde

Odkaz na všechny produkty Luxman zde