Recenze 4K Blu-ray přehrávače Reavon UBR-X100

 Přinášíme recenzi na UHD Blu-ray přehrávač francouzské značky Reavon. Ta se snaží vyplnit velkou mezeru na trhu, kterou tady zanechaly dnes již mrtvé přehrávače Oppo. Povedlo se? Jak v čem.

Vzpomínka na zašlou slávu Oppa

 S úsměvem na tváři vzpomínáme na "logický" důvod, kterým se nám Oppo snažilo opodstatnit ukončení výroby - resp. sebevraždu. "Opodstatnění", v e-mailu, na které nemůžeme zapomenout znělo takto: "Jelikož jsme dosáhli vrcholu na poli 4K přehrávačů, je čas skončit."

 Ať už si o tomto vyjádření myslíte cokoli, jedno bylo tehdy jasné - všichni prodejci i zákazníci se snažili najít Oppo na bazarech nebo se poohlíželi po vhodné alternativě za tolik přechválenou "205-ku". Proč přechválenou? Nebyla rozhodně dokonalá. Dodnes totiž vzpomínám na problematické přehrávání některých .mkv souborů a titulků, kterým Oppo trpělo. V neposlední řadě nás u zákazníka zaskočil nevratný upgrade firmwaru, po kterém systém bez předchozího varování zakázal přehrávání ISO Blu-ray ripů.

Zpět ale k alternativám Oppo UDP 205. Těmi jsou modely Panasonicu a Sony, popřípadě streamery Dune s připojitelnou externí UHD mechanikou. Mnozí také od filmů na 4K discích upustili úplně a zaměřili se na online streamovací služby a Netflix. Není se čemu divit, dostupnost 4K Blu-ray přehrávačů byla na tristní úrovni.


Konstrukce

 O to víc potěší, že po dlouhé době dorazil na trh přehrávač, který nasadil laťku opravdu vysoko. Pro recenzi jsem vybral cenově dostupnější ze dvou modelů, konkrétně UBR-X100 v ceně 21 290,- Kč. Již při jeho rozbalování poznáte, že se jedná o bytelný HiFi komponent. Se svojí hmotností udávanou výrobcem 6,3kg (já navážil 6,2kg) dává najevo jednu ze svých předností - pevnou konstrukcí se základnou z ocelové desky o tloušťce 3mm. Díky extrémní tuhosti šasi je zaručena nižší hlučnost a lepší čtení mechaniky.


P1001881xx

Reavon UBR-X100 v domácím kině 7.2.6 v sestavě s McIntosh, Arcam a procesorem Trinnov.


Přehrávání hudby z úložišť vs z mechaniky

 První problém nastal při přehrávání flac z NAS serveru. Pokud otevřete jakoukoli skladbu, tak se sice spustí, začne ale často hrát až v její druhé nebo třetí vteřině. Potěšující je nadstandartní podpora streamovaných SACD souborů (dsd, dsf), nicméně, pro ně tento problém platí také.

 Reavon tedy nemohu doporučit jako přehrávač hudby z flashek či NAS serverů. Důležité:  Přehrávání fyzického CD z mechaniky je však bez problémů.


 První dvě až tři vteřiny skladby většinou neslyšíte.


Lze přehrát všechny formáty?

 Stejně jako u Dune teoreticky lze přehrát jakýkoli audio/video formát kromě 8K a vyšších rozlišení. Reavon umí kodek x265, x264, soubory mkv, mp4, blu-ray 720p, 1080, 2160p ripy (m2ts), DTS:X, Dolby Atmos, True HD, jpg, mp3, flac a dokonce i dsd a dsf. 


Přehrávání filmů a seriálů z úložišť vs z mechaniky

 Ještě před vložením disku se 4K filmem jsem vyzkoušel "streamovaní" z USB flashky a NAS serverů. Přehráno bylo několik Dolby Atmos ukázek a videosouborů v rozlišení 4K (2160p) včetně kodeku x265 a x264. Kromě mkv a M2TS si Reavon poradí i se starším formátem AVI, u kterého se občas u některých přehrávačů vyskytuje chyba přehrávání nebo micro-stuttering (drobné zasekávání obrazu, resp. neplynulost videa). Samotná kvalita obrazu u disků a souborů je díky podpoře kodeku x265 a HDR10 na úrovni vyšší než umělo kdysi Oppo. Jediným nedostatkem v kvalitě je chybějící HDR 10+ (HDR 10 Reavon umí).


  Přehrávání "placek" je bezproblémové. Po vložení disku se ihned spustí a do menu filmu se dostanete za 18 vteřin. To platí pro načtení 4K i "obyčejného" Blu-ray disku. Loading je tedy o něco pomalejší než samotné zapnutí přístroje, které trvá 14 vteřin).


 Tlačítko na ovladači "GO TO" funguje pouze u přehrávání disků z mechaniky, pokud tedy chcete přetočit na určitý čas filmu z úložiště, musíte držet šipku doprava a přesouvat jen tímto způsobem. O to více oceňuji Dune, kde lze pomocí tlačítka "SEARCH" zadat přesnou hodinu a minutu filmu nebo přeskakovat pomocí čísel, které představují desetinu celku (např. při zmáčknutí tlačítka 7 se film přesune okamžitě na 70% času filmu).


  Stejně tak si Reavon nepamatuje poslední pozici přehrávaného filmu jako to umí Dune. Pokud tedy stopnete rozdívaný film v polovině a přehrávač vypnete, Reavon se příště nezeptá zda chcete pokračovat v přehrávání tam, kde jste skončili. Přehrává vždy všechno od začátku.

 POZOR: přehrávač není vhodný na primární přehrávání videa a hudby z offline (pevných disků či USB flash) ani z online (NAS server) úložišť. Doporučit ho můžeme s čistým svědomím pouze na přehrávání 4K / FullHD Blu-ray disků. V následujících odstavcích vysvětlím důvod.


P1001861x

První 4K disk, který jsme si na Reavonu pustili - náš oblíbený Bohemian Rhapsody.


Titulky u filmů a seriálů z úložišť

 Titulky při přehrávání Blu-ray disků se zobrazují a fungují zcela v pořádku, ještě aby ne, jsou totiž implementovány do m2ts kontejneru samotného Blu-ray. Mnohem horší je to u zobrazování titulků u videí spuštěných ze složek (přes USB, HDD, SSD, NAS), protože u nich si Reavon neporadí s českou diakritikou. Externí titulky (.srt či .sub) ve složkách přehrajete pouze pokud jsou ve formátu UTF8. S francouzskou diakritikou si tedy poradí, českou ale z 80% odmítá spustit.

 Pokud se vám nějakým zázrakem povede české titulky načíst, začnou se zobrazovat "hieroglyfy", se kterými jsem se naposledy setkal u prvních DivX stolních přehrávačů v roce 2005. Řešením tenkrát bylo jistým programem veškeré háčky a čárky z textu smazat a pouštět v této "ořezané" formě. V dnešní době je ale takové řešení neakceptovatelné.

 O možnosti upravování fontu, velikosti a barvy titulků si u Reavonu můžeme nechat zdát (na rozdíl od Dune, který ji zvládá na nejlepší úrovni). Dalším problémem je pixelizace titulků, které ani náhodou nejsou přizpůsobeny pro 4K rozlišení videa. Rozlišení fontu odhaduji na 480p - 720p, což mi okamžitě připomnělo vzhled titulků prvního DVD přehrávače ve studiu v roce 1997. 

Důležité: pokud máte v plánu přehrávat pouze (4K) Blu-ray disky nebo z pevných disků přehrávat jen dabované filmy, tak zmíněné problémy s titulky nemusíte řešit a Reavon mohu doporučit.


titulky1reavonx

"Hieroglyfy" u titulků se objevují pouze u přehrávání filmů ze složek na pevných discích a NAS. U přehrávání z Blu-ray mechaniky je vše v pořádku.


titulky reavon3

Ikona se značkou Zákaz stání vám dává najevo, že .srt titulky s českou diakritikou vám do filmu prostě nespustí, i když soubory vidí. Platí pouze u přehrávání filmů ze složek na pevných discích a NAS. U přehrávání z mechaniky je vše v pořádku.


titulkyjjdsx

Titulky při přehrávání z Blu-ray disků - diakritika naprosto v pořádku.


Uživatelské prostředí

 Přístroj nemá operační systém na bázi Androidu, jedná se o uzavřené prostředí. Zapomeňte proto na instalaci aplikací třetích stran (HBO Go, Netfix, Tidal, YouTube, apod.). Pohyb v menu je svižný, NEnaleznete zde však položku pro oblíbené a naposledy přehrávané soubory složky (jako u Dune). V případě NAS serveru (nebo HDD, SSD či USB flashky) se proto musíte pokaždé proklikávat k dané cestě s videem či hudbou, až do cílové složky. 

 Dále chybí samotná možnost nastavení pro titulky, nelze tedy zvolit středoevropský formát pro podporu háčků a čárek, jak již bylo řečeno. Pokud shrneme nedostatky z této a předešlé kapitoly, tak Reavon nemůžeme doporučit jako přehrávač audia/videa z úložišť. Vyniká naopak "pouze" přehráváním klasických Blu-ray (4K, FullHD) disků.


P1001891x

Na plátně můžete vidět hlavní menu Reavonu. Obsahuje jen 5 položek - pro otevření disku, videa,
hudebního souboru, fotek a možnost nastavení systému.


Provozní vlastnosti, hardware

 Díky bytelné konstrukci je hluk točící se mechaniky v místě poslechu (2 metry od přehrávače) neslyšitelný. Po přehrávání dvouhodinového filmu (Bohemian Rhapsody) si přístroj udržel výbornou teplotu. V Reavonu je použit rychlý čtyřjádrový procesor ARM Cortex-A53 a grafický čip ARM Mali-T860 MP2. Zamrzí přítomnost 5 let starého čipu Mediatek MTK8581, přístroj by si zasloužil jistě něco novějšího.


REAVON UBR X100fcf

Kvalitní zdroj, šasi a dobrá hardwarová výbava. Kromě USB 3.0 vzadu naleznete ještě USB 2.0 na čelní straně komponentu.
Pokud chcete signálový propoj RCA a XLR, zvolte vyšší model Reavon UBR-X200.


Dálkový ovladač

 Nelze se ubránit pocitu, že dálkový ovladač Reavonu vypadá jako ovladače TV z devadesátých let. Tento retro vzhled ovšem beru jako plus. Ovladač se dobře drží, je lehký, má velká měkká dobře "mačkatelná" tlačítka. V neposlední řadě disponuje užitečným tlačítkem pro zapnutí podsvícení, které se samo vypíná po pěti vteřinách od aktivace.


ovladac reavon


 VÝHODY   NEVÝHODY
dostupnost, cena nevhodné na přehrávání filmů/seriálů s titulky z úložišť
silná kovová konstrukce nepodporuje diakritiku u titulků při přehrávání obsahu 
z USB/NAS serveru (!při přehrávání z Blu-ray mechaniky
vše v pořádku)
podpora x265, HDR10, 12bit nemožnost nastavit velikost, barvu a font titulků              
výborná kvalita obrazu srt a sub titulky ze složky ve většině případů nelze načíst
nízká hlučnost chybí USB-C
nadstandartní podpora streamovaných SACD (dsd, dsf) chybí CZ prostředí    
USB 3.0 (vzadu) a USB 2.0 (vepředu) starší čip - Mediatek MTK8581
podsvícený dálkový ovladač s retro vzhledem neumí přehrát 8K zdroj
chybí možnost instalovat aplikace třetích stran
(Netflix, Youtube, Tidal, O2TV...)
  uzavřené uživatelské prostředí 
  neumí HDR10+ 
   o 2 - 3 vteřiny zpožděné přehrávání hudebních souborů

Verdikt: Pokud máte doma dostatek 4K disků a "offline streaming" vás nezajímá, lepší volbu než Reavon nenaleznete.
U hodnocení samotného přehrávání z pevných disků a NAS serverů se však nebojím udělit hodnocení 3/10.
Reavon není dobrý přehrávač video/audio-souborů z úložišť. Jedná se primárně o perfektní 4K Blu-ray přehrávač. Pokud
tedy CD a 4K disky nepřehráváte, investujte spíše do Dune, který v tomto ohledu nemá konkurenta.

Přehrávání z pevných disků a NAS serveru: 3/10
Přehrávání z CD, Blu-ray a UHD Blu-ray mechaniky: 8/10
Kvalita obrazu a zvuku: 10/10

CELKOVÉ HODNOCENÍ: 7/10

Za PPHiFi Studio - Ing. Petr Procházka


BONUS: Zajímavost ze světa remasteringu

  Někdy zajde filmové studio tak daleko, že se rozhodne remasterovat film, který byl natočen původně v "pravěkém" čtvercovém TV formátu 4:3.  Špičkou ledovce je kompletní remaster 200 dílů seriálu Akta X, kde se rozlišení DVD 720 x 480 (480p/i) zrekonstruovalo na Blu-ray rozlišení 1920 x 1080p (1080p).

 Aby toho nebylo málo, došlo k velmi náročnému předělání 4:3 do širokoúhlého formátu. Již jsme se dočkali předělávky starších seriálů z DVD do BluRay, např. Sopránovci, Bratrstvo neohrožených, Knight Rider (remaster z roku 1982!), 24 hodin (2001) nebo Wire. Ty se však původně natáčeli v poměru stran 16:9.



V současnosti nejnáročnější převod z DVD 4:3 do 16:9 Blu-ray se týká seriálu Akta X, a jedná se tak o nejnákladnější seriálový remaster všech dob.

BONUS: 4K scalling vs 4K nativ

 Přehrávání videa s rozlišením FullHD (1080p), HD ready (720p) nebo DVD (480i) je mnohem lepší díky upscallingu, což je vlastně chytré dopočítávání pixelů, které Reavon samozřejmě podporuje. Podmínkou je přehrávání na 4K/8K televizi nebo 4K projektoru. Rozdíl není tak patrný jako při porovnávání nativního 4K a FullHD rozlišení, každopádně se jedná o změnu k lepšímu. Ostatně, vzhledem k absenci 8K zdrojů (filmů) je upscalling také jediná hlavní výhoda, proč v dnešní době 8K televizi vůbec koupit.


rozdilyupsc4Kax

 Na fotkách je přiblížený výřez, kde je na detailech střech a zdí nejlépe poznat rozdíl mezi originálním
4K zdrojem signálu na 4K TV, 1080p zdrojem signálu na 4K TV a 1080p zdrojem na 1080p TV.