Recenze Dune HD Pro Vision 4K Solo

 Otestovali jsme pro Vás nový universální přehrávač v našem 4K domácím kině Dolby Atmos 7.2.6. Zvládne požadavky nejnáročnějších uživatelů?

 Vzpomínáme na vyjádření značky Oppo ohledně dobrovolného ukončení své činnosti ve výrobě UHD BluRay přehrávačů: "Protože jsme dosáhli vrcholu na poli 4K přehrávačů, je třeba skončit". Po tomto "logickém odůvodnění" dobrovolné sebevraždy produkce špičkových video-přehrávačů jsme začali hledat alternativu. Tím se stal před cca třemi lety Dune.

 V naší druhé největší poslechové místnosti určené pro domácí kino jsme vyzkoušeli již čtyři modely této značky. Při testování novinky se zbytečně komplikovaným názvem HD Pro Vision 4K Solo nás tedy především zajímaly rozdíly oproti předchůdcům. Ty jsou "papírově" jasně dané - rychlejší procesor Realtek RTD 1619DR, nový grafický čip Mali G51, podpora USB-C a Bluetooth 5. Jak je to však v praxi?


dune2021 Ax


Displej

 4K Solo zaujme na první pohled větším displejem, který nově zobrazuje u hodin i vteřiny (můžete vypnout a ponechat pouze hodiny a minuty). Lze také nastavit intenzitu jasu (4 stupně), popřípadě lze displej vypnout úplně. Čas je viditelný při zapnutém přístroji při pohybu v menu i v režimu stand-by.


Rychlost

 V porovnání s loňským (a stále prodávaným) modelem HD Pro 4K II jsme se nejdříve zaměřili na měření rychlosti zapnutí přístroje. Po zapnutí se do hlavního menu dostanete za 9 - 10 vteřin, u staršího modelu za 12 vteřin. Rozdíl v samotném pohybu v menu, otevírání složek a souborů na NAS serveru poznáte pocitově již o něco více. Rychlost odezvy je markantní třeba při vyťukávání na klávesnici přes dálkový ovladač.

 Nejinak je tomu i při otevírání filmových souborů. Pokud přehráváte z disků nebo z NAS serveru, jste víceméně závislí na rychlosti jeho HDD/SSD, v neposlední řadě na hardwaru samotného NAS serveru. Testovaný Dune tedy "brzdícím elementem" rozhodně nebude.

 Výrazným plusem nového modelu je podpora USB 3.1 a USB-C. Pokud budete přehrávat z externího disku SSD přes tyto vstupy, je např. přeskočení v čase u 60GB mkv videa s nejnáročnějším kodekem x265 otázkou zlomku vteřiny.

 Při přehrávání z NAS serveru, který obsahuje klasické HDD disky to potom novinka i předchůdce zvládnou za 1,5 - 2,5 vteřiny. To samé platí i pro HDD, který můžete vložit přímo do Dune, který má pro něj připraven rack. Nám ovšem toto řešení nevyhovuje, 7200 otáček za minutu u klasických HDD jde slyšet, proto je ideální SSD přes USB nebo serverové úložiště (QNAP, Synology), které Dune bez problému nalezne v místní síti (v rámci intranetu).


P1001724x

* Solo 4K obsahuje na boku šachtu pro vlastní 3.5″ SATA HDD neomezené kapacity. Můžete si tak vytvořit z přehrávače vlastní "mini NAS server", který bude viditelný v síti a lze do něj kopírovat další AV soubory. Nemusíte tedy harddisk vytahovat pokaždé, když do něj chcete nahrát nová data. Vzhledem k hlučnosti HDD se ale spíš přikláníme k tichému a rychlejšímu SSD disku nebo NAS serveru.


Lze přehrát vše?

 Teoreticky lze přehrát jakýkoli audio/video formát kromě 8K a vyšších rozlišení. Dune umí kodek x265, x264, soubory mkv, mp4, blu-ray 720p, 1080, 2160p ripy (m2ts), DTS:X, Dolby Atmos, True HD, jpg, mp3, flac, dsd, dsf a dokonce i ISO Blu-Ray soubory s plnohodnotným menu filmu. Dune je stvořen pro 4K a FullHD video, vše je plynulé a kvalita obrazu na stejné úrovni, jako to umělo kdysi dávno Oppo.

 Menší problémy se stutteringem (resp. mikro-lagováním) jsme však zaznamenali v "pravěké kategorii kodeku Div-X", tedy u některých AVI souborů v rozlišení 480p. To je ale podle nás ovšem dáno tím, jak byl AVI rip vytvořen. Každopádně, u HR videa jsme nezaznamenali jediný problém.

Všechny podporované video-formáty: MKV, MPEG-TS, MPEG-PS, M2TS, VOB, AVI, MOV, MP4, QT, ASF, WMV, BD ISO, BDMV, DVD-ISO, VIDEO_TS

Všechny podporované audio-formáty: MP3, MPA, M4A, AAC, WAV, FLAC, Ogg/Vorbis, WavPack, APE (Monkey's Audio), ALAC (Apple lossless), SACD ISO, SACD DSF, SACD DFF, AC3, DTS, DTS-WAV


P1001700x

* Jakoukoli složku na NAS serveru / USB flashce lze přidat do položky oblíbených v hlavním menu. Stačí zmáčknout tlačítko "D" na dálkovém ovladači.


P1001699x

* CZ prostředí menu Dune je občas kombinované se slovenštinou. I tak, pro neangličtináře je to nespornou výhodou.


DSD

 Dune zvládá dokonce i takové speciality jako streamované SACD (dsd a dsf soubory). Nelze ovšem počítat s takovou kvalitou jako nabízí high-endové samostatné hudební streamery, jako je např. Lumin. Podpora je však potěšující a jednoznačně přispívá k pravdivosti tvrzení: "Dune přehraje vše".


Připojení klávesnice, myši a optické 4K mechaniky

 USB vstupy Dune neslouží pouze pro flashky a USB externí harddisky. Bez problémů lze do nich připojit drátovou či bezdrátovou klávesnici a myš. Jste jen limitování počtem těchto vstupů, Solo 4K obsahuje 1x USB 2.0; 1x USB 3.1 a 1x USB-C. Potěšující je i podpora připojení externí USB 4K BluRay mechaniky. V době, kdy jsou přehrávače 4K disků nedostupným zbožím je to velkou výhodou. 


P1001721x

* Porovnání zadní strany recenzovaného Dune HD Pro Vision 4K Solo (dole) a staršího modelu Dune HD Pro 4K II (nahoře). Pokud nemáte AV receiver a stačí Vám stereo-zvuk z TV, můžete TV připojit přes HDMI výstup. Jelikož Dune bez problémů podporuje i Dolby Atmos (u nás jsme testovali 7.2.6), doporučujeme do HDMI výstupu raději zapojit vhodný AV receiver nebo procesor s výkonovými zesilovači.


Titulky

 Mnoho uživatelů nedá dopustit na filmy v originálním znění s českými titulky. Stejně jsme na tom i my ve studiu - vždyť herec hraje i hlasem! Jakýkoli dabing je podle nás téměř vždy o kompromisu a film či seriál si neužijete na 100%. Výjimkou je samozřejmě skvělý František Filipovský v Četníkovi ze Saint Tropez, kde jeho představitel ostatně i sám uznal, že český dabing je lepší než jeho originál.

 Konkurenční přehrávače v tomto směru na podporu titulků neberou moc ohled, do nastavení sice tuto podporu přidají, to je ale asi tak všechno. Ještě teď si vzpomínáme na trisktní podporu prvních streamerů, kde se titulky zobrazovaly pouze bez diakritiky nebo háčky a čárky nahrazovaly "hieroglyfy". Titulky jsou u konkurence zkrátka jen do počtu. U Dune je tomu jinak.


c57f581a60 10708600 o2

* Jeden z mála filmů, který se nám líbí v českém dabingu více než v originálu. Tento fakt uznal ostatně i sám Louis de Funès, když dabing Františka Filipovského slyšel.


  Představte si, že máte velkou uhlopříčku TV a nemáte možnost si adekvátně zvětšit ve stejném poměru i titulky. S Dune to není problém. V tomto ohledu se chová více jako počítač a my neznáme jiný přehrávač, který má tuto "titulkovou vlastnost" tak vyladěnou. Všechny komponenty Dune umí měnit barvu, pozici, font a v neposlední řadě velikost titulků.

* Tato možnost je trochu skrytá, nehledejte ji v hlavním nastavení. Během přehrávání filmu stiskněte tlačítko "subtitles" a pak dejte "možnosti". Podle legendy potom upravíte, co potřebujete. Nastavení zůstane trvale v paměti i pro ostatní videa.
** Pokud se vám nezobrazuje správně česká diakritika, v hlavním nastavení naleznete volbu procesingu - zkuste změnit jazyk titulků na středoevropský 1250 nebo unicode.


hmotnost solo4Kxcxx


Návrat lepšího dálkového ovladače

 Plnohodnotný dálkový ovladač býval součástí prvního modelu Dune s podporou 4K v roce 2018. Krátce nato se Dune rozhodl ke všem základním modelům přidávat "ořezanější verzi" - kratší ovladač s absencí podsvícení a přímého tlačítka pro konkrétní hledání v čase (search). Pokud chcete film přepnout na konkrétní hodinu/minutu, je nutné funkci search složitě vyvolat přes tlačítko "popup menu". U novinky Dune HD Pro Vision 4K Solo se vrací starý dobrý původní ovladač s podsvětlením a samostatným tlačítkem search, což nás potěšilo ještě více než podpora USB-C. Navíc je součástí balení ještě ovladač druhý (menší velikosti).


P1001708x

* Nalevo ovladač k modelu z loňského roku, napravo plnohodnotný ovladač k letošní novince.


Vyplatí se upgradovat?

 Oproti loňskému modelu Pro 4K IISolo 4K několik novinek. Rychlost je díky novému CPU a GPU vyšší, poznáte ji však jen spíš pocitově - reakce po zmáčknutí tlačítek je sice svižnější, celkově se ale odezva přístroje zvýšila jen o cca 10%. Hlavními přínosy je spíše celohliníková konstrukce (Pro 4K II a I mají plastové šasi), větší displej, USB 3.1, USB-C a lepší dálkový ovladač s podsvětlením.

 Přechod z modelu Pro 4K I z roku 2018 rozhodně doporučujeme, přechod z Pro 4K II je již na zvážení. Rozhodujícím faktorem bude, zda využijete nové funkce nebo jste skalní příznivce nejnovějších technologií. Vzhledem k nízké cenovce však chybu s nejnovějším Dune neuděláte. Nic lepšího v této ceně aktuálně podle mého názoru není.


P1001712x

* Starší Dune HD Pro 4K II (vlevo) vs Dune HD Pro Vision 4K Solo (vpravo).


 VÝHODY   NEVÝHODY
Rychlost uživatelského prostředí v CZ

- CZ prostředí má gramatické chyby                                     

Podpora snad všech AV formátů, včetně HDR 10+ -Problémy s kompatibilitou KODI
Hliníkové šasi -Neumí 8K
USB-C a USB 3.1 -Občasné problémy s .avi soubory
Perfektní staronový dálkový ovladač  
Dva HDMI výstupy + 1 HDMI vstup
+ Android aplikace (Netflix, O2TV, HBO Go, Tidal, Youtube)
Možnost připojit externí 4K Bluray mechaniku přes USB  
+ Bezkonkurenční možnost nastavování titulků ve videu
(velikost, pozice, barva, font)
Nadstandartní podpora SACD (dsd, dsf)  
Podpora ISO BluRay  
Pasivní chlazení komponentu  
Šasi z broušeného hliníku  
Fyzické tlačítko pro zapnutí / vypnutí na čelní straně   
Verdikt: Dune HD Pro 4K jasně ukazuje, jak má vypadat multimediální centrum. Po dobrovolné smrti značky OPPO, omezující
svobodě uživatelského prostředí Apple TV a tristní nedostupnosti UHD přehrávačů SONY využívá Dune svou šanci naplno
a neskrývá ambice stát se úplnou špičkou i ve světě high-endu. Ostatně, v PPHiFi se ho nebojíme primárně používat v domácím
kině v ceně okolo 2 000 000,- Kč. 9,9/10

 Za PPHiFi, Ing. Petr Procházka ml.

koupit Dune HD Pro Vision 4K Solo přímo v e-shopu PPHiFi studia můžete zde