Přenoska Accuphase AC-6 v PPHiFi

 Do studia dorazila MC přenoska Accuphase AC-6 v ceně 154 990,- Kč. Šílenost pro skalní příznivce, extrémní cena, rhodiové piny, hmotnost 13,5 gramu a precizní ruční výroba v Japonsku. Jaká je? A jaký je vůbec rozdíl mezi MC a MM přenoskami?

 Nedávno jsme měli možnost u zákazníka posuzovat rozdíly mezi základní MM přenoskou Ortofon 2M Blue v ceně 5 390,- Kč a MC přenoskou Gold Note Donatello Gold v ceně 24 700,- Kč, kterou zvolil jako upgrade pro svůj gramofon Transrotor ZET1. A jaký byl rozdíl během prvních minut poslechu? Levnější MM hrálo mnohem lépe! Po týdnu, kdy zákazník přehrál již snad třicátou desku se však situace obrátila a Donatello se ukázala v pravém "světle". Jak je to možné?


MC jako archivní víno

 Je důležité vědět, že na rozdíl od MM technologie jsou MC přenosky podstatně náročnější na rozehrávání. Obecně platí, že dokud MC přenoska nedosáhne alespoň prvotních dvaceti hodin "života", tak hraje daleko za úrovní, kterou očekáváte. Je to jako v případě nového auta - potřebuje "rozjezdit". Ani Accuphase AC-6 nehrál v prvních dvou hodinách tak, jak by přenoska za necelých 160 000,- Kč hrát měla. Až po cca 8 hodinách přehrávání se nám pomalu začala představovat.


mmvsmc2021pphifiX2

 *Jaký je vůbec technický rozdíl mezi MM a MC přenoskami?
Nakreslili jsme pro Vás obrázek, který znázorňuje to nejdůležitější - jednoduše jde o to, co se uvnitř pohybuje.


 Troufneme si říci, že po padesáti hodinách je výsledný zvuk dvojnásobně (!!) detajlnější než v první hodině přenosu. Tento násobitel samozřejmě pro dalších 50 hodin již fungovat nebude, sami jsme se ale přesvědčili, že u drahých přenosek (ostatně i u reproduktorů) je rozdíl v časech prvotního rozehrávání markantní. MC jsou jako červená archivní vína - na zrání potřebují čas.


accup prenoskaX

* Přenoska Accuphase AC-6 krátce před osazením na ebenové rameno Reed P3 (samostatný článek o instalaci ramene na gramofon naleznete zde).


Mínusy

 Vynechme nutnost zahořování přenosky, fyzika obejít nelze. Jaká skutečná negativa naše přenoska v referenční phono sestavě má? Prvním je rozhodně cena, o tom není pochyb. Druhým mínusem je fakt, že se může kvůli neopatrnému zacházení zlomit hrot přenosky. Na rozdíl od MM nelze takový stav opravit a je nutno koupit přenosku novou. S ohledem na její cenu se nebude jednat rozhodně o nic příjemného.


48412013 759102107785072 1508818261578350592 o

* Jen pár lidí vlastní nejdražší přenosku na světě. A pravděpodobně jen jeden člověk na světě ji rozbil. V tomto případě nedošlo ke zlomení "jehly" ale ke zlomení vzáceného kamene, které tvoří šasi přenosky. Smutný pohled na zlomenou Koetsu Onyx v ceně 390 990,- Kč (upozorňujeme, že se nejedná o přenosku žádného našeho zákazníka, ani naši. // zdroj fotky: hifiwigwam.com).


Zvukový výsledek

 Pokud bychom psali recenzi na náš gramofonový set, hodnotili bychom v superlativech. Čistota, úžasná dynamika a nové detajly z těch nejzažších záhybů drážek desky - tak bychom anotovali přenosku AC-6. Samozřejmě, poslech x-krát dražších gramofonů na výstavách nemá pro fair-play srovnávání moc adekvátní význam s ohledem na hluk a nedostatky v akustice těchto poslechovek. Sestava tohoto typu si zaslouží akusticky vyladěnou místnost a čistění vinylových desek v ultrazvukové pračce. Jedině tak dosáhnete maxima toho, za co jste utratili své peníze.


accup4k4x

* Referenční německo - litevsko - japonská gramofonová sestava v otrokovickém PPHiFi - Acoustic Solid & Reed & Accuphase.


Ověřeno na vlastní uši

 Nebudeme si nic namlouvat, s AC-6 se nacházíme daleko za hranicí výhodnosti v poměru výkon / cena. Cenovka 155 000,- Kč za přenosku je opravdu šílená, na druhou stranu připlácíte za přiblížení se k dokonalosti a za nekompromisnost kvality. Již předchůdce Accuphase AC-5 byl považován mnohými světovými magazíny za jednu z nejlepších přenosek na světě, AC-6 je ještě o stupínek výše - to sice nemůžeme ověřit v přímé konfrontaci, zároveň ale nemáme důvod tomu nevěřit.


Prezentace ve studiu

 Přenosku Acuphase AC-6 máme trvale k prezentaci na litevském ramenu Reed P3 v ebenovém dřevě v naší stereo sestavě s Kef Reference 5 v bílo-modré edici (Blue Ice White), áčkovým Accuphase E-800, s Accuphase C-47 a gramofonem Acoustic Solid - Solid Edition New.

Zájemce o poslech (nezávazně) prosíme o telefonickou objednávku na tel. 603 581 305


reedex

* Přenoska během přehrávání.


phonograph2

Věděli jste?

PinClipart.com info clipart 125283  Gramofonové desky se dříve vyráběly z gumy, poté i ze šelaku, což jsou výměšky asijského brouka na bázi dehtu a asfaltu. Až ve třicátých letech 20. století se přešlo na polyvinylchlorid.

PinClipart.com info clipart 125283  Princip gramofonu byl nastíněn v Edisonově patentu na fonograf z roku 1877 (viz. foto nalevo). Edison se však zaměřil na fonograf (nosičem byl válec), který považoval za efektivnější "přehrávač - rekordér", což bylo chybou. Gramofon poté vynalezl Němec Emile Berliner v Americe v roce 1895. Souboj gramofonu s fonografem trval několik desítek let a byl ukončen zánikem Edisonovy továrny.

* zdroj obrázku / blog.edisonnation.com