Čtvrt století s Vámi!

 V dubnu 1996 jsme založili naše studio. Uplynulo tedy již 25 let od této události. Jaké byly naše začátky? Jak jsme zvládli povodně v roce 1997? V obřím článku nebudou chybět doposud nezveřejněné fotky z devadesátek:)

Jak to začalo?

 Zakladatel studia (Petr Procházka starší) se o hudbu zajímal již v mládí. V sedmdesátých letech dokonce založil skupinu, kde hrál na bicí (jeho bratr Pavel Procházka zpíval). Byl například také členem dnes již neexistujícího "Klubu Vaška Neckáře". V časech ekonomického "smart systému" pětiletek, kdy mělo jakékoli audiovybavení status těžce dostupného zboží se věnoval sestrojování reproduktorů a antivibračních podložek. Jeho nejoblíbenější umělci jsou Peter Gabriel, Genesis, Michael Jackson a Queen. Založení HiFi studia berte už jen jako nevyhnutelné vyústění jeho dosavadních zájmů. Mezi první značky, které zařadil do nabídky patřily: Onkyo, Marantz, DenonJamo, AQ, ALR a Oehlbach.* Kompletní galerii naleznete na konci článku


102 0296 third showroom

Naše hlavní poslechovka (jeskyně) v bývalé provozovně (1998) a v novém zázemí (duben 2021).


Záplavy 1997 v Otrokovicích

 První PPHiFi studio se nacházelo 500 metrů od aktuálního působiště. Rok po založení nám hodně přitížily záplavy v roce 1997. Několik komponentů bylo utopeno a z velké části se muselo začínat úplně znovu. Jednalo se o velmi smutné období celého města, kdy stoletá voda ničila nejen majetek, ale i životy...


1998 - 2005

 Naším maskotem a zároveň logem se stal ježek poslouchající sluchátka, do kin v ČR se dostala premiéra filmu Titanic, domácí kino s VHS začalo přebíjet DVD, do studia se dostávaly zajímavější kousky (i v rámci zápůjček) a my navázaly důležité obchodní kontakty. V roce 1998 - 2000 jsme také provozovali druhé studio ve Zlíně. Dvě hlavní poslechovky v otrokovickém studiu ovšem pomalu přestávaly stačit a nastal čas se poohlédnout po něčem větším.


102 0295 scan0007

Naše dřívější prodejny v Otrokovicích (1996 - 2004) a ve Zlíně (1998 - 1999) na které si vzpomenou snad jen ti největší pamětníci.


102 0298 scan0012

Poslechovky PPHiFi studia koncem devadesátek. Závěsy byly poznávacím znamením (nejen) HiFi studií na přelomu milénia.


Stěhování do nových prostor (2004)

 Nové prostory (na současné provozovně) vybízely k plnému využití spodního patra, kde jste mohli naleznout pět místností (k dnešnímu dni rozšířené o jednu další) pro prezentační účely audio & video komponentů. Po několikati investicích se PPHiFi stalo zázemím pro ty nejlepší značky na světovém trhu. Konečně se dostalo i na high-end a vlajkové lodě.


102 0297 home cinema pphifi 2021ex

Domácí kino na starém (1998) a na aktuálním působišti (2021).


První high-end - Luxman a Cabasse (2008)

 V roce 2008 se do našeho portfolia zařadila značka Luxman a Usher - značky studia, které se zaměřují primárně na high-endový směr. Japonský Luxman se nám zalíbil natolik, že později padlo rozhodnutí nakoupit od něj naši první vlajkovou loď - dělenou sestavu Luxman C-900u a M-900uV roce 2009 následoval nákup francouzských Cabasse (model Karissima) - svého času nejdražší reproduktory, které ve studiu hrály.


McIntosh (2009), Vicoustic (2010), KEF (2011), Sonus faber, Cambridge, Arcam

 Rok 2009 přinesl další exkluzivitu, resp. důvod, aby zájemci měli motivaci k nám přijet třeba i z Prahy nebo z Bratislavy. S McIntoshem studio zariskovalo (opět :) a vložilo nemalý finanční kapitál do nákupu několika dělených sestav této americké značky. Nakonec se vše povedlo a PPHiFi povýšilo na možnost poslechnout dva vrcholové rozdílné zvukové charaktery z Japonska (Luxman) a z USA (McIntosh). V roce 2010 přibyla možnost prodávat akustické panely Vicoustic, které je od té doby možno vidět v každé naší poslechové místnosti. V roce 2011 jsme začali prezentovat a prodávat stěžejní značku KEF, rok poté Arcam, Sonus faber a Cambridge Audio.


pphifi21oldschool

Cabasse, McIntosh a Luxman u nás. Foto ze září 2009.


E-shop a B&W

 V listopadu 2015 webové stránky www.pphifi.cz posílily e-shopovým rozhraním, které se rozrůstá o nabízené portfolio prakticky dodnes. Krátce poté jsme se také dočkali statutu oficiálního prodejce Bowers & Wilkins pro ČR. Ceněná značka, kterou jsme se prakticky od počátku založení studia snažili zařadit do naší nabídky. To se povedlo až po téměř dvaceti letech.


Referenční Dolby Atmos domácí kino

 Součástí prezentační nabídky studia není jen několik desítek stereo sestav. Naše hlavní domácí kino Dolby Atmos tvoří Trinnov s reproduktory KEF, a to v konfiguraci 7.2.6. Jedná se o to nejlepší, co v této oblasti můžete v ČR slyšet a vidět.

trinnov 2021 1

Měření domácího kina. Aktuální podoba v dubnu 2021. Vše o našem kině naleznete v samostatném článku zde.


Cestování za prací

 Díky dodavatelům a výrobcům se součástí naší práce stala také návštěva sídel společností značek, které prodáváme. Navštívili jsme tak například dvakrát McIntosh v New Yorku, KEF a B&W v Anglii, Sonus faber v Itálii, Dynaudio v Dánsku, Burmester v Berlíně, apod. Velký rest máme s Luxmanem - návštěva Japonska nás láká hodně, bohužel, cestování dnes doba zrovna nepřeje...


2As

 Vyrážíme do sídla společnosti McIntosh (2017, Binghampton, New York). Více o této návštěvě se můžete dočíst v samostatném článku zde.


Šestá poslechovka - druhé domácí kino

 Po rozsáhlé rekonstrukci se PPHiFi rozšířilo o šestou poslechovku a stalo se tak největším studiem na Moravě. "Šestka" slouží pro poslech základních stereo sestav střední třídy, a hlavně našeho druhého domácího kina Dolby Atmos 5.1.2. s reproduktory Cabasse.


Novinky a první dealerská značka

 V našem portfoliu aktuálně naleznete 64 značek. Mezi nejnovější patří Accuphase, Trinnov, Acoustic Solid, Thorens, DualBurmester, Reed a Golden Ear. V roce 2019 jsme se také stali poprvé oficiálními dodavateli, a to německé značky Audio Desk, která se zaměřuje na výrobu praček pro vinylové desky.


Tři veteráni

 Jsme rádi, že velká část značek patří mezi naše nezlomné portfolio dodnes. To rozšiřujeme o další značky i nyní, musí se nám ale líbit - a to hodně. Prvenství již ale změnit nejde - LuxmanUsher a Cabasse - to jsou high-endoví "tři veteráni", kteří nás provázeli téměř od samotného začátku.


posl2006A IMG 6181

* Poslechová místnost č.2 v roce 2006 (vlevo) a v roce 2021 (vpravo).


Dnešní dny s Luxmanem

 Upřímně, komerčně rozšířené značky jako AudioquestOnkyoPro-ject nebo Pioneer "dostane" téměř každý prodejce, který projeví zájem. O exkluzivity je ale třeba usilovat, čekat na příležitost (která mnohdy nepřijde) a bojovat o ně. Jakmile se tak stane, o vytouženou značku se musíte "starat" a vynaložit nemalé finanční a časové prostředky na její udržení.Aktuálně jsme nejvíce hrdí na exkluzivitu pro Luxman - na Moravě tuto značku nikde jinde nenakoupíte.


r2D2dort

* Na fotce je dort v podobě naší srdeční záležitosti - japonského zesilovače Luxman L-509X v poměru 1:1,5.


R2-D2

 Roztomilého robůtka v tomto speciálním článku nemůžeme opomenout. Byl vyroben synem zakladatele a od podzimu 2020 zdobí jednu z největších místností studia - domácí kino v konfiguraci Dolby Atmos 7.2.6. Oblíben je zejména u dětí našich zákazníků a fanoušků Star Wars, kteří se s ním u nás rádi fotí. A nejen s ním! Kousek vedle něj je také socha Yody a baby Yody z Mandaloriana v životní velikosti a několik sošek postav v poměru 1:4 ze seriálu Walking Dead, Game of Thrones a Breaking Bad. Do domácího kina tyto charaktery prostě patří. Více o "cestě" robota do studia naleznete v samostatném článku zde.


IMG 5084c

* Robůtek R2D2 v jedné naší poslechovce (prosinec 2020).


Poděkování

 Na závěr bychom chtěli poděkovat všem naším zákazníkům, fanouškům na Facebooku a dodavatelům - zvláště těm, kteří to s námi vydrželi tak dlouho: Dan Křeček, Roman Kratochvíl, Ludvík Zabák, Peter Boroš, Nikola Božinovski, Ivan Trachta, Matěj Čičo, Jan Kholl, František Kohoutek, Luděk Motlíček, Pavel a Jarka Drdovi, Pavel Diok, Libor Šulc, Aleš Jakým, Richard Wustinger, Richard Jejkal, Kamil Juračko, Robert Klán, Michal Novotný, Pavol Behún aj.) 

Za PPHiFi studio, Ing. Petr Procházka ml.


BONUS #1: Komentář očima pamětníka - zakladatele PPHiFi

 Když jsme v roce 1996 vstoupili na rozvíjející se trh se spotřební elektronikou, tak se právě rozbíhala mobilní komunikace a internet nabízel možnost uveřejnit maximálně reklamu v podobě obrázku se základními údaji prodejce. Mít internetové stránky v té době neznamenalo nic důležitého. Na českém trhu se etablovaly značky, které jsou dnes běžným pojmem a byly pro běžného uživatele naprosto neznámé.

 V domácím kině byl základním komponentem stereofonní video rekordér. Právě stereo signál dokázaly první AV Receivery z VHS kazet poslat i do zadních reproduktorů, které tak ale disponovaly pouze mono stopou. Velkou změnu v tomto ohledu přinesl až DVD přehrávač (Panasonic) s plnohodnotným prostorovým režimem 5.1. Jako základ domácího kina jsme si jej do studia pořídili v roce 1997. Největší televizor měl úhlopříčku 80 cm a projektory byly velmi drahé s nekvalitním obrazem. 

 Rozvoj počítačové technologie odváděl postupně HiFi nadšence na slepou ulici, když se domnívali, že jim počítač audio systém nahradí. Nákup tehdy drahých počítačů většinou nedovolil rodinným rozpočtům pořizovat zároveň i drahé stereo sestavy. Po 25 letech je situace naprosto jiná. Počítače mají téměř všichni a jejich obrovský vliv na možnosti hudebního i filmového světa je stěžejní. 


scan0015 nick slaughter

* Opravdu jsme měli ve studiu květinu na reproduktoru? Devadesátá léta po vzoru Nicka Slaughtera :))


 Velmi výraznou změnou je také dostupnost kvalitních hudebních i filmových titulů online. Nabídka převyšuje poptávku a streamovací služby nabízí téměř vše. Nabídka fyzických nosičů hudby se však rozrůstá o dlouho zapomenutý vinyl. Pamatujete na půjčovny CD disků? Dnes jsou již historií, věřím ale, že určitý odliv od tohoto formátu nebude tak dramatický jako odchod LP k CD. Vyměnit své sbírky CD nosičů za hudbu na datových úložištích by mohla být podobná chyba. Obojí přece může "žít" vedle sebe, tak proč ne. 

 Dnes již můžeme hovořit o digitální kontaminaci téměř ve všech krocích zrodu hudebního materiálu. Čistý analog na vinylu je vzácností a většinu nových titulů bychom mohli označit „DDA“. Dříve analogové záznamy se digitalizovaly a digitální se dnes přepisují na analog, aby mohly být vydány na LP. Samostatnou kapitolou je remastering, který původní hudební nahrávky mění k obrazu zvukového inženýra a nikoli skladatele a interpreta. Úroveň hlasitosti nahrávek je tak vysoká, že se vytratí dynamika, která logicky pracuje na principu tichých a hlasitých pasáží každé skladby. Zesílení středu nahrávky znamená ztrátu těchto pasáží a degeneraci původního záznamu. I tomu se říká (neplatí to ve všech případech) remastering.


scan0014

* Uprostřed můžete vidět první logo PPHiFi studia - ježka se sluchátkama.


 Rádi na devadesátá léta vzpomínáme a hlavní roli v tom hraje samozřejmě nostalgie. Ať už si o rychlosti technického pokroku myslíte cokoli, něco nám říká, že za dalších 25 let se budeme na rok 2021 dívat stejně, jako nyní na devadesátá léta - na život v elektronickém pravěku. A ještě lépe: "Kdo ví, co bude stát... za sto let?" ( :-)

Za PPHiFi studio, Petr Procházka st.


BONUS #2: Kompletní galerie

 

 


Věděli jste?

PinClipart.com info clipart 125283  PPHiFi studio nabízí šest poslechovek pro prezentaci vybraných audio-video komponentů.

PinClipart.com info clipart 125283  Na Moravě je PPHiFi Studio jediným prodejcem značky Luxman.

PinClipart.com info clipart 125283  Luxman je nejstarší audio značka zaměřující se na high-endové komponenty (založeno 1925). 

PinClipart.com info clipart 125283  Nejstarší audio značkou bez ohledu na kategorizaci je Denon (založeno 1910).

PinClipart.com info clipart 125283  Zakladatel PPHiFi začínal úplně od píky. Před kolaudací prvního studia prodával komponenty z bytu. Jako reklamu využíval pouze Zlaté stránky a deník Infoservis. Domluva se zákazníky a dodavateli probíhala přes telefon a osobně, e-mail totiž mohl používat málokdo.