Vyplatí se high-end?

 V dnešním krátkém článku přinášíme menší úvahu o důležitém aspektu při výběru HiFi sestavy - o financích. Můžeme brát nákup audio sestavy jako investici? Kde končí poměr výkon / cena?

  Čím dál častěji se setkáváme s názory o vhodnosti nákupu audio sestav v "astronomičtějších" cenách. Cenovka čtvrt milionu (a více) za HiFi sestavu se nemusí u někoho setkat s porozuměním. Co takhle raději investovat takovou částku do potřebnějších věcí - bydlení, rodiny nebo do cestování? Prvně musíme zdůraznit, že většina vlastníků High-End sestav má samozřejmě výraznou finanční rezervu na zajištění všech ostatních potřeb. Hodně z nich věnuje např. cestování více času než poslechu hudby. Ještě před rokem to byl ostatně i náš případ. 


Jak vybírat?

 Podobně je tomu tak i se supersporty. Koupil by si někdo Lamborghini v ceně 10 000 000 Kč, pokud by neměl alespoň desetinásobnou částku na bankovním účtě? Pochybujeme. Výběr by tedy měl probíhat vždy s ohledem na finanční rezervu. 

 Následující větu neberte jako učebnicovou definici, jedná se o náš názor. Podle nás platí, že v sestavách do 200 000,- Kč jde slyšet zhruba každých 10 000,- Kč přidaných navíc. Ve vyšších třídách již nastává nepřímá úměra - za vyšší míru zlepšení celkového zvukového výsledku se musí výrazněji připlácet. To ale platí u všech statků a služeb, rozhodně to není specialita high-end audia.


52350910 788975541464395 5286861349874302976 o

* Absolutní extrém. Pokud nepočítáme na míru vyráběné reproduktory ze zlata nebo karbonu, Wilson Audio Wamm měl svého času nejdražší reproduktory na světě. Cenovka je přes 20 000 000,- Kč. A to nepočítáme nutnost zesilovačů v podobných cenách! // zdroj fotky: monoandstereo.com


Nákup HiFi - jedná se vůbec o investici?

 Existují dva základní druhy investic. První nám přináší finanční zisk, druhá přináší užitnou hodnotu. Audio komponenty jsou tedy spíše tou druhou investicí. Nalezneme samozřejmě i výjimky - raritní nebo limitované komponenty, veteráni, a podobně. Některé produkty tak mohou opravdu časem nabírat na hodnotě.


48412013 759102107785072 1508818261578350592 o

* Jen pár lidí vlastní nejdražší přenosku na světě. A pravděpodobně jen jeden člověk na světě ji rozbil (upozorňujeme, že se nejedná o nás, ani o žádného našeho zákazníka :))
Jak vypadá zlomená japonská Koetsu Blue Lace Onyx v ceně okolo 400 000 Kč? Smutně... // zdroj fotky: hifiwigwam.com


Otázka priorit?

 Nákup high-end audio sestavy ve většině případů není otázkou priorit ale rozvahy. Nakupujeme se zohledněním dostupných financí vložených do produktu ku požadované míře prospěchu, který nám bude daný produkt přinášet. Otázka priorit nastane pouze v případě, že se někdo rozhodne utratit za audio většinu svých úspor. To ale rozhodně nedoporučujeme. Zvláště v této smutné době...


Slovo na závěr - konec roku 2020

 Vážení přátelé, klienti a fanoušci. Pomalu končí nejhorší rok v historii ČR. Je omezena socializace, zábava, cestování a práce. Věříme však v lepší zítřky, které jsou jistě na dohled. Třeba si pak znovunabyté svobody budeme o to více vážit. Kromě hezkých Vánoc přejeme to nejdůležitější - pevné zdraví.

Za PPHiFi studio, Ing. Petr Procházka ml.