Transrotor Jupiter k prezentaci

 Na závěr roku vždy pořizujeme zajímavé komponenty, které chcete vidět či slyšet v našem studiu. Dnes se dostalo na dlouhodobě nejprodávanější gramofon značky Transrotor, který bude v PPHiFi studiu k trvalé prezentaci.

 

Z historie značky

 Špičkové highendové gramofony mají v rodném listě zapsaný německý Bergisch Gladbach v Severním Porýní-Vestfálsku. Zde v roce 1973 založil strojní inženýr Jochen Räke firmu Transrotor, která se specializuje na výrobu gramofonů vyšších a nejvyšších tříd. Do povědomí audiofilů pronikla v roce 1976, a to pro svou premiérovou konstrukci a nevídanou kvalitu. 

 Podíl ruční práce je vysoký a zahrnuje i pečlivé finální leštění, které promění hlíníkové plochy talíře a šasi v zrcadlo. Gramofony připomínají artefakty z oblasti kinetického umění, vše podléhá synergii sluchového a vizuálního zážitku. Protože zvuk určují z velké části přenosky, Transrotor používá vlastní modifikace špičkových typů britské značky Goldring. 


131459166 1311245162570761 2596822020524005276 o


Vinylová renesance

 Transrotor si zachovává kvalitu výroby dodnes a maximálně využívá období vinylové renesance, která v ČR začala z kraje nového tisíciletí. Zájem o přehrávání desek vzrůstal stejně velkou mírou, jako upadal zájem o CD. Upřímně, i my jsme si ještě za bývalého režimu mysleli, že kvalita CD překonává LP, kterých se hodně uživatelů začalo zbavovat. Nyní již víme, že LP (a záznamy na cívkách) jsou nejkvalitnějším zdrojem signálu. Analog obsahuje mnohem více informací, což se projeví na přehrávané skladbě v detajlech.

 Pokud bychom měli tu drzost a pokusili se vyjádřit kvalitu vinylové desky na datový tok, tipujeme, že bychom se dostali na hodnoty okolo 10 000 kbit/s. Jen pro představu, nejkvalitnější mp3 má 320kbit/s, flac či CD okolo 700kbit/s. Samozřejmě, analog kromě detajlů přináší i jiný charakter signálu, který posluchači podává zcela jinou atmosféru. Pro tyto kvality se stal oblíbeným i u mladší generace, která již pochopila, že gramofon není pouze o audio nostalgii pro konzervativce.


Made in Germany

 S gramofony Transrotor máme více než desetileté zkušenosti. Jedná se o značku, která nezapře své kvality. Ty poznáte na první pohled již při vybalování částí gramofonu z krabice. Transrotor má vše pečlivě zabalené, proces složení zabere (i pro začátečníka) pár desítek minut, nejedná se o nic náročného. Technické zpracování Jupiteru je na stejné úrovni, jako u všech modelů této značky - na té nejvyšší.


 Konstrukce Jupiteru

 7 kg vážící talíř gramofonu je vyroben z hliníku a základnu tvoří akrylové antivibrační šasi v lesklém černém provedení. Dohromady Jupiter váží cca 20kg. Pokud připočteme špičková ložiska a motor, dostáváme gramofon, který lze osadit libovolnou přenoskou na trhu, zde limitace rozhodně není. Gramofonová základna je položena na třech nožkách, které jsou výškově nastavitelné. To uvítáte, pokud nemáte zcela rovnou plochu, na které bude gramofon položen. Doporučujeme gramogon umístit na HiFi stolek, rozhodně ne na stůl či regál.


IMG 4930


Jupiter u PPHiFi s exkluzivní výbavou

 Gramofon nyní nabízíme ve speciální nabídce s přenoskou MC Glodring Legacy za cenu 82 490,- Kč. Dostanete navíc přenosku v ceně 19 990,- Kč (standartně je osazen přenoskou MM Goldring Elektra v ceně 2 590,- Kč). Dále je osazen S-kovým ramenem Transrotor TR 800-S, které samostatně stojí 25 000,- Kč. U Transortoru se tedy jedná o doposud nejzajímavější cenovou akci vůbec. POZOR: Akce platí pouze na jediný kus gramofonu, pokud Vás tedy zaujal, neváhejte nás kontaktovat. Prezentace před koupí je samozřejmostí. Odkaz na Transrotor Jupiter v našem eshopu naleznete zde.


IMG 4941d


Alternativy?

 Hledáte výrazně levnější gramofon nebo máte raději klasický design ve dřevě? Ty nejlepší jsme vybrali za vás! Doporučujeme náš článek o výběru těch nejlepších kousků na trhu v poměru výkon/cena (zde). 


phonograph2

Věděli jste?

PinClipart.com info clipart 125283  Gramofon Transrotor Gravita byl svého času nejdražším gramofonem na světě (zapsán v Guinessově knize rekordů).

PinClipart.com info clipart 125283  Gramofonové desky se dříve vyráběly z gumy, poté i ze šelaku, což jsou výměšky asijského brouka na bázi dehtu a asfaltu. Až ve třicátých letech 20. století se přešlo na polyvinylchlorid.

PinClipart.com info clipart 125283  První gramofon Transrotoru mohli diváci záhlednout v podobě prototypu v Kubrickově filmu Mechanický pomeranč v roce 1971 (2 roky před založením firmy).

PinClipart.com info clipart 125283  Princip gramofonu byl nastíněn v Edisonově patentu na fonograf z roku 1877 (viz. foto nalevo). Edison se však zaměřil na fonograf (nosičem byl válec), který považoval za efektivnější "přehrávač - rekordér", což bylo chybou. Gramofon poté vynalezl Němec Emile Berliner v Americe v roce 1895. Souboj gramofonu s fonografem trval několik desítek let a byl ukončen zánikem Edisonovy továrny.

* zdroj obrázku / blog.edisonnation.com